Προς το περιεχόμενο

Έναρξη-Ίδρυση Λογιστικού Γραφείου


vaggos9-11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Εδώ και 4 μήνες είμαι απόφοιτος του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης του Πανεπιστημίου Πειραιώς. Λόγω και των στρατιωτικών υποχρεώσεων που έκανα ταυτόχρονα δεν είχα ψαχτεί για δουλειά.

Εδώ και λίγο καιρό που προσπαθώ τα πράγματα όπως καταλαβαίνετε είναι αποκρουστικά .Και λες να δουλέψεις για ένα μεροκάματο Η' έστω αμισθί σε ένα λογιστικό γραφείο για να αποκτήσεις μια εμπειρία?

 

Αποφάσισα το 2ο λοιπόν. Αλλά και πάλι δύσκολα.Οπότε μου έχουν μπει ιδέες για να ανοίξω δικό μου λογιστικό γραφείο. Φυσικά εμπειρία δεν έχω. Και ξέρω ελάχιστα πράγματα πρακτικά. Έχω δει όμως ότι υπάρχουν κάποια σεμινάρια πάνω στην ίδρυση λογιστικού γραφείου και στην μηχανογραφημένη λογιστική που σου δίνουν τις γνώσεις και την εμπειρία πάνω σε πραγματικά γεγονότα να μάθεις την δουλειά.

 

Κατά πόσο θεωρείτε ότι αυτά τα σεμινάρια μπορούν να βοηθήσουν??Φυσικά υπάρχει όρεξη και επιθυμία για πολύ μελέτη και δουλειά...

 

Και επίσης ποιο θεωρείτε ότι  είναι το κεφάλαιο για την ίδρυση ενός λογιστικού γραφείου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξερω να σου απαντησω σιγουρα μιας και δεν ειμαι του χωρου αλλα θα σου πω τι νομιζω.

 

Καταρχην απο κεφαλαιο δεν νομιζω πως χρειαζεται κατι το ιδιαιτερο. Νοικιαζεις ενα καταστημα, γραφειο, καρεκλες, υπολογιστη, εκτυπωτη και τελος... Τα κλασικα δηλαδη...

 

Απο εκει και περα πιστευω χρειαζεσαι εμπειρια. Το καλυτερο θα ηταν να δουλεψεις σε αλλο λογιστη ακομα και τζαμπα αλλα και αυτο ειναι δυσκολο πλεον...

Αν δεν μπορεσεις να το κανεις αυτο κανε τουλαχιστον τα σεμιναρια που λες και ριξε καργα διαβασμα απο πρακτικες ερωτησεις που γινονται σε διαφορα φορουμ.

Εδω ειναι ο παραδεισος σου.

http://www.taxheaven.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα σεμινάρια και εγώ δε ξέρω να σου απαντήσω αλλά σκέψου και τη πιθανότητα τώρα που είσαι στην αρχή να μην ανοίξεις λογιστικό γραφείο και να έχεις έξοδα, ενοίκια και όλα τα σχετικά. Μπορείς να κάνεις έναρξη επαγγέλματος και να δηλώσεις σαν έδρα το σπίτι σου. Πιο μετά αναλόγως τις δουλειές αποφασίζεις για να ανοίξεις γραφείο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ts πρέπει να δουλέψεις κάπου να μάθεις τη δουλειά και κυρίως να σε μάθει και ο κόσμος, δύσκολα θα σε εμπιστευθεί κάποιος με το που βγεις από τη σχολή γιατί τα πράγματα που θα διαχειρίζεσαι είναι πολύ σοβαρά και τα λάθη ακριβά.

 

Μάθε τη δουλειά, βρες πιθανούς πελάτες, κάνε τις γνωριμίες που πρέπει στις δημόσιες υπηρεσίες και μετά ξεκινά κάτι δικό σου.

Η συγκεκριμένη δουλειά θέλει και φουλ δημόσιες σχέσεις δεν αρκεί μόνο να είσαι καλός

 

Δυστυχώς το να σε παίρνουν χωρίς μισθό είναι κάτι που παίζει αβέρτα στο κλάδο, οπότε αν δε μπορείς να βρεις κάτι έμμισθο κάνε υπομονή τουλάχιστον να μάθεις δύο πράγματα, γιατί η συγκεκριμένη δουλειά μαθαίνεται κυρίως στη πράξη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι που θα στο πω (θα έπρεπε ήδη να το ξέρεις) η εμπειρία είναι απαραίτητη σε όλους τους τομείς.

Είτε είσαι λογιστής, είτε ηλεκτρολόγος, φούρναρης, κρεοπώλης, κλπ άλλα είναι τα πράγματα που μαθαίνεις στη σχολή και άλλα αυτά που χρειάζεσαι στην "πιάτσα".

Ειδικά σε ένα τομέα σαν το δικό σου όπου θα έρθει κάποιος να του δώσεις λύση.

Και ξέρεις, η δουλειά του λογιστή δεν είναι ΜΟΝΟ να φτιάχνει την δήλωση ενός μισθωτού ή συνταξιούχου. Αυτό το κάνω κι εγώ που δεν είμαι λογιστής. Τουλάχιστον των μελών της οικογένειας τις κάνω και δεν έχουν "χώσει μέσα" ακόμα κανένα!!!

Το ζητούμενο είναι να μπορείς να ανταποκριθείς στο κάτι παραπάνω. Στα τερτίπια και τις ιδιαιτερότητες των νόμων.

Και ναι, τα σεμινάρια θα σε βοηθήσουν. Τουλάχιστον ως προς τα τυπικά (νέοι νόμοι, εγκύκλιοι, κλπ). Δεν θα σε μάθουν όμως την αγορά.

Και σίγουρα το χρειάζεσαι ΚΑΙ αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας θα πρεπει να δεις πως δουλευουν σε λογιστικο γραφειο. Ολα τα γραφεια προτιμανε φοιτητες λογιστικης γιατι ειναι ο τομεας τους. Απο οσο ξερω απο φιλο μου που ηταν στο παπει δε τους μαθανε καν λογιστικη. Ελαχιστα πραγματα. Καλυτερα να βρεις ενα γραφειο να πας να κανεις λιγα πραγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή να βρεις έναν έμπειρο να συνεργαστείτε. Σε τέτοια περίπτωση όμως, μάλλον εσύ θα βάλεις τα έξοδα και αυτός την εμπειρία.

Και αν είσαι τυχερός, τα κέρδη στη μέση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή να βρεις έναν έμπειρο να συνεργαστείτε. Σε τέτοια περίπτωση όμως, μάλλον εσύ θα βάλεις τα έξοδα και αυτός την εμπειρία.

Και αν είσαι τυχερός, τα κέρδη στη μέση....

 

Μπα δεν παιζουν στο ετσι οι σωστες συνεργασίες. 50-50 εξαρχης ολα και άμα θελει ο αλλος.Με την εμπειρια του θα βγαλει και αυτος λεφτα.Αν δεν θέλει βρισκεις αλλο συνεταιρο.

Ts πρέπει να δουλέψεις κάπου να μάθεις τη δουλειά και κυρίως να σε μάθει και ο κόσμος, δύσκολα θα σε εμπιστευθεί κάποιος με το που βγεις από τη σχολή γιατί τα πράγματα που θα διαχειρίζεσαι είναι πολύ σοβαρά και τα λάθη ακριβά.

 

Μάθε τη δουλειά, βρες πιθανούς πελάτες, κάνε τις γνωριμίες που πρέπει στις δημόσιες υπηρεσίες και μετά ξεκινά κάτι δικό σου.

Η συγκεκριμένη δουλειά θέλει και φουλ δημόσιες σχέσεις δεν αρκεί μόνο να είσαι καλός

 

Δυστυχώς το να σε παίρνουν χωρίς μισθό είναι κάτι που παίζει αβέρτα στο κλάδο, οπότε αν δε μπορείς να βρεις κάτι έμμισθο κάνε υπομονή τουλάχιστον να μάθεις δύο πράγματα, γιατί η συγκεκριμένη δουλειά μαθαίνεται κυρίως στη πράξη

 

Εισαι λάθος. Διοτι τα λογιστικα γραφεία σε παιρνουν μεν χωρις μισθο αλλα δεν σε αφηνει ο πονηρος ο λογιστης να του φας τους πελάτες οποτε θα βρει σιγουρα τροπους να μην σε φερνει σε επαφη με τους πελατες ξερω γιατι εχει παει φιλος μου δουλεψε τσαμπα πηρε μια προυπηρεσια (με την οποια πλεον δεν βρισκει δουλεια γιατι υπαρχουν αλλοι με περισσοτερη) και δεν απεκτησε και κανεναν πελατη. 

 

Ουσιαστικα οι λογιστες αυτου του ειδους τι κανουν σε παιρνουν στο τσαμπα σε εκμεταλευονται και απλα σου δινουν και μια προυπηρεσια στο τελος που δεν τους ειναι τιποτα βγαζεις εσυ την δουλεια και σε κρατανε και σε αποσταση απο τους πελατες. Οσοι κανουν αυτη την εξήγηση ειναι απλα αλήτες. Να το εχεις υποψη σου δεν θα βγαλεις ακρη με τετοιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας θα πρεπει να δεις πως δουλευουν σε λογιστικο γραφειο. Ολα τα γραφεια προτιμανε φοιτητες λογιστικης γιατι ειναι ο τομεας τους. Απο οσο ξερω απο φιλο μου που ηταν στο παπει δε τους μαθανε καν λογιστικη. Ελαχιστα πραγματα. Καλυτερα να βρεις ενα γραφειο να πας να κανεις λιγα πραγματα. 

Το θεμα ειναι οτι αποφοιτος λογιστικης κανει μονο αυτο.Ανιθετα ο ts κατα την γνωμη μου θα επρεπε να παει για ενα καλο μεταπτυχιακο,το τμημα που εχει τελειωσει ασχολειται με πολλα πραγματα.Εχει βεβαια σχεση και ο βαθμος που τελειωσε και αν εχει μαθει τπτ δηλαδη.Παρολα αυτα αν οντως θες να πας για λογιστης θες οντως καποια προυπηρεσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι αποφοιτος λογιστικης κανει μονο αυτο.Ανιθετα ο ts κατα την γνωμη μου θα επρεπε να παει για ενα καλο μεταπτυχιακο,το τμημα που εχει τελειωσει ασχολειται με πολλα πραγματα.Εχει βεβαια σχεση και ο βαθμος που τελειωσε και αν εχει μαθει τπτ δηλαδη.Παρολα αυτα αν οντως θες να πας για λογιστης θες οντως καποια προυπηρεσια.

 

Καλυτερα να ψάξει για εξετασεις ορκωτων λογιστων με τις προυπηρεσιες ετσι οπως ειναι η αγορα ακρη δεν θα βγαλει και θα τον εκμεταλευτει και ο καθε αληταράς. Επισης αμα του αρεσει η θαλασσα μπορει να δωσει και εξετασεις στο υπουργειο ναυτιλιας για αξιωματικος στο λογιστηριο ενος πλοιου.

 

Τωρα σε μικρα μαγαζια αμα κοιταει να ξερει να περιμενει τις γνωστες κακομοιριες : αμισθι εργασια , ανασφαλιστος , ευτελιστικος μισθος κτλπ κτλπ. Καλυτερα να κοιταξει καμια καλυτερη θεση. Υπαρχουν και αλλου αμα ψαχθεις. Καμια θεση λογιστη στο δημοσιο τιποτα δεν παιζει? ή ορκωτος. Να δωσει εξετασεις στην τελικη να γλιτωσει μια και καλη. Κατι εχω ακουσει για εξετασεις στην σχολη δημοσιας διοικησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν παιζουν στο ετσι οι σωστες συνεργασίες. 50-50 εξαρχης ολα και άμα θελει ο αλλος.Με την εμπειρια του θα βγαλει και αυτος λεφτα.Αν δεν θέλει βρισκεις αλλο συνεταιρο.

 

 

Λάθος, γιατί από την στιγμή που ο ένας είναι έμπειρος και ο άλλος άπειρος, σημαίνει ότι το 90% της εργασίας θα περνά από τα χέρια του έμπειρου. Πριν κανά μήνα είχα πάει στη λογίστρια στην Ελλάδα, είναι και φίλη μου και κάθισα και για καφέ, η κόρη της την ρωτούσε όλη την ώρα τι να κάνει. Και αν τύχαινε να μην ρωτήσει, ρωτούσε η μάνα και έβλεπε τι έκανε. Φέτος πήρε το πτυχίο η κόρη, η μάνα και ο πατέρας κοντά 30 χρόνια πείρα.

 

Έτσι πάνε οι συνεταιρισμοί. Όταν ο ένας μόνος δεν μπορεί, είτε γιατί δεν μπορεί να βάλει υπογραφή, είτε γιατί είναι άπειρος, συνήθως βάζει τα εξοδα και ο άλλος την υπογραφή η την εμπειρία. Κα όπως είπα, αν είσαι τυχερός τα κέρδη είναι στη μέση, αλλιώς παίρνεις λιγότερα.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να συνεργαστεί έμπειρος λογιστής με τελείως αρχάριο και να τα έχουν όλα στη μέση, έξοδα-έσοδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος, γιατί από την στιγμή που ο ένας είναι έμπειρος και ο άλλος άπειρος, σημαίνει ότι το 90% της εργασίας θα περνά από τα χέρια του έμπειρου. Πριν κανά μήνα είχα πάει στη λογίστρια στην Ελλάδα, είναι και φίλη μου και κάθισα και για καφέ, η κόρη της την ρωτούσε όλη την ώρα τι να κάνει. Και αν τύχαινε να μην ρωτήσει, ρωτούσε η μάνα και έβλεπε τι έκανε. Φέτος πήρε το πτυχίο η κόρη, η μάνα και ο πατέρας κοντά 30 χρόνια πείρα.

 

Έτσι πάνε οι συνεταιρισμοί. Όταν ο ένας μόνος δεν μπορεί, είτε γιατί δεν μπορεί να βάλει υπογραφή, είτε γιατί είναι άπειρος, συνήθως βάζει τα εξοδα και ο άλλος την υπογραφή η την εμπειρία. Κα όπως είπα, αν είσαι τυχερός τα κέρδη είναι στη μέση, αλλιώς παίρνεις λιγότερα.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να συνεργαστεί έμπειρος λογιστής με τελείως αρχάριο και να τα έχουν όλα στη μέση, έξοδα-έσοδα.

 

Ετσι νομίζεις εσυ. Γιατι το 90% του αγχους για το αν θα πεσουμε εξω θα περναει απο το μυαλο εκεινου που έβαλε τα χρηματα και το κεφάλαιο. Οποτε με συγχωρεις αλλα δεν μπορω να το δεχτώ. Αμα δεν θελει η φιρμα ας μην συνεργαστεί. Και ένα βιντεάκι για να τελειωσει πια ο μυθος με ολα αυτα "εχω κονε , εχω πελατες , εχω τα λεφτα , εχω την εμπειρια".

 

 

 

50-50 εξαρχης και θα δουλευουν και οι δυο εξισου. Και οποιος θελει το δέχεται.

 

Που ξερω εγω αμα ο αλλος δεν πει "Χεστηκα αυτος εβαλε τα λεφτα και να κλεισουμε τι με ενδιαφερει?" χαχαχα οχι φιλε αυτα τα σκεφτομαστε εξαρχης. Τον δεσμευεις και τον αλλον για να μην μπορει μετα να στην κανει. Αμα δεν θες κανενα προβλημα δεν συνεργαζομαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι νομίζεις εσυ. Γιατι το 90% του αγχους για το αν θα πεσουμε εξω θα περναει απο το μυαλο εκεινου που έβαλε τα χρηματα και το κεφάλαιο. Οποτε με συγχωρεις αλλα δεν μπορω να το δεχτώ. Αμα δεν θελει η φιρμα ας μην συνεργαστεί. Και ένα βιντεάκι για να τελειωσει πια ο μυθος με ολα αυτα "εχω κονε , εχω πελατες , εχω τα λεφτα , εχω την εμπειρια".

 

 

 

50-50 εξαρχης και θα δουλευουν και οι δυο εξισου. Και οποιος θελει το δέχεται.

 

Που ξερω εγω αμα ο αλλος δεν πει "Χεστηκα αυτος εβαλε τα λεφτα και να κλεισουμε τι με ενδιαφερει?" χαχαχα οχι φιλε αυτα τα σκεφτομαστε εξαρχης. Τον δεσμευεις και τον αλλον για να μην μπορει μετα να στην κανει. Αμα δεν θες κανενα προβλημα δεν συνεργαζομαστε.

Η δέσμευση γίνεται με συμβόλαια.

Τράβα εσύ βρες έμπειρο, ενώ είσαι τελείως αρχάριος, να συνεργαστείς 50-50.

Αν βρεις, σφύρα μου κλέφτικα.

Και επειδή όπως είπες όποιος θέλει δέχεται, δεν πρόκειται να δεχτεί κανένας με τους όρους σου (να βγάζει αυτός όλη την δουλειά και να έχει βάλει το 50% του κεφαλαίου και να είναι 50% στα κέρδη. Και να σου μάθει τη δουλειά και από πάνω, να είναι και "δάσκαλός σου" δηλαδή.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δέσμευση γίνεται με συμβόλαια.

Τράβα εσύ βρες έμπειρο, ενώ είσαι τελείως αρχάριος, να συνεργαστείς 50-50.

Αν βρεις, σφύρα μου κλέφτικα.

Και επειδή όπως είπες όποιος θέλει δέχεται, δεν πρόκειται να δεχτεί κανένας με τους όρους σου (να βγάζει αυτός όλη την δουλειά και να έχει βάλει το 50% του κεφαλαίου και να είναι 50% στα κέρδη. Και να σου μάθει τη δουλειά και από πάνω, να είναι και "δάσκαλός σου" δηλαδή.)

 

Ποιος σου ειπε οτι θα βγαζει αυτος ολη την δουλεια δεν καταλαβαινω. Ας μην δεχτουν αλλωστε οι περισσοτεροι στην Ελλαδα εχουν κακομαθει ρε φιλε για αυτο δεν παει τιποτα καλα.Στην Ελλαδα ο ενας κοιταει να παιξει πουστια στον αλλον οπως στο λεω η διαφορα εδω ειναι οτι με την εξηγηση που θα εκανα εγω οι πουστιες δεν θα ειχαν θεση στην επιχειρηση. Εξαρχης ξεκαθαριζομαστε. Αν νομιζεις οτι ειμαι ασχετος κανεις λαθος ειμαι συνεταιρος σου μπορει να σου δειξω κατι που δεν βλεπεις εσυ μπορει να εισαι καλος στα λογιστικα αλλα να μην εισαι καλος σε αλλα πραγματα που η επιχειρηση εξισου χρειαζεται για να επιβιωσει. Το δικο σου ματι κοβει στα λογιστικα το δικο μου αλλου και εκει οπου μπορεις θα δινεις καποιες συμβουλες θα βγαζω εγω καποιο μερος της δουλειας και εσυ πηγαινε σπιτι πιο νωρις οκ τετοιες εσωτερικες συμφωνιες μπορουν να γινουν. Σε αυτο θα μπορουσα να κανω παραχώρηση.

 

Δεν καταλαβα λοιπον δεδομενων των παραπανω να βαλω εγω το κεφαλαιο μου και θα ερθει ο αλλος να μου δειχνει? αμα θελω τον προσλαμβανω μετα σαν υπαλληλο. Και εχει απλα τον μισθο του. Φυσικα και θα γινει με συμβολαια. 50-50 στην αρχη και αν μετα αυτος δουλευει περισσοτερο και φερνει περισσοτερα λεφτα στην επιχειρηση θα παρει το μεριδιο του και οταν αγορασει το 70% της επιχειρησης και εγω εχω το 30% δικαιουται να πιστευει οτι πρεπει να παιρνει το 70% των κερδων αφου το απεδειξε και εμπρακτα. Και εχει το 70% της επιχειρησης.

 

Οποιος δεν θελει δεν δεχεται κανενα προβλημα και ουτε τσακωμοι ουτε τιποτα. Αλλωστε ειναι θεμα του τι δεχεσαι και τι οχι και εγω ξερω ανθρωπους που δεν δεχονται τον τροπο λειτουργιας του τραπεζικου συστηματος οποτε δεν παιρνουν δανειο απο τραπεζες. 

 

Με αυτο που μου λες τι γινεται τωρα ερχεται ο μαγκας σε ετοιμη επιχειρηση με ξενο κεφαλαιο και σου λεει κοιτα εγω θα μπω και θα υπογραψω συμβολαιο οτι δεν εχω κεφαλαιο και αρα ουτε ευθυνες αμα εσυ χρωστας ή φαληρισεις θα σου δωσω συμβουλες και ΑΝ επιτυχεις θα παρω το 70% ενω αν αποτυχεις θα παρεις εσυ τα @@ σου και εγω ουτε γατα ουτε ζημια αποχωρω... ΧΑΧΑΧΧΑ καλα ειναι δυνατον? και καθομαι και γραφω τοσα πολλα κιολας? αν ειναι δυνατον. Εγω θα γελουσα αμα καποιος μου εκανε τετοια εξηγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...