Προς το περιεχόμενο

προβλημα σε c(ασκηση καθηγητ)


aikat90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλα έκανες και τα ειπες. Αλλα οταν ο καθηγητης μου δωσει λυση η οποια δεν δειχνει να θελει αυτα που λες ή δεν με κατευθυνει να σκεφτω να το υλοποιησω με κάποιον αλγοριθμο τοτε μπορω να έχω την αποψη μου οτι ηθελε να με παιδεψει χωρις λογο. Και εφοσον το εκανε μια φορα θα το κανει και δευτερη. 

 

Οι ετυμηγοριες και τα αβιαστα συμπερασματα ειναι μια χαρα οταν ειναι ευστοχα.Και θα πρεπει επιτελους να αρχισει η αξιολογηση και των καθηγητων.Εμενα προσωπικα ο καθηγητης που ειχα στην πτυχιακη δεν εδειχνε κανενα ενδιαφερον 

 

- Του εστελνα emails ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΟΥΣΕ

- Αναγκαζομουν να πηγαινω απο κοντα στο ακυρο επειδη ηθελα να τελειωσω και να διακοπτω συναντησεις του για να κανονισουμε επιτελους μια συναντηση να μου πει τι θελει να τα βαλω να τελειωνουμε

- Στο τελος μετα απο πολλα ζορια με εστειλε σε εναν διδακτορικο (εχω ακομα τα emails). "Ειναι ετσι κυριε διδακτορικε??" , "Ναι περιπου ετσι ειναι." και τελος. Και στο τελος στην παρουσιαση μου την ειπε κιολας ο καθηγητης σε στυλ επρεπε να ησουν καλυτερα προετοιμασμενος το εκαναν σε μενα θα το κανουν και σε αλλους. Τους υποστηριζεις ενω δεν ειναι ΟΛΟΙ καλοι λιγοι ειναι αυτοι που ενδιαφερονται. Με συγχωρεις αλλα δεν ειναι καθολου ετσι τα πραγματα. Υπαρχει αρκετη αδιαφορια απο τους περισσοτερους μονο οταν ανεμισουν λεφτά (ενω παιρνουν ηδη αρκετα) σε βοηθανε να συνεχισεις πχ σε κανα μεταπτυχιακο τους.

 

Μετρα ποσα παιδια ερχονται εδω και ζητανε βοηθεια , θα το εκαναν αμα ο καθηγητης τους ειχε δωσει ολα οσα επρεπε για να λυσουν την ασκηση? αστο στην Ελλαδα ζουμε δυστυχως. Oποτε εγω ειμαι υπερ και των ετμηγοριων οταν ειναι ευστοχες και των συμπερασματων ωστε να γλιτωσεις νωρις και να μην πας να μπλεξεις με κανεναν περιεργο να κανεις πτυχιακη μαζι του. Αυτο ειναι το point μου οι καθηγητες πρεπει να αξιολογουνται και απο τους σπουδαστες δεν ειναι αλανθαστοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα έκανες και τα ειπες. Αλλα οταν ο καθηγητης μου δωσει λυση η οποια δεν δειχνει να θελει αυτα που λες ή δεν με κατευθυνει να σκεφτω να το υλοποιησω με κάποιον αλγοριθμο τοτε μπορω να έχω την αποψη μου οτι ηθελε να με παιδεψει χωρις λογο. Και εφοσον το εκανε μια φορα θα το κανει και δευτερη. 

 

Οι ετυμηγοριες και τα αβιαστα συμπερασματα ειναι μια χαρα οταν ειναι ευστοχα.Και θα πρεπει επιτελους να αρχισει η αξιολογηση και των καθηγητων.Εμενα προσωπικα ο καθηγητης που ειχα στην πτυχιακη δεν εδειχνε κανενα ενδιαφερον 

 

- Του εστελνα emails ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΟΥΣΕ

- Αναγκαζομουν να πηγαινω απο κοντα στο ακυρο επειδη ηθελα να τελειωσω και να διακοπτω συναντησεις του για να κανονισουμε επιτελους μια συναντηση να μου πει τι θελει να τα βαλω να τελειωνουμε

- Στο τελος μετα απο πολλα ζορια με εστειλε σε εναν διδακτορικο (εχω ακομα τα emails). "Ειναι ετσι κυριε διδακτορικε??" , "Ναι περιπου ετσι ειναι." και τελος. Και στο τελος στην παρουσιαση μου την ειπε κιολας ο καθηγητης σε στυλ επρεπε να ησουν καλυτερα προετοιμασμενος το εκαναν σε μενα θα το κανουν και σε αλλους. Τους υποστηριζεις ενω δεν ειναι ΟΛΟΙ καλοι λιγοι ειναι αυτοι που ενδιαφερονται. Με συγχωρεις αλλα δεν ειναι καθολου ετσι τα πραγματα. Υπαρχει αρκετη αδιαφορια απο τους περισσοτερους μονο οταν ανεμισουν λεφτά (ενω παιρνουν ηδη αρκετα) σε βοηθανε να συνεχισεις πχ σε κανα μεταπτυχιακο τους.

 

Μετρα ποσα παιδια ερχονται εδω και ζητανε βοηθεια , θα το εκαναν αμα ο καθηγητης τους ειχε δωσει ολα οσα επρεπε για να λυσουν την ασκηση? αστο στην Ελλαδα ζουμε δυστυχως. Oποτε εγω ειμαι υπερ και των ετμηγοριων οταν ειναι ευστοχες και των συμπερασματων ωστε να γλιτωσεις νωρις και να μην πας να μπλεξεις με κανεναν περιεργο να κανεις πτυχιακη μαζι του. Αυτο ειναι το point μου οι καθηγητες πρεπει να αξιολογουνται και απο τους σπουδαστες δεν ειναι αλανθαστοι. 

 

 

1. Γνωρίζεις τι μισθό παίρνει ένας π.χ., Επίκουρος στην Ελλάδα; Για ψάξτο λίγο και έλα να συζητήσουμε αν παίρνει πολλά...

2. Θα σε στεναχωρήσω αλλά ένα μεγάλο ποσοστό ατόμων που κάνουν ερωτήσεις εδώ μέσα είναι φοιτητές που βαριούνται να στρώσουν τον κ@λ@ τους και ψάχνουν τη λύση έτοιμη. Προσωπικά, έχω απαντήσει σε πολλά τέτοια νήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Γνωρίζεις τι μισθό παίρνει ένας π.χ., Επίκουρος στην Ελλάδα; Για ψάξτο λίγο και έλα να συζητήσουμε αν παίρνει πολλά...

2. Θα σε στεναχωρήσω αλλά ένα μεγάλο ποσοστό ατόμων που κάνουν ερωτήσεις εδώ μέσα είναι φοιτητές που βαριούνται να στρώσουν τον κ@λ@ τους και ψάχνουν τη λύση έτοιμη. Προσωπικά, έχω απαντήσει σε πολλά τέτοια νήματα.

 

1800 ευρω? χωρις την συμμετοχη σε μεταπτυχιακα κτλπ? 

 

Περα απο αυτο οσα και να παιρνει ειναι υποχρεωμενος να κανει μαθημα στους φοιτητες και οχι να τους γραφει ....... αν νομιζει οτι ειναι αδικημενος με τα λεφτα που παιρνει και έχει πραγματικα κοτσια παραιτειται και το ριχνει στην ελευθερη αγορα αλλα κανεις απο αυτους δεν εχει παραιτηθει γιατι αραγε? :)

 

Για αλλους φοιτητες δεν ξερω εγω μιλησα συγκεκριμενα για μένα με το θεμα της πτυχιακης και το συγκεκριμενο θρεντ που νομιζω οτι ο καθηγητης τους εβαλε την ασκηση αυτη χωρις να εχει κατι στανταρ στο μυαλο του. Eμενα τι να στεναχωρεσεις? οποιος δεν διαβαζει και δεν βγαινει απο το πανεπιστημιο γνώστης στο τελος θα στεναχωρεθει μονος του. 

 

ΠΗΓΗ : http://www.bankwars.gr/2012/11/%CE%9F%CE%B9-%CE%BD%CE%AD%CE%BF%CE%B9-%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B8%CE%BF%CE%AF-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CF%8E%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B8/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1300 ίσως...;

 

Και δωρεάν να δουλεύει που λέει ο λόγος, από τι στιγμή που αποφάσισε να κάνει αυτό που κάνει πρέπει να το κάνει καλά, δε διαφωνούμε σε αυτό, το ίδιο άλλωστε πρέπει να ισχύει για οποιοδήποτε τομέα είναι κάποιος.

 

Το σχόλιο μου ήταν πάνω στο μισθολογικό, που προφανώς έχεις εσφαλμένη εικόνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1300 ίσως...;

 

Και δωρεάν να δουλεύει που λέει ο λόγος, από τι στιγμή που αποφάσισε να κάνει αυτό που κάνει πρέπει να το κάνει καλά, δε διαφωνούμε σε αυτό, το ίδιο άλλωστε πρέπει να ισχύει για οποιοδήποτε τομέα είναι κάποιος.

 

Το σχόλιο μου ήταν πάνω στο μισθολογικό, που προφανώς έχεις εσφαλμένη εικόνα. 

 

Τα 1300 ειναι ολα μαζι? ή ειναι τα απλα χωρις τα επιδοματα? 

 

Κανουν και μεταπτυχιακα ομως φιλε απο τα οποια παιρνουν απο τον καθε σπουδαστη 1500 ευρω το μηνα με 10 σπουδαστες (γιατι με λιγοτερους δεν το ξεκινανε καν) ειναι 15000 ευρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1300 ειναι όλα μαζί καθαρά.

 

Ποιος παίρνει τι;;;; Έχεις την παραμικρή ιδέα για αυτά που λες; Παίρνουν από τον κάθε σπουδαστή...πως δηλαδή; Μαύρα, φακελάκι; Ταρίφα 1500; Ο καθένας; Για το κάθε μάθημα ο κάθε διδάσκοντας;

 

Μάλλον είσαι από μέσα και τα ξέρεις καλά! Πάω πάσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1300 ειναι όλα μαζί καθαρά.

 

Ποιος παίρνει τι;;;; Έχεις την παραμικρή ιδέα για αυτά που λες; Παίρνουν από τον κάθε σπουδαστή...πως δηλαδή; Μαύρα, φακελάκι; Ταρίφα 1500; Ο καθένας; Για το κάθε μάθημα ο κάθε διδάσκοντας;

 

Μάλλον είσαι από μέσα και τα ξέρεις καλά! Πάω πάσο...

 

Επειδη ειχανε και επιδοματα για αυτο ρωταω , δεν ηταν σκετος ο μισθος του δημοσιου - κρατικου υπαλληλου 

Δεν ειμαι μέσα συγκεκριμενα στο καθηγητιλικι αλλα δεν γινεται ενας καθηγητης να κανει μαθημα και στο μεταπτυχιακο και να μην πληρωνεται. Πες μου οτι ακομα και τα μαυρα στην χώρα μας θα τα μαθεις τωρα και οτι δεν τα ξέρεις .... αρα δεν ειναι μονο 1300 τελοςπαντων η κουβεντα παει αλλου για την εποχη μας παντως και σε συγκριση με αλλα ειδικα μισθολογια μια χαρα παιρνουν ακομα. 

 

Σκεψου οτι ενας που ξεκιναει στον ιδιωτικο τομεα τωρα αποφοιτος πανεπιστημιου και με μεταπτυχιακο να παρει το πολυ 500 ευρω? για να ακουει τον καθε κόμπλα εργοδοτη (που αμα δεν εχει σπουδασει και ειναι αμορφωτος ακομα χειροτερα) να τον χεζει και να δουλευει 9-10 ωρες την ημέρα ή να ακουει τον προισταμενο ο οποιος θελει να δειξει οτι επιβάλλεται να του φωναζει χωρις λογο καποιες φορες.

 

Μια χαρα ειναι οι καθηγητες στην γραφειαρα τους το μαθηματακι τους αρχοντες κανεις δεν τους ελεγχει κανεις δεν τους την λέει. Και 1300 το μηνα που λες. Καλα να ειναι οι ανθρωποι παραπονο για μενα δεν πρεπει να έχουν σε συγκριση με αλλους. Σε αυτα που παιρνουν πρεπει να βαλουν και τις εργασιακες συνθηκες οι οποιες ειναι αρκετα καλές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Θα σε στεναχωρήσω αλλά ένα μεγάλο ποσοστό ατόμων που κάνουν ερωτήσεις εδώ μέσα είναι φοιτητές που βαριούνται να στρώσουν τον κ@λ@ τους και ψάχνουν τη λύση έτοιμη. Προσωπικά, έχω απαντήσει σε πολλά τέτοια νήματα.

 

Και νομίζω ότι πρέπει να σταματήσουμε να απαντάμε σε τέτοια νήματα. 

 

 

Ακόμα και η δικαιολογία "εγώ για λογιστική πήγαινα αλλά ο καθηγητής μας βάζει R/C/K/L/M/N/O/P και δεν το έχω από προγραμματισμό" είναι άστοχη. 

 

Για να έχει μία σχολή κάποια γλώσσα σημαίνει ότι κάποιοι άνθρωποι που καταρτίσανε το πρόγραμμα σπουδών θεωρήσανε σωστό να μάθει κάποιος αυτή την γλώσσα. Με το να δίνουμε έτοιμες λύσεις συμβάλλουμε στο να μειώνεται το επίπεδο αυτών που βγαίνουν από το συγκεκριμένο μάθημα. 

 

Πόσο μάλλον δε όταν το συγκεκριμένο μάθημα είναι ένα μάθημα σε ένα τμήμα πληροφορικής, όπου μόνοι μας μειώνουμε τον κλάδο μας. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειχανε και επιδοματα για αυτο ρωταω , δεν ηταν σκετος ο μισθος του δημοσιου - κρατικου υπαλληλου

Δεν ειμαι μέσα συγκεκριμενα στο καθηγητιλικι αλλα δεν γινεται ενας καθηγητης να κανει μαθημα και στο μεταπτυχιακο και να μην πληρωνεται. Πες μου οτι ακομα και τα μαυρα στην χώρα μας θα τα μαθεις τωρα και οτι δεν τα ξέρεις .... αρα δεν ειναι μονο 1300 τελοςπαντων η κουβεντα παει αλλου για την εποχη μας παντως και σε συγκριση με αλλα ειδικα μισθολογια μια χαρα παιρνουν ακομα.

 

Σκεψου οτι ενας που ξεκιναει στον ιδιωτικο τομεα τωρα αποφοιτος πανεπιστημιου και με μεταπτυχιακο να παρει το πολυ 500 ευρω? για να ακουει τον καθε κόμπλα εργοδοτη (που αμα δεν εχει σπουδασει και ειναι αμορφωτος ακομα χειροτερα) να τον χεζει και να δουλευει 9-10 ωρες την ημέρα ή να ακουει τον προισταμενο ο οποιος θελει να δειξει οτι επιβάλλεται να του φωναζει χωρις λογο καποιες φορες.

 

Μια χαρα ειναι οι καθηγητες στην γραφειαρα τους το μαθηματακι τους αρχοντες κανεις δεν τους ελεγχει κανεις δεν τους την λέει. Και 1300 το μηνα που λες. Καλα να ειναι οι ανθρωποι παραπονο για μενα δεν πρεπει να έχουν σε συγκριση με αλλους. Σε αυτα που παιρνουν πρεπει να βαλουν και τις εργασιακες συνθηκες οι οποιες ειναι αρκετα καλές.

 

Οι συγκρίσεις που κανείς ειναι άκυρες. Προφανώς δεν έχεις ιδέα τι χρειάζεται για να φτάσει κάποιος να γίνει λέκτορας επίκουρος αναπληρωτής κλπ ή ξερεις; Πιστεύεις ότι τελειώνει το πτυχίο του στέλνει ένα βιογραφικό, τον προσλαμβάνουν και παει κάνει μάθημα και φεύγει...και παίρνει τα λεφτά των φοιτητών! Έχεις μαύρα μεσάνυχτα και καλό θα ειναι να ενημερωθείς πρώτα από κάποιον που ειναι καθηγητής ΑΕΙ και μετά να γράφεις τους λαϊκισμούς αυτούς.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[..]Προφανώς δεν έχεις ιδέα τι χρειάζεται για να φτάσει κάποιος να γίνει λέκτορας επίκουρος αναπληρωτής κλπ ή ξερεις; [..]

Κατά την γνώμη μου πάντα, θέλει.. 60% δημόσιες σχέσεις και ένα 40% έρευνα / μελέτη. Αν έχεις το πρώτο μπορείς να καλύψεις το δεύτερο και με μικρότερο ποσοστό, αν έχεις μόνο το δεύτερο και όχι το πρώτο, δύσκολα τα πράγματα._ :-D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω η λύση μου είναι καλή.

Αρχικά ταξινομεί τα 2 πρώτα στοιχεία.

Μετά παίρνει το 3ο και κοιτάζει αν πρέπει να μπει στη θέση 0 ή στην θέση 1 (άρα δύο συγκρίσεις), αλλιώς το αφήνει στη θέση 2.

Υπάρχει κάποιο input που δεν θα ταξινομηθεί σωστά;

 

Anyway, offtopic. Αγαπητέ star_light έχεις νοοτροπία πιο οπισθοδρομική κι απ τον πατέρα μου (55 χρόνων)... Να σου πω πως οι σημερινοί καθηγητές πήραν πτυχίο κ έκαναν μεταπτυχιακό πριν ~30 χρόνια όπου τότε η ανεργία ήταν λέξη άγνωστη και με απολυτήριο ΕΠΑΛ έβρισκες δουλειά αμέσως. Αυτοί έκατσα και έφαγαν τα χρόνια τους διαβάζοντας. Επίσης έφαγαν τα χρόνια τους προσπαθώντας να βάλουν μυαλό σε φοιτητοπατέρες, κακομαθημένα πλούσιοπαιδά, σταρχιδιστες, βαθμόθήρες κλπ κλπ. Δε νομίζω όλοι οι συμφοιτητές σου να ήταν υποδείγματα φοιτητή εεε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συγκρίσεις που κανείς ειναι άκυρες. Προφανώς δεν έχεις ιδέα τι χρειάζεται για να φτάσει κάποιος να γίνει λέκτορας επίκουρος αναπληρωτής κλπ ή ξερεις; Πιστεύεις ότι τελειώνει το πτυχίο του στέλνει ένα βιογραφικό, τον προσλαμβάνουν και παει κάνει μάθημα και φεύγει...και παίρνει τα λεφτά των φοιτητών! Έχεις μαύρα μεσάνυχτα και καλό θα ειναι να ενημερωθείς πρώτα από κάποιον που ειναι καθηγητής ΑΕΙ και μετά να γράφεις τους λαϊκισμούς αυτούς.

 

Ουτε εσυ έχεις ιδεα τι μπορει να χρειάζεται ενας προπτυχιακος φοιτητης που εφυγε απο το σπιτι του για να πάει να σπουδάσει καπου στην επαρχια για 4 χρονια μετα να εκανε και μεταπτυχιακο και να μην μπορει να βρει δουλεια αλλα αυτο ειναι άλλο θέμα. 

 

Δεν απαντας στην ερωτηση μου , εγω εχω μαυρα μεσάνυχτα εσυ που τα ξέρεις εξηγησε μας ειναι ΜΟΝΟ ο μισθος που δινει το κράτος στους κυριους καθηγητες ή ειναι και τα διαφορα έξτρα? οπως συμμετοχες σε συνεδρια , δημοσιευσεις , αναθεση εργων απο το δημοσιο ή απο αλλες εταιρειες κτλπ? θα πρεπει να ενημερωθω πρωτα απο καποιον καθηγητη ναι. Θα του στειλω email. Ευτυχως υπάρχουν και κάποιοι βεβαια που δεν ειναι ετσι και οντως ενδιαφερονται για τον φοιτητη τους. Δηλαδη για την πραγματικη δουλεια τους.

 

@nilogsgr Το πως θα βγουν οι νεοι στην κοινωνια ειναι εκτος απο ευθυνη των γονιων και του ιδιου του χαρακτηρα καποιου παιδιου ΚΑΙ του ιδιου του καθηγητη. Εμενα ο προβληματισμος μου ειναι συγκεκριμενος απο την στιγμη που ενας φοιτητης θα παει στον καθηγητη ή θα του στειλει καποιο email σημαινει οτι ενδιαφερεται ο αλλος που του το παιζει δυσκολος δεν ενδιαφερεται (δεν ειναι στο γραφειο του , δεν απανταει σε μηνυματα κτλπ κτλπ) λιγο πολυ τα ξερουμε ολοι τα έχουμε ζησει. 

 

Θελετε να αναφερω και γεγονοτα μηπως? που ειχαμε καθηγητη μεσα στην ταξη απο κατω γινοταν χαμος εγω στο πρωτο εδρανο ηθελα να παρακολουθησω και αυτος αντι να τους πει να βγαλουν τον σκασμό να κάνουμε μαθημα στην κοσμαρα του ΑΥΤΟΣ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ αυτος επρεπε να το κανει ή ενας αλλος που απεξω ηταν οι παραταξεις και παιζανε μουσικη ηταν στο συμβουλιο και μας ελεγε "Παιδια πειτε τους να κανουν ησυχια..." εμεις θα τους πουμε? εσυ τι κανεις? ριχνεις σε εμας το μπαλακι? χαχαχαχ και ηταν και στο συμβουλιο. Αυτοι ειναι οι λαικισμοι τα πραγματικα γεγονοτα? ο συγκεκριμενος καθε λιγο ηξερε να κανει κυρηγμα οτι τιποτα δεν ειναι σωστο στη χωρα και να κοιταει το ρολοι του και να μας λεει οπα παιδια σας τρωω και χρονο τωρα αλλα να βγει να πει στις παραταξεις να κανουν ησυχια το ελεγε σε εμας... κατι τετοια δεν γουσταρω.

 

O κακομαθημενος φοιτητης φταιει ή ο καθηγητης που ανακυκλωνει τα θεματα και τις εργασιες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε εσυ έχεις ιδεα τι μπορει να χρειάζεται ενας προπτυχιακος φοιτητης που εφυγε απο το σπιτι του για να πάει να σπουδάσει καπου στην επαρχια για 4 χρονια μετα να εκανε και μεταπτυχιακο και να μην μπορει να βρει δουλεια αλλα αυτο ειναι άλλο θέμα. 

 

Πίστεψε με έχω. Been there done that! 

 

Εσύ έχεις ιδέα πως είναι να έχεις πτυχίο, μεταπτυχιακό, διαδακτορικό, μεταδιδακτορικό, δημοσιεύσεις σε καλά περιοδικά και συμμετοχές σε συνέδρια και μετά από άπειρες αιτήσεις να γίνεσαι δεκτός για έκτακτος λέκτορας 6 μήνες με 690 ευρώ εκτός Αθήνας στου διαόλου τι μάνα και τελικά το υπουργείο να μη δίνει τις πιστώσεις; Μαγεία!

 

 

 

Δεν απαντας στην ερωτηση μου , εγω εχω μαυρα μεσάνυχτα εσυ που τα ξέρεις εξηγησε μας ειναι ΜΟΝΟ ο μισθος που δινει το κράτος στους κυριους καθηγητες ή ειναι και τα διαφορα έξτρα? οπως συμμετοχες σε συνεδρια , δημοσιευσεις , αναθεση εργων απο το δημοσιο ή απο αλλες εταιρειες κτλπ? θα πρεπει να ενημερωθω πρωτα απο καποιον καθηγητη ναι. Θα του στειλω email.

 

Σου απάντησα είναι 1300 στο βαθμό του επίκουρου όλα μαζί καθαρά. Αναφορικά με τα συνέδρια τα οποία έχουν πετσοκόψει, πληρώνεις το registration, τα αεροπορικά και τη διαμονή σου και σε κάποια φάση, έχει τύχει και 1 χρόνος...αποζημιώνεσαι, δηλαδή τα παίρνεις πίσω.

Η ανάθεση έργων από το Δημόσιο (εδώ γελάμε) ή ευρωπαϊκά προγράμματα που εκεί είναι σοβαρά τα πράγματα, αν είσαι τυχερός και πάρεις είναι για έρευνα και κατά βάση πληρώνονται οι ταλαίπωροι διδακτορικοί ή μεταδιδακτορικοί συνεργάτες, εξοπλισμός και έξοδα προβολής (συνέδρια, συναντήσεις κλπ).

 

Anyway είναι εύκολο να λαϊκίζεις όταν δεν είσαι μέσα στο χορό, μην το κάνεις όμως γιατί εκτίθεσαι πρώτα απ'όλα εσύ.

 

@directx 

 

ναι δυστυχώς το pr παίζει, ειδικά στην Ελλάδα...I know...Έχω ιστορίες να σου λέω όχι για 60%-40% αλλά 99%-1%!!! Απλά το δέχεσαι ότι έτσι είναι το σύστημα και προχωράς...Δεν είναι ο κανόνας όμως, ούτε το 60%-40% ισχύει πάντα και παντού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς εγω δεν ειμαι πολιτικος για να λαικισω αρα αυτο ειναι άκυρο. Εγω σου ειπα τι δεν μου αρεσε σε ορισμενους καθηγητες και προσεξε αυτα γινοντουσαν οταν το κρατος ηταν ακομα ενταξει απεναντι τους και δεν τους ειχε πετσοκοψει οι δυσκολιες που μου αναφερεις ειναι μεσα στην δουλεια τους και θα επρεπε να τα ξερουν ολες οι δουλειες εχουν δυσκολιες. τΟ ΚΡΑΤΟς ηταν ενταξει απεναντι τους ενω αυτοι δεν ηταν ορισμενοι απο αυτους ενταξει απεναντι σε εναν φοιτητη που εστελνε να ρωτησει κατι και λαμβανε μια συμπεριφορα που ηταν ενα μειγμα ανωτεροτητας , υπεροψιας εγω ειμαι καθηγητης εχω και αλλες δουλειες να κανω δεν θα κατσω να ασχοληθω με σενα.

 

Δυστυχως για μενα δεν υπηρχε ελεγχος απο το κρατος ή και απο μεσα απο το πανεπιστημιο για τετοιες συμπεριφορες γιατι αυτο κυριε για μενα ειναι προβλημα δεν θα μου λυσουν τις αποριες στα φορα θα μου τις λυσεις καποιος που πληρωνεται για αυτο απο το ελληνικο κράτος αδρά. Μεχρι τωρα αδρα πληρωνοντουσαν διαλεγανε ξενοδοχεια που θα πανε και τα πληρωνε το κρατος ελα ασε τα ξερω τωρα μεσα στο γραφειο καθηγητη ημουν οταν μιλουσε στο τηλεφωνο και ειχε εμενα να περιμενω αστα τωρα. Ειχε εμενα να περιμενω για να κανει κουτσομπολιο στο τηλεφωνο για τα ξενοδοχεια που θα πανε να μεινουν οταν θα πανε σε ενα συνεδριο στην Θεσσαλονικη δεν ξερω και εγω τι ητανε. Εκτος αυτου εβλεπα τα πολυτελη αυτοκινητα και γκατζετακια που ειχανε οι περισσοτεροι απο αυτους. Τοσα χρονια κανεις δεν μιλουσε και τωρα ξαφνικα που κοπηκαν ορισμενα προνομια κλεινουν τις σχολες και χανει ο φοιτητης το εξαμηνο αυτο ειναι ο λαικισμος για σενα? αμα ειναι αυτο για αυτο δεν θα παμε ποτε μπροστα σαν χωρα γιατι οταν οι αλλοι βγαζουν στοχευμενα συμπερασματα εμεις ακομα σκεφτομαστε αοριστα. 

 

Οταν λες το υπουργειο να μην δινει πιστωση σε εναν λέκτορα που ειναι εκτος τι εννοεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται να είσαι πολιτικός για να διαδόσεις ένα θέμα που δεν ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα, στη περίπτωση σου λόγο άγνοιας και όχι εσκεμμένα.

 

Καλοί και κακοί υπάρχουν σε όλους τους τομείς, όχι ειδικά στους καθηγητές, είναι γενικό μη το συγκεκριμενοποιείς και μη τα βάζεις όλα σε ένα τσουβάλι. Γιατί βρίσκονται εκεί που βρίσκονται και γιατί προτιμήθηκαν έναντι άλλων πιθανά καλύτερων...τράβα διόρθωσε το σύστημα και άμα τα καταφέρεις έλα να σε κάνουμε Εθνικό ηγέτη!

 

Εννοώ εκλέγεσαι σε κάποια βαθμίδα, αλλά το υπουργείο δεν δίνει τις πιστώσεις έλλειψη χρημάτων-περικοπές κλπ για διδάσκοντες στο Πανεπιστήμιο, άρα δεν μπορείς να πληρωθείς, άρα σου μένει ο τίτλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...