Προς το περιεχόμενο

Κρήτη, πρωταθλητρια στις αυτοκτονίες


Pablo_Hasan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καταρχας ειστε σε ενα τεχνολογικο φορουμ και σας ειναι δυσκολο να googlarete?

https://www.google.gr/#q=%CE%BA%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%B7+%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%BB%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%B1+%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%B5%CF%82

αυτοκτονουν κυριως για προσωπικα προβληματα οικογενειακα,γκομενικα,αλκοολισμο(ολοι ξερουμε οτι αρκετοι θεωρουν την ρακι νερο και οτι δεν τους πιανει...),χορτο,ψυχικα προβληματα,οικονομικα.

ειναι 1η γιατι και η κουτση μαρια εχει ενα οπλο.

στο οικονομικο θεμα. μεχρι τωρα αρκετοι "αγροτες" παιρναν επιδοτησεις για εκτασεις που δεν ειχαν.ειχαν δηλωσει εκταση μεγαλυτερη της κρητης...

οι αγροτες-κτηνοτροφοι σχεδον παντου ζουσαν απο επιδοτησεις και αποζημιωσεις...Τωρα οχι μονο τους κοψαν τα εξτρα στρεμματα αλλα μειωσαν και το ποσο.

τους εχουν περιορισει καλλιεργεια χορτου.

μειωνοντας τα παραπανω +μισθους+συνταξεις και εκει αρχιζουν και καταρεουν οπως και στην αθηνα και παντου....

αν δεν υπαρχει χρημα εισαι μονιμως σε υφεση

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

δεν χρειαζονται μμε-αστυνομια για να πουμε οτι καποιες περιοχες εχουν χορτο και οπλα...

οκ δεν εχουν ολοι οπλο αλλα ανετα ΟΛΟΙ μπορουν να βρουν  στην κρητη.ειτε για κυνηγι ειτε για μοστρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειαζονται μμε-αστυνομια για να πουμε οτι καποιες περιοχες εχουν χορτο και οπλα...

οκ δεν εχουν ολοι οπλο αλλα ανετα ΟΛΟΙ μπορουν να βρουν  στην κρητη.ειτε για κυνηγι ειτε για μοστρα

 

Σε αυτές τις περιοχές που λες, δεν αυτοκτονούν πολλοί μεγάλε, εκεί είναι χωριό, δεν είναι αστικό κέντρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αυτοκτονιες έχουν αυξηθει λόγω της κρίσης. Αν δε συμφωνουμε σε δεδομένα πράγματα καλύτερα να μη συζητάμε καθόλου.

Οποιος θέλει να δει, που πότε και γιατί, απλά googlαρει και βρισκει τα πάντα...

Ενα απλο "αυτοκτονίες, Ελλάδα" ή αυτοκτονίες Κρήτη και έτοιμο!

 

Το ότι υπάρχει και κόσμος που αυτοκτονει λογω ερωτικης απογοητευσης, ή επειδή δε του έκατσε το τζοκερ ειναι δεδομένο...εμεις αναφερομαστε στη πλειονότητα ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είστε παραπληροφορημένοι, μην θέτετε σαν παράδειγμα την Κρήτη και να προσπαθείτε να εξηγήσετε κάτι το αυτονόητο και το οποίο γίνεται σε ΟΛΗ την Ελλάδα! η Κρήτη όπως και κάθε άλλο νησί είναι λογικό λόγω πληθυσμού στατιστικά να φαίνεται οτι έχει παραπάνω αυτοκτονίες από την Αθήνα η Θεσσαλονίκη, όπως και η Νέα Υόρκη έχει παραπάνω αυτοκτονίες απο την Αθήνα... τι προσπαθείτε να συγκρίνεται τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Κρητη εχει απο τα υψηλοτερα κατα κεφαλην εισοδηματα στην Ελληνικη επικρατεια.Τωρα τι κριση και μπουρδες λετε μερικοι  μονο εσεις ξερετε ,επιχειρηματα καφενειακου επιπεδου  και συζητησεις νοικοκυρων στα σουπερμαρκετ ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Κρητη εχει απο τα υψηλοτερα κατα κεφαλην εισοδηματα στην Ελληνικη επικρατεια.Τωρα τι κριση και μπουρδες λετε μερικοι  μονο εσεις ξερετε ,επιχειρηματα καφενειακου επιπεδου  και συζητησεις νοικοκυρων στα σουπερμαρκετ ...

Πού τα είδες ρε δικέ μου να τα βρούμε και εμείς που πασχίζουμε εδω πέρα?? Όλο το χρήμα Αθήνα (στο Κράτος) πάει. Δουλεύω 8άωρο για 650 ευρώ, απο τα οποία τα 200 πάνε στο ενοίκιο, άντε ζήσε με 450 μετά. Όπως όλοι είμαστε! Εκτός αν εννοείς για τους Ξενοδόχους και τους ιδιοκτήτες τουριστικών γραφείων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Κρητη εχει απο τα υψηλοτερα κατα κεφαλην εισοδηματα στην Ελληνικη επικρατεια.Τωρα τι κριση και μπουρδες λετε μερικοι  μονο εσεις ξερετε ,επιχειρηματα καφενειακου επιπεδου  και συζητησεις νοικοκυρων στα σουπερμαρκετ ...

 

Δεν ξέρω τι λες εσύ, εγώ πάντως τον μήνα βγάζω 250€.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λες εσύ, εγώ πάντως τον μήνα βγάζω 250€.

Εχουμε απο τα  υψηλοτερα κατα κεφαλην εισοδηματα στην Ελληνικη επικρατεια.Τι δεν καταλαβες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα νησία πάντως τα πράγματα είναι καλύτερη απ' τη υπόλοιπη Ελλάδα. Εδώ Λευκάδα ξεπετάγονται παντού το ένα μαγαζί πίσω απ' το άλλο. Και ελάχιστοι με μικρομάγαζα έχουν κλείσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νομός Ηρακλείου ήταν σε κατά κεφαλή εισόδημα πάντα ο πλουσιότερος στην Ελλάδα (αιτίες για αυτό φυσικά ο τουρισμός και η γεωργία που και τα δύο είναι άφθονα). Το δε Ηράκλειο ήταν, είναι και (δυστυχώς) θα είναι η ακριβότερη πόλη της Ελλάδας σαν απόρροια του προηγουμένου. Ακόμα και σήμερα όταν κατεβαίνω βόλτα στο Ηράκλειο εκπλήσσομαι: ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΕΜΑΤΑ!! Ναι, φυσικά και υπάρχουν φτωχοί (ακόμα και άστεγοι πλέον), ναι έχει μειωθεί ο τζίρος, ναι έχουν κλείσει μαγαζιά (λιγότερα αναλογικά από την υπόλοιπη Ελλάδα) αλλά υπάρχει ακόμα πολύς κόσμος που έχει τα χρήματα να βγει και να κυκλοφορήσει (αν και από ότι λένε οι μαγαζάτορες -που δεν είναι να τους εμπιστεύεσαι τυφλά γιατί πάντα κλαίγονται- ο ίδιος κόσμος κάνει πολύ μικρότερο τζίρο από ότι παλαιότερα). 

Στο δια ταύτα, το Ηράκλειο (και η Κρήτη γιατί λίγο ή πολύ όλα τα παραπάνω ισχύουν σε όλο το νησί) έχει επηρεαστεί φυσικά από την κρίση αλλά λιγότερο από τις υπόλοιπες περιοχές στην Ελλάδα. Το γιατί έχουμε την πρωτιά στις αυτοκτονίες (κάθε βδομάδα σίγουρα 1-2) δεν το ξέρω αλλά σαν πιο λογική εξήγηση μου φαντάζει αυτό που είπε ένας φίλος νωρίτερα σχετικά με το ότι η πτώση για κάποιους ανθρώπους και κλάδους είναι εντονότερη.

Αυτό με τα όπλα δεν ισχύει στις αστικές περιοχές. Εγώ για παράδειγμα δεν ξέρω κανένα που να ξέρει που μπορεί να βρει και να αγοράσει κάποιος όπλο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάση του irakliolive το ποσοστό ανεργίας της Κρήτης εχει σκαρφαλώσει στο 27,3%!

Επίσημα ακολουθεί σε ανεργία την υπόλοιπη Ελλάδα.

Λαμβάνοντας υπόψη ότι πολυεθνικές υπάρχουν Ελάχιστες για να απορροφήσουν κόσμο και το βασικο εισόδημα των Κρητικών βγαίνει από τον Τουρισμό, τον αγροτικό τομέα και το δημόσιο, οι υπόλοιποι δεν έχουν μέλλον. Αν στην Αθήνα ειναι μια φορά δύσκολο μα βρει κάποιος εργασια εκεί ειναι 10.

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού τα είδες ρε δικέ μου να τα βρούμε και εμείς που πασχίζουμε εδω πέρα?? Όλο το χρήμα Αθήνα (στο Κράτος) πάει. Δουλεύω 8άωρο για 650 ευρώ, απο τα οποία τα 200 πάνε στο ενοίκιο, άντε ζήσε με 450 μετά. Όπως όλοι είμαστε! Εκτός αν εννοείς για τους Ξενοδόχους και τους ιδιοκτήτες τουριστικών γραφείων....

οι μισες επιχειρησεις στη κρητη ειναι τουριστικες.οταν εχεις καλοκαιρι 10 μηνες το χρονο,καταλαβαινεις οτι ζεις ανετα απο αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού τα είδες ρε δικέ μου να τα βρούμε και εμείς που πασχίζουμε εδω πέρα?? Όλο το χρήμα Αθήνα (στο Κράτος) πάει. Δουλεύω 8άωρο για 650 ευρώ, απο τα οποία τα 200 πάνε στο ενοίκιο, άντε ζήσε με 450 μετά. Όπως όλοι είμαστε! Εκτός αν εννοείς για τους Ξενοδόχους και τους ιδιοκτήτες τουριστικών γραφείων....

 

Δεν ξέρω τι λες εσύ, εγώ πάντως τον μήνα βγάζω 250€.

 

 

 

Ναι παιδια οκ οτι πειτε ,επειδη εσεις παιρνεται  ενα αλφα ποσο ,ολη η Κρητη ειναι ετσι ...Τα στοιχεια ειναι επισημα ειναι απο τα πλουσιοτερα μερη στην Ελλαδα με τα μεγαλυτερα εισοδηματα οι λογοι ειναι αυτονοητοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...