Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με PC


Maverickj13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, θα προσπαθήσω να μην κουράσω, αλλά έχω ένα περίεργο πρόβλημα με τον υπολογιστή, τόσο που θα με κάνει να πιστέψω ότι είναι διαόλου πράγματα.
Την παρασκευή καίγεται το pc. Παρακαλάω να είναι τροφοδοτικό και να μην έχει καεί παρακάτω. 
Παίρνω σήμερα ένα Corsair CX600, το αλλάζω.  Ανοίγω το pc. Εντύπωση πρώτου δευτερολέπτου, όλα καλά.
Πρώτο πρόβλημα στα bios: External disk error, press F! to continue. Έστω, μπαίνω στα bios, μου έχει το external sata της μητρικής σαν να έχω συνδέσει κάτι, δε μπορώ να το αλλάξω. Συνεχίζω.
Μπαίνω στα windows όπου βλέπω ότι η ανάλυση είναι σα να τρέχει την onboard καθώς είναι πολύ χαμηλή.
Πρώτες βρισιές. Ας κάνω ένα restart. 
Αφού ξαναφορτώνει τα windows σε μεγαλύτερο χρόνο απότι συνήθως πετάει μπλε οθόνη.
Δευτερες βρισιές. Ας κάνω restart.
Με το που ανοίγει και είμαστε πάλι στα bios, τσουπ, μήνυμα monitor going to sleep. 
Κάηκε η κάρτα το έχω αποδεχτεί. Κουνάω το vga, τίποτα. 
Κάνω restart, μία δεν αναγνωρίζει την κάρτα, μία μπαίνει στα windows και πετάει μπλε οθόνες.
Στο τελευταίο δούλεψε μια χαρά, μπήκε στα windows, μια χαρά ανάλυση, όλα κομπλέ.
Προφανώς, δε πρόκειται να κλείσει ποτέ.

Αλλά μπορείτε να μου πείτε απόψεις γιατί σπάω το κεφάλι μου....

 

Σύνθεση: PSU CX600, Motherboard: P5W Deluxe, CPU: [email protected], GPU: GeForce 9800GTX

Επεξ/σία από Maverickj13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι οπως το περιγράφεις τα παντα μπορει να ειναι.... 

 

Οποτε ξεκιναμες με τεσταρισμα στις μνήμες με bootable memtest...τσεκαρεις σκληρο με hard disk sentinel , συνεχιζεις με δοκιμή αλλης καρτας . 

 

Και αν ολα τα παραπανω οκ μαλλον μιλαμε για μητρική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...