Προς το περιεχόμενο

Χρησιμοποιεί κανείς Pioneer VSX series A/V receiver;


nikoskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες,

 

χρησιμοποιεί κανείς σας ραδιοενισχυτή Pioneer VSX;

Έχω ένα "πρόβλημα" με τον VSX-828-K όταν συνδέω σε αυτόν μέσω HDMI, αποκωδικοποιητές MPEG-4(Digea και τα ρέστα).

Έχω δοκιμάσει σε όλες τις HDMI εισόδους και τα καλώδια(HDMI 1.4b) έχουν όλα ελεγχθεί ένα προς ένα.

 

Το πρόβλημα είναι πως όταν συνδέω έναν αποκωδικοποιητή (έχω δοκιμάσει CrystalAudio Prime HD, F&U 3460H) δεν λαμβάνει σήμα η τηλεόραση ούτε εικόνας, ούτε ήχου.

Το παράδοξο είναι πως το κοκκινο led στην πρόσοψη του ενισχυτή ανάβει που σημαίνει πως λαμβάνει σήμα από την επιλεγμένη HDMI είσοδο.

 

Καλώδια = ΟΚ (λειτουργούν με άλλες συσκευές κανονικά)

HDMI I/O = OK (λειτουργούν με άλλες συσκευές κανονικά)

Αποκωδικοποιητές = ΟΚ (λειτουργούν μέχρι και 1080p κανονικά όταν συνδέονται απευθείας στην τηλεόραση)

Ραδιοενισχυτής = ΟΚ (λειτουργεί με άλλες συσκευές κανονικά)

 

Οι μόνες ρυθμίσεις του VSX-828 που αφορούν τις HDMI θύρες αφορούν τις λειτουργίες

  • Control
  • ARC
  • Standby-through selection

και έχουν δοκιμαστεί όλοι οι πιθανοί συνδυασμοί.

 

Στον ενισχυτή δεν έχω κάνει το τελευταίο firmware update διότι αναφέρει πως απλά προσθέτει κάποιες λειτουργίες (πχ Spotify) που δεν με απασχολούν.

 

Επίσης στους αποκωδικοποιητές έχω δοκιμάσει όλες τις δυνατές αναλύσεις εξόδου, από 576i ως 1080p(50Hz).

 

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, θα το εκτιμούσα.

Επίσης αν κάποιος έχει παρόμοιο ραδιοενισχυτή και του δουλεύει κανονικά παρόμοια σύνδεση, ας ποστάρει ποιον αποκωδικοποιητή χρησιμοποιεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...