Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για τροφοδοτικά


dimi5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας

η8ελα να ρωτισω κατι σχετικα με τα τροφοδοτικα οσο πιο πολλα watt ειναι το τροφοδοτικο τοσο πιο πολλα θα πληρωνω το ρευμα η δεν παιζει ρολο η θα καταναλωνει οσα πραγματα εχω στο πυργο μου?

Δηλαδη θελω να μου πειτε την γνωμη σας για αυτο το τροφοδοτικο αν ειναι καλο γιατι σκεφτομαι να το αγορασω αλλα δεν θελω να μου καταναλωνει παρα πολυ ρευμα..Τωρα εχω ενα τροφοδοτικο 550 W το οποιο δεν καταλαναλωνει πολυ ρευμα...

http://www.eshopcy.com.cy/product?id=PER.650916

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα πουμε οτι το τροφοδοτικό ειναι 500 watt δεν καταναλώνει απο την στιγμή που θα το ανοίξεις συνέχεια 500 watt , τραβάζει ανάλογα τι κανεις στον υπολογιστή (απλές δουλειές , παιχνίδια κτλ) το απαιτούμενο ρεύμα που χρειάζεται , μπορει για παράδειγμα να μην τραβάζει ποτε πανω απο 250 watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε κοιτα 8α εχω καπως ενα νορμαλ πσ;p δηλαδη ενα cpu icore7 ,nvdia GTX 770 2 gb, one dvd-rom,one ssd and one HHD και τα ανεστηρακια του υπολογιστη τιποτα αλλο δηλαδη SLI 2 way προς το παρον 8α εχω μια καρτα γραφικων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τροφοδοτικα καταναλώνουν οση ισχύ τους ζητάς και οχι το συνολο των watts της ονομαστικής τους ισχύος.

 

Αυτό είναι κανόνας και ισχύει για κάθε τροφοδοτικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε κοιτα 8α εχω καπως ενα νορμαλ πσ;p δηλαδη ενα cpu icore7 ,nvdia GTX 770 2 gb, one dvd-rom,one ssd and one HHD και τα ανεστηρακια του υπολογιστη τιποτα αλλο δηλαδη SLI 2 way προς το παρον 8α εχω μια καρτα γραφικων..

 

 

Με αυτα που σου εχω γραψει θα ειναι μεγαλη η καταναλωση ρευματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

 

απλα για να δεις ποσα watt χρειαζεσαι. αλλα καλο θα ηταν να παρεις λιγο μεγαλυτερο

φιλε μου εβαλα τα hardware και τα λειπα και μου εβγαλε 34w

δλδ θελω τροφοδοτικο 34 w wtf???

φιλε μου εβαλα τα hardware και τα λειπα και μου εβγαλε 34w

δλδ θελω τροφοδοτικο 34 w wtf???

 

φιλε μου εβαλα τα hardware και τα λειπα και μου εβγαλε 34w

δλδ θελω τροφοδοτικο 34 w wtf???

α ντα3 τωρα πατησα calculate και μου εβγαλε ενα τρελλο ποσο 903 w-.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α ντα3 τωρα πατησα calculate και μου εβγαλε ενα τρελλο ποσο 903 w-.-

βεβαιωσου μην εχεις βαλει τιποτα λαθος. πολυ μεγαλο νουμερο !

αν ολα ειναι σωστα και χρειαζεσαι τοσα watts τοτε κοιτα για κανα 1200 λεω εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαιωσου μην εχεις βαλει τιποτα λαθος. πολυ μεγαλο νουμερο !

αν ολα ειναι σωστα και χρειαζεσαι τοσα watts τοτε κοιτα για κανα 1200 λεω εγω

Λα8ος μου νταξ τωρα μου λεει για 670 w..εχω μια απορια η καρτα γραφικων που αναφερα στην αρχη χρειαζετε οσα λεει δλδ 600 βατ για να δουλευει?

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.516489

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισχυει εγω εχω τερας συστημα και εχω 600αρι corsair cx600. με εχει βολεψει παρα πολυ

αυτο που φοβαμαι ειναι να μην ειναι οικονομικο και να ερχετε το ρευμα πολυ ψηλα... σκεφτικα για αυτο το τροφοδοτικο ειναι καλο?

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.650916

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το site που παραθέσατε υπολογίζει τις μαξ τιμες κατανάλωσης του υλικου που εχει ο υπολογιστής, για να πιάσει λοιπόν κάποιος χρήστης αυτες τις τιμες πρέπει να παιζουν ολα στο τέρμα, δηλαδη η cpu να πιάνει ταβάνι, τα ανεμιστηρακια στο τερμα, η καρτα γραφικών να κολλάει απο το φορτίο, ο ήχος στο τέρμα, τα drive να γράφουν και να διαβάζουν στο φουλ, και οι hd να γυρίζουν με το μαξ της ταχύτητας τους

 

Αυτά όλα δεν μπορούν να συμβούν σ εναν υπολογιστή ταυτόχρονα, γι αυτο μη τρελαίνεσαι με τα watt, αρκεί ενα ποιοτικό τροφοδοτικό που  θα αντέξει στην θερμοκρασία, θα δίνει τα watts που λεει, και τέλος θα ανεχεται τις διακύμανσης τάσεως.

 

Εσυ τωρα @dimi5 τι ακριβως πρόβλημα εχεις με τον υπολογιστή και θελεις να αλλάξεις τροφοδοτικό, σου παρουσιάζει κατι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...