Προς το περιεχόμενο

Κρήτη, πρωταθλητρια στις αυτοκτονίες


Pablo_Hasan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τα ίδια στοιχεία αναφέρουν και ανεργία 27,3%.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Οπως σε ολη την Ελλαδα  η οποια δεν εχει ομως ως μεσο ορο αντιστοιχα εισοδηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τα ίδια στοιχεία αναφέρουν και ανεργία 27,3%.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Οπως σε ολη την Ελλαδα η οποια δεν εχει ομως ως μεσο ορο αντιστοιχα εισοδηματα.
Φώτη υψηλά εισοδήματα έχουν συγκεκριμένοι ανθρωποι. Το μέσο κατα κεφαλήν εισόδημα βγαίνει από όλους. Αν οι 30 παίρνουν υψηλοτατο μισθό και οι 70 τίποτε η έναν μικρο μισθο, σίγουρα ο μέσος όρος βγαίνει υψηλότερος απ ότι σε άλλες περιοχές που οι υψιλομισθοι ειναι 25 ξέρω γω.Και στη Χίο ακόμα δεν έχουν δει κρίση υποστηρίζουν κάποιοι αλλα η ανεργία στους νέους ειναι υψηλοτατη.Εν παση περίπτωση για να φθάσει κάποιος στην αυτοκτονία σε ενα νησί με 8 μήνες ήλιο κάτι δε παει καλα. Δε ζούμε στη Σουηδία.Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός ότι τώρα για τον α, β λόγο αναφέρονται οι αυτοκτονίες ενώ παλιά κρυβόντουσαν για να τους θάψει ο παπάς, μην σας διαφεύγει. Ένας από τους λόγους που η σκανδιναβικές χώρες έχουν μεγάλο ποσοστό αυτοκτονιών δεν είναι ο καιρός, αλλά η αθεϊα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού τα είδες ρε δικέ μου να τα βρούμε και εμείς που πασχίζουμε εδω πέρα?? Όλο το χρήμα Αθήνα (στο Κράτος) πάει. Δουλεύω 8άωρο για 650 ευρώ, απο τα οποία τα 200 πάνε στο ενοίκιο, άντε ζήσε με 450 μετά. Όπως όλοι είμαστε! Εκτός αν εννοείς για τους Ξενοδόχους και τους ιδιοκτήτες τουριστικών γραφείων....

Εμ, στην Αθήνα είμαστε 12ωρο με 500.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο αλλος φτασει στο σημειο να βαλει τελος στη ζωη του, πιστευω οτι δυσκολα θα τον συγκρατησει η αποψη της εκκλησιας ή η υπαρξη θεου...

Οι συγγενείς ρε φίλε, όχι ο νεκρός, αν είναι δυνατόν...

Μέχρι τώρα παρακαλούσαν (οι συγγενείς) και άλλαζε η επίσημη αιτία θανάτου για να τους θάψει ο παπάς. Γιατί αν δεν τους θάψει παπάς, παράδεισο ούτε με κυάλια δεν θα δει ο νεκρός....ό,τι να'ναι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φώτη υψηλά εισοδήματα έχουν συγκεκριμένοι ανθρωποι. Το μέσο κατα κεφαλήν εισόδημα βγαίνει από όλους. Αν οι 30 παίρνουν υψηλοτατο μισθό και οι 70 τίποτε η έναν μικρο μισθο, σίγουρα ο μέσος όρος βγαίνει υψηλότερος απ ότι σε άλλες περιοχές που οι υψιλομισθοι ειναι 25 ξέρω γω.Και στη Χίο ακόμα δεν έχουν δει κρίση υποστηρίζουν κάποιοι αλλα η ανεργία στους νέους ειναι υψηλοτατη.Εν παση περίπτωση για να φθάσει κάποιος στην αυτοκτονία σε ενα νησί με 8 μήνες ήλιο κάτι δε παει καλα. Δε ζούμε στη Σουηδία.Sent from my iPhone using Insomnia

ξεχνας οτι στην επαρχια ,και κυριως στη κρητη που ειναι τερμα τοπικιστικη,ολοι γνωριζονται μεταξυ τους,αρα δεν υπαρχει ελεγχος στη φοροδιαφυγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλια αυτά! Οι έλεγχοι και τα λουκέτα υοαρχουν για όλους πλέον χωρίς εξαιρέσεις. Ειδικά το Ηράκλειο που ειναι ολόκληρη πόλη...

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Κρητη [...] ολοι γνωριζονται μεταξυ τους,αρα δεν υπαρχει ελεγχος στη φοροδιαφυγη

Ισχυει αυτο. Εγω ειχα ενα γνωστο με ενοικιαζομενα στο Φοδελε και περασε το ΣΔΟΕ να τον γραψει γιατι δεν εκοβε αποδειξεις. Μη φοβασαι του λεω, ειχα ενα συμμαθητη στον Αγιο Νικολαο που ειναι στα μεσα και στα εξω στις εφοριες, πεταγομαι να του πω δυο λογακια.

 

Κομπλεδουμπα μου λεει, θα παρω ενα φιλο στα Χανια που εχω που παιζουμε μπαλα καθε απογευμα παρεα να σε φτιαξει. Εν τελει αυτος ειχε βγει με τον αδερφο του που μενει δυο στενα παραπανω στο Ρεθυμνο αλλα με εφτιαξε ενας πρωτοξαδερφος του που εμενε στο Ζαρο. Πεταχτηκα δυο λεπτα με το παπι και μπαμ μπαμ η υποθεση.

 

Αν οι παρανομιες δε, γινονται στο νομο Ηρακλειου που ειναι ολος ολος μια γειτονια, εκει να δεις πανηγυρια. Καθε Κυριακη που μαζευομαστε ολοι στο ζηπεδο του Εργοτελη φερνουμε και τις κλησεις μαζι να τις σβησει ο χωροφυλακας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει αυτο. Εγω ειχα ενα γνωστο με ενοικιαζομενα στο Φοδελε και περασε το ΣΔΟΕ να τον γραψει γιατι δεν εκοβε αποδειξεις. Μη φοβασαι του λεω, ειχα ενα συμμαθητη στον Αγιο Νικολαο που ειναι στα μεσα και στα εξω στις εφοριες, πεταγομαι να του πω δυο λογακια.

 

Κομπλεδουμπα μου λεει, θα παρω ενα φιλο στα Χανια που εχω που παιζουμε μπαλα καθε απογευμα παρεα να σε φτιαξει. Εν τελει αυτος ειχε βγει με τον αδερφο του που μενει δυο στενα παραπανω στο Ρεθυμνο αλλα με εφτιαξε ενας πρωτοξαδερφος του που εμενε στο Ζαρο. Πεταχτηκα δυο λεπτα με το παπι και μπαμ μπαμ η υποθεση.

 

Αν οι παρανομιες δε, γινονται στο νομο Ηρακλειου που ειναι ολος ολος μια γειτονια, εκει να δεις πανηγυρια. Καθε Κυριακη που μαζευομαστε ολοι στο ζηπεδο του Εργοτελη φερνουμε και τις κλησεις μαζι να τις σβησει ο χωροφυλακας.

Και μετά φταίει η Μέρκελ και το μνημόνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει αυτο. Εγω ειχα ενα γνωστο με ενοικιαζομενα στο Φοδελε και περασε το ΣΔΟΕ να τον γραψει γιατι δεν εκοβε αποδειξεις. Μη φοβασαι του λεω, ειχα ενα συμμαθητη στον Αγιο Νικολαο που ειναι στα μεσα και στα εξω στις εφοριες, πεταγομαι να του πω δυο λογακια.

 

Κομπλεδουμπα μου λεει, θα παρω ενα φιλο στα Χανια που εχω που παιζουμε μπαλα καθε απογευμα παρεα να σε φτιαξει. Εν τελει αυτος ειχε βγει με τον αδερφο του που μενει δυο στενα παραπανω στο Ρεθυμνο αλλα με εφτιαξε ενας πρωτοξαδερφος του που εμενε στο Ζαρο. Πεταχτηκα δυο λεπτα με το παπι και μπαμ μπαμ η υποθεση.

 

Αν οι παρανομιες δε, γινονται στο νομο Ηρακλειου που ειναι ολος ολος μια γειτονια, εκει να δεις πανηγυρια. Καθε Κυριακη που μαζευομαστε ολοι στο ζηπεδο του Εργοτελη φερνουμε και τις κλησεις μαζι να τις σβησει ο χωροφυλακας.

 

Πολλοί δεν είστε, άρα σιγά το πλήθος κλήσεων..;ρ

Και μετά φταίει η Μέρκελ και το μνημόνιο.

 

Ειρωνικά το λέει, νομίζω ότι δεν έχετε καλή εκτίμηση των αποστάσεων, επίσης το νησί έχει 3 αεροδρόμια..;ρ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξυ μας, γεωγραφια και κατανοηση κειμενου, ουτε απ'εξω δεν περνουσαμε ε;

 

Το μόνο αληθές στο κείμενο σου πάντως είναι ότι ο εργοτέλης έχει λίγο κόσμο που απορώ γιατί χωρίστηκαν στα 2..;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η απλούστερη εξήγηση συχνά είναι και η πραγματική θα υπέθετα ότι όταν έχεις πρόσχαιρο ένα όπλο είναι πιο πιθανό το στρίψημο της βίδας που σε κάποιον άλλο θα πέρναγε σε λίγες ώρες ή μέρες να γίνει μοιραίο.

 

Απλό και λογικό.

 

Αυτό ισχύει. Τα χρονικά διαστήματα μέσα στα οποία ένας (μέσος) καταθλιπτικός είναι 100% αποφασισμένος να βάλει τέλος στη ζωή του συχνά κρατάνε μερικά δευτερόλεπτα ή λεπτά. Οπότε μέχρι κάποιος να δέσει θηλιές ή να ανέβει στο πέμπτο όροφο μπορεί εν τέλει να κάνει πίσω.

Ασε που κάποιος καταθλιπτικός, που με το ζόρι μπορεί να σηκωθεί από το κρεβάτι του, δεν είναι σε θέση να δένει σχοινιά...

 

Επίσης, δε ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά έχω την εντύπωση ότι η υψοφοβία επαναφέρει το φόβο του θανάτου σε μεγαλύτερο βαθμό απ ότι η όψη ενός πιστολιού ή μιας καραμπίνας.

 

 

Ολα αυτά βέβαια θα μπορούσαν να εξηγούν τη κατάσταση αν μιλάμε για σημαντικά μεγαλύτερο ποσοστό αυτοκτονιών σε σύγκριση με την υπόλοιπη Ελλάδα. Αλλιώς, αν πχ στη Πελοπόννησο αυτοκτονούν 5 στους 100.000 ενώ στη Κρήτη 6, τότε δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος ειδικός παράγοντας στη περίπτωση της Κρήτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...