Προς το περιεχόμενο

Η iBuyPower παρουσιάζει το δικό της Steam Machine με τιμή €499


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μετά από 5 χρονια το steambox αυτό θα είναι όσο άχρηστο θα είναι και ένα ps4... ό,τι game μπορεί να παίξει ένα ps4 θα μπορεί πάντα να το παίζει και αυτό.. τώρα αν στο μέλλον βγούν παιχνίδια που θα είναι με πολύ πιο βαριά γραφικά κτλ είναι άλλο πράγμα.

 

και μάλιστα θα είναι και λίγο καλύτερο γιατί μιας και έχει καλύτερο/ελαφρύτερο λειτουργικό και ισχυρότερο υλικό θα παίζει και κάποια παιχνίδια που θα έχουν πιο βαριά γραφικά από τα σημερινά με κάποιες υποχωρήσεις στα settings. ενώ με το PS4 ΑΝ βγει port θα είναι με χαμηλότερο framerate ή χειρότερα γραφικά.

Με την διαφορα ότι το μηχάνημα 8ετιας βγαινουν ακομα τίτλοι σε σχέση με το pc 8ετιας δεν θα παίζει τίποτα σήμερα, είναι θέμα υποστήριξης ξέρεις ότι στην κονσόλα έχει έναν κύκλο ζωής και όσο είναι σε αυτο τον κύκλο θα βγαζει παιχνίδια το pc ποτέ δεν είχε κύκλο πάντα μπορείς να αναβαθμιζεις και να είσαι συχρονος αλλα ιδέα δεν έχω με το συγκεκριμένο τι θα γινεται και πως αν σε 5 χρόνια παίζεις μόνο τα games που αγόρασες σήμερα και όχι τα μελλοντικά να το κάνω τι? Παίρνω ένα pc και ελησα το πρόβλημα μου όπως και τώρα με το pc μου αναβαθμίζω και ειμαι κομπλέ και παίζω σημερινά παιχνίδια.Τωρα αν στο μέλλον στις κονσολες θα δείχνουν τα γραφικά χτεσινά είναι γνωστό αλλα τουλάχιστον εκεί θα μπορείς να τα παίξεις, δεν είδα ιδιαιτερα πολλούς να τους προβληματίζει το gta5 με κονσόλα 8ετιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pc και παλι pc... Κονσολες πλεον ειναι για παιδακια ή για αυτους που εχουν γυρω στα 500€ για πεταμα... Ενα pc ναι μεν θα ειναι πιο ακριβο, αλλα πρωτον αναβαθμιζεται (αρα το αγοραζεις μια φορα, αλλα καλό) και δευτερον κανει ενα εκατομυριο αλλα πραγματα (και ετσι γλιτωνεις λεφτα απο αγορες αλλων συσκευων , οπως την παρουσα κονσολα) ...

Save money παιδες.. Εκτος και αν ειστε της νοοτροπιας "καλα και οι εταιριες π φτιαχνουν παιχνιδομηχανες πως θα ζησουν; Κλεφτες θα γινουν;".... Ε τοτε πουλαω και εγω διάφορα πραγματακια αν ενδιαφερεστε...!!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ναι steam machine και πράσινα άλογα
όταν θα ζητηθεί να γίνει αναβάθμιση μετά απο Χ χρόνια για να παίζει και τα καινούρια games που θα έχουν βγει και θα σου λέει έχεις v1 πρέπει να κάνεις αναβάθμιση σε v2 με τα συγκεκριμένα parts που τα κοστολογούμε τόσο , τότε θα γελάω .

αυτό το πράγμα δεν δίνει έξτρα δυνατότητες σε σχέση με τα pc και τις κονσόλες , τουλάχιστον όχι στον καταναλωτή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το καταλληλότερο review απλά ήθελα να δείξω ότι υπάρχει και αλλο steam machine όσο περισσότεροι τόσο το καλύτερο.

 

 

 

 

 

Δεν είναι steam machine αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pc και παλι pc... Κονσολες πλεον ειναι για παιδακια ή για αυτους που εχουν γυρω στα 500€ για πεταμα... Ενα pc ναι μεν θα ειναι πιο ακριβο, αλλα πρωτον αναβαθμιζεται (αρα το αγοραζεις μια φορα, αλλα καλό) και δευτερον κανει ενα εκατομυριο αλλα πραγματα (και ετσι γλιτωνεις λεφτα απο αγορες αλλων συσκευων , οπως την παρουσα κονσολα) ...

Save money παιδες.. Εκτος και αν ειστε της νοοτροπιας "καλα και οι εταιριες π φτιαχνουν παιχνιδομηχανες πως θα ζησουν; Κλεφτες θα γινουν;".... Ε τοτε πουλαω και εγω διάφορα πραγματακια αν ενδιαφερεστε...!!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

καλά αυτά που λες αλλα να τα σκεφτείς την επόμενη φορά που θα πετάξεις τόσα λεφτά σε ενα κινητό που δεν αξίζει ούτε τα μισά σε σχέση τιμή/απόδοση . no offence bro , just saying.

 

επίσης το pc για να ειναι καλό που λες θα σκάσεις τα ΧχΧχ ποσό κ μετά θα κάθε αναβάθμηση θα σου κοστίζει όσο μια κονσόλα για να παίζεις τα καινούρια games μετά απο 3-4 χρόνια , εκτός αν δεν την κάνεις και ρίξεις τα γραφικά για να τρέχει οκ , αλλα αν το κάνεις αυτό ποιος ο λόγος της ανωτερότητας του pc?.

 

Η κονσόλα θα κάνει κανα 250ρι τότε ,οπότε κ αυτό άκυρο ειναι . αμα έχεις λεφτά παίρνεις καλό gaming pc και κάνεις αναβαθμίσεις , άμα θες να κάνεις οικονομία γιατι δε βγαίνεις τότε παιρνεις μια κονσόλα και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για χρόνια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που έχουμε χιλιοπει ότι αν θες μόνο για παιχνίδια το pc είναι τελικά πιο ακριβό σπορ σε κάποια πράγματα όπως στους τίτλους παιχνιδιών γλιτώνεις χρήματα, π.χ. μια φρέσκια κυκλοφορία όπως το black flag κάνει αυτή τη στιγμή τα μισά χρήματα για να το πάρεις για υπολογιστές (συν ότι μετά από κάνα χρόνο θα πέσει σε τιμή που δε θα πέσει ποτέ σε κονσόλες, συν διάφορα steam sales κτλ )

 

Επίσης αν το πάμε και τελείως καφρικα το να έχεις τελείως δωρεάν τίτλους σε pc είναι πολύ πιο εύκολο..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μοναδικός λόγος για τον οποίο τα PS4/XBOX one ακόμα και με χειρότερα specs θα έχουνν καλύτερα γραφικά σε σχέσει με ένα steambox - PC στα ίδια χρήματα είναι :

 

1)Το γεγονός ότι τα Studios έχουν να προγραμματίσουν και να κάνουν optimization τα παιχνίδια τους πάνω σε συγκεκριμένο hardware . Πράγμα το οποίο δεν ισχύει και στα PC και ένα game θα πρέπει να τρέχει σε 156488947984645 πιθανά configurations....

 

2)Με τις κονσόλες λόγω  συγκεκριμένου hardware και του μεγαλύτερου κύκλου ζωής τα studio εξοικοιώνονται καλύτερα και βελτιώνουν τα εργαλεία τους και με τι πάροδο του χρόνου μπορούν και φτάνουν τα μηχανήματα στα όρια τους .

 

Σε αντίθεση τώρα με τα PC βρες μου εσύ ένα Studio- Εταιρεία που να κάνει optimization PC Game για κάρτα- cpu όχι 1-2 ετών αλλά τριετίας-τετραετίας......ενώ στις κονσόλες παίζεις με hardware 8 ετών +

 

Ακόμα και σχέσει τιμής απόδοσης να δούμε η κονσόλα είναι πολύ ποιο μπροστά από τα PC . Πάρτε ένα PC του 2005 αξίας 1000 ευρώ (το ΧΒΟΧ360 τότε έκανε 400 )και βάλτε να παίξετε The witcher 2 , Crysis 2-3 , Fifa 14 , NBA2k14 κλπ θα εκπλαγείτε μιας και το PC της διπλάσιας αξίας θα σέρνετε κυριολεκτικά . Όχι επειδή δεν έχει υπολογιστική ισχύ , είναι δεδομένο ότι το PC είναι ισχυρότερο . Δεν θα τα τρέχει γιατί δεν έχει γίνει optimization στο παιχνίδι λόγω της παλαιότητας του Hardware του Υπολογιστή . Άντε βαριά να μηχάνημα 4ετίας να παίζεις νέο παιχνίδι και αυτό υπό προυποθέσεις και με Settings στο πάτο.....

 

Το προηγούημενο μου PC με 4870 toxic O.C /Τετραπύρηνη CPU στα 3,2 και 4 GB Ram  κυριολεκτικά στα νέα games σερνότανε και μιλάμε για PC του 2009 αρκετά ακριβότερο από τις αντίστοιχες κονσόλες.

 

Παρόλο λοιπόν που τα PC σε επεξαργαστική ισχύ είναι πολύ ποιο δυνατά στην πράξη τουλάχιστον στο κομμάτι του Gaming μετά από κανά 2-3 χρόνια το PC μένει πίσω  και είναι τούμπανο και βγάζει τρελλά σκορ και χρόνους σε διάφορα bench στο Gaming θα μένει όλο και ποιο πίσω με τη πάροδο του χρόνου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μοναδικός λόγος για τον οποίο τα PS4/XBOX one ακόμα και με χειρότερα specs θα έχουνν καλύτερα γραφικά σε σχέσει με ένα steambox - PC στα ίδια χρήματα είναι :

 

1)Το γεγονός ότι τα Studios έχουν να προγραμματίσουν και να κάνουν optimization τα παιχνίδια τους πάνω σε συγκεκριμένο hardware . Πράγμα το οποίο δεν ισχύει και στα PC και ένα game θα πρέπει να τρέχει σε 156488947984645 πιθανά configurations....

 

2)Με τις κονσόλες λόγω  συγκεκριμένου hardware και του μεγαλύτερου κύκλου ζωής τα studio εξοικοιώνονται καλύτερα και βελτιώνουν τα εργαλεία τους και με τι πάροδο του χρόνου μπορούν και φτάνουν τα μηχανήματα στα όρια τους .

 

Σε αντίθεση τώρα με τα PC βρες μου εσύ ένα Studio- Εταιρεία που να κάνει optimization PC Game για κάρτα- cpu όχι 1-2 ετών αλλά τριετίας-τετραετίας......ενώ στις κονσόλες παίζεις με hardware 8 ετών +

 

Ακόμα και σχέσει τιμής απόδοσης να δούμε η κονσόλα είναι πολύ ποιο μπροστά από τα PC . Πάρτε ένα PC του 2005 αξίας 1000 ευρώ (το ΧΒΟΧ360 τότε έκανε 400 )και βάλτε να παίξετε The witcher 2 , Crysis 2-3 , Fifa 14 , NBA2k14 κλπ θα εκπλαγείτε μιας και το PC της διπλάσιας αξίας θα σέρνετε κυριολεκτικά . Όχι επειδή δεν έχει υπολογιστική ισχύ , είναι δεδομένο ότι το PC είναι ισχυρότερο . Δεν θα τα τρέχει γιατί δεν έχει γίνει optimization στο παιχνίδι λόγω της παλαιότητας του Hardware του Υπολογιστή . Άντε βαριά να μηχάνημα 4ετίας να παίζεις νέο παιχνίδι και αυτό υπό προυποθέσεις και με Settings στο πάτο.....

 

Το προηγούημενο μου PC με 4870 toxic O.C /Τετραπύρηνη CPU στα 3,2 και 4 GB Ram  κυριολεκτικά στα νέα games σερνότανε και μιλάμε για PC του 2009 αρκετά ακριβότερο από τις αντίστοιχες κονσόλες.

 

Παρόλο λοιπόν που τα PC σε επεξαργαστική ισχύ είναι πολύ ποιο δυνατά στην πράξη τουλάχιστον στο κομμάτι του Gaming μετά από κανά 2-3 χρόνια το PC μένει πίσω  και είναι τούμπανο και βγάζει τρελλά σκορ και χρόνους σε διάφορα bench στο Gaming θα μένει όλο και ποιο πίσω με τη πάροδο του χρόνου.

Δικιο εχεις ,δυστυχως ετσι ειναι ,και εγω προτιμαω πολλες φορες το παιχνιδι στο pc οπου ευχαριστιεμαι τα psysx σε οποια παιχνιδια το υποστηριζουν και τα antialising για αψεγαδιαστη ποιοτητα.Παρ ολα παιρνω και μια κονσολα γιατι μοιραιο ειναι να χρειαστει σε καποιο παιχνιδι που θα εχει γινει κακο optimization η ειναι αποκλειστικοτητα η θα βγεξ καποιους μηνες πιο πριν στις κονσολες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κονσολάκιδες πάντως βλέπω είναι σε full defence mode εδώ πέρα.......

 

Tα steam machines και η όλη προσπάθεια της Valve αποτελούν ένα λογικότατο βήμα σε μία αγορά (PC gaming) που εμφανίζει καταπληκτικούς ρυθμούς ανάπτυξης τα τελευταία έτη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το steam εχει παρα πολλα παιχνίδια αλαλ το θέμα ειναι οτι θα μπορούμε να τα παίξουμε ολα στην κονσόλα του ?? αμα γίνει κανα μπαμ και μπει δυνατά σφήνα αναμεσα στους 2 μεγάλους θα εχουμε πολλα γέλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο στην Steam,αντε καιρος ειναι να σπασει λιγο το μονοπώλιο με της κονσολες,αντε να δουμε τι θα βρέξει και η steam :) :)

 

Ποιο μονοπωλιο με τις κονσολες; Η συγκεκριμενη αγορα ειναι χωρισμενη σε τρια μεγαλα κομματια, με ισχυρο ανταγωνισμο αναμεσα στις τρεις εταιριες που τα κατεχουν.

Ο χοντρος δεν παει να χτυπησει αυτη την αγορα, αλλα να ξεφυγει απο το κλειστο οικοσυστημα που παει να εδραιωσει η MS με την Windows 8 πλατφορμα.

 

ΑΥΤΟ είναι φουτουριστικό σχέδιο... τουλάχιστον σε σχέση με τις άλλες κονσόλες...

 

τριχες. αν μια κονσολα εχει τελειως futuristic design, αυτο ειναι το PS4.

Είναι σαν να σου λένε πια : ''Δεν θέλεις να πάρεις Xbox One ή PS4?...Μην ανησυχείς!! Θα σου φτιάξω εγώ τη δική σου κονσόλα from the ground up και θα είναι όπως την θέλεις εσύ!!''

 

 

ε ναι.

αλλα αν θελεις να παιξεις HALO, Gears of War,God of War,Uncharted,Last of Us,Gran Turismo,Fortza Motosport,Tekken,DOA,LBP,ΜGS,GTA,συν ολα τα υπολοιπα exclusives των κοσονολων, ολα τα dance/party games, και ολα τα παιχνιδια της Nintendo,

τοτε ατυχησες.

Με την διαφορα ότι το μηχάνημα 8ετιας βγαινουν ακομα τίτλοι σε σχέση με το pc 8ετιας δεν θα παίζει τίποτα σήμερα

 

 

 

μια χαρα BF3 παιζω με το PC 8ετιας μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την διαφορα ότι το μηχάνημα 8ετιας βγαινουν ακομα τίτλοι σε σχέση με το pc 8ετιας δεν θα παίζει τίποτα σήμερα, είναι θέμα υποστήριξης ξέρεις ότι στην κονσόλα έχει έναν κύκλο ζωής και όσο είναι σε αυτο τον κύκλο θα βγαζει παιχνίδια το pc ποτέ δεν είχε κύκλο πάντα μπορείς να αναβαθμιζεις και να είσαι συχρονος αλλα ιδέα δεν έχω με το συγκεκριμένο τι θα γινεται και πως αν σε 5 χρόνια παίζεις μόνο τα games που αγόρασες σήμερα και όχι τα μελλοντικά να το κάνω τι? Παίρνω ένα pc και ελησα το πρόβλημα μου όπως και τώρα με το pc μου αναβαθμίζω και ειμαι κομπλέ και παίζω σημερινά παιχνίδια.Τωρα αν στο μέλλον στις κονσολες θα δείχνουν τα γραφικά χτεσινά είναι γνωστό αλλα τουλάχιστον εκεί θα μπορείς να τα παίξεις, δεν είδα ιδιαιτερα πολλούς να τους προβληματίζει το gta5 με κονσόλα 8ετιας

Καλά αυτό αποκλείεται να γίνει 1) όσα παιχνίδια θα βγαίνουν για το ps4 για παράδειγμα σε 8 χρονια από τώρα (αν βγαίνουν) θα είναι άνετα portable στα steam machines

 

τέλος υπάρχουν πολλοί φοιτητές προγραμματιστές κτλ που κάνουν μονοι τους δικούς τους τίτλους και σίγουρα θα κάνουν και για την συγκεκριμένη κονσόλα οποτε σίγουρα θα υπάρχουν τίτλοι.

 

Η διαθεσιμότητα θα είναι φαντάζομαι ίδια κάποια στιγμή με αυτή του steam για windows... και μάλλον μεγαλύτερη.. αλλιώς γιατί να σχεδιάζουν να κάνουν τέτοιο βήμα στον κόσμο των κονσολών?

 

και τέλος παραβλέπεις ένα γεγονός τα steam machines ΕΙΝΑΙ PC απλά θα συνοδεύονται από το κατάλληλο οικοσύστημα (steam apps steam OS κτλ ) για να έχει αυτό το home entertainment fealing και να μπει στην αγορά κονσολών κατά τα αλλα είναι κανονικό PC που παίζει linux και θα μπορούσες να το είχες φτιάξει εσύ αγοράζοντας τα εξαρτήματα αυτά από κάποιο e-shop.. απλά η εμφάνιση θα άλλαζε και το λειτουργικό και είναι αναβαθμίσιμα αφού είναι pc..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...