Προς το περιεχόμενο

Μηχανές για α2 δίπλωμα


pontiaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέριζω το φόρουμ .μπορειτε να μου πείτε ποιες μηχανές οδηγούνται από το δίπλωμα α2 ;;; Υπάρχουν παλιά μοντέλα ώστε να μπορούμε να βρούμε κάτι μεταχειρισμένο ;όπως καταλάβατε είμαι νέος στον τομέα της μηχανής και έβγαλα το α2 γιατί φοβάμαι τον εαυτό μου με το γκάζι από τόσο νωρίς . Προσανατολιζόμαι σε naked η on-off . Για το χρηματικό μπορώ να διάθεση μέχρι 2-2,5 χιλιαρικα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.car.gr/classifieds/bikes/?category=&make=290&variant=ninja+250&price-from=&price-to=&registration-from=&registration-to=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&sort=&rg=&radius=&postcode=&modified=&hi=&offer_type=sale 

Για πρώτη μηχανή είναι μια χαρά. Κακό να φοβάσαι τον εαυτό σου . Μπορεί να σου βγει σε κάτι αρνητικό. Απλά να έχεις πάντα συνείδηση του τι κάνεις . Η μηχανή δε συγχωράει λάθη και πάντα προσοχή στο δρόμο ειδικά σε αστικό περιβάλλον. Γίνονται πολλά καθημερινά και την έχω πάθει και γω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν θα σου προτεινα ninja για πρωτη μηχανη, θα προτινα να πας σε καποιο μικρο ον-οφ, νομιζω πως ειναι το καλυτερο σχολειο για απειρο αναβατη

 

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4023588/

 

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3683145/

 

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4085221/

 

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4344291/

 

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3902820/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mt 03 η xt 660

Μερικοι θα σου πουν 660 εχει φοβερη δυναμη κτλ.Μαλακιες.

Εγω ημουν στο ιδιο τρυπακι,πηρα το ninjaκι [250 cc].Στην αρχη[πρωτες 2 εβδομαδες],νομιζα οτι ηταν αεροπλανο,μετα απο κανα μηνα το βαρεθηκα.0 ροπη χαμηλα ,θα το βαρεθεις ευκολα.Παρε κατι που θα το κρατησεις[xt 660,mt 03]και εχει πολυ καλη ροπη.Δεν ειναι ταξιδιαρικα φυσικα αλλα για μεσα Αθηνα ειναι μια χαρα [εχουν την δυναμη να κανουν γρηγορα προσπερασεις και δεν καινε τιποτα].

Τα αλλα που σου εδωσε ο φιλος On /off 125 cc μην τα κοιτας καθολου,δεν πανε βημα.

Τι υψος εχεις?Αν εισαι ψηλος παρε ενα χτ και καθαρισες,διαφορετικα το mt 03 ειναι μια χαρα[δυσκολα να το πουλησεις μετα ενω τα xt φευγουν καπνος].

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4136695/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου σου λεει τωρα εβγαλε το α2.Λογικα δεν ειναι πανω απο 24 για απεριοριστο.

Παντως για εμενα πηγαινε εκει που σου ειπα,κριμα να δωσεις λεφτα για κατι που στανταρ θα αλλαξεις σε 1-2 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!τελικα υπαρχουν αρκετες επιλογες!δεν το ειχα για το α2! αντε και οταν την παρω θα ποσταρω.ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις την δυνατοτητα να βγαλεις απεριοριστο καντο.

κατι z750 ,fazer,bros τα σκτοωνουν με 2-3χιλ.

 

 

Φοβισμένος οδηγός με Ζ750. 

Καλή λύση. Να μας πει και που να στείλουμε τα λουλούδια. 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

αυτες οδηγουνται με το Α2 επισημη ανακοινωση απο την ευρωπαικη ενωση

http://assets.dft.gov.uk/dsa-bl/dsa-motorcycle-mtv-jan13.pdf

 

Γενικα πρεπει το μηχανακι να ειναι μεχρι 35κW ή αλλιως 48αλογα.

Μην υπολογιζεις την αναλογια που λενε βαρος ανα ιππο, γιατι στο βαρος αυτο υπολογιζεται και το βαρος του αναβατη μεσα, οποτε ολες οι μηχανες ανεξαρτητως κιλων περνανε, αρκει να ειναι 35kW και κατω. (αυτο με το βαρος του αναβατη το γραφει στην εφημεριδα της κυβερνισης οταν ανακοινωθηκαν τα νεα διπλωματα, αλλα δεν βρισκω το λινκ να στο δειξω)


Αν εισαι ψηλος παρε ενα χτ και καθαρισες,διαφορετικα το mt 03 ειναι μια χαρα[δυσκολα να το πουλησεις μετα ενω τα xt φευγουν καπνος].

 

οπως τα λες ειναι φευγουν καπνος, αμα δεν τα δεσεις καλα με την αλυσιδα  :D  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φοβισμένος οδηγός με Ζ750. 

Καλή λύση. Να μας πει και που να στείλουμε τα λουλούδια.

τις μηχανες ειτε μηχανακια θα πρεπει να τα σεβεσαι και οχι να τα φοβασαι.

ο απειρος κτλ και με 50αρη φευγει για τον αλλον κοσμο...λιγο υπερεκτιμηση δυνατοτητων αναβατη και μηχανης κ εφυγες..

ή πολυ απλα να κανει καποιος ΑΛΛΟΣ μλκ και να την πληρωσεις εσυ.

οποιος οδηγει μηχανη και νομιζει οτι θα ειναι παντα ορθιος καλυτερα μην την παρει ποτε.

εγω τα προτεινω γιατι εχουν καλυτερη οδηγικη συμπεριφορα.

το z+fazer παιζει στα ιδια αλογα.το bross ειναι πιο λιγα..

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως χιλιες φορες να χεζεσε οταν καβαλας.Πολλοι λενε αν φοβασαι εστω και λιγο μην παρεις κτλ.Μαλακιες.Χιλιερς φορες να φοβασαι στην αρχη μεχρι να της παρεις τον αερα.Φανταζεσαι να ανεβεις σε z750 νεος οδηγος και να πας με τετοια μυαλα .Στουκαρες κατευθειαν.Και 1000αρα καβαλας αμα θες και σαν πρωτη,στην αρχη δεν θα παθεις τιποτα,το θεμα ειναι οταν αρχισεις και νιωθεις ανετα με την μηχανη,εκει λογο μη εμπειριας [πχσε μια στροφη]και επειδη θα εχουν απρει τα μυαλα σου αερα ,θα την φας.

  Εγω νεος οδηγος ειμαι,και ακομα τουλαχιστον δεν εχω πεσει[1 χρονος],με ενα 250 cc.To θεμα ειναι οτι το εχω βαρεθει πλεον,αλλα ηταν πολυ καλο που πηρα το 250 ,μιας και σε καποιες περιπτωσεις με μηχανη μεγαλυτερου κυβισμου θα την ειχα φαει την τουμπα μου[κυριως απο μαλακιες ,και λογου βαρους θα επεφτα].

to 750 ειναι too mutch,πηγαινε σε ενα πιο ψοφιο 600,οπως το xt 660 η το mt 03.Αξιζουν και τα 2 για πολη και δεν καινε πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα δεν ειναι το ιδιο να φρεναρεις,στριβεις με παπι-σκουτερ-μικρογραφιες μηχανης στα ιδια κμ...

το βαρος του 660 ειναι 165κιλα δηλ.κοντα στα 200 οπως και οι περισσοτερες μηχανες.

...στο ενα εισαι ψηλα στο αλλο χαμηλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο ηρεμια παιδια!περιμενω τον καινουργιο χρονο και θα κανουμε την αγορα!! ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, αν πάρεις on-off, βρες παρέα, εξοπλισμό, και πήγαινε να παίξεις και σε κάποιο βουνό.

Είναι πολύ πιο ωραίο απ'ότι το φαντάζεσαι. ;p

 

 

Προτάθηκαν αρκετά, να πω κι εγώ με την σειρά μου πως στην θέση σου θα κοιτούσα μάλλον για κάποιο XR250, οικονομικό, σχετικά ευκολοδήγητο και με μοτέρ ..αλεξίσφαιρο.

 

Με τα λεφτά που διαθέτεις πιθανόν να βρεις και κάποιο KTM σε καλή κατάσταση, ψάχτο σχολαστικά όμως πριν το πάρεις.

Σε μία τέτοια περίπτωση θα κερδίσεις γκάζια, υδραυλικό συμπλέκτη (μην τον υποτιμάς!) αλλά και ασφάλεια, γιατί όπως και να το κάνουμε αν η μηχανή έχει Brembo και WP πάνω αλλάζει εντελώς η συμπεριφορά της.

Θα χάσεις λίγο σε αξιοπιστία, αλλά δεν είναι δραματική η κατάσταση, ή έστω όπως την περιγράφουν πολλοί. Απλά θα πρέπει να είσαι πολύ τυπικός στην συντήρηση του, και δεν θα σε κρεμάσει.

 

 

Το γκάζι της μηχανής μην το φοβάσαι, δεν ανοίγει μόνο του, ούτε σε αναγκάζει κανένας να το ανοίξεις.

Υπό προϋποθέσεις μάλιστα, η ιπποδύναμη της μηχανής είναι παράγοντας ασφάλειας αν χρησιμοποιείται σωστά, άλλο να θες 2 δευτερόλεπτα να κάνεις μία προσπέραση, άλλο 10.

 

Να θυμάσαι πως μηχανές που χαλάνε και μηχανές που σκοτώνουν δεν υπάρχουν.

Όλα εξαρτώνται από τον αναβάτη τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

προσέξτε και μια άλλη περίπτωση που πιθανόν να ισχύσει απο την νέα χρονία. Παίρνουμε μια μηχανή (οποιαδήποτε) και μας βάζει η αντιπροσωπεία περιοριστή στα 35kw. Όσο έχουμε το Α2 την οδηγάμε έτσι. Όταν πιάσουμε την ιλικία για απεριόριστο βγάζουμε την Α κατηγορία, βγαίνει ο κόφτης και όλα καλά. Όταν έχω νεότερα θα ενημερώσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...