Προς το περιεχόμενο

Custom resolution σε onboard κάρτα;


arxaggelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έπεσε στα χέρια μου ένα pc με onboard κάρτα γραφικών που δεν μπορώ καν να εντοπίσω τί τύπος είναι.  Η οθόνη που το συνοδεύει είναι μια Fujitsu L19T-1 με ανάλυση 1366 x 768.  Το πρόβλημα είναι ότι οι επιλογές ανάλυσης από τα Win7 δεν προσφέρουν τη συγκεκριμένη ανάλυση, και το καλύτερο που μπορώ να κάνω είναι 1024 x 768, που προφανώς τα δείχνει όλα ξεχειλωμένα και γενικώς ψιλο-μάπα.  Εννοείται δεν υπάρχει ξεχωριστό πάνελ ελέγχου ή άλλο utility για την κάρτα γραφικών. Δοκίμασα update drivers μέσω των windows και μου δείχνει ότι είναι οι τελευταίoi.  Μπορώ με κάποιον τρόπο να κάνω force την σωστή ανάλυση;

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που αλλάζεις ανάλυση δεν έχει extra tab για τις ρυθμίσεις τις κάρτας γραφικών(π.χ από τους drivers HD2000 για onboard)?

Λογικά παίζεις με generic drivers και δεν έχουν μπει οι σωστοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν έχει τίποτε τέτοιο.  Μάλλον από drivers υπάρχει μόνο ό,τι generic ετοιματζίδικο έχουν μέσα ήδη τα windows.  To pc είναι κάπως παλιό.  Πως μπορώ να ψάξω ποιά κάρτα έχει; Να δω πρώτα ποια μητρική έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα τα πειράματά μου εχθές το απόγευμα τελικά.  Με το Speccy βρήκα ότι η κάρτα είναι  η SiS Mirage 3.  Κατέβασα τους τελευταίους drivers οι οποίοι είναι ήδη 3+ ετών, αλλά τα πράγματα ήταν χειρότερα.  Αφενός υποστήριζαν μόνο 2 αναλύσεις (αντί για 4 που εμφάνιζαν οι generic windows drivers) εκ των οποίων φυσικά καμία δεν ήταν η σωστή, και εγκαταστάθηκε επίσης ένα utility της SiS που αποδείχτηκε μια βλακεία και μισή αφού ήταν μόνο για ρύθμιση χρωμάτων.  Φυσικά γύρισα αμέσως στους προηγούμενους drivers.  Αν αυτό ήταν το καλύτερο που έχει η SiS, μάλλον μόνο μια άλλη κάρτα σώζει την κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλροφοριακά, κανένα μα ΚΑΝΕΝΑ τρικ και third party πρόγραμμα από το ιντερνετ δεν δούλεψε (ΟΚ δεν ήθελα να πάιξω με τη registry)και τελικά για πολύ καλή μου τύχη βρέθηκε σε ένα ντουλάπι μια παλιά σάπια Radeon.  Την έβαλα, την αναγνώρισε αμέσως, είδε drivers τα πάντα όλα, κατέβασα και τους τελευταίους της Ati για σιγουριά και όλα ΟΚ.

 

Με την ευκαιρία, η ανάλυση 1366x768 σε οθόνη είναι επιεικώς απαράδεκτη.  Αλλά τουλάχιστον λειτουργει σωστά τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...