Προς το περιεχόμενο

Η iBuyPower παρουσιάζει το δικό της Steam Machine με τιμή €499


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μονο εμενα μου φανηκε τελειως προστυχο το λογοτυπο στο πανω μερος????

 

 

Nope μοιάζει με steam dick. Πάντως λύστε μου την απορία: Από πότε το Linux έγινε ιδανικό gaming OS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μονο εμενα μου φανηκε τελειως προστυχο το λογοτυπο στο πανω μερος????

 

Εμένα μου θύμησε μια σανίδα του σέρφ όπως στην τελευταία κωμωδία της Άνιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτε SteamOS σε ένα pc ρε παιδιά με ότι hardware και να έχετε....τα Steam Machines δεν είναι Must για να έχει κάποιος SteamOS αλλά ούτε καν για τον controller του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν λεει η IbuyPower τι Cpu φοραει και απλα λεει πολυπυρηνο επεξεργαστη Amd??? Γιατι πχ σε Gpu την αναφερει με το ονομα της R9 270 http://www.skroutz.gr/s/4163913/Gigabyte-Radeon-R9-270-2GB-WindForce-2X-OC.html και σε Cpu τιποτα???Και ο Athlon http://www.skroutz.gr/s/2645720/AMD-Athlon-II-X4-750K-Box.html?from=autocomplete&keyphrase=athlon+x4+750k πολυπυρηνος ειναι.... Και αυτος ο σκληρος δισκος 10ευρο(στην ελληνικη αγορα τουλαχιστον)ειναι η διαφορα μεταξυ 500gb και 1TB,χαθηκε να βαλουν ενα μεγαλυτερο απο 500ρι????

Βασικα οταν λεμε πολυπυρινο την σημερον ημερα εννοουμε τους οκταπυρηνους πλεον,απο τα λιγα που βρηκα,πολυ πιθανον να φοραει εναν απο τους δυο επεξεργαστες,ή τον 8350 ή τον καινουργιο τον 9590 που δεν νομιζω γιατι θα θελει και μια καλη ψυξη για να τον κρατησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα οταν λεμε πολυπυρινο την σημερον ημερα εννοουμε τους οκταπυρηνους πλεον,απο τα λιγα που βρηκα,πολυ πιθανον να φοραει εναν απο τους δυο επεξεργαστες,ή τον 8350 ή τον καινουργιο τον 9590 που δεν νομιζω γιατι θα θελει και μια καλη ψυξη για να τον κρατησει.

 

Ρε φίλε ειλικρινά τα σκέφτεσαι καθόλου αυτά που λες?Τη βρήκες άραγε και λες για αυτούς τους 2 επεξεργαστές? έχεις δει τιμές? ο 9590 κάνει 350 ευρώ και 8350 στα 180-190 ευρώ . Άντε για το 8350 παλεύεται με πολύ χάλια κάρτα γραφικών αλλά ο 9590 και μόνο η τιμή τους θα πρέπει να σε βάλει σε σκέψεις .Αν από τα 500 μόνο η CPU κάνει 350 όσο και να το ζορίσεις δεν βγαίνει το μηχάνημα.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω με τους on3st4b και Diver_Gr που τα ειπαν ολα ο καθενας με το δικο του τροπο

 

εχω μονο να προσθεσω οτι το να θες να πουλησεις κατι το εναλλακτικο σε μια μεριδα κοινου που υποτιθεται ειναι power users -μια και τρεχει  linux- καμουφλαροντας και κανοντας branding  ενα απλο htpc που μπορει να φτιαξει customized οποιοσδηποτε average user ειναι ο ορισμος της τραγικης ειρωνιας και της κοροιδιας... plain and simple

 

ο λινουξας και ο εναλλακτικος μεχρι χθες προσπαθουσε να μονταρει και να τσιπαρει τις customized μητρικες των κονσολων κι οχι να  να τις αντιγραψει πιστα με ενα κανονικο  pc που δε θα χρειαζεται καν emulator!

 

οσοι  περιμενουν απο τετοιες αστειες  αποπειρες να ερθει η οποια  "αλλαγη" χαιρετα μου το πλατανο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην ξεγελιωμαστε τα exclusive PC δεν ειναι ουτε στο ελαχιστο οσο καλα οσο τα exclusive που εχουν οι κονσολες

Και λογικα θα εχει χειροτερα γραφικα απο PS4 γιατι το PS4

εχει κλειστη αρχιτεκτονικη, αποτε κατα τη γνωμη μου δεν αξιζει

 

 

φυσικα . οι κονσολες εχουν "φοβερες" αποκλειστηκοτιτες 

 

συγνωμη ? τι ειπατε ? 

δεν λεω φοβερο το halo , και το Killzone 

ΑΛΛΑ να δωσω 70ευρο , για 10 ωρες campaign και αλλες 40 online οσπου να το σιχαθω ...απλα δεν παιζει 

και μετα αυτο εσυ το βαφτιζεις exclusize και αρχιζεις να milkαρεις . 

(μια περιοδο κουβαλαγα το pc (γυμνο) στο αμορε , και επαιζα απτην τηλεωραση 

 

 

 

κανεις δεν θα κανει με wow, dota, starcraft κλπ στο σαλονι του..

οι σκληροπυρηνικοι pc gamers αγαπανε πιστευω την κολτουρα του γραφειου κι οχι του καναπε.

 

 

 

ολα τα νεο MMO που σεβονται τον εαυτο τους , εχουν πελον επιλογη για controller 

 

προσωπικα παιζω TERA online ,  με xbox controller και φαρμαρω το ιδιο ανετα  , απλα ειμαι ξαπλωμενος στο κρεβατι XD 

(μια περιοδο κουβαλαγα το pc (γυμνο) στο αμορε , και επαιζα απτην τηλεοραση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην ξεγελιωμαστε τα exclusive PC δεν ειναι ουτε στο ελαχιστο οσο καλα οσο τα exclusive που εχουν οι κονσολες

Και λογικα θα εχει χειροτερα γραφικα απο PS4 γιατι το PS4

εχει κλειστη αρχιτεκτονικη, αποτε κατα τη γνωμη μου δεν αξιζει

Βασικά το μονο σίγουρο είναι ότι το steambox θα έχει καλύτερα γραφικά το θέμα είναι αν θα εμπλουτιστεί ο αριθμός των διαθεσιμων παιχνιδιών και εννοώ τα δημοφιλή games κυρίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το μονο σίγουρο είναι ότι το steambox θα έχει καλύτερα γραφικά το θέμα είναι αν θα εμπλουτιστεί ο αριθμός των διαθεσιμων παιχνιδιών και εννοώ τα δημοφιλή games κυρίως.

 

 

οταν γραφονται παιχνιδια ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΑ για μια κονσολα , τοτε το μονο που εχει αξια ειναι το hardware και η εξοικιωση που εχουν οι προγραμματιστες τους . Για αυτο τα ps3exclusive ειχαν πιο φοβερα γραφικα απτα xbox360exclusive . 

 

 

αλλα οχι νταξ , θεωρω πως με 500ε steambox , το hardware του δεν μπορει να εχει καμια τραγικη διαφορα σε σχεση με τις νεες κονσολες . Αλλα σε 2 χρονια το hardware των 500e του 2015 θα ειναι σιγουρο καλυτερο απτα ps3/xbox1 . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλω pc θα πάρω pc με όλες της δυνατοτητες και όχι με το κουτσουρεμένο steamOS με περιορισμένες δυνατότητες...Αυτη την στιγμή γιατι κάποιος να πάρει έτοιμο μηχάνημα όταν δεν ξέρουμε αν μπορείς και να του περάσεις windows πάνω εκτός αν θέλει να λέγεται κονσόλα οπότε πάω πάσο....

Μετά πάω στην κονσόλα ps4 και xbox γιατι έχουν ποιο σταθερή υλοποίηση και γιατι 5 χρόνια να περάσουν θα παίζει τα games σε αντιθεση με αυτο που σε 5 χρόνια θα είναι άχρηστο.

Εκεί στην valve πρέπει να καταλάβουν κάτι : παίρνω pc γιατι είναι full power και αναβαθμίζω οπότε γουσταρω και το κοτσάρω και στην tv και λιώνω και παιρνω κονσόλα γιατι μπορώ να παίζω για αρκετά χρόνια κάτω απο ένα σύστημα με υποστήριξη απο πίσω...Δεν γίνεται να συνδιαστουν αυτα τα 2 εφόσον το δευτερο δεν αναβαθμίζεται και δεν έχω και εγγυηση αυτη την στιγμή ότι όλα τα μεγαλα ονόματα θα βγουν στο steambox.

Αποψη μου καταδικασμένη κίνηση πριν καν κυκλοφορήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν γραφονται παιχνιδια ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΑ για μια κονσολα , τοτε το μονο που εχει αξια ειναι το hardware και η εξοικιωση που εχουν οι προγραμματιστες τους . Για αυτο τα ps3exclusive ειχαν πιο φοβερα γραφικα απτα xbox360exclusive . 

Αυτό που λες δεν ιάνει αμφίδρομο όμως και ισχύει μονο στο ότι το παιχνίδι θα τρέχει καλύτερα (με το low grade hardware) στην κονσόλα αποσο ένα pc με το ΙΔΙΟ hardware...  για να βγάζει το steambox 1080p@60FPS χρησιμοποιώντας κανονικό pc hardware σημαίνει πως έχει πολύ καλύτερο υλικό.. και το γεγονός ότι τρέχει σε linux πάει να πει ότι τα games θα βγάζουν πιο εύκολα περισσότερα FPS απότι το ίδιο game σε windows με το ίδιο hardware.

 

 

 

αλλα οχι νταξ , θεωρω πως με 500ε steambox , το hardware του δεν μπορει να εχει καμια τραγικη διαφορα σε σχεση με τις νεες κονσολες . Αλλα σε 2 χρονια το hardware των 500e του 2015 θα ειναι σιγουρο καλυτερο απτα ps3/xbox1 . 

Ήδη είναι καλύτερο και μάλιστα νομίζω είναι και αναβαθμισιμο (η κάρτα γραφικών κτλ) οποτε σε 1 χρόνο ας πούμε βάζεις αλλα πχ 60 ευρώ και έχεις καλύτερα γραφικά ενώ με το ps4/xbox1 δεν γίνετε αυτό...

 

Το θέμα για να πιάσει σε πωλήσεις είναι αν θα καταφέρουν να προσθέσουν όλους τους top τίτλους παιχνιδιών ή πάρα πολλούς.. γιατί η κονσόλα σκέτη όσο καλή και να είναι αν δεν έχεις κάτι καλο να παίξεις το βαριέσαι...

 

Τέλος πιστεύω σίγουρα ότι θα υπάρξουν indi markets με add-ons για το λειτουργικό κτλ για να έχει την χρήση pc social media κτλ...

 

Και μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν kinect εκδόσεις που τρέχουν στα pc (άρα άνετα και σε ένα linux pc )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλω pc θα πάρω pc με όλες της δυνατοτητες και όχι με το κουτσουρεμένο steamOS με περιορισμένες δυνατότητες...Αυτη την στιγμή γιατι κάποιος να πάρει έτοιμο μηχάνημα όταν δεν ξέρουμε αν μπορείς και να του περάσεις windows πάνω εκτός αν θέλει να λέγεται κονσόλα οπότε πάω πάσο....

Μετά πάω στην κονσόλα ps4 και xbox γιατι έχουν ποιο σταθερή υλοποίηση και γιατι 5 χρόνια να περάσουν θα παίζει τα games σε αντιθεση με αυτο που σε 5 χρόνια θα είναι άχρηστο.

Εκεί στην valve πρέπει να καταλάβουν κάτι : παίρνω pc γιατι είναι full power και αναβαθμίζω οπότε γουσταρω και το κοτσάρω και στην tv και λιώνω και παιρνω κονσόλα γιατι μπορώ να παίζω για αρκετά χρόνια κάτω απο ένα σύστημα με υποστήριξη απο πίσω...Δεν γίνεται να συνδιαστουν αυτα τα 2 εφόσον το δευτερο δεν αναβαθμίζεται και δεν έχω και εγγυηση αυτη την στιγμή ότι όλα τα μεγαλα ονόματα θα βγουν στο steambox.

Αποψη μου καταδικασμένη κίνηση πριν καν κυκλοφορήσει.

μετά από 5 χρονια το steambox αυτό θα είναι όσο άχρηστο θα είναι και ένα ps4... ό,τι game μπορεί να παίξει ένα ps4 θα μπορεί πάντα να το παίζει και αυτό.. τώρα αν στο μέλλον βγούν παιχνίδια που θα είναι με πολύ πιο βαριά γραφικά κτλ είναι άλλο πράγμα.

 

και μάλιστα θα είναι και λίγο καλύτερο γιατί μιας και έχει καλύτερο/ελαφρύτερο λειτουργικό και ισχυρότερο υλικό θα παίζει και κάποια παιχνίδια που θα έχουν πιο βαριά γραφικά από τα σημερινά με κάποιες υποχωρήσεις στα settings. ενώ με το PS4 ΑΝ βγει port θα είναι με χαμηλότερο framerate ή χειρότερα γραφικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...