Προς το περιεχόμενο

χαρτί καρδιολόγου IKA


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με το θέμα της καρδιάς έχω κατι ταχυπαλμίες οταν μετράω με το πιεσόμετρο βλέπω 10,1 είμαι πάνω από το όριο νομίζω τώρα για μια ηλικία 26 ετων και 83 κιλα με υψος 1,65 αν και πρεπει να χασω καποια κιλα, δεν ξερω αν πρεπει να παω σε καποιον καρδιολόγο πόσο παίρνει για μια εξεταση αν ειναι απαραίτητο να κάνω δεν ξέρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, panos0100 είπε

Καλησπέρα παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με το θέμα της καρδιάς έχω κατι ταχυπαλμίες οταν μετράω με το πιεσόμετρο βλέπω 10,1 είμαι πάνω από το όριο νομίζω τώρα για μια ηλικία 26 ετων και 83 κιλα με υψος 1,65 αν και πρεπει να χασω καποια κιλα, δεν ξερω αν πρεπει να παω σε καποιον καρδιολόγο πόσο παίρνει για μια εξεταση αν ειναι απαραίτητο να κάνω δεν ξέρω 

τι 10.1? πιεση? ειναι χαμηλη σχετικα...νορμαλ πρεπει να εισαι απο 11 εως μαξ 13 ταχυπαλμιες αρρυθμιες εχεις?ποσους παλμους σου βγαζει το λεπτο?ισως να ειναι αγχος.. 

ειχα 16 πιεση 120 παλμους το λεπτο και ειμαι λιγο μεγαλυτερος σου...στεναχωρια,στρες,αγχος τερμα νομιζω ποιο τερμα θα εχανα το λογικα μου...με εφτασαν σε αυτον τον βαθμο..νορμαλ κιλα σχετικα αθλητικος...πλεον ειμαι στο 11-12 πιεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, panos0100 είπε

Καλησπέρα παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με το θέμα της καρδιάς έχω κατι ταχυπαλμίες οταν μετράω με το πιεσόμετρο βλέπω 10,1 είμαι πάνω από το όριο νομίζω τώρα για μια ηλικία 26 ετων και 83 κιλα με υψος 1,65 αν και πρεπει να χασω καποια κιλα, δεν ξερω αν πρεπει να παω σε καποιον καρδιολόγο πόσο παίρνει για μια εξεταση αν ειναι απαραίτητο να κάνω δεν ξέρω 

 

Θα υποθέσω ότι 10,1 είναι η διαστολική πίεση, κοινώς η μικρή (φυσιολογικές τιμές περίπου 5 - 9) και όχι η μεγάλη (φυσιολογικές τιμές περίπου 10 - 14).

 

Μια και είναι ένα forum και ούτε αυτό ούτε μια τηλεφωνική συνομιλία αντικαθιστούν μια ιατρική επίσκεψη έστω και για check-up, συνιστώ ανεπιφύλακτα ένα ραντεβού σε γενικό ιατρό, παθολόγο ή καρδιολόγο για ιστορικό, κλινική εξέταση, μέτρηση αρτηριακής υπέρτασης με σωστή μεθοδολογία (δεν αρκούν οι μια - δυο μετρήσεις ούτε και η πίεση στο ιατρείο, αλλά θέλει συστηματική μέτρηση για μερικές ημέρες και με συγκεκριμένο τρόπο) και ηλεκτροκαρδιογράφημα. Κάτι τέτοιο μπορείς να το κάνεις κλείνοντας ραντεβού σε ιατρό του Δημοσίου (νοσοκομείο, ΠΕΔΥ, κέντρο υγείας, κλπ, με πλεονέκτημα το δωρεάν και πιθανά μειονεκτήματα τον περιορισμένο πιθανώς χρόνο της εξέτασης και το πότε θα σου δώσουν ραντεβού), σε συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ ιδιώτη ιατρό (να ξέρεις ότι από τη στιγμή που είσαι εντός του πλαφόν των πρώτων 200 ασθενών του μήνα για εκείνον το γιατρό δεν οφείλεις κάτι κανονικά και με τον νόμο καθώς η επίσκεψη είναι καλυμμένη από τον ΕΟΠΥΥ) ή σε μη συμβεβλημένο ιδιώτη ιατρό (πληρώνεις ιδιωτική επίσκεψη που εξαρτάται από το γιατρό και μπορείς θεωρώ να την μάθεις κάνοντάς του ένα τηλεφώνημα και ρωτώντας τον).

 

Από εκεί και πέρα κυρίως για τις δύο τελευταίες κατηγορίες μια αναζήτηση σε Χρυσό Οδηγό, Vrisko ή για πιο συγκεκριμένα στο DoctorAnytime (στο οποίο συνήθως μπορείς να δεις και τις αμοιβές του κάθε γιατρού) νομίζω ότι θα βοηθήσει να βρεις εύκολα.

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι 10,1 είναι η παλμοί η πίεση μου είναι πάρα πολύ καλή πότε έχω 13 πότε έχω 12,5 εκεί παίζει, ποιο παλιά που είχα πάει σε καρδιολόγο για χαρτί γυμναστηρίου να με δώσει βεβαίωση εκεί με μέτρησε με το μηχάνημα και έβαλε και το στηθοσκόπιο στην φλέβα μέτρησε 9,7 πίεση απ όσο θυμάμαι και είπε ότι είναι λίγο χαμηλή να τρως αλάτι να ανέβει ειπε

θα πάω και σε κάποιον καρδιολόγο να με δει αν είναι, και πρέπει να ξεκινήσω και γυμναστήριο, το ξέρω άλλα χωρίς δουλειά δεν γίνεται, επίσης τελευταία αίμα που έκανα εξετάσεις η χοληστερίνη είναι 230 είναι λίγο ψηλά κι αυτή  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, angmar είπε

Αν είχες 10,1 παλμούς το λεπτό δε θα έγραφες στο φόρουμ, εκτός αν στον άδη έχει πρόσβαση στο internet. Να υποθέσουμε ότι έχεις 101;

εχει μπερδεψει την μεγαλη με την μικρη πιεση και τους παλμους χαχαχα 10 παλμους το λεπτο δεν εχει ουτε ο πατερας που ειναι με 82% ανεπαρκεια καρδιας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

101 έχω η γιαγιά το είπε λάθος η οποία έχει 67 παλμούς που είναι και 85 ετών εμένα γιατί είναι τόσο πάνω, καλύτερα να πάω σε κάποιον γιατρό να δούμε τι θα με πει δεν έχει λόγο να συζητάμε άλλο  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ο καρδιολόγος μπορεί να βεβαιώσει ότι είσαι καλά γιά όσο βρίσκεσαι στο ιατρείο του,μόλις περάσεις τη πόρτα όμως..."

η πικρή αλήθεια με τις καρδιακές παθήσεις

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...