Προς το περιεχόμενο

Απορεία περί πνευματικών δικαιωμάτων


lonrid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

 

Στήνω ένα site και θέλω να χρησιμοποιήσω σαν logo μια εικόνα με τον Lucky Luke και κάποιες άλλες σε slideshow (επεξεργασμένες) άλλα δεν ξέρω τι τρέχει με τα πνευματικά δικαιώματα, Υπάρχει κανείς να έχει ιδέα πάνω στο θέμα ή να μπορεί να μου δώσει κάποιο link να κοιτάξω  ?  Παρόλο που έψαξα δεν βρήκα κάτι προφανώς δεν ξέρω τι ακριβώς να ψάξω.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ειναι επαγγελματικο το site σου (ενοω οτι θα βγαζεις χρηματα απο αυτο)σαφως και πρεπει να πληρωσεις για να χρησιμοποιησεις

 

την εικονα του Λουκυ Λουκ.

 

Τωρα αν ειναι κατι ερασιτεχνικο δεν νομιζω οτι θα σου ζητησουν το λογο γιατι τον χρησιμοποιησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρήση πνευματικου υλικού δεν εξαρτάται αν η χρήση του ειναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική. Σε όλες τις περιπτώσεις απαιτειται άδεια του κατόχου των πνευματικών δικαιωμάτων. Αυτό λέει η νομοθεσία.

 

Πρακτικά αν ο κάτοχος κρίνει οτι τον "ενοχλεί" η χρήση μπορεί να απαιτήσει από απλή διακοπή της χρήσης, μέχρι καταβολή αποζημίωσης. Είναι στη διακριτική του ευχέρεια. Αν κινηθεί δικαστικά και υπάρχουν επαρκείς αποδείξεις θα δικαιωθεί ακόμα κι αν η χρήση του υλικού δεν ειχε σκοπό το κέρδος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρήση πνευματικου υλικού δεν εξαρτάται αν η χρήση του ειναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική. Σε όλες τις περιπτώσεις απαιτειται άδεια του κατόχου των πνευματικών δικαιωμάτων. Αυτό λέει η νομοθεσία.

 

Πρακτικά αν ο κάτοχος κρίνει οτι τον "ενοχλεί" η χρήση μπορεί να απαιτήσει από απλή διακοπή της χρήσης, μέχρι καταβολή αποζημίωσης. Είναι στη διακριτική του ευχέρεια. Αν κινηθεί δικαστικά και υπάρχουν επαρκείς αποδείξεις θα δικαιωθεί ακόμα κι αν η χρήση του υλικού δεν ειχε σκοπό το κέρδος. 

Το θέμα είναι όμως πως θα βρω ποιος και αν  έχει τα πνευματικά δικαιώματα . :/  είναι πολύ μπέρδεμα όλη η ιστορία ... ξέρει κανείς που να κοιτάξω να βρώ τους νόμους περί πνευματικών δικαιωμάτων? είτε γενικά είτε για συγκεκριμένες περιπτώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μήνυση να σου κάνουν κλαιν, μπορούν να σου πάρουν μέχρι και το 100% από αυτά που έβγαλες χρησιμοποιώντας το υλικό τους. Αν δεν είναι κερδοσκοπικό  είσαι ΟΚ. 

 

Και για να μην παρεξηγηθώ...αυτο μας το είπαν η καθηγητές μας στο City of Bath College, Bath, UK. Δεν είναι κάποιος δικός μου συνειρμός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...