Προς το περιεχόμενο

Έναρξη-Ίδρυση Λογιστικού Γραφείου


vaggos9-11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας αν και μπερδεύτηκα αρκετά.

Κάτι άλλο τώρα. Ένας γνωστός μου ήρθε και μου είπε να του κλείσω μια ΟΕ.

Δεν μιλήσαμε αναλυτικά γιατι τα είπαμε τηλεφωνικά.Έχουμε κλείσει ραντεβού για αύριο. Η υπόθεσή του έχει ως εξής από τα λίγα που μου είπε:

Είχε μια ΟΕ με μια Κυρία. Ήταν εστιατόριο - ψαροταβέρνα. Άνοιξε τη δεκαετία του '90. Όμως δεν λειτούργησε ποτέ. Από την πρώτη στιγμή ήταν αδρανής. Ούτε ''Ζ'' υπήρξαν, ούτε τιμολόγια, ούτε τίποτα. Την άφησαν έτσι μέχρι και τώρα κωρίς να έχει λειτουργήσει δευτερόλεπτο. Τι θα χρειαστεί να κάνω για να προλάβω και την εκπρόθεσμη διακοπή που είναι μέχρι 26/09/2014;

Υπομονή, εχθές έφαγα στο κώδικα 5ωρο

 

Τις μηχανές τις έχει κλείσει;

Δεν υπαρχει φροντιστηριο / κεντρο δια βιου μαθησης κλπ που να μην πληρωνει λογιστικο γραφειο σε μηνιαια βαση, με ελαχιστο ποσο που εχω ακουσει, να ειναι τα 80 ευρω το μηνα. Επειδη σε εμας εχουν αλλαξει τα παντα απο 1/1/14, απο την πειρα μου εχω συμπερανει οτι πρεπει να ειναι πολυ ψαγμενος ο λογιστης για να αποφυγεις τους συνεχεις ελεγχους που εχουμε πια, λογω καταργησης του μητρωου σπουδαστων (μαθητολογιο). Ασχολουμαι εξαιρετικα ενεργα με το αντικειμενο, και σε πληροφορω οτι το να βρεις λογιστη που να εχει τη διαθεση και τη γνωση να ψαξει τι ισχυει απο αυτα που αλλαζουν σχεδον καθε μηνα, ειναι τρομερα δυσκολο. Ειναι μεν ευκολη δουλεια, αλλα το ψαχνουν πλεον τοσο πολυ, που μπορεις να βρεθεις με προστιμα χιλιαδων ευρω επειδη απλα δεν συμπληρωσες καποια εντυπα σωστα. Το εργο το βλεπω καθημερινα.

 

Θα σου πω χαρακτηριστικο παραδειγμα που βιωσα εγω την προηγουμενη εβδομαδα. Γραφτηκε παιδι απο γονεα που δηλωσε λαθος επιπεδο. Εκοψα κανονικα αποδειξη, και ηρθε το παιδι για μαθημα. Επειδη ηταν λαθος το επιπεδο (διαφορετικα διδακτρα), επρεπε να ακυρωσω την αρχικη αποδειξη (1η δοση διδακτρων) και να κοψω νεα. γιατι το παιδι θα φοιτησει σε αλλο τμημα/ταξη. Οι τοπικοι λογιστες (πηρα τρεις), επεμεναν οτι δεν ακυρωνεται ΑΠΥ κι οτι αποτελει παραβαση, και μου ελεγαν να κοψω τη διαφορα στην επομενη ΑΠΥ. Ο δικος μου επεμεινε οτι σαφως ακυρωνεται σε περιπτωση λαθους, και κρατας και την πρωτοτυπη (ασπρη) και την περνας στο βιβλιο εσοδων-εξοδων ως ακυρη. Κανεις εκ νεου συμφωνητικο και κοβεις ξανα την πρωτη δοση με τα σωστα διδακτρα. Ε λοιπον, μετα απο τηλεφωνα παντου, ο δικος μου μονο ειχε δικιο, οπως και σε πολλα αλλα. Ξερεις γιατι; Γιατι εχει περιπου 70 φροντιστηρια ως λογιστης. Αυτο δεν το βρισκεις πουθενα. Εγω προσωπικα, που δεν εχω φαει ποτε προστιμο, του εχω στειλει αλλους 14 πελατες.

 

Σε οτι αφορα στην κριση, θα σου πω οτι τα κεντρα που δουλευουν σωστα και σοβαρα, δεν εχουν βιωσει απολυτως καμια κριση, εκτος απο τα ιδιωτικα σχολεια. Απλα εχουμε ριξει τα διδακτρα, και παλι σε βιωσιμο επιπεδο.. Εγω προσωπικα δεν εχω χασει ουτε μισο ευρω και ειμαι πλεον πεπεισμενος οτι η ιδιωτικη εκπαιδευση δεν υποφερει οσο οι αλλοι κλαδοι. Σκεψου οτι στην περιοχη μου μονο, φετος ανοιξαν καινουργια φροντιστηρια και πηγαινουν καλα η τουλαχιστον βγαζουν τα εξοδα τους (ειμαι καλος γνωστος με ολους).

 

Επειδή ασχολούμαστε με ναυτιλιακές ως οικογένεια, θα σου πω ότι πολλές από αυτές απασχολούν λογιστή με μισθό (βασικό) και κάνει τα πάντα, ενώ απαιτούνται πολλές γνωριμίες για να μπεις σε μια από αυτές. Ο προηγούμενος βάζει τον επόμενο, αρκετά συχνά.

Οι ναυτιλιακές βγάζουν και έξω πράγματα, τουλάχιστον τη μισθοδοσία θα τη δώσουν έξω.

 

Το να ακυρώσεις χειρόγραφη απυ οκ, αλλά γιατί να τη περάσεις στα βιβλία; από μηχανισμό περνούν από όσο ξέρω και μετά το ακυρωτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φίλε μου ήμουν στην ίδια περίπου κατάσταση με τη δική σου. Το περίπου πάει στο ότι έχω από πίσω πατέρα λογιστή (συνταξιούχο πλέον) με αρκετές εταιρείες και πελατολόγιο για αρχή. Anw, αποφάσισα να κάνω ένα μεταπτυχιακό στην ελεγκτική και να αφήσω τις ιδέες για λογιστικό γραφείο στην άκρη. Φυσικά ασχολούμαι ακόμη με το επάγγελμα γιατί αν το αφήσεις σε αφήνει πολύ εύκολα.

 

Πάμε τώρα στο θέμα σου. Τα έξοδα για ένα λογιστικό γραφείο είναι σαφώς λιγότερα από μία άλλου είδους επιχείρηση. Παρ'όλα αυτά, αν δεν έχεις εξασφαλισμένη πελατεία  που να σου καλύπτει το 75-80% των εξόδων σου για αρχή, στο τέλος της χρονιάς θα είσαι μερικές χιλιάδες ευρώ μέσα. 

 

Αν τα πιάσουμε αναλυτικά έχεις:

1) ΟΑΕΕ: 210,71 / μήνα για τα πρώτα τρία χρόνια

2) Ενοίκιο: 150,00-400,00 ανάλογα το χώρο, την περιοχή... Φυσικά μπορείς να κάνεις έναρξη με έδρα το σπίτι σου αλλά έτσι χάνεις το σημαντικό πλεονέκτημα της φυσικής παρουσίας. Μπορείς να σκεφτείς τη λύση της συστέγασης αφού προηγουμένως ψάξεις τους νομικούς περιορισμούς

3) Πρόγραμμα εσόδων-εξόδων και μισθοδοσίας: 400,00-1.200,00. Ανάλογα την εταιρεία που θα επιλέξεις, τα έτη σύμβασης και πολλά άλλα. Η μισθοδοσία μην σε αγχώνει. Ξεκινάς με απλά πράγματα και σιγά σιγά εμβαθύνεις. Πολλά τηλέφωνα σε ΙΚΑ, ΣΕΠΕ και φυσικά στην υποστήριξη του προγράμματος μισθοδοσίας που θα έχεις επιλέξει. Στην αρχή ίσως πρέπει να πληρώσεις ένα πενηνταράκι για να έρθει κάποιος να σου δείξει το πρόγραμμα και μη χάσεις τη μπάλα. Ίσως μερικές εταιρείες το συμπεριλαμβάνουν στην τιμή αυτό.

4) Τούμπανο υπολογιστή (σε νορμάλ για το επάγγελμα πλαίσια) που δεν θα σε προδώσει ποτέ. Το ποτέ είναι πολύ σχετικό αλλά σκέψου ότι μιλάμε για το εργαλείο της δουλειάς σου. Εβδομαδιαία backups (αν όχι καθημερινά) σε εξωτερικό δίσκο ή όπου αλλού σε βολεύει. Νόμιμα προγράμματα στο pc, όλα με τις άδειες τους.

5) Ιντερνετ: Εδώ δεν τσιγκουνεύεσαι. Θα επιλέξεις με κριτήριο την καλύτερη απόδοση και υποστήριξη. Το Α και το Ω στη δουλειά. Τα ξέρεις, δεν χρειάζεται να σου τα εξηγήσω.

6) Τούμπανο πολυμηχάνημα και ξεχωριστό φαξ. Το τι έγγραφο πρέπει να εκτυπώσεις/σαρώσεις δεν περιγράφεται.

7) Αναλώσιμα, γραφική ύλη και όλα τα συναφή ψιψιψόνια αλλά απαραίτητα για την εργασία.

8) Εγγραφή στο taxheaven με κόστος/χρόνο τα 150,00 ευρώ. Από τη στιγμή που είσαι νέος στη δουλειά, ασυζητητί. Το taxheaven είναι ο καλύτερος φίλος σου.

9) Έπιπλα. Αυτά δεν μπορώ να τα κοστολογήσω καθώς ο καθένας έχει τις άκρες του και κάνει την επιλογή του. Το βασικό όμως είναι να έχεις άνετη πολυθρόνα για σένα γιατί τις 10 ώρες της ημέρας θα τις περνάς πάνω της. 

10) Διάφορα έξοδα, όπως σεμινάρια, βενζίνες, απρόβλεπτα (π.χ. πρόστιμα) κ.α.

11) Φορολογία, τέλος επιτηδεύματος (όχι στην αρχή τλχ)

 

Δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό. Βάλε κάτω τα νούμερα, υπολόγισε τα έξοδα σε μηνιαία βάση και δες αν σε παίρνει ή όχι. 

Θα πρέπει να απαντήσεις σε κάποια ερωτήματα πρώτα όπως:

1) Θα κάνω έναρξη με έδρα το σπίτι ή θέλω να έχω φυσική παρουσία (το καλύτερο θα ήταν κοντά σε κάποια δημόσια υπηρεσία ώστε να έχεις έσοδα και από φωτοτυπίες, φαξ και τα τοιαύτα);

2) Με δεδομένο ότι οι τιμές έχουν γκρεμοτσακιστεί, έχω τις βάσεις (επιχειρήσεις) οι οποίες θα μου επιτρέψουν να λειτουργήσω ένα 6μηνο χωρίς να με φάνε τα χρέη;

3) Έχω σκεφτεί όλα τα πιθανά έξοδα με δεδομένο πως όντας νέος στο επάγγελμα θα χρειαστεί να πληρώνω για να μαθαίνω (σεμινάρια, πρόστιμα,1/4 από τους πελάτες θα σου αφήσει υπόλοιπο);

4) Τις πρωινές ώρες που θα τρέχω στις εφορίες και στα υποκαταστήματα ΙΚΑ, ποιον θα έχω στο μαγαζί για τον πελάτη που θα με επισκεφθεί;

 

Αυτά και πολλά άλλα. Ζύγιζε τα καλά πρώτα. Είναι πολύ ψυχοφθόρο επάγγελμα και το κάθε λάθος κοστίζει. Το λογιστικό γραφείο δεν έχει ώρες, ειδικά σε περιόδους δηλώσεων. Αν είναι να βγάζεις 500 ευρώ με κίνδυνο τη ψυχική σου υγεία, θα σου πρότεινα καλύτερα να ψαχτείς για μισθωτός. Αν είσαι καλός και έχεις άντερα, στο μέλλον θα βγάλεις λεφτά. Επειδή είσαι ακόμη σε νεαρή ηλικία, θα σε συμβούλευα να αποκτήσεις επιπλέον γνώσεις, να αναλαμβάνεις διακοπές/ενάρξεις εργασιών γνωστών καθώς και τις δηλώσεις τους και αργότερα να το ξανασκεφτείς. Ελπίζω να βοήθησα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Anw, αποφάσισα να κάνω ένα μεταπτυχιακό στην ελεγκτική και να αφήσω τις ιδέες για λογιστικό γραφείο στην άκρη. 

γιατί όμως; θεωρείς ότι είναι καλύτερο; και γιατί;

 

(μιλάω για τα €€ και μόνο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα φίλε μου, καλύτερο δεν μπορώ να σου πω πως είναι. Τουλάχιστον όχι ακόμη. Αν πάω με τη λογική πως τώρα θα είχα γραφείο και θα δικτυωνόμουν παραπάνω και ίσως έβγαζα περισσότερα από όσα βγάζω τώρα (συν τα λεφτά του μτπχ που θα έμεναν στην τσέπη), ναι θα ήταν καλύτερο. Αλλά πιστεύω πως η απόκτηση γνώσεων είναι επένδυση και ως επένδυση πρέπει να τη βλέπει κανείς. Στις επενδύσεις άλλοτε χάνεις, άλλοτε κερδίζεις. Θεωρώ πως η ελεγκτική θα έχει μεγάλο ρόλο στο μέλλον στον οικονομικό τομέα. Δεν μιλάω μόνο για εξωτερικούς ελέγχους και θέσεις στο δημόσιο αλλά για τον εσωτερικό έλεγχο κυρίως που με συναρπάζει. Καθότι δεν με πήραν τα χρόνια ακόμη, επέλεξα να κάνω μια τελευταία επένδυση. Αν βγει θα είμαι ικανοποιημένος, αν όχι θα προσπαθήσω να κρατήσω τα θετικά της εμπειρίας. Στην ερώτησή σου θα μπορέσω να απαντήσω με βεβαιότητα 1-2 χρόνια μετά το πέρας του μεταπτυχιακού.

 

Ο καθένας πάντως ζυγίζει τα υπέρ και τα κατά και πράττει αναλόγως. Δεν θα συνιστούσα στον οποιονδήποτε να πάει να κάνει ένα μπτχ απλά για να το κάνει. Αν ξέρεις γιατί το κάνεις, προχώρα. Αν όχι, θα έχεις ακόμη ένα χαρτί σε κορνίζα να σκονίζεται. Και ειδικά σε αυτό το επάγγελμα, η εμπειρία μετράει περισσότερο από τα πτυχία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω γνωστούς που κάνουν αυτή τη δουλειά και δε ξέρω ειλικρινά αν αξίζει το κόπο, επίσης δε με τρελαίνει η ιδέα να ασχολούμαι με κάτι εξειδικευμένο που δε θα μου δίνει την ευχέρεια να δουλέψω και πάνω σε κάτι άλλο αν στραβώσει το θέμα και πάνω από όλα να μείνω υπάλληλος για πάντα και να μη μπορώ κάποια στιγμή να δουλεύω για τον εαυτό μου.

 

Δε διαφωνώ με τις γνώσεις και τις σπουδές, ίσα ίσα όμως αν μιλάμε για δουλειά το σκέφτομαι διαφορετικά..

 

Δε σκέφτομαι όπως πολλοί άλλοι αειτζήδες κυρίως με master ότι πρέπει να κάνω κάτι πιο ψαγμένο για να χαμε να λέγαμε, με νοιάζει πάνω από όλα να μπορώ να εξασφαλίσω μια όσο το δυνατόν άνετη ζωή και σαν υπάλληλος στις μέρες μας δε ξέρω..

 

Τελοσπάντων μακάρι τα πράγματα να σου πάνε όπως θα θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ. Το ίδιο και για σένα και για όλους μας. Τα αυτονόητα ζητάμε (εργασία),όχι κάτι εξεζητημένο.

 

Συμφωνώ σε όσα λες για το μεταπτυχιακό. Στις συνεντεύξεις για την επιλογή των υποψηφίων είδα κάθε καρυδιάς καρύδι. Το αποκορύφωμα ήταν μια συμφοιτήτρια που μου έχει μείνει χαραγμένη στη μνήμη γιατί δεν μπορούσε να υπολογίσει τα 3/5 ενός κεφαλαίου 50.000,00 ευρώ που ζητούσε η άσκηση. Τώρα πως τελείωσε τη σχολή και γιατί κάνει μτπχ σε έναν τομέα που δεν το έχει δεν ξέρω. 

 

Η εργασία στις ελεγκτικές δεν έχει καλύτερα ωράρια ούτε σημαντικά καλύτερες απολαβές. Έχει/προσφέρει προοπτικές συν το γεγονός πως σε λίγα χρόνια οι ελεγκτικές θα κάνουν κουμάντο παντού και θα έχουν το μεγαλύτερο μερίδιο της πίτας στην αγορά. Δεν θέλω και δεν είναι στα άμεσα σχέδιά μου να δουλέψω σε κάποια από αυτές αλλά ο δρόμος είναι θεωρητικά ανοικτός. Όπως και να ακολουθήσεις το λογιστικό επάγγελμα, να δώσεις 5 μαθήματα να πάρεις το ACCA που το ζητάνε στο εξωτερικό, να δουλέψεις σε μια εταιρεία με σύστημα εσωτερικού ελέγχου κ.α. Δεν σε περιορίζει, ίσα ίσα σου δίνει επιλογές. Απλά εν τέλει αν γίνεις λογιστής, θα έχεις χάσει δυο χρόνια και μερικές χιλιάδες ευρώ. Διόλου ευκαταφρόνητα και τα δύο. Τα ζυγίζεις και επιλέγεις. 

 

Τέλος, ειδικά για αυτό το επάγγελμα, δεν θεωρώ πως είσαι αφεντικό του εαυτού σου. Όταν ο άλλος σε παίρνει σάββατο ξημερώματα τηλέφωνο γιατί του έχει σκάσει έλεγχος στο μαγαζί για να σου πει να πας εκεί ή να του θυμίσεις για 100στη φορά που βρίσκονται φυλαγμένα τα βιβλία στο μαγαζί ΤΟΥ, δεν είσαι αφεντικό. Αυτή η περίπτωση είναι μία από τις δεκάδες. Δεν μιλώ για μεγάλα λογιστικά γραφεία που μπορεί να έχουν 5-6 νεαρούς να τρέχουν όλη μέρα και εσύ να ασχολείσαι με σημαντικότερα πράγματα ή να μην ασχολείσαι καθόλου. Μιλώ για τα πρώτα χρόνια που πρέπει να κάνεις το σκατό σου παξιμάδι για να επιβιώσεις στην αγορά. 

 

Αφεντικό του εαυτού του θεωρώ π.χ. έναν μαγαζάτορα που λέει στον πελάτη του, είμαι εδώ, είμαι ανοικτός αυτές τις ώρες και πριν βγει εκείνος από την πόρτα του μαγαζιού τον έχει εξοφλήσει. Αυτόν που θα κλείσει το μαγαζί του για 15 μέρες το καλοκαίρι χωρίς να είναι με το τηλέφωνο στο χέρι μέσα στη θάλασσα. Σε αυτή τη δουλειά μπορεί να μην έχεις ένα αφεντικό να σου λέει τι, πως και πότε να το κάνεις, αλλά έχεις δεκάδες/εκατοντάδες εργοδότες που σου ζητούν ότι μπορείς να φανταστείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δε διαφωνώ με αυτά που λες, είναι βρωμοδουλειά η λογιστική ειδικά για αυτά που αναφέρεις και άλλα χειρότερα που δεν αναφέρεις (και δεν είναι τα πράγματα πάντα όμορφα και πολιτισμένα όπως όταν δουλεύεις σε μια μεγάλη εταιρεία που απλά κοιτάς τη δουλειά σου και δεν ασχολείσαι με 1002 πράγματα ταυτόχρονα) , παρόλα αυτά το ότι κάποια στιγμή θα μπορείς να δουλεύεις με όσο το δυνατόν δικούς σου όρους & το γεγονός ότι η δουλειά που θα κάνεις θα γίνεται για πάρτη σου και όχι για να κερδίζει κάποιος άλλος από την εργασία σου για μένα παραμένει το "όνειρο"

 

σε ελεγκτική από την άλλη ξέρω και περιπτώσεις και ατόμων που έχασαν τη δουλειά τους για x,y λόγους και τελικά έμειναν μετέωροι (παρά τα χρόνια και τις σπουδές) αφού το αντικείμενό τους στη πράξη ήταν περιορισμένο και απαιτούσε να εργάζονται σε κάποια ελεγχτική

 

ενώ από την άλλη αν είσαι λογιστής με μια κάποια εμπειρία, ακόμα και αν μείνεις άνεργος ψάχνεις βρίσκεις κόσμο (έχεις κάνει τα κονέ σου) και συντηρείσαι με βάση αυτά που ξέρεις και μπορείς να κάνεις, δε θα χρειαστεί να ψαχτείς ποτέ για εναλλακτική καριέρα ή να πάνε χαμένα αυτά που ξέρεις μιας και λίγο πολύ πάντα θα έχουν ζήτηση

 

εγώ δυστυχώς αν και είμαι από οικογένεια λογιστών δεν έχω στρωμένη δουλειά και είμαι υπάλληλος, αν είχα κάτι τέτοιο δε θα το συζητούσα

 

και εδώ που τα λέμε οποιαδήποτε δουλειά και αν είχα έτοιμη δε θα το συζητούσα ανεξαρτήτως σπουδών.

πάντα έκανα συζητήσεις με συμφοιτητές μου που έλεγαν ότι θα κάνουν το ένα, θα κάνουν το άλλο κτλ και εγώ πάντα τους έλεγα ότι δεν είναι και πολύ σοφό από κει που μπορούν να είναι αφεντικά να πάνε να γίνουν υπάλληλοι για ψίχουλα.. γιατί κακά τα ψέματα δε θα γίνουν όλοι μεγαλοστελέχη , αυτές οι θέσεις πολλές φορές είναι καπαρωμένες ήδη από κάποιους ασχέτως προσόντων

 

θα μου πεις και μικρός/μεσαίος επιχειρηματίας να είσα δε σημαίνει ότι θα κολυμπάς στο χρήμα, ούτε καν ότι θα πετύχεις γενικά  και δε θα βρεθείς να χρωστάς τα μαλλιοκεφαλά σου.

εμένα προσωπικά όμως μου ακούγεται καλύτερη ιδέα να κάνεις εσύ τα κουμάντα σου έστω και σε low level καταστάσεις, από το να να κρέμεσαι συνεχώς από τα @@ των ανωτέρων σου..

 

οι πελάτες του γραφείου θα σε τρέχουν, αλλά θα σε τρέχουν επειδή είσαι ο συνεργάτης τους, όχι επειδή είσαι ο υφιστάμενος τους, έχει τεράστια διαφορά

 

τεσπά.. είναι και θέμα φιλοσοφίας στη τελική 

 

πάντως και στο ένα επαγγελμα υπάρχει ήδη υπερπροσφορά εργαζομένων, αλλά και στο άλλο σιγά σιγά αρχίζει και γίνεται χαμός από κόσμο και θα υπάρξει κι εκεί κορεσμός (είχα πρόσφατα συμφοιτή μου από το μεταπτυχιακό που πήγε λίγους μήνες σε ελεγκτική ελπίζοντας ότι θα δουλέψει στο αντικείμενό του και τώρα ετοιμάζεται να ξεκινήσει και το μεταπτυχικό που κάνεις εσύ) 

και στις δύο περιπτώσεις πρέπει να έχει πολλή υπομονή πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ πιστοποίηση Acca κ ασε τα λογιστικά προς το παρον! Να σου ανοίξει και καμία πόρτα στο εξωτερικό που οι συνθήκες ειναι καλύτερες για την αναγνώριση του!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη βοήθεια συνάδελφοι. Το γραφείο θα το ανοίξω σε δικό μου χώρο σε κεντρικό σημείο. Θα είναι ισόγειο σπίτι δωρεάν παραχώρηση από τον πατέρα μου. Όσον αφορά το οικονομικό θέμα θα με βοηθήσουν οι δικοί μου εκτός από τον ΟΑΕΕ (ΔΕΗ-ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ-ΝΕΡΟ-ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΚΛΠ).Δεν έχουν και αυτοί οικονομική δυνατότητα για κάτι παραπάνω. Ο υπολογιστής είναι έτοιμος καθώς και το πολυμηχάνημα. Το θέμα μου είναι ο ΟΑΕΕ που το μήνα θέλουμε δεν θέλουμε τους δίνουμε 210€/μήνα για τα πρώτα τρία χρόνια. Ε και θες και άλλα 200€ να περάσεις τον μήνα σου. ΄Αντε 150€ ρε παιδιά.Σκέφτηκα να βρω σε κάποιο λογιστικό γραφείο ξανά αλλά αυτή τη φορά με ημιαπασχόληση. Δεν είναι εύκολο να βρω στη σημερινή εποχή. Αν όμως μπορέσω και μάλιστα έχω τη δυνατότητα να επιλέξω πρωί ή απόγευμα τι να επιλέξω; Λογικά απόγευμα είναι καλύτερα ώστε να κοιτάζω το δικό μου γραφείο το πρωί. Αν με ρωτήσουν στη συνέντευξη γιατί κύριε θέλετε απόγευμα και όχι πρωί τι θα τους πω; Ότι έχω γραφείο; Δ νομίζω..Αν μπορέσω να βρω πρωί, το απόγευμα, βασικά μεσημέρι όταν τελειώνω θα προλαβαίνω για μένα; Και όσον αφορά τους πελάτες συνάδελφοι δεν έρχονται με τίποτα. Έχω μπει σε πάρα πολλά μαγαζιά και με κάνουν να νιώθω άσχημα με τον τρόπο τους. Γυρνάνε και λένε οι περισσότεροι όχι όχι φίλε μου έχουμε έχουμε..Εκείνη την ώρα νιώθεις όπως νιώθαμε μικροί που πηγαίναμε για τα κάλαντα και μας έλεγαν μας τα πανε μας τα πανε..Τραγικό..Έχω γυρίσει άπειρα περίπτερα και πιάτσες ταξί..Ήταν πιο ευγενικοί οι περισσότεροι. Άλλοι μου έλεγαν όχι και άλλοι μου έλεγαν κλασικά θα σε πάρω τηλ. Όπως καταλαβαίνετε δεν πήρε ούτε ένας. Από τον Νοέμβριο θα έχω πάρει και την πιστοποίηση ώστε να φτιάχνω ασφαλιστήρια κάθε τύπου( αυτοκίνητα,μηχανάκια,ζωής κλπ). Είμαι τόσο μπερδεμένος που από τη μια λέω όχι θα το παλέψω και θα το καταφέρω το ξεκίνημα και από την άλλη μου έρχεται να δώσω μια στον υπολογιστή και το πολυμηχάνημα, να τα διαλύσω και να τα παρατήσω. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πάρεις απαλλαγή από τον οαεε ενώ είσαι παράλληλα μισθωτός πρέπει να είσαι πλήρους απασχόλησης και να έχεις 25 ένσημα το μήνα.

 

Αν πας κάπου 4ωρος με το σκεπτικό να γλιτώσεις τις εισφορές του οαεε θα πληρώνεις φουλ και τα δύο ταμεία

 

Όσοι το κάνουν αυτό (μισθωτοί με δικά τους γραφεία) δουλεύουν τα γραφεία τους το απόγευμα, αφού στα άλλα γραφεία που δουλεύουν δε γίνεται να μην είναι πρωινοί

 

Εκτός αν εννοείς να κάνεις κάποιου άλλου τύπου δουλειά πχ πωλητής/σερβιτόρος/τηλεφωνητής..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοί που ξέρουν να συμβουλέψουν δεν είναι σε γραφεία εταιρείες κτλ.. πού είναι, στο δρόμο; 

 

εκτός αν θες να πεις περισσότερο και λιγότερο έμπειροι και ο έμπειρος κάνει όλα τα παραπάνω που λες και ακόμα περισσότερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα συνάδελφοι η γνώμη σας ποια είναι; Να μην κάνω την αρχή με το γραφείο μου; Να βρω δουλειά σε λογιστικό γραφείο και να το κοιτάξω ξανά μετά από χρόνια που θα έχω την μεγάλη εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...