Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το Alcatel One Touch Fire, το 1ο smartphone με Firefox OS


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Cosmote το δίνει με καπέλο 30€ σε σχέση με Ισπανία. Είναι 70€ στην Ισπανία. Άρα τα βέλη στην Cosmote κι όχι στην Alcatel-Mozilla. Τζάμπα μαλλώνετε... Επίσης το δίνει με πολύ μεγάλη έκπτωση στα συμβόλαια που σημαίνει ότι το πλασάρει κυρίως μέσω των συμβολαίων κι όχι σαν συσκευές. Ξεκολλήστε ώρες ώρες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχινίσαμε!!!!

''άπατο''

λοιπόν επειδή δεν είμαι με παρωπίδες μπορώ να πω ότι όσο ποιο ''πολλοί''  τόσο ποιο καλά για εμάς.

Το τηλέφωνο ναι είναι με ''άλλης εποχής'' hardware αλλά για την έκδοση firefox os τη πάει κανονικά άλλωστε το έχει γράψει και εδώ στη πρώτη παρουσίαση θα βγουν και καλύτερα μοντέλα

Ο τροχός μια φορά ανακαλύφθηκε οι επόμενοι τον βελτίωσαν 

Ο τροχός επινοήθηκε δεν ανακαλύφθηκε διότι δεν υπήρχε από πριν για να τον ανακαλύψουν. :P  :P :P :P :P :P :P :P :P :P

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ απολύτως μαζί σου. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ με τους δυο πυρήνες και τα 512ραμ, ανοιξε mozilla firefox κ μπες σε webpage κ να τ συγκρίνουμε με το Firefox Os, με τη μάπα το αλκατελ π υστερεί, να δεις 100% περισσότερη σμουθίλα απο το δυπηρινο, α, και τα 512 ραμ στην πραγματικότητα μόνο 512 δεν έιναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 α, και τα 512 ραμ στην πραγματικότητα μόνο 512 δεν έιναι

 

Αυτό ξαναπέστο ξεφτίλα σκέτη! Αν ήταν όντος 512 για τον χρήστη πολλές συσκευές θα είχαν παραπάνω ψωμί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκατσε η μπάλα στην Alcatel να βγάλει την πρώτη "πειραματική" έκδοση του Firefox OS... Από μια όχι και τόσο πετυχημένη εταιρεία μην περιμέναμε και κανένα μεγάλο ρίσκο για ακριβή συσκευή, με το ζόρι βγάζει τα δικά της. Δεν έχω τίποτα με την εταιρεία, ίσα ίσα που πριν χρονια κόντραρε άνετα Nokia και Ericsson και έβγαζε από τα πρώτα smartphones... ε και τώρα το ίδιο έκανε. Ίσως να είναι και από τα τελευταία της χαρτιά για άνοδο και το έριξε στο τραπέζι. Φυσικά και δεν αναφέρεται στο ίδιο κοινό με android και iPhone και γι αυτό τα χαμηλά specs και η τιμή, ότι πρέπει για πειράματα από αγοραστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει για τα λεφτά του(μείον το καπέλο cosmote) είναι καλό,εγώ δεν θα το έπαιρνα γιατί είναι άσχημο.

Σας βλέπω και τσακώνεστε για το αν αξίζει η όχι,αυτή η εταιρία δεν νοιάζεται όπως και καμία άλλη......άντε ένα 10% και πολύ λέω να ξέρει να συγκρίνει κινητά με χαρακτηριστικά και πυρήνες κλπ. γιατί ένα μερίδιο της νεολαίας χάνεται απο γυναίκες που δεν ασχολούνται,απο εμάς πολλοί είναι άσχετοι(με την έννοια ότι δεν τους νοιάζει) και οι μεγαλύτεροι 30+ δεν ασχολούνται οι  περισσότεροι.....επομένως ποια είναι τα κριτήρια? δεν θα πάει άπατο γιατί αν μείνει στα μαγαζιά οι πωλητές θα κοιτάξουν να το σπρώξουν στον καθένα ως καλύτερο και ας είναι υπερτιμολογιμένο δεν τους νοιάζει,ειδικά αυτό που έχει και καινούριο λειτουργικό πφφφφ θα το παρουσιάσουν σαν την επανάσταση των λειτουργικών,τους ξέρω εγώ τους πωλητές άμα σε κόψουν ότι δεν ξέρεις σου πουλάνε και πέτρες .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok no prob τώρα ;)

 

 

 

 

 

 

κοίτα πρώτα απ όλα ελευθερο λογισμικό δεν σημαίνει δωρεάν λογισμικό, για παράδειγμα http://www.gnu.org/philosophy/selling.html

 

δεν γνωρίζω τι ακριβώς ισχύει σε αυτη τη "συνεργασια" mozilla - alcatel αν υπαρχουν χρηματα πάνω ή κατω από το τραπέζι ωστόσο δεν νομιζω να είναι τόσο απλό στην κατασκευή ενός προϊόντος, παίρνω ένα hardware και πετάω software και τέλος

 

Απλά πιστεύω πως είναι λάθος και εκεί είναι η ενστασή μου να χρησιμοποιούμε τον όρο μηδενικό κόστος λογισμικού κάποιοι δουλεύουν πάνω σε αυτό και με τον ένα ή αλλο τρόπο τα χρήματα πρέπει να φτάσουν σε αυτούς. Ναι δεν είναι ένα λογισμικό που αναπτύχθηκε μεσα στους κόλπους της alcatel αλλα εγώ παίρνω ένα ολοκληρωμένο προϊόν από την alcatel και η σκέψη μου είναι πως οφείλω να πληρώσω και το λογισμικό που υπάρχει πάνω σε αυτή. 

 

Ελπίζω να κατάλαβες τι ήθελα να πω και δικαιωμα σου είναι να θεωρείς τη συσκευή ακριβή αλλα μην ξεχνας οτι το πιο πιθανο ειναι να τη βρεις και φθηνότερη αν ψαξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα αυτά και θεωρητικά συμφωνούμε, αλλά το Firefox OS δεν είναι GNU GPL licenced!

 

 All Mozilla software is open source and free software. This means that it is not only available for download free of charge, but you have access to the source code and may modify and redistribute our software subject to certain restrictions. For more details, please read about our source code license and software licensing policy.

 

Συνυπολόγισε οτι το Firefox OS δεν είναι καν κοντά σε final έκδοση αλλά beta και μάλιστα σε πρώιμο στάδιο. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό αλλά σίγουρα δεν είναι κάτι που θα μπορούσε σε άλλη περίπτωση να κοστολογηθεί σημαντικά. Τρίτο και σημαντικότερο το γεγονός οτι το alcatel δεν θα πουλιόταν αν δεν είχε firefox os (ή android ενδεχομένως), επομένως το Firefox OS είναι αναγκαία και ικανή συνθήκη για να πουληθεί το προιόν. Είναι με δυο λόγια σαν να λέμε "wow, έχει και μπαταρία!", σαν να υπήρχε περίπτωση να μην συμπεριλαμβάνεται στο πακέτο.

Τέλος, αν ήθελαν η Mozilla και η Alcatel να διαφημίσουν το FirefoxOS (προσβλέποντας σε πιθανά κέρδη μέσω πωλήσεων συσκευών η μία και mozilla marketplace η άλλη), μπορούσαν να το κάνουν με ίδιον κόστος και όχι οι καταναλωτές να πληρώσουν φαρμακείο το Firefox OS κινητό ως early adopters του καινούργιου λειτουργικού. Τι πληρώνω για τα 100ε; Το κινητό ή το λειτουργικό; ή και τα δυο;

 

Υπάρχει φυσικά και ο αντίλογος -που αναφέρθηκε πιο πάνω- ότι στο παιχνίδι μπήκε το μακρύ χέρι της Cosmote, επομένως η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, όμως η τιμή παραμένει φαρμακείο για τα δεδομένα της αγοράς. Ισως, ενα-δυο χρόνια πριν το λέγαμε τζάμπα, τώρα όμως.. :fear:

 

ΥΓ: Για να μη παρεξηγηθώ, υποστηρίζω την mozilla μέχρις εσχάτων. Με κάτι έξυπνους μεσάζοντες που πουλάνε την οποιαδήποτε καινουργίλα σε τιμές 24καρατίων χρυσού, σ'αυτούς τα έχω μαζεμένα. :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάπου διάβασα παραπάνω ότι εκπέμπει αρκετά παραπάνω ακτινοβολία από αλλα κινητά και σχολιάστηκε ως τηγανητό αβγό.
εντάξει πλακα κάνετε τώρα έτσι?

07.15
παλιάς τεχνολογίας κινητό τηλέφωνο
365 φορές πάνω από το όριο!

09.30
Ασύρματο δίκτυο Ιντερνετ (router)

14.00
Ασύρματος back server

16.00
Φούρνος μικροκυμάτων

20.50
Ενδοεπικοινωνία Baby Phone

23.05
Ασύρματο τηλέφωνο

και ακόμα υπάρχουν κι άλλες αθώες συσκευές από ψυγείο μέχρι ηλεκτρική κουζίνα και σεσουάρ για τα μαλλιά.

ONE TOUCH FIRE
Head: 1.45
Body: 1.3


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@lousifer2008

 

κώλυμα = εμπόδιο

κόλλημα = έμμονη ιδέα

χαχαχαχα ευχαριστώ για την ορθογραφία @Μπαμπινιώτη... να είσαι καλά!
μην περιμένεις να το διορθώσω όμως βαριέμαι φρικτά! :P

 

ΥΓ: ελπίζω να μην παρεξηγηθείς με το επίθετο
τους έχει φοβηθεί το μάτι μου όλους εδώ μέσα ;)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάπου διάβασα παραπάνω ότι εκπέμπει αρκετά παραπάνω ακτινοβολία από αλλα κινητά και σχολιάστηκε ως τηγανητό αβγό.

εντάξει πλακα κάνετε τώρα έτσι?

 

 

Τσακ Νορις της ακτινοβολίας, δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά δεν έχεις ιδέα για τι συζητάς. Τι σημαίνει SAR, τι δηλώνει και ποια τα επιτρεπτά όριά του. Μετεξεταστέος και το Σεπτέμβρη με τον κηδεμόνα σου. :-(

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Specific_absorption_rate

 

Link.png Site: Ειδικός ρυθμός απορρόφησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Cosmote το δίνει με καπέλο 30€ σε σχέση με Ισπανία. Είναι 70€ στην Ισπανία. Άρα τα βέλη στην Cosmote κι όχι στην Alcatel-Mozilla. Τζάμπα μαλλώνετε... Επίσης το δίνει με πολύ μεγάλη έκπτωση στα συμβόλαια που σημαίνει ότι το πλασάρει κυρίως μέσω των συμβολαίων κι όχι σαν συσκευές. Ξεκολλήστε ώρες ώρες..

για βρες ένα link με το fire στα 70€  στην Ισπανία, αν μπορείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...