Προς το περιεχόμενο

διανομες linux


vaiosgtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η βασικη μου ερωτηση ειναι ποια διανομη να επιλεξω για το συστημα μου. αλλα τι διαφορες εχουν? θελω να πω εκτος απο το γραφικο περιβαλλον τι αλλο αλλαζει ? 

 

* επειδη παλαιοτερα ειχα βαλει ubuntu και μαλλον ειχα προβλημα συμβατοτητας αυτην την φορα λεω να δοκιμασω kubuntu... καλυτερα ή χειροτερα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο linux oλα ειναι μεταβλητά, και το γραφικό περιβάλλον μπορεις να αλλάξεις προσθέτοντας οποιο νομίζεις καλυτερο

 

Εγώ μετα απο πολλές αλλαγές κατέληξα σε mint με kde

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το Mint βασίζεται στο Ubuntu, όμως αυτό που τη διακρίνει από τις παράγωγες διανομές του Ubuntu (Kubuntu, Lubuntu κτλ) είναι ότι δεν χρησιμοποιεί τα ίδια πακέτα με το Ubuntu, αλλά αντίθετα έχει δικά του repositories.

 

WTF ? :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν βασικές διαφορές στις διανομές κάτω από τον καπό και εκτός από το γραφικό τους περιβάλλον. δλδ υπάρχουν αυτές που βασίζονται στην διανομή του Debian και είναι παράγωγα της όπως το Ubuntu, Kubuntu, Mint κτλ. Μετά υπάρχουν αυτές που βασίζονται στα πακέτα τους σε rpm όπως suse, fedora κτλ και υπάρχουν και διανομές με ξεχωριστό ρόλο και ποιο ανοιχτές σε φιλοσοφία αλλά αρκετά ποιο δύσκολες για αρχάριους όπως το arch, gentoo, salkware,

Για μένα η ποιο φιλικές διανομές για έναν μέσο χρήστη είναι αυτές που βασίζονται σε Debian. 

Μετά έχουμε τις διαφορές στο γραφικό τους περιβάλλον και έχουμε το ubuntu με το unity γραφικό περιβάλλον, το mint με μια δικιά του έκδοση, το suse,kubuntu με KDE4

Δοκίμασε πάντως το kubutnu που στην ουσία είναι ubuntu με KDE4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγκατεστηστα xubuntu. μια χαρα αλλα η μεγιστη αναλυση δειχνει να ειναι 1024x768. ενω η πραγματικη αναλυση ειναι 1440x900

η καρτα γραφικων μου. απο οσο ξερω ειναι η Nvidia GeForce 6200 LE

πρεπει να ψαξω να βρω driver ? ή γινεται να δωσω τιποτα μαγικες εντολες στο τερματικο και να διορθωθει το προβλημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια θελω να εγκαταστησω το java και μου βγαζει ενα αρχειο .tar.gz (αυτο ειναι μορφη συμπιεσμενων αρχειων ?) τελος παντων εκανα μια αποσυμιεση αλλα δεν βλεπω κανενα εκτελεσιμο αρχειο για να το εγκαταστησω. τι γινετε εδω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σβήσεις το .tar.gz και θα  ψάξεις  στο software center να δεις αν έχει την java.

 

ναι... πριν ακομα το ψαξω στο Internet εκανα μια αναζητηση στο ubuntu software center με την λεξη 'java' αλλα δεν μου εβγαλε ξεκαθαρα αποτελεσματα για java. εμφανισε καποια αλλα πραγματακια που δεν νομιζω να εχουν σχεση

 

(ξεχασα να το αναφερω αυτο πριν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και λιγα χρονια η java δεν μπορει να περιληφθει στα repos καμιας διανομης λογω αλλαγης στο licence της

http://robilad.livejournal.com/90792.html

 

Οποτε ή θα βρεις καποιο τριτο repo να σου την παρεχει ή θα την βαλεις κανοντας το .tar.gz > .deb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...