Προς το περιεχόμενο

Διαφήμιση σε site και απόδειφη παροχής υπηρεσιών


kourentaradiocom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους. Πρίν από λίγους μήνες επικοινώνησε μαζί μου μία διαφημστική εταιρία για να βάλω ένα banner από ενα πελάτη της στο site μου. Η πληρωμή μου είπαν θα γίνει με το πέρας του προγράμματος. Ε να που ήρθε ο καιρός της πληρωμής. Μου ζητάν να εκδόσω απόδειξγ παροχής υπηρεσιών. Αυτή είανι η πρώτη μου δουλειά και δεν τα γνωρίζω καλά. Μήπως γνωρίζει κάποιος τι κάνουμς σε αυτές τις περιπτώσεις? Μηπως αγοράζω ένα μπλοκάκι αποδείξεων και πάω να το θεωρήσω?

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Πρίν από λίγους μήνες επικοινώνησε μαζί μου μία διαφημστική εταιρία για να βάλω ένα banner από ενα πελάτη της στο site μου. Η πληρωμή μου είπαν θα γίνει με το πέρας του προγράμματος. Ε να που ήρθε ο καιρός της πληρωμής. Μου ζητάν να εκδόσω απόδειξγ παροχής υπηρεσιών. Αυτή είανι η πρώτη μου δουλειά και δεν τα γνωρίζω καλά. Μήπως γνωρίζει κάποιος τι κάνουμς σε αυτές τις περιπτώσεις? Μηπως αγοράζω ένα μπλοκάκι αποδείξεων και πάω να το θεωρήσω?

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

 

 

Θερητικά απ ότι κατάλαβα ασχολείσαι είτε ερασιτεχνικά είτε επαγγελματικά με το Web Design. Το να κάνεις αυτή τη δουλειά δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται… Τι εννοώ πρέπει να πληρείς τις προδιαγραφές του νόμου, κοινώς να έχεις άδεια άσκησης επαγγέλματος ή αλλιώς να έχεις κάνει έναρξη στην εφορία ώστε να μπορείς να έχεις θεωρημένα βιβλία για να έχεις τη δυνατότητα να κόψεις παροχές υπηρεσιών, τιμολόγια κλπ. 

 

Συνεπώς όπως αντιλαμβάνεσαι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, "πήγα πήρα απο ένα βιβλιοπωλείο ένα μπλόκ παροχής υπηρεσιών και όλα καλά…"

 

 

 Η δική μου απορία τώρα είναι η εξής, αν κατάλαβα καλά η σελίδα expresspc.gr είναι δική σου μιας και μιλάς ως δημιουργός και βλέπω πως έχεις ήδη έναν Χ αριθμό έργων, πως είναι δυνατόν να διατηρείς τέτοια "επιχείρηση" και να αναρωτιέσαι αν πρέπει να έχεις "βιβλία";  :blink: 

 

 

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε για την γρήρορη απάντηση. Ναι η σελίδα αυτή είανι δική μου σχεδόν όλα τα εργα ή ειναι δικά μου ή ανήκουν σε συγγενικά πρόσωπα. Κάπου είχα διαβάσει ότι δεν χρειάζεται να κάνεις έναρξη για κάτω από ένα ποσό... (διόρθωσε με άν κάνω λάθος...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΑΦΩΣ και κάνεις λάθος απο τη στιγμή που διατηρείς "επιχείρηση" η οποία "πουλάει προιόντα". Άλλο να κάνεις απλά κατασκευή όπως λες για συγγενικά σου πρόσωπα και ως εκεί και άλλο να θες τα "πουλάς". Μάλλον ο λογιστής σου (αν έχεις) δεν σε έχει πληροφορήσει σωστά...

 

 

Φιλκά πάντα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι λογιστή σεν έχω. Μα εγώ δεν ρώτησα για το θέμα κατασκευής ιστοσελίδων αλλά για μια διαφημιση. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση? Έναρξη στην εφορία κανονικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι λογιστή σεν έχω. Μα εγώ δεν ρώτησα για το θέμα κατασκευής ιστοσελίδων αλλά για μια διαφημιση. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση? Έναρξη στην εφορία κανονικα?

 

 

Γνωρίζεις άλλο τρόπο να έχεις θεωρημένα βιβλία χωρίς να έχεις επαγγελματικό (στα γράφω λίγο ποιό απλά) ΑΦΜ??

 

 

*κάνε μια ερώτηση στο λογιστή σου (σίγουρα κάνεις δήλωση και έχεις, να υποθέσω) έτσι ενημερωτικά ότι θες να κάνεις αυτή τη δουλειά και θα σε κατατοπίσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτα αν γίνεται να εκδώσουν εκείνοι απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης...

Αυτό! Και λογικά θα γίνει και αυτοτελή φορολόγηση 20%

ετσι θα γλιτώσεις εσυ το άνοιγμα βιβλίων που αν δεν εχεις πολλά εισοδήματα πιστεψε με δεν σε συμφέρει καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πουν τελικά και αυτοί που πληρώνουν δηλαδή για να παρέχουν τέτοιες υπηρεσίες…Ελλάς το Μεγαλείο σου.  :blink:

Γνωστό σκηνικό πλέον. Σε νιώθω βλέποντας τόσες <<εταιρίες>> δημιουργίας ιστοσελίδων να πετάγονται προσφέροντας τις καλύτερες τιμές της <<αγοράς>>. Ποια αγορά? Εγώ έχω συναίτερο το κράτος. Χάος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να ανοίξεις βιβλία εσόδων εξόδων, γιατί κάποια στιγμή θα έρθουν και στην πόρτα σου....Άλλαξαν οι καιροί, μη το διακινδυνεύεις.

 

Αυτό που λες για το εισόδημα κάποτε ήταν στα 5000 ευρώ, αλλά πρέπει να έχει καταργηθεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή παιδιά, είναι απαραίτητο το άνοιγμα στην εφορία, ταμείο, μπλόκ αποδείξεων κτλπ για να περιέχεις διαφημίσεις στο site σου;

 

 

Είναι πολλοί οι παράγοντες για το κομμάτι αύτο, πχ άλλο να βάλεις διαφημίσεις ως απλός χρήστης και να ζητήσεις τα ωφέλη σου και άλλο να τα ζητάς ως "εταιρία" χωρίς να είναι "ορατή". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...