Προς το περιεχόμενο

Προβλημα σε βιντεο-γραφικα.


eko13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τελευταιο καιρο αντιμετωπιζω στο λαπτοπ μου προβλημα οταν βλεπω βιντεο (κανονικο ή streaming). Εκει που βλεπεις κανονικα, σταματα να παιζει για λιγο και ακουγεται μονο ο ηχος ή παιζει slow motion, αν το βγαλεις απο την πληρη οθονη (ή και το αντιθετο) φτιαχνει για λιγο, αλλα μετα απο λιγο ξαναχαλαει... Φανταστειτε σαν ενα μπουκωμενο streaming! Στην αρχη νομιζα οτι φταει η συνδεση ιντερνετ, αλλα το κανει και σε κατεβασμενα βιντεο! Με ενα προγραμμα μονο μου παιζει καλα τα βιντεο το Splash pro. Oλοι οι αλλοι πλεηερς βγαζουν αυτα τα συμπτωματα... Επεισης στο 3D του football manager κανει το ιδιο (οχι παντα).

 

Τι μπορει να φταιει? Εβαλα καινουργιους ντραηβερς της καρτας γραφικων, νεα εκδοση φλας αλλα συνεχιζει το ιδιο... Την Geforce 310m εχω. Ενα αλλο ανησυχητικο ειναι οτι 2-3 φορες το εχω πετυχει, παροτι σε αδρανεια, να δουλευει με ηχο full load και η καρτα ανεβαζει 80ρια σε θερμοκρασια, (νορμαλ εχει 50-60) Χωρις να τρεχει κατι περιεργο στην διαχειριση εργασιων... αν θυμαμαι καλα, αυτο που ετρεχε φουλ εγραφε αδρανεια συστηματος...

 

Να τσεκαρω για ιους? τι αλλο μπορει να ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αδράνεια ειναι το ποσοστο του επεξεργαστή το οποιο είναι αδρανες... idle κοινως... οποτε ουσιαστικα ειχες 20% χρηση που είναι οκ...

 

Εμενα παντως μου βρωμάει προβλημα στην καρτα γραφικών...


Λογια το λαπτοπ σου έχεις και Intel γραφικα.. δοκιμασε να απενεργοποιησιες την nv και να δουλεψεις μονο με Intel να δεις πως θα παει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι σιγουρος αν εχει ξεχωριστα γραφικα ειναι πρωτης γενιας i3 αν εχει θα ειναι GMA HD.

 

Πως μπορω να απενεργοποιησω την καρτα γραφικων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρομοιο προβλημα εχω και εγω αλλα εβαλα την gtx 760 οταν βλεπω με vlc και windows media player  στο 1:10 κολαει η εικονα και μαυριζει η οθονη και ξαναερχετε και βγαζει κατι απο δεξια κατω οτι η nvidia ξαναεπανηρθε  και κατι με kernel λει αλλα δεν πολυ καταλαβαινω,οταν απενεργοποιησω το ιντερνετ ολα καλα,τι συμβαινει;


Δες πρωτα αν υπαρχει δευτερη καρτα στο device manager.

παρομοιο προβλημα εχω και εγω αλλα εβαλα την gtx 760 οταν βλεπω με vlc και windows media player  στο 1:10 κολαει η εικονα και μαυριζει η οθονη και ξαναερχετε και βγαζει κατι απο δεξια κατω οτι η nvidia ξαναεπανηρθε  και κατι με kernel λει αλλα δεν πολυ καταλαβαινω,οταν απενεργοποιησω το ιντερνετ ολα καλα,τι συμβαινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον... απενεργοποιησα την καρτα γραφικων και αλλαξε πολυ η αναλυση, ενω δεν επαιζε βιντεο... προφανως δεν εχει ενσωματωμενη αλλη καρτα οπως οι νεοτεροι i3.

 

παντως μου κανει εντυπωση που με εναν πλεηερ παιζει καλα, ελεγα μηπως ειναι θεμα codec, εβαλα και νεοτερη εκδοση του codec pack αλλα δεν εφτιαξε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον... απενεργοποιησα την καρτα γραφικων και αλλαξε πολυ η αναλυση, ενω δεν επαιζε βιντεο... προφανως δεν εχει ενσωματωμενη αλλη καρτα οπως οι νεοτεροι i3.

 

παντως μου κανει εντυπωση που με εναν πλεηερ παιζει καλα, ελεγα μηπως ειναι θεμα codec, εβαλα και νεοτερη εκδοση του codec pack αλλα δεν εφτιαξε...

 

Προφανώς ο συγκεκριμενος player δεν χρησιμοποιει gpu acceleration και για αυτο δεν εχει προβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα καρτα γραφικων μαλλον ειναι για τι στο μανατζερ εβγαλε κατι πρασινακια και στιγμιαια μαυρη οθονη...

 

Το θεμα ειναι τι πρεπει να γινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα καρτα γραφικων μαλλον ειναι για τι στο μανατζερ εβγαλε κατι πρασινακια και στιγμιαια μαυρη οθονη...

 

Το θεμα ειναι τι πρεπει να γινει?

απενεργοποιησε το ιντερνετ και κοιτα  στα κανει αυτα;εγω παω για φορματ να τελειωνει το μαρτυριο,το προβλημα το ειχα με την προηγουμενη καρτα και εβαλα την καινουργια και δεν εγινε τιποτα,καρτα δεν ειναι καποιοι drivers μπορει....και αυτα ολα καμια βδομαδα και γινονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με φορματ θα στρωσει? Η αληθεια ειναι οτι προσπαθησα να το ανοιξω και παλιοτερα αλλα οι βιδες εχουν φαει στροφες και δεν ανοιγουν....

 

Αν βαλω το προγραμμα ΜSI που το περιοριζει θα κανω τιποτα? Εκαναν το ιδιο για καρτες μετα απο φουρνο... Εχω απενεργοποιησει απο τα φλας το χαρτνγουεαρ και δουλευουν καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...