Προς το περιεχόμενο

Πρώτη γεύση από το Australis, το ανανεωμένο γραφικό περιβάλλον του Firefox


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Από τη μία το θέλουν πιο μοντέρνο και μίνιμαλ, από την άλλη η ενεργή καρτέλα έχει αυτές τις απαίσιες καμπύλες σε μια σκευομορφική λογική. Λάθος, λάθος, λάθος.

 

 

γιατι ειναι λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ειναι λαθος;

Γιατί γίνεται χρήση ταυτόχρονα δύο διαφορετικών στυλ σε κάτι τόσο μικρό όπως ένα παράθυρο browser. Εκτός του ότι δηλώνει ασυνέπεια, αν το παρακάνει κανείς, μπορεί να αγγίξει το κιτς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει παρατηρησει κανεις αλλαγη στην σταθεροτητα στις τελευταιες εκδοσεις 24 και 25?Ποτε ξανα δε μου κρασαρε τοσο συχνα ο firefox οσο τωρα.Και κατι παιζει και με το flash,εχω πετυχει στο task manager το flash να εχει καβατζωσει 1.2gb μνημη και να κανει οτι δεν τρεχει τιποτα

 

Και εγώ είχα προβλήματα με τον 24. Ο 25 δείχνει πιο σταθερός.

 

Όσον αφορά το Australis, πια είναι η διαφορά με την τωρινή έκδοση; Τα στρογγυλεμένα ala Chrome tabs; Τα υπόλοιπα τα κάνει και τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας αφησουνε κατα μερος τα   ui enhancements και να βγαλουν το  firefox metro  οπως ειχαν υποσχεθει πριν τα χριστουγεννα, δεν το βλεπω ομως να γινεται κουβεντα ουτε για μετα πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σε καταλαβαινω. ποια ειναι τα δυο στυλ; και πως ακριβως υπαρχει ασυνεπεια σε κατι οπως εδω:;

 

 

firefox

EiSkvKf.png

 

chrome

f1aCri9.png

 

 

internet explorer

7pht3am.png

Ο τελευταίος είναι και ο πιο καλοσχεδιασμένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σο καινούριο interface τα tabs και address bar καταλαμβάνουν μεγαλύτερο κάθετο χώρο από ότι ο Ff 25 με μικρά κουμπιά. Υπάρχει τρόπος να ελαττωθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα στρογγυλεμένα ala Chrome tabs; 

 

 

 

ποια στογγυλεμενα; τετραγωνισμενα tabs εχει ο Chrome.

 

 

@kirileman ακομη περιμενω να μου εξηγησεις τι ακριβως ειναι αυτη η ασυνεπεια.

στο Australis UI, τα tabs ειναι χωρισμενα με μια αχνη,καθετη,λεπτη γραμμη, με υψος τα 2/3 του υψους του tab. Στην ουσια ολη η tabbar μοιαζει να ειναι ενιαια και οχι να αποτελειται απο ξεχωριστα tabs-τουβλακια οπως στους αλλους browsers.

Δες εδω για να καταλαβεις καλυτερα πως γινεται ο διαχωρισμος:

 

KtgZ4Vt.jpg

 

αν ολα τα tabs ηταν με στογγυλεμενα ακρα , οπως το active tab, τοτε το UI θα ηταν λειτουργικα και αισθητικα κακιστο.

εγω ρωταω το εξης, ποιο ειναι πιο ομορφο και πιο λειτουργικο, το παραπανω UI, η αυτο εδω:

 

Jk129p4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ποια στογγυλεμενα; τετραγωνισμενα tabs εχει ο Chrome.

 

 

@kirileman ακομη περιμενω να μου εξηγησεις τι ακριβως ειναι αυτη η ασυνεπεια.

στο Australis UI, τα tabs ειναι χωρισμενα με μια αχνη,καθετη,λεπτη γραμμη, με υψος τα 2/3 του υψους του tab. Στην ουσια ολη η tabbar μοιαζει να ειναι ενιαια και οχι να αποτελειται απο ξεχωριστα tabs-τουβλακια οπως στους αλλους browsers.

Δες εδω για να καταλαβεις καλυτερα πως γινεται ο διαχωρισμος:

 

KtgZ4Vt.jpg

 

αν ολα τα tabs ηταν με στογγυλεμενα ακρα , οπως το active tab, τοτε το UI θα ηταν λειτουργικα και αισθητικα κακιστο.

εγω ρωταω το εξης, ποιο ειναι πιο ομορφο και πιο λειτουργικο, το παραπανω UI, η αυτο εδω:

 

Jk129p4.jpg

 

ανοιξε λιγα ακόμα tabs. :P  :P  :P  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yeap, me too. Και δεν κλείνει και το proces

 

εχει παρατηρησει κανεις αλλαγη στην σταθεροτητα στις τελευταιες εκδοσεις 24 και 25?Ποτε ξανα δε μου κρασαρε τοσο συχνα ο firefox οσο τωρα.Και κατι παιζει και με το flash,εχω πετυχει στο task manager το flash να εχει καβατζωσει 1.2gb μνημη και να κανει οτι δεν τρεχει τιποτα

Yeap me too, και δεν κλείνει και το process αρκετές φορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kirileman ακομη περιμενω να μου εξηγησεις τι ακριβως ειναι αυτη η ασυνεπεια.

Νόμιζα ότι θα το είχες καταλάβει. Από τη μία σου λέει ότι έχω δημιουργήσει κάτι μοντέρνο και μίνιμαλ (=απλές, λιτές γραμμές, απουσία περιττών στοιχείων, αφαιρετικότητα, διαφάνεια κλπ) και από την άλλη οι καρτέλες έχουν στα άκρα τους διπλή καμπυλότητα και με μορφή που θυμίζει πραγματική χάρτινη καρτέλα! FAIL! Μάλιστα, η διαχωριστή γραμμή των ανενεργών καρτελών που σβήνει προς τα πάνω, μετατρέπεται αμήχανα σε αυτή την απαίσια καμπύλη στο mouse over από το πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...