Προς το περιεχόμενο

Microtransactions/micropayments και επιπτώσεις στο gaming


spacecowboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είμαι σίγουρος ότι θα σαμποτάρει ο κόσμος τα microtransactions όπως έκανε σε αυτήν την γενιά με τα DLC....NOT

 

Αυτό. Είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που οι gamers αντέδρασαν σε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό. Είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που οι gamers αντέδρασαν σε κάτι.

Μην εισαι πεσιμιστης, δεν ειναι τιποτα αναπεφεκτο. Μπορει να εχουμε αντιδρασει ελαχιστες φορες, αλλα δεν δεν ειχαμε και σοβαρο λογο να το κανουμε. Οι κολοτουμπες της ΕΑ με τα online pass και οι πιο προσφατες της MSoft γιατι λες γινανε? Συνεχιστε να ψηφιζετε με το πορτοφολι και θα δεις. Χτες βγηκε ο developer του Forza να δικαιολογησει τα αδικαιολογητα, και προκαλεσε ακομα μεγαλυτερη αντιδραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι πεσιμιστής. Ρεαλιστής είμαι. Και εγώ είμαι της άποψης ότι μπορούμε να φέρουμε τα πάνω κάτω με το πορτοφόλι μας προφανώς, αλλά η "μάζα" δεν συγκινείται από κάτι τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

η κατάρα ξεκίνησε, κράζαμε κάποιοι τα dlc άλλοι τα υπερασπίζονταν γιατί πρόσθεταν content (το οποίο θα μπορούσε σε άποιρα παιχνίδια να είναι μέσα στο game,extra maps/costumes etc) και στην τελική τα "πρόβατα" εεχχχμ ο  κόσμος έδειξε με το πορτοφόλι του οτι τα ήθελε(ο ποπουδάκος του) και μετά ήρθε η κατάρα του mobile gaming... 

 

τι έχει το mobile gaming? στην αρχή free είχε free games, σίγουρα με κάποιες διαφημίσεις κτλπ, αλλα τώρα είναι φουλ παιχνίδια milking, εμείς οι gamers έχουμε γίνει οι αγελάδες και μας αρμέγουν κανονικά και με τον νόμο, πλέον "πρέπει" να πληρώνεις συνέχεια μικρά ποσά για να παίζεις,χωρίς αυτό πολύ απλά ή παίζεις ένα demo ή απλά δεν είσαι καθόλου competitive, μιλάω για παιχνίδια που τα πάντα έχουν να κάνουν με χρήμα, αγόρασε κρύσταλο για να χτίσεις, αγόρασε endurance για να παίξεις etc.. καρκίνος του gaming πραγματικά.

και τώρα ξεκίνησε στις κονσόλες...

 

δεν μας έφταναν λοιπόν τα dlc ,άρχισαν και τα crappy micros , δεν θέλω να ακούσω δικαιολογία καν για plus content... δεν θα είχα ασχοληθεί καθόλου,αλλα είδα ένα απο τα παιχνίδια που θέλω να παίξω το bravery default του 3ds θα έχει microtransaction και όχι απλά θα έχει αλλα θα είναι του χειρότερου είδους... για να κάνεις μια ειδική κίνηση ή θα πρέπει να έχεις το 3ds σε sleep mode για 8ώρες!!! ή να αγοράσεις 3 τέτοιες με 1.5ε , πράγμα που σημαίνει ένα πράγμα, τα παιχνίδια πλέον προγραμματίζονται με αυτόν τον τρόπο ,θα μπορούσε η square να βάλει ένα Minigame για τέτοιο potion ή να έχεις κλειστή την κονσόλα 15λεπτά αλλα οι 8 ώρες και το Potion δείχνουν τον mmo δρόμο. 

 

ποιός είναι ο mmo δρόμος? δημιουργώ ένα παιχνίδι με σκοπό να είναι απαίσιο σε κάποια σημεία ή σε κάποιες χρήσεις,έτσι ώστε ο καταναλωτής να είναι αναγκασμένος να αγοράσει micros, τσέκαρε το dragon nest που για να κάνεις reskill θες item απο το item shop το οποίο δεν είναι tradeable. και που είναι το κακό θα πουν κάποιοι, το κακό είναι οτι πλέον τα παιχνίδια στις κονσόλες ναι μεν θα είναι full priced αλλα και θα φτιάχνονται με σκοπό το milking, θα είναι downgraded επίτηδες απο την φύση τους μόνο και μόνο για να τα τσεπώνουν, δεν έχει αρχίσει μεγάλη γκρίνια ακόμα αλλα όταν θα βγει το pes15 και θα παίζεις το become a legend και θα σε λέει έχεις energy και όταν τελειώσεις αγόρασε redbull για 2ε για να παίξεις ή περίμενε 5 ώρες τότε θα χτυπήσει το καμπανάκι.... πάει το gaming να γίνει facebook/mobile gaming και στις κονσόλες ξεκίνησε ήδη.

 

υπήρχε και το ανάλογο ποστ στο neogaf για να ξεσηκωθεί ο κόσμος όπως με το drm αλλα τπτ, όποιος δεν έχει ασχοληθεί με mobile gaming δεν γνωρίζει που βαδίζουμε, κάποιος ίσως πει οτι υπερβάλω αλλα αυτό θα φανεί σε βάθος 2-3 χρονών. 

 

εγώ προσωπικά το χρέος μου σαν gamer θα το κάνω, όχι δεν λέω οτι δεν θα αγοράσω Microtransaction ,αυτό εννοείται αλλα ούτε και παιχνίδι που να έχει microtransaction σε κονσόλα δεν θα αγοράσω, ακόμα και αν είναι το Bravery default που λένε οτι είναι το καλύτερο final fantasy μετά το 9, δεν πρόκειται καν να δουν λεφτά απο μένα για αυτό το παιχνίδι μόνο και μόνο για το crappy micro που στην τελική δεν θα έπρεπε να ήταν μέσα στο game, αν θελήσω να το παίξω ο θείος είναι εδώ, πωλήση δεν θα πάρουν απο μένα και μακάρι να ακολουθήσουν και άλλοι έτσι ώστε τα επόμενα παιχνίδια να σταματήσουν να προγραμματίζονται έτσι.δεν φταίνε οι devs αλλα αν συνεχίσουν να τους βάζουν να φτιάχνουν τέτοια παιχνίδια ας "μείνουν και στον δρόμο" δεν με νοιάζει.στροφή η square στο mobile gaming? στροφή στην καταστροφή τους.για το forza δεν γράφω γιατί μπορεί να φάω ban επειδή είμαι fanboy...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα συμφωνω αλλα επειδη το ξεψαχνισα το θεμα με το Bravely Default τελικα δεν εχει καμια σχεση το σκηνικο με τα Micros προς την ισσοροπια του παιχνιδιου. Ολα ειναι σχετικα με τα sidequests και μπορεις να τα εχεις ολα μεσα απο street/spot pass αν θελεις και επισης το παιχνιδι ειναι ενεργο οσο εχεις την κονσολα σε sleep mode. Συνεπως το βραδυ απλα να το αφηνεις το μηχανημα σε sleep mode τελειωνει μπολικες εργασιες χωρις να χρειαστει να αγορασεις κατι εξτρα. 

 

Και εγω στην ιδια φαση ημουν (οτι δεν το αγοραζω με τιποτα γι αυτον τον λογο) αλλα μετα απο αρκετο διαβασμα απο διαφορους και διαφορα site ολα δειχνουν οτι προκειται για "καθαρο" παιχνιδι χωρις "μολυσμενα" DLC/Micros σε αντιθεση με το Tales of Xilia στο PS3 οπου διαβαζοντας καταλαβαινεις οτι κατι παει στραβα με το θεμα της ισσοροπιας/EXP οταν παιζεις (βαση αυτων που διαβασα).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα συμφωνω αλλα επειδη το ξεψαχνισα το θεμα με το Bravely Default τελικα δεν εχει καμια σχεση το σκηνικο με τα Micros προς την ισσοροπια του παιχνιδιου. Ολα ειναι σχετικα με τα sidequests και μπορεις να τα εχεις ολα μεσα απο street/spot pass αν θελεις και επισης το παιχνιδι ειναι ενεργο οσο εχεις την κονσολα σε sleep mode. Συνεπως το βραδυ απλα να το αφηνεις το μηχανημα σε sleep mode τελειωνει μπολικες εργασιες χωρις να χρειαστει να αγορασεις κατι εξτρα. 

 

Και εγω στην ιδια φαση ημουν (οτι δεν το αγοραζω με τιποτα γι αυτον τον λογο) αλλα μετα απο αρκετο διαβασμα απο διαφορους και διαφορα site ολα δειχνουν οτι προκειται για "καθαρο" παιχνιδι χωρις "μολυσμενα" DLC/Micros σε αντιθεση με το Tales of Xilia στο PS3 οπου διαβαζοντας καταλαβαινεις οτι κατι παει στραβα με το θεμα της ισσοροπιας/EXP οταν παιζεις (βαση αυτων που διαβασα).  

διαφωνώ κάθετα, το οτι βάλανε το χρονόμετρο στις 8 ώρες για 1 πόντο είναι μηχανισμός μολυσματικός και θα μπορούσε να είχε γίνει αλλιώς αν το παιχνίδι δεν ήταν developed με το microtransactions in mind, τώρα ναι το δέχεσαι αυτό ,μετά λίγο παραπάνω ,μετά λίγο παραπάνω και στην τελική θα αναγκάζει όλους τους gamers να πληρώνουν 50ε για εναν τίτλο και να πρέπει να δίνουν 2ε για energy ή να αφήνουν το 3ds ανοιχτό όλο το βράδυ όπως λες και εσύ για να παίξουν... δεν μιλάω μόνο για το συγκεκριμένο παιχνίδι αλλα γενικά για το τι έρχεται, έχω παίξει άποιρα παιχνίδια android τους τελευτάιους μήνες και ξέρω γιατί μιλάω όταν λέω παιχνίδι developed for micros.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνοι σε αυτο που λες σιγουρα, απλα για το συγκεκριμενο παιχνιδι η ιδιοτητα αυτη ουτε καν χρειαζεται in game. Δεν ειναι δηλαδη κατι απαραιτητο να υπαρχει, ειναι κατι απλο εξτρα που δεν επηρεαζει κανεναν και τιποτα. Στην ουσια απλα μαζευεις ποντους οσο παιζεις μεχρι να φτασεις στο meta game αν σε ενδιαφερει τοσο πολυ και απλα να το κανεις ευκολοτερο (αν δεν μπορεις να τα καταφερεις διαφορετικα) για τα "omega weapons/ Dark Aeons" του Bravely Default. Ξαναλεω οτι το παιχνιδι ειναι απολυτα ολοκληρωμενο με σωστη ισσοροπια ετσι οπως ειναι.

 

Βεβαια να το πουμε και αυτο θα μπορουσε να υπαρχει αυτο το "cheat" με καποιον τροπο κανονικα μεσα στο παιχνιδι και οχι να πληρωνεις γι αυτο αλλα προσωπικα δεν ξερω κανενα J-RPG που να εχεις cheats τετοιου ειδους μεσα οποτε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οριστε ενα ωραιο για να γελας η για να κλαις

50 USD για ενα αμαξι στο angry birds

Στο appstore το 70% πλεον των παιχνιδιων ειναι inapp purchaces

Δε μπορω να φανταστω πως υπαρχουν ατομα που τα αγοραζουν

Αλλα για να υπαρχουν σιγουρα θα τα αγοραζουν.

Ουσιαστικα ομως δε φταινε αυτοι, το μεγαλο κακο της βιομηχανιας ειναι oι casual gamers που μπηκαν στο κολπο με τις κινητοταμπλετες και το facebook (αν μπορει καποιος να το πει gaming αυτο)

ενας συνειδητοποιημενος gamer δε μπορω να φανταστω πως θα πεσει σε τετοια λουμπα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

**REVIVAL**

 

τωρα που εχει περασει ο μισος Μαρτιος του '14, μηνες μετα το λανσαρισμα της κονσολας και του παιχνιδιου,  και αρκετοι ανθρωποι εδω μεσα εχουν παιξει το forza 5,

ξαναπαραθετω το video που ειχε δημιουργησει ολη την φασαρια για το forza:

 

 

παρακαλω δειτε το ξανα, και ας γραψει ο καθενας εχοντας παιξει το forza τη γνωμη του  για το εαν  δικαιολογειται εστω και κατα το μισο αυτο το ξεσπασμα* εναντιον του παιχνιδιου.

 

 

*να υπενθυμισω οτι ηταν ενα συντονισμενο κυμα στο ιντερενετ, ο εν λογω youtube personaς ηταν απλα ενας απο ενα μπουκετο που ετρεξαν την ιδια ιδεα... απλα αυτος την ετρεξε με λιγο πιο συναισθημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φυσικά δικαιολογείται το ξέσπασμα αυτό. αν δεις προηγούμενο ποστ δεν αναφέρω για το forza γιατί θα πεταχτείτε οι γνωστοί άγνωστοι και θα κράζετε.

 

αν δεν γνωρίζεις τον καρκίνο των Micro τότε μην ποστάρεις βλακείες, περιορίσου στο vs topic ,δεν χρειάζεται να συζητάμε και εδώ για το forza...

 

τα είδα όλα πλέον, υπεράσπιση των Microtransaction...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα καλα, αλλα γραφω ξεκαθαρα

"και ας γραψει ο καθενας εχοντας παιξει το forza τη γνωμη του  για το εαν  δικαιολογειται εστω και κατα το μισο αυτο το ξεσπασμα* εναντιον του παιχνιδιου."

 

δυο τα τινα:

α) ειτε εχεις το forza στο xbone και απαντας στην ερωτηση μου, η οποια ειναι πολυ συγκεκριμενη,

β) ειτε δεν το εχεις. οποτε το να εγκαλεις εμενα ως ..υπερασπιστη των microtransactions, αλλα και γενικοτερα να απαντας επι της συγκεκριμενης ερωτησης απλα δεν εχει νοημα.

 

δεν λεω οτι εχεις αδικο, απλα δεν μιλαω ΓΕΝΙΚΑ. μιλαω για το FORZA ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω παίξει το forza ,δεν χρειάζεται να το έχω εγώ προσωπικά για να απαντήσω ακόμα και σύμφωνα με τους δικούς σου όρους. δυστυχώς έχω φίλο καμμένο της ms που έχει αγοράσει μέχρι και το zune,πράγμα που δεν ξέρω αν γνωρίζεις...

 

μάθε λοιπόν κάτι που μάλλον δεν καταλαβαίνεις, όποιο παιχνίδι έχει Microtransactions σχεδιάζεται με αυτόν τον τρόπο, δεν θα μιλήσω για το forza, έδωσα ένα παράδειγμα πιο πριν με το bravery default, για να κάνεις μια ειδική κίνηση πρέπει ή να αφήσεις το 3ds κλειστό 8 ώρες ή να πληρώσεις, δεν μιλάμε για "ρίχνω την δυσκολία" αλλα για " πληρώνω για να δω damage" ,όποιος έχει παίξει mmo καταλαβαίνει πόσο σημαντικό είναι να βλέπεις μεγάλους αριθμούς. το παιχνίδι με λίγα λόγια κατασκευάστηκε ,έγινε developed με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε αυτή η κίνηση να υπάρχει στο παιχνίδι αλλα να είναι τέτοιο το grind ωστε να σε βάλει να το αγοράζεις. και δεν το αγοράζεις μια φορά ,είναι έξυπνοι όχι χαζοί,αγοράζεις κρύσταλλα όπως στα candy crush etc.

 

το ίδιο ισχύει και για το forza ,ένα παιχνίδι που πληρώνεις 60ε ,σε βάζει σε ατελείωτο grind για να πάρεις μια λαμποργκίνι ή απλά να τα σκάσεις και να την αγοράσεις με real money. και εκεί είναι που κάνεις το λάθος, θα πεις μα γιατί αν θέλει κάποιος λαμποργκίνι ας λιώσει στο παιχνίδι και ας την πάρει , έλα ντε που όμως κάποιοι δεν έχουν τον χρόνο ,και πλήρωσαν και 60ε για το παιχνίδι, τι θα κάνουν αν θέλουν αυτό το αυτοκίνητο? θα τα σκάσουν επειδή δουλέυουν για να το πάρουν γιατί το παιχνίδι είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε όσοι δεν έχουν αρκετό gaming time να κάνουν μήνες να φτάσουν σε επίπεδο να παίξουν με τα αγαπημένα τους Supercars.

 

τέσπα είμαι 100% σίγουρος οτι θα πεις οτιδήποτε για να δικαιολογήσεις το forza όπως και ο ikaruga δικαιολογεί το bravery default, δεν έχει όμως να κάνεις με το πόσο καλά παιχνίδια είναι αλλα με το τι διαδικασίες περνάνε ,και το πως είναι σχεδιασμένα. 

 

εγώ προσωπικά δεν δίνω ευρό για παιχνίδι με micros (αυτό σημαίνει οτι δεν το αγοράζω κιόλας),αν τύχει να το παίξω θα είναι ή γιατί είναι free (lol/hearthstone) ή γιατί μου το πήρε ο θείος...

 

btw πάρε παράδειγμα την σχεδίαση του lol ή του hearthstone, παιχνιδάρες και τα 2. στο πρώτο ξέρεις πόσα παιχνίδια χρειάζεται να παίξεις για να πάρεις έναν 6300 champion?(που το πήγαν και 7800 για την πρώτη εβδομάδα, μάντεψε τον λόγο...),το σχεδίασαν έτσι ωστε το grinding να είναι απεριόριστο για έναν που δουλέυει ,αυτόν που έχει το πορτοφόλι και τα σκάει,σίγουρα θα υπάρχουν παιδιά που παίζουν ώρες και μαζέυουν πόντους αλλα το παιχνίδι δεν διατηρείται απο αυτούς,κάπως πρέπει να κρατήσουν τους Server και τα Skins δεν είναι αρκετά(ή μάλλον είναι αλλα το ζεστό χρήμα είναι καλό...) 

πάμε στο Hearthstone,40-100gold ανα daily quest,αν τύχεις το καλό το 100άρι μια φορά τον μήνα.. και 100gold το pack ,150gold η αρένα, για έναν συγκεκριμένο λόγο εγώ προσωπικά τον τελευταίο μήνα που έγινε Open beta και έχω open 30+ packs δεν έτυχα ούτε μια legendary και μόνο 2 epics. για κάποιο λόγο μειώσαν το drop rate, κάποιο λόγο... υπάρχει ένα ωραίο ποστ που λέει πόσες ώρες χρειάζεται να παίξει ένας νορμαλ καμένος για να μαζέψει όλες τις κάρτες χωρίς λεφτά .... χρόνια ολόκληρα...με το συγκεκριμένο drop rate παίζει και αιώνες. το παιχνίδι προγραμματίζεται έτσι.ώστε το grinding να είναι ατέλειωτο και να δώσεις λεφτά, α ξέχασα παίρνεις και 100 gold την μέρα αν νικήσεις 30αγώνες .... 

 

αλλα κάτι διαφέρει σε αυτά τα games, είναι FREE TO PLAY!!! δεν πληρώνεις 60ε για να τα αγοράσεις..

δεν τα δικαιολογώ πάλι, αλλα εκείνα πρέπει να βρουν μια χρυσή τομή ανάμεσα σε grinding και paying, το lol πιστέυω είναι κοντά , το hearthstone απο την άλλη είναι πολύ μακριά και το grinding άποιρο και χωρίς διασκέδαση.

ξεκόλλα λίγο απο το xbox ,αυτό το thread δεν είναι versus, ούτε μιλάμε για εταιρίες,με το ποστ σου υπερασπίζεσαι τα micros.άσχετα σε πιο game είναι ή πόσο σημαντικά τα θεωρείς στο συγκεκριμένο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα σκαντζε, οπως εγραψα, συμφωνω μαζι σου στα ΓΕΝΙΚΑ, ομως μιλαω 100% για το forza, για το οποιο ελεγα και τοτε, την πρωτη μερα, οτι κακως και δολια χρησιμοποιειται σαν σημαια κατα των in-game-apps καθε ειδους.

 

οτι για να παρεις λαμποργκινι, πρεπει πρωτα να παιξεις λιγο το παιχνιδι, ειδικα αφου ειναι racing game, οχι απλα δεν ειναι micro, αλλα ειναι μερος του παιχνιδιου.

 

φερε μου για παραδειγμα καποιο αλλο racing game το οποιο να λειτουργει διαφορετικα. υπαρχει?

να σου πω εγω: ΔΕΝ υπαρχει

αντιστοιχα στα fps? ποιο σου δινει το καλυτερο οπλο χωρις πρωτα να παιξεις?

 

το forza δεν ειχε ΤΙΠΟΤΑ τραβηγμενο απο τα μαλλια οπως κατηγορηθηκε, ειχα μαλιστα σηκωσει εδω μεσα φωτογραφιες απο τα ακριβοτερα αυτοκινητα του παιχνιδιου, τα οποια ειχα μαζεψει ΟΛΑ μεσα στην πρωτη εβδομαδα. εννοειται χωρις να τα αγοραζω με tokens/λεφτα.

 

και φυσικα ΔΕΝ υπαρχουν χρονομετρητες οπως ελεγε ο boogie που σου λενε "βαλε δολλαρια για να παιξεις", και γενικα δεν υπαρχει τιποτα απο ολα αυτα που χαρακτηριζουν αυτα που μας ενοχλουνε.

δεν υποστηριζω τα micros. τρελος εισαι ρε? δεν παιζω καν "f2p"

 

απλα ο τυπος ελεγε πεντακαθαρα ψεμματα για το forza, την εβδομαδα κυκλοφοριας της κονσολας και του forza. και με ενα θεματακι κιολας και πιασαρικο, και με γενικοτερη απηχηση (ειδες? you can relate, παρ'ολο που ουτε forza 5 εχεις ουτε xbone)  Kαι μαζι με αυτον, το ιδιο θεμα για το forza τρεξανε ενα ολοκληρο μπουκετακι απο internetικες περσονες. συντονισμενα.

το ελεγα τοτε, και τωρα που πολυ περισσοτεροι εχουνε παιξει forza, το λεω ξανα προς επιβεβαιωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...