Προς το περιεχόμενο

Έναρξη-Ίδρυση Λογιστικού Γραφείου


vaggos9-11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το εριστικος δεν γραφεται ετσι. Επειδη μπηκες να κανεις τον μάγκα στον αλλον αλλα να απαντησεις στην ερωτηση του δεν απαντησες. Μαθε να γραφεις πρωτα σωστα ελληνικα και μετα ελα να μου πουλησεις εξυπναδα με στιχακια περι αγνοιας και ευτυχιας. 

 

 

 

Ωραιο ποστ.

Μάθε επίσης ότι τα σωστά ελληνικά θέλουν και τόνους.

Να την λέμε σε κάποιον που έκανε ένα ορθογραφικό λάθος, όταν οι ίδιοι γράφουμε κατεβατά ολόκληρα χωρίς τόνους, πως να το κάνουμε, είναι για γέλια.

 

Και για να ξαναεπαναλάβουμε.

Ο ένας βάζει το κεφάλαιο, ο άλλος βάζει την πείρα και την δουλειά και την πελατεία.

Είναι κάπως όπως παλιά που δεν μπορούσαν όλοι να βάλουν υπογραφή ηλεκτρολόγου, συνεργάζονταν με κάποιον, ο ένας έβαζε την δουλειά και την επιχείριση και ο άλλος απλά την υπογραφή και τα' κονομούσε. Αν γινόταν καμιά στραβή όμως, αυτόν με την υπογραφή θα κυνηγούσαν.

 

Αν είσαι άσχετος με το αντιμείμενο μην το συνεχίζεις, απλά εκτίθεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάθε επίσης ότι τα σωστά ελληνικά θέλουν και τόνους.

Να την λέμε σε κάποιον που έκανε ένα ορθογραφικό λάθος, όταν οι ίδιοι γράφουμε κατεβατά ολόκληρα χωρίς τόνους, πως να το κάνουμε, είναι για γέλια.

 

Και για να ξαναεπαναλάβουμε.

Ο ένας βάζει το κεφάλαιο, ο άλλος βάζει την πείρα και την δουλειά και την πελατεία.

Είναι κάπως όπως παλιά που δεν μπορούσαν όλοι να βάλουν υπογραφή ηλεκτρολόγου, συνεργάζονταν με κάποιον, ο ένας έβαζε την δουλειά και την επιχείριση και ο άλλος απλά την υπογραφή και τα' κονομούσε. Αν γινόταν καμιά στραβή όμως, αυτόν με την υπογραφή θα κυνηγούσαν.

 

Αν είσαι άσχετος με το αντιμείμενο μην το συνεχίζεις, απλά εκτίθεσαι.

 

Εσυ εισαι για γέλια με τις αρλουμπες που γράφεις. Και ο αλλος που δεν απαντάει. Μπορει να μην ειμαι του κλαδου αλλα ξερω πραγματα τα οποια σας έχουν στριμώξει και εχετε αρχισει τις γαργάρες. Αυτα που γραφεις οτι κυνηγανε τον έναν αυτος ο ενας πρεπει να ειναι πολυ ηλίθιος για να κάνει τέτοια συναλλαγη. Και εσυ μπαινεις και μου τον παρουσιάζεις σαν πρότυπο να σε χειροκροτήσω τωρα ή μετα?

 

 Για να δεχτει δηλαδη κατι τετοιο εξαρχης. Με γυριζεις σε μια εποχη που ολοι εκαναν κομπινες και τωρα τα πληρώνουμε και μου εμφανιζεις αυτο ως σωστο? μην σε δω σε κανα θρεντ να κραζεις την κυβερνηση μονο. 

 

Δικηγοροι - δημοσιογραφοι - λογιστες έχουμε μπλεξει στις λαμογιες. Μετα σου φταιει η ΤΡΟΙΚΑ. Αλλη κλικα οι δικηγοροι λενε στους εργαζομενους πληρωστε μονοι σας την ασφάλιση με αυτα που σας δινουμε και το οτι δουλευουν στα γραφεια τους δεν φαινεται πουθενα. Μηπως θα πρεπει να σπουδασω και Νομικη για να το ξερω αυτο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ εισαι για γέλια με τις αρλουμπες που γράφεις. Και ο αλλος που δεν απαντάει. Μπορει να μην ειμαι του κλαδου αλλα ξερω πραγματα τα οποια σας έχουν στριμώξει και εχετε αρχισει τις γαργάρες.

 

Ποιος είναι στριμωγμένος; Έχουμε και παραισθήσεις;

Το λογιστικό γραφείο δεν είναι φούρνος να μάθεις τη δουλειά σε μια βδομάδα και να έχεις για πελατεία τη γειτονιά.

 

Το ποιος γράφει τις αρλούμπες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, κατ' αρχήν χαλάρωσε. Δε μίλησα ποτέ για τζάμπα εργασία, αντιθέτως πάντοτε στο φόρουμ αυτό έγραφα για το αντίθετο, my two cents. Από κει και πέρα γιατί έχεις την απαίτηση ο εργοδότης σου να σου κάνει επαφές και κοννέ; Έχεις υπογράψει κάτι τέτοιο ή ο κόσμος είναι αγγελικά πλασμένος και δεν το ξέρω;

 

H ουσία είναι -επαναλαμβάνομαι- ότι η δουλειά αυτή θέλει σφαιρικές γνώσεις και έχει τόσο άγχος, ακόμα και για έναν έμπειρο επαγγελματία. Πόσο μάλλον για έναν απόφοιτο. Αν έστω και λίγο ξέρει τι του γίνεται, δε θα ξεκινήσει μόνος με μηδέν εμπειρία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, κατ' αρχήν χαλάρωσε. Δε μίλησα ποτέ για τζάμπα εργασία, αντιθέτως πάντοτε στο φόρουμ αυτό έγραφα για το αντίθετο, my two cents. Από κει και πέρα γιατί έχεις την απαίτηση ο εργοδότης σου να σου κάνει επαφές και κοννέ; Έχεις υπογράψει κάτι τέτοιο ή ο κόσμος είναι αγγελικά πλασμένος και δεν το ξέρω;

 

αααααααα μαλιστα. Τωρα ξηγιέσαι σωστά που τα λες ολα. Γιατι καποιος πιο πριν δεν ξερω αμα ησουν και εσυ του ειπε να παει να δουλεψει σε λογιστικο γραφειο για να αποκτησει τις επαφές και τα κοννέ.

 

Επειδη ακουσα επισης απο καποιους οτι δεν έχω ιδεα απο λογιστικη ιδεα μπορει να μην εχω αλλα το πως δουλευει το συστημα ευτυχως το γνωρίζω. Ειπες οτι τιποτα απο αυτα που γραφω δεν ειναι σωστα παρα μονο το εριστικος. Αρα τωρα να υποθεσω οτι το παιρνεις πισω αυτο?

Ποιος είναι στριμωγμένος; Έχουμε και παραισθήσεις;

Το λογιστικό γραφείο δεν είναι φούρνος να μάθεις τη δουλειά σε μια βδομάδα και να έχεις για πελατεία τη γειτονιά.

 

Το ποιος γράφει τις αρλούμπες.....

 

Κοιτα πιο πανω τι γραφει ο συναδελφος σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Star_Light έχεις πρόβλημα κατανόησης. Λυπάμαι δε μπορώ να συνεχίσω.

 

Σου λεω πως δουλευει το συστημα και μου λες εχω λαθος. Μετα ο ιδιος με ρωτας αν ο εργοδοτης ειναι υποχρεωμενος για αυτο που σου ειπα πριν εγω και τωρα εχω προβλημα κατανοησης. Ενταξει δεν θες να παραδεχθεις οτι βιαστηκες να πεις οτι εχω λαθος. 

 

Εγω δεν ειπα οτι καποιος ειναι υποχρεωμενος για κατι αλλα μην λεμε οτι ο φιλος θα αποκτησει τα τρελα κοννε απο την στιγμη που και ο ιδιος λες οτι δεν ειναι υποχρεωμενος ο αλλος ή με ρωτας αν ζουμε σε αγγελικα πλασμενο κοσμο.

 

Αν ειχα προβλημα κατανοησης δεν θα ηξερα πως δουλευει το συστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ ts: πρωτού κάνεις οτιδήποτε γράψου στο Οικονομικό επιμελητήριο γιατι για να ανοίξεις γραφείο πρέπει να έχεις και δικαίωμα υπογραφής. Τσέκαρε εδώ: http://www.oe-e.gr/oe/index.php?option=com_content&view=article&id=280%3Adikeouxoi-l-f&catid=40%3A2010-11-29-12-01-20&Itemid=252&lang=el

 

και θα σε συμβούλευα να ψαχτείς κάπως να μαζέψεις 3-4 (min) χρόνια προυπηρεσία πρώτα, είτε σε ανεξάρτητο λογιστήριο είτε σε λογιστήριο εταιρείας. Και μιλάω για σοβαρή προυπηρεσία, οχι αρχειοθέτηση και φωτοτυπίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κοιτα πιο πανω τι γραφει ο συναδελφος σου.

 

Ποιος συνάδελφος; Υπάρχει άλλος απόφοιτος αγγλικής/γαλλικής/ιταλικής φιλολογίας εδώ μέσα;

Γιατί λογιστής ποτέ μου δεν δήλωσα.

 

Καλά μίλησα για παραισθήσεις, πολλά εξηγούνται τώρα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν είμαι σίγουρος γιατι να θελει κάποιος τόσα χρόνια προϋπηρεσία. Ειδικά όταν ο τομέας του IT εχει κανει τόσα άλματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τομέας του software και της μηχανογράφησης σου γλυτώνει χρόνο. Δε σου φυτεύει ΠΟΛ και νόμους στο κεφάλι 5 φορές τη μέρα! Το να γλυτώνεις χρόνο, ok πολύ καλό είναι, αλλά δεν είναι η ουσία.

 

skitched-20111212-110852.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκεφτεσαι να ανοιξεις φρεσκοαποφοιτος γραφειο, παρε καλύτερα τα λεφτα που θα έριχνες και παιξε τα στοίχημα ... έχεις καλύτερες πιθανότητες επιτυχίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα να ψάξει για εξετασεις ορκωτων λογιστων με τις προυπηρεσιες ετσι οπως ειναι η αγορα ακρη δεν θα βγαλει και θα τον εκμεταλευτει και ο καθε αληταράς. Επισης αμα του αρεσει η θαλασσα μπορει να δωσει και εξετασεις στο υπουργειο ναυτιλιας για αξιωματικος στο λογιστηριο ενος πλοιου.

 

Τωρα σε μικρα μαγαζια αμα κοιταει να ξερει να περιμενει τις γνωστες κακομοιριες : αμισθι εργασια , ανασφαλιστος , ευτελιστικος μισθος κτλπ κτλπ. Καλυτερα να κοιταξει καμια καλυτερη θεση. Υπαρχουν και αλλου αμα ψαχθεις. Καμια θεση λογιστη στο δημοσιο τιποτα δεν παιζει? ή ορκωτος. Να δωσει εξετασεις στην τελικη να γλιτωσει μια και καλη. Κατι εχω ακουσει για εξετασεις στην σχολη δημοσιας διοικησης.

τι και πως παίζει ξέρει κανεις να με πει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...