Προς το περιεχόμενο

Mac για web design;


solarsoul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Ότι λέει ο τίτλος. Dreamwraver ταυτοχρονα με ανοιχτο photoshop, edge animate και σελίδες. Πάω σε mac;

 

Με έναν i3 γονατιζω. Που να στραφώ;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Ότι λέει ο τίτλος. Dreamwraver ταυτοχρονα με ανοιχτο photoshop, edge animate και σελίδες. Πάω σε mac;

 

Με έναν i3 γονατιζω. Που να στραφώ;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Σε hackintosh!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον i3 σε περιοριζει ο συστημα η το λειτουργικο;

γιατι με τα λεφτα του mac χτυπας τουμπανο win pc.

 

αν ζητουμενο ειναι μονο οι επιδοσεις σκεψου το αν αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παίδες.

 

Έλα ντε τι με γονατίζει;

Προσπαθω να βρω όρια συστηματος ωστε να δουλεύεις ανετα. Δηλ σε mac είναι c2d? τι είναι.

 

Επίσης από λογισμικό τι γίνεται; Προγράμματα; Θα κολώσω κάπου με mac?

 

 

 

P.s κ hackintosh με ψήνει..... λίγο.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παίδες.

 

Έλα ντε τι με γονατίζει;

Προσπαθω να βρω όρια συστηματος ωστε να δουλεύεις ανετα. Δηλ σε mac είναι c2d? τι είναι.

 

Επίσης από λογισμικό τι γίνεται; Προγράμματα; Θα κολώσω κάπου με mac?

 

 

 

P.s κ hackintosh με ψήνει..... λίγο.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Οτι θες εχει το mac για την δουλεια σου, hackintosh να σε ψηνει πολυ γιατι τοσα λεφτα που ζηταει ενας mac ακομα και ο φθηνοτερος εκτος του mac mini δεν θα τα εδινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας. Ότι λέει ο τίτλος. Dreamwraver ταυτοχρονα με ανοιχτο photoshop, edge animate και σελίδες. Πάω σε mac;

 

Με έναν i3 γονατιζω. Που να στραφώ;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Διαφορα μεγαλη στις επιδοσεις δεν θα δεις μεταξυ των 2 λειτουργικων.

Μαλιστα ειναι πιο πιθανο τα windows να εχουν το πλεονεκτημα λογω καλυτερης υποστηριξης hardware κλπ.

 

Οποτε αν σε ενδιαφερουν οι επιδοσεις και η αντοχη στο χρονο, τοτε πας σε pc.

 

Δες πχ σε κατι τετοιο για ποιοτικο, επωνυμο, επαγγελματικο μηχανημα με quad core επεξεργαστη και σοβαρη εγγυηση απο 550€:

Dell Inspiron 660MT

 

ή για κατι ακομα πιο δυνατο, επαγγελματικο workstation με xeon επεξεργαστη, 8GB ram, quadro gpu , 3ετη εγγυηση next businness day on site(αν χαλασει, ερχονται την επομενη ημερα στον χωρο σου και στο επισκευαζουν αμεσα) απο ~1100€:

Dell Precision T1700 MT

 

 

 

 

Τελος, μην ξεχνας να υπολογισεις και το κοστος των εφαρμογων(πχ Photoshop) αν πας σε mac os x, γιατι δεν ισχυουν οι αδειες χρησης που εχεις για windows.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hackintosh να μην σε ψήνει καθόλου εκτός αν είσαι ΠΟΛΥ power user. 

Εγώ με ενασχόληση με PC και customιές κλπ δεν τα κατάφερα ποτέ να το κάνω να δουλέψει ακόμα και αν ολόκληρο το laptop μου είχε βασιστεί στο να είναι 100% συμβατό. Όποιον οδηγό και να ακολούθησα, να μην παίζει με τίποτα, πότε το ένα, πότε το άλλο... 

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου και μάγο, πραγματικά όμως τα έπαιξα τελείως και το άφησα (έχω ήδη macmini).

 

 

Όσον αφορά το Dreamweaver και τις εφαρμογές που ανέφερες, ένα σχετικά οικονομικό PC (στα 600 ευρώ πχ) τα κάνει και με το παραπάνω. Ο πιο οικονομικός mac είναι 1,5 φορά πάνω σε κόστος για παρόμοια specs...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα 2500€ του imac27 παίρνεις ΙΒ-Ε workstation....

 

Γενικά ότι και να αγοράσεις για να αντικαταστήσεις των υπολογιστή των 500€ που έχεις τώρα θα είναι καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hackintosh να μην σε ψήνει καθόλου εκτός αν είσαι ΠΟΛΥ power user. 

Εγώ με ενασχόληση με PC και customιές κλπ δεν τα κατάφερα ποτέ να το κάνω να δουλέψει ακόμα και αν ολόκληρο το laptop μου είχε βασιστεί στο να είναι 100% συμβατό. Όποιον οδηγό και να ακολούθησα, να μην παίζει με τίποτα, πότε το ένα, πότε το άλλο... 

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου και μάγο, πραγματικά όμως τα έπαιξα τελείως και το άφησα (έχω ήδη macmini).

 

 

Όσον αφορά το Dreamweaver και τις εφαρμογές που ανέφερες, ένα σχετικά οικονομικό PC (στα 600 ευρώ πχ) τα κάνει και με το παραπάνω. Ο πιο οικονομικός mac είναι 1,5 φορά πάνω σε κόστος για παρόμοια specs...

Αλλο τα laptop αλλο τα custom συστηματα!!! Τεσπα καλυτερη λυση ειναι να παει σε ενα δυνατο μηχανημα και να βαλει και mac εχοντας επιλεξει πιο πριν ολα τα εξαρτηματα να ειναι συμβατα με αυτο!!! 

 

Διαφορα μεγαλη στις επιδοσεις δεν θα δεις μεταξυ των 2 λειτουργικων.

Μαλιστα ειναι πιο πιθανο τα windows να εχουν το πλεονεκτημα λογω καλυτερης υποστηριξης hardware κλπ.

 

Οποτε αν σε ενδιαφερουν οι επιδοσεις και η αντοχη στο χρονο, τοτε πας σε pc.

 

Δες πχ σε κατι τετοιο για ποιοτικο, επωνυμο, επαγγελματικο μηχανημα με quad core επεξεργαστη και σοβαρη εγγυηση απο 550€:

Dell Inspiron 660MT

 

ή για κατι ακομα πιο δυνατο, επαγγελματικο workstation με xeon επεξεργαστη, 8GB ram, quadro gpu , 3ετη εγγυηση next businness day on site(αν χαλασει, ερχονται την επομενη ημερα στον χωρο σου και στο επισκευαζουν αμεσα) απο ~1100€:

Dell Precision T1700 MT

 

 

 

 

Τελος, μην ξεχνας να υπολογισεις και το κοστος των εφαρμογων(πχ Photoshop) αν πας σε mac os x, γιατι δεν ισχυουν οι αδειες χρησης που εχεις για windows.

Mavericks και windows 8.1 μου εδωσαν ιδια results σε ΟΛΑ τα benchmarks οποτε περασαν οι παλιες εποχες που γινοταν κατι τετοιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι γενικά fan της Apple και μου αρέσει που είναι όλα τακτοποιημένα. Απλά είναι πανάκριβη κ με mac mini δε γινεται δουλειά.

 

Από pc αν πάμε σε i5 γρήγορο ή i7; Και πως μπορούμε να διαλέξουμε πράγματα για hackintosh αν μας τη δώσει;

 

Επίσης με hackintosh δεν έχεις ντράβαλα με apple μη σε βρει; Αναβαθμίσεις. Αλλαγη λειτουργικου κτλ.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα οι υπολογιστές της apple ειναι ακριβοί αλλά το hardware σε συνδιασμό με το λειτουργικό , έτσι όπως ειναι δεμένα μεταξύ τους, λειτουργούν άψοξα και δίνουν πολυ καλή εμπειρία χρήσης απ'οτι ενας υπολογιστής με windows. Σίγουρα θα βρεις υπολογιστή πιο φθηνό ή με καλύτερα χαρακτηριστικά στην ιδια τιμή αλλά macOS δεν θα ειναι, ουτε καν τα hackintosh!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα απόφαση να πάω σε pc. Χρειάζομαι βοήθεια στο να επιλέξω κομμάτια συμβατά για hackintosh.

Είμαι σε φάση i7, αλλά αν υπάρχει και κάτι δυνατό για την δουλειά που το θέλω σε i5 δε θα πω όχι. Τι ακριβώς χρειάζεται να πάρω;

 

Μιλάμε για cpu,mobo,ram,dvd drive,ssd, τροφοδοτικο και σκληρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες και εχεις την οικονομικη δυνατοτητα βαλε  2 ssd ετσι ωστε να εχεις και τα windows αλλα και το mac σε ssd και αν δεν σου φτανει 1 tb βαλε 2x1tb 

http://www.visionstudio.gr/prodsmallinfo.asp?id=18723&cat=6

ΠΡΟΣΦΟΡΑ VISION STUDIO.pdf

Ολα πληρως συμβατα με mac os

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...