Προς το περιεχόμενο

zyxel nsa310 και no-ip.com


Str
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Str,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται με το σετάρισμα της εν λόγω συσκευής ώστε να μπορώ να βλέπω τα αρχεία μου από όπου και αν είμαι...

 

μέχρι στιγμής, έχω εγκαταστήσει το service μέσα στο μενού του zyxel, έχω εγγραφεί και στην υπηρεσία www.noip.com (τη δωρεάν) και έχω βάλει τα στοιχεία του λογαριασμού μέσα στο μενού του zyxel...

 

παρόλα αυτά, όταν μπαίνω στη διεύθυνσή μου (*******.no-ip.biz) με βγάζει σε μια σελίδα να βάλω username + password, τα βάζω και πάντα μου βγάζει ότι είναι λάθος...

 

φοβάμαι ότι κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά, μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να εξηγησεις λιγο καλυτερα τι ακριβως γινεται και τι θες να κανεις.

 

Η σελιδα που σου λεει να βαλεις username + password, ειναι απο το router σου?, το router θες να βλεπεις απ'το Internet ή εχεις σηκωσει κανα web server και θες να φαινεται αυτος οταν ο αλλος χτυπαει στον browser το xxxx.no-ip.biz?

 

Βοηθησε λιγο για να σε βοηθησουμε (αν ξερουμε)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχετε δίκιο, τα έχω και γω λίγο μπερδεμένα... λοιπόν:

 

θα ήθελα να μπορώ να έχω πρόσβαση γενικά στα αρχεία του ΝΑΣ μέσω ίντερνετ, είτε από κινητό είτε από άλλο υπολογιστή

(ftp ίσως?)

από τη στιγμή που δεν μου δίνει ο πάροχος στατική IP, διάβασα για τη λύση σελίδων τύπου no-ip.com που υποτίθεται μπαίνεις στο δύκτιο σου από παντού ακόμα και με δυναμική IP, άρα θα μπορούσα να μπαίνω στο ΝΑΣ μου από παντού...

Το ίδιο το ΝΑΣ έχει στο interface του υποστήριξη για dynamicIP config, και από εκεί είδα πως έχει να ρυθμίσεις και λογαριασμό για μερικά τέτοια sites, και τυχαία επέλεξα το no-ip...

Οπότε, μπήκα στη σελίδα, έφτιαξα ένα λογαριασμό, και ΑΝ έχω καταλάβει καλά, αφού έβαλα και τα στοιχεία του λογαριασμού στο ΝΑΣ, θα έπρεπε όταν χτυπάω το host address που έφτιαξα (το ***.no-ip.biz που ανέφερα πριν) να με βγάζει με κάποιο τρόπο στο interface (?) ή στους φακέλους του ΝΑΣ, σωστά?????

αυτό που συμβαίνει είναι να με βγάζει σε μια σελίδα που μοιάζει με το login του ΝΑΣ αλλά να μη δέχεται κανένα username-pass, είτε της σελίδας no-ip είτε του ΝΑΣ, είτε του ρούτερ μου...

 

είναι τόσο μπερδεμένο? δεν έχω καταλάβει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ εφτιαξες το no ip αλλαλογικα παντα περα απο αυτο πρεπει να ορισεις και στο nas ποιος θα μπαινει.ισως εχει καρτελλα για Remote .Η να πρεπει να ενεργοποιησεις τον ftp κτλ.το no ip ειναι λιγο ασχετο δηλαδη ειναι για την ip και τιποτε αλλο.μπορει πχ να χρειαζεται Port forward για ναπαιξει.δες manual σιγουρα θα γραφει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, τελικά χτυπώντας το ***.no-ip.biz με βγάζει στο login του ρούτερ.

επομένως αυτό το κομμάτι δουλεύει...

το ζήτημα είναι πως μπορεί ένα ftp software να δει το ΝΑΣ μέσω ίντερνετ...

η διαδικασία σαν θεωρία ποια είναι? δε χρειάζομαι οδηγίες, θα προσπαθήσω να τις βρω και να διαβάσω... θέλω να ξέρω γενικά τα βήματα από εδώ και πέρα...

 

σε φάση, "κάνε ένα port fw στην εσωτερική διεύθυνση του ΝΑΣ, για πόρτα την 21 και με ένα ftp client μπαίνεις..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, τελικά χτυπώντας το ***.no-ip.biz με βγάζει στο login του ρούτερ.

επομένως αυτό το κομμάτι δουλεύει...

το ζήτημα είναι πως μπορεί ένα ftp software να δει το ΝΑΣ μέσω ίντερνετ...

η διαδικασία σαν θεωρία ποια είναι? δε χρειάζομαι οδηγίες, θα προσπαθήσω να τις βρω και να διαβάσω... θέλω να ξέρω γενικά τα βήματα από εδώ και πέρα...

 

σε φάση, "κάνε ένα port fw στην εσωτερική διεύθυνση του ΝΑΣ, για πόρτα την 21 και με ένα ftp client μπαίνεις..."

 

το βασικο ειναι τι υποστηριζει το nas το ιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το NAS υποστηρίζει και FTP, εκτός των άλλων... μόλις άλλαξα και το μόντεμ, έβγαλα το χαζό της HOL, και έβαλα πάλι το vigor2700... 

το θέμα είναι πως κάνω το μόντεμ να στέλνει το σήμα που έρχεται από έξω (μόλις εγώ πατάω από τη δουλειά ας πούμε το ******.no-ip.biz) κατευθείαν στο ΝΑΣ και να μη με βγάζει στο login interface του μόντεμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το NAS υποστηρίζει και FTP, εκτός των άλλων... μόλις άλλαξα και το μόντεμ, έβγαλα το χαζό της HOL, και έβαλα πάλι το vigor2700... 

το θέμα είναι πως κάνω το μόντεμ να στέλνει το σήμα που έρχεται από έξω (μόλις εγώ πατάω από τη δουλειά ας πούμε το ******.no-ip.biz) κατευθείαν στο ΝΑΣ και να μη με βγάζει στο login interface του μόντεμ...

για αυτο σου ειπα οτι ισως θελει port forward.πχ ο ftp παιζει στην 21 .,ισως χρειαστει α.να ανοιχτει αυτο το service στο Nas και να γινει Port forward εκει.αλλιως ναι με την 80 θα σε παει στο ρουτερ απο default αν ειναι ανοιχτο το Remote του ρουτερ.επισης δεν δοκιμαζουμε μεσα απο το ιδιο μας το δικτυο.καλο θα ειναι να δοκιμαζει καποιος τριτος απεξω.για να δοκιμασεις απομεσα πρεπει να παιξεις με Proxy για να φαινεται οτι εισαι απεξω.η να εχει το router nat loopback κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Λύση

Λοιπόν, για να κλείσει το θέμα, και για να έχει ένα μπούσουλα και ο επόμενος:

το πρόβλημα λύθηκε μόλις:

-άλλαξα μόντεμ, και έβαλα το vigor2700

-άνοιξα την υπηρεσία FTP μέσα από το μενού του zyxel

-έκανα εγκατάσταση ενός "πακέτου" μέσα στο zyxel ("πακέτα" ονομάζει κάτι ψιλο-addons που σου προσφέρουν δυνατότητες) για DynDNS

-στο ανωτέρω "πακέτο" έδωσα τις ρυθμίσεις του λογαριασμού μου στη σελίδα www.no-ip.com (θα μπορούσα να είμαι γραμμένος σε άλλη αντίστοιχη υπηρεσία, στην τύχη την επέλεξα τη συγκεκριμένη)

-έκανα port forwarding τη θύρα 21 (την κατά γενική χρήση πόρτα για FTP) στη ΣΤΑΤΙΚΗ εσωτερική διεύθυνση του zyxel

-profit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, για να κλείσει το θέμα, και για να έχει ένα μπούσουλα και ο επόμενος:

το πρόβλημα λύθηκε μόλις:

-άλλαξα μόντεμ, και έβαλα το vigor2700

-άνοιξα την υπηρεσία FTP μέσα από το μενού του zyxel

-έκανα εγκατάσταση ενός "πακέτου" μέσα στο zyxel ("πακέτα" ονομάζει κάτι ψιλο-addons που σου προσφέρουν δυνατότητες) για DynDNS

-στο ανωτέρω "πακέτο" έδωσα τις ρυθμίσεις του λογαριασμού μου στη σελίδα www.no-ip.com (θα μπορούσα να είμαι γραμμένος σε άλλη αντίστοιχη υπηρεσία, στην τύχη την επέλεξα τη συγκεκριμένη)

-έκανα port forwarding τη θύρα 21 (την κατά γενική χρήση πόρτα για FTP) στη ΣΤΑΤΙΚΗ εσωτερική διεύθυνση του zyxel

-profit

το dyndns μπορει να γινει και μεσα στο ρουτερ εννοειται για να γλυτωσεις τα  add ons.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα,

Έχω αγοράσει τον zyxel nsa310 και εδώ και λίγες μέρες προσπαθώ να ενεργοποιήσω το ddns service.

Στο menu interface του NSA και συγκεκριμένα στο ftp menu είναι ρυθμισμένη η port 21 και το ftp enabled.

Έχω κατεβάσει από τα packages το dydns και έχω βάλει τον λογαριασμό μου στην υπηρεσία no-ip. Το πρόβλημα είναι πως όταν μπαίνω στο hostname της υπηρεσίας συνδέομαι στο interface του router.Διαβάζοντας τα βήματα που έχουν προηγουμένως αναφερθεί στο forum επιχείρησα να κάνω port forwarding(έχω το speedport router του ΟΤΕ) αλλά δεν κατάφερα κάτι.Ο κύριος λόγος που το θέλω είναι για να βλέπω απομακρυνσμένα τα αρχεία που μέσα στον NSA310.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...