Προς το περιεχόμενο

Microtransactions/micropayments και επιπτώσεις στο gaming


spacecowboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το είδαμε κι'αυτό, άτομα να γουστάρουν το άρμεγμα και να προσπαθούν να πείσουν τους άλλους να γουστάρουν και αυτοί, κάπως έτσι πρέπει να σκέφτονται και οι σχιζό, "εγώ μια χαρά είμαι, όλοι οι άλλοι είναι για μανδύα" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κιόμως υπάρχει τέτοιο παιχνίδι p3tran ,άποιρα παιχνίδια δίνουν να δοκιμάσεις τα πάντα όπως και το arcade mode του gran turismo. μπορεί όποιος δεν έχει τις άποιρες ώρες να παίξει το career mode να οδηγήσει τα πιο γρήγορα αυτοκίνητα. 

 

άσχετα με αυτό που λες το παιχνίδι έχει γίνει developed έτσι, πάρε παράδειγμα το gtav θα μπορούσε με Micro να βάλει να αγοράζεις σπίτια ή αυτοκίνητα κτλπ, τώρα μπορείς με cheat codes έτσι απλά να τα αποκτήσεις, αλλα όχι για πολύ .όταν θα βγει το gta vi και θα δει η ροκσταρ οτι ο κόσμος είναι διαθετημένος να αγοράσει ένα παιχνίδι 60ε και να πλερώ απο πάνω και μαμιάτικα θα τα αφαιρέσει τα cheat, το gtavi λοιπόν και το ακούτε πρώτοι εδώ(σαν να κοιτάω στο μέλλον σε κρυστάλλινη σφαίρα) θα έχει micros αντί για cheats. 

 

θα σου λέει αντί να λιώσεις να βγάλεις λεφτά στο παιχνίδι ,σκάστα και αγόρασε ένα αυτοκίνητο. και γενικά αν περάσει αυτό με τα micros έτσι όλα τα παιχνίδια θα κατασκευάζονται έτσι, τι ήθελες class up στο next big mmo? σκάστα και πάρτο κατευθείαν, τι θες νέο class sniper στο cod? σκάστα και σου δίνω και new rifle μαζί, τι θες new limit break στο final fantasy xv? κράτα ανοιχτό το playstation 10 ώρες ταυτόχρονα κάνε stream το παιχνίδι και κάνα ευχέλαιο μαζί αλλιώς σκάστα και πάρτο κατευθείαν.

 

τόσο απλά. εσύ διατίθεσαι να αρκεστείς σε αυτό που έχει το forza τώρα, εγώ λέω ξεσηκωθείτε και μην υποστηρίζετε τέτοια παιχνίδια γιατί βλέπω το shitstorm να έρχεται, έκραζα παλιά το dlc κάποιοι εδώ λέγανε "τι σας πειράζει" ,τώρα ας πούμε τι μας πειράζει και το micro και στο μέλλον ας παίζουμε μισοτελειωμένα παιχνίδια και να κατεβάζουμε επισόδεια 20λεπτα gameplay ή να πατάς το x και να μην πηδάει ο μάριο και να σου λέει πλήρωσε γιατί δεν μπορεί να πηδήξει, ή να σου λέει στο προ και στο φίφα παίξε έτσι αν θες να βγάζεις μπαλιά με το τρίγωνο δώσε 3ε επιπλέον αλλιώς βολέψου με το χ.

 

έτσι είναι τα Mobile games, έτσι είναι τα fb games, ξεκίνησε με τα crappy dlc (για μένα όλα είναι crappy ,δεν υπάρχει καλό dlc ,μόνο τα expansion αν θέλει κάποιος να προσθέσει νέο content)

 

α και μην ξεχνάμε. ένα μπράβο στην μεγάλη capcom που μετά την καταστροφή του breath of fire(βγάζει το 6 στα κινητά με micros) ,θα βγάλει τώρα το ultra street fighter 4, ναι το είχαμε ανάγκη μπορώ να πω το 4ο ή 5ο Sf4, έχασα το μέτρημα. περιμένω και εκεί πλήρωσε για να ξεκλειδώσεις χαρακτήρες να γελάω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κιόμως υπάρχει τέτοιο παιχνίδι p3tran ,άποιρα παιχνίδια δίνουν να δοκιμάσεις τα πάντα όπως και το arcade mode του gran turismo. μπορεί όποιος δεν έχει τις άποιρες ώρες να παίξει το career mode να οδηγήσει τα πιο γρήγορα αυτοκίνητα. 

μα και το forza εχει ολοκληρο mode, το free race mode, οπου εχει και επιλογη 'rent' για τα αυτοκινητα που δεν κατεχεις ακομα, και επιλεγεις αυτοκινητο, πιστα, γυρους, αντιπαλους, δυσκολια κλπ, ολα αυτα ανοιχτα απο το πρωτο λεπτο!!

και απλα εαν το αμαξι ειναι "rent" και οχι απο το γκαραζ σου δεν σου δινει τα credits που θα επαιρνες εαν ετρεχες με δικο σου αμαξι.

 

βλεπεις οτι το παιχνιδι ΔΕΝ εχει τιποτα απο αυτα που κατηγορηθηκε τοσο πολυ οτι εχει. ή μαλλον δεν βλεπεις, γιατι αντι να αφησουμε να γραψει κανας αλλος που εχει το παιχνιδι το τι ειδε εκεινος απο microtransactions και παγιδες για λεφτα που σου μειωνουν/σταματανε το παιχνιδι (οπως κατηγορηθηκε απο τους youtubers), γραφουμε συνεχεια για ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ παιχνιδι εκτος απο το forza. :D

 

και σου ειπα, σε ολα τα γενικα, τα εξω απο το forza που λες, δεν διαφωνω μαζι σου.

oσο για τον mario, δεν ξερω αν το ειπες στην τυχη, αλλα οντως ενας μεγαλομετοχος της Nintendo ηθελε microtransaction του στυλ "δωσε 0.99 για να πηδαει ο Μαριο λιγο πιο ψηλα".

δηλαδη μιλαμε συζητηθηκε κανονικα σε board meeting και τετοια :D

 

ΟΜΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ FORZA :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει επιλογή day1 να πληρώσει ο άλλος για να πάρει τα αυτοκίνητα στο garage? ναι ,έδωσε κάποιος 60ε για να το πάρει ? ναι, γιατί να υπάρχει τέτοια επιλογή ? είναι απλό γιατί, γιατί είμαστε σε δοκιμαστική περίοδο,δοκιμάζουν το full price + light micros, δεν σκοπέυουν ακόμα να βγάλουν τρελά λεφτά απο αυτό, αλλα έχουν άλλα σχέδια 

 

το forza και το κάθε forza είναι η αρχή, εγώ δεν κοιτάω 1 παιχνίδι να το ξεχωρίσω, τα βλέπω όλα σε ένα τσουβάλι για να είμαι αντικειμενικός, δεν με επιρεάζει η αγάπη μου προς ένα παιχνίδι, κράζω και το bravery default που είμαι jrpg fan και 3ds fan ,γιατί? γιατί έτσι πρέπει, όταν βλέπω κάτι αρνητικό κράζω, βοηθάει? μερικές φορές ναι, είδαμε με το κύμα που κράζαμε κάποιοι και με τα πολλς που έγιναν σε μεγάλα σιτε ,με τα preorder κτλπ πως αλλάζουν καταστάσεις, έχουμε δύναμη ας γυρίσουμε λίγο τα πράγματα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα και το forza εχει ολοκληρο mode, το free race mode, οπου εχει και επιλογη 'rent' για τα αυτοκινητα που δεν κατεχεις ακομα, και επιλεγεις αυτοκινητο, πιστα, γυρους, αντιπαλους, δυσκολια κλπ, ολα αυτα ανοιχτα απο το πρωτο λεπτο!!

και απλα εαν το αμαξι ειναι "rent" και οχι απο το γκαραζ σου δεν σου δινει τα credits που θα επαιρνες εαν ετρεχες με δικο σου αμαξι.

 

βλεπεις οτι το παιχνιδι ΔΕΝ εχει τιποτα απο αυτα που κατηγορηθηκε τοσο πολυ οτι εχει. ή μαλλον δεν βλεπεις, γιατι αντι να αφησουμε να γραψει κανας αλλος που εχει το παιχνιδι το τι ειδε εκεινος απο microtransactions και παγιδες για λεφτα που σου μειωνουν/σταματανε το παιχνιδι (οπως κατηγορηθηκε απο τους youtubers), γραφουμε συνεχεια για ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ παιχνιδι εκτος απο το forza. :D

 

και σου ειπα, σε ολα τα γενικα, τα εξω απο το forza που λες, δεν διαφωνω μαζι σου.

oσο για τον mario, δεν ξερω αν το ειπες στην τυχη, αλλα οντως ενας μεγαλομετοχος της Nintendo ηθελε microtransaction του στυλ "δωσε 0.99 για να πηδαει ο Μαριο λιγο πιο ψηλα".

δηλαδη μιλαμε συζητηθηκε κανονικα σε board meeting και τετοια :D

 

ΟΜΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ FORZA :)

 

ΓΙΑΤΙ να εχει επι πληρωμη να ξεκλειδωσω content? Γι αυτο δεν ειχαμε τα cheat codes? Πληρωσε ο αλλος 60 ευρω παιχνιδι και αντι για cheat codes του σταμπαραν ενα PAY TO UNLOCK στη μαπα?? Σοβαρα τωρα? Σε τετοιο παιχνιδι κιολας? 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις!! τι επιμενετε γαμωτη σας?? :D απο εκει που λεγαμε οτι <<το forza ειναι η μετενσαρκωση του διαβολου του ιδιου στα microtransactions>>,

εχετε καταντησει να παραπονιεστε για ενα παιχνιδι που δεν εχετε, επειδη υπαρχει η ΕΠΙΛΟΓΗ να boostαρεις experience Χ2 πληρωνοντας με credits ή να παρεις αμεσα οποιο αμαξι θες, ενω ολα ειναι ΑΝΟΙΧΤΑ.

 

προσωπικα δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε την επιλογη, ειμαι level 300+, εχω ΟΛΑ τα αυτοκινητα, δεν εχω δωσει ΟΥΤΕ ΣΕΝΤΣ σε microtransactions,

προσπαθω να σας δωσω να καταλαβετε πως μερικοι σας δουλευουνε και σας χαλιναγωγουνε τις "αποψεις σας",

και ειστε μερικοι που τυφλα επιμενετε...!!!!

 

 

περαστε τωρα απο το ταμειο να καταθεσετε τριακοντα ευρα για το demo του kojima, πειτε και ευχαριστω κιολας, (spacecowboy που μου ανοιξες και αυτο το θεμα τρομαρα σου)

και μετα ελατε να μου ξαναπειτε για το ρολο του μ@λ.... στην αγορα των video games και πως χαλαει την πιατσα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρνεισαι να δεις το πραγμα καταμματα. Το θεμα δεν ειναι αν ολο το content ειναι διαθεσιμο για ολους, το θεμα ειναι οτι αντι να σου πει "πανω, κατω, δεξια, αριστερα, Χ, Υ και start ταυτοχρονα για να ανοιξεις ολα τα αυτοκινητα (idkfa)" πλεον σου λεει ή λιωσε ή πληρωσε. Σαν να ερχεται το GTA 5 και να σου λεει οτι δεν υπαρχουν πλεον cheat codes, υπαρχει επι πληρωμη god mode, all weapons, all items και το καθε πακετο να κοστιζει 4.99 ευρω. 

 

Το σωστο παιχνιδι θα ηταν ή σκετο λιωσε ή λιωσε/ κλεψε αν δεν μπορεις. Το ή λιωσε ή πληρωσε ειναι ακυρο περα για περα και ανιθηκο επισης. Η Capcom πληρωνει ακριβα τωρα το κοψιμο content απο τα παιχνιδια της και διαθεση τους προς DLC και ετσι βρηκαν αλλο τροπο να πληρωνει ο αλλος. Σου βαζει λογικη free to play παιχνιδιου σε ενα παιχνιδι που κοστιζει 60-70 ευρω. Και το Tribes Ascend ειναι ολοκληρο το παιχνιδι διαθεσιμο προς ολους (και ειναι και free to play) αλλα θα εισαι βλακας να μην σκασεις καποια λεφτα για μπουσταρισμα εκτος εκτος και αν εισαι bot και απλα λιωνεις 24ωρα επι 24ωρων πανω στο παιχνιδι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις!! τι επιμενετε γαμωτη σας?? :D απο εκει που λεγαμε οτι <<το forza ειναι η μετενσαρκωση του διαβολου του ιδιου στα microtransactions>>,

εχετε καταντησει να παραπονιεστε για ενα παιχνιδι που δεν εχετε, επειδη υπαρχει η ΕΠΙΛΟΓΗ να boostαρεις experience Χ2 πληρωνοντας με credits ή να παρεις αμεσα οποιο αμαξι θες, ενω ολα ειναι ΑΝΟΙΧΤΑ.

 

προσωπικα δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε την επιλογη, ειμαι level 300+, εχω ΟΛΑ τα αυτοκινητα, δεν εχω δωσει ΟΥΤΕ ΣΕΝΤΣ σε microtransactions,

προσπαθω να σας δωσω να καταλαβετε πως μερικοι σας δουλευουνε και σας χαλιναγωγουνε τις "αποψεις σας",

και ειστε μερικοι που τυφλα επιμενετε...!!!!

 

 

περαστε τωρα απο το ταμειο να καταθεσετε τριακοντα ευρα για το demo του kojima, πειτε και ευχαριστω κιολας, (spacecowboy που μου ανοιξες και αυτο το θεμα τρομαρα σου)

και μετα ελατε να μου ξαναπειτε για το ρολο του μ@λ.... στην αγορα των video games και πως χαλαει την πιατσα....

 

είσαι Lvl 300... πολύς κόσμος που το αγόρασε δεν έχει τόσο χρόνο να φτάσει τόσο ψηλά, το παιχνίδι είναι κατασκευασμένο έτσι ώστε εσύ να μην γκρινιάζεις γιατί λιώνεις και ο άλλος που δεν μπορεί να του τα αρπάξουν.

επειδή είσαι στην πρώτη κατηγορία δεν τα βλέπεις τα πράγματα αντικειμενικά. δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν τέτοια επιλογή, και μόνο που υπάρχει εμένα προσωπικά μου λέει οτι το παιχνίδι έγινε developed με grinding planned για να χτυπήσει τον 2ο user. εσύ σαν πρώτος user κλάιν θα παίξεις θα τα αποκτήσεις.

 

το demo του kojima είναι απάτη, μυρίζει Mgs2 εποχές που αν έβγαινε τώρα θα σου έδινε την αποστολή του Snake πρώτα 40ε και μετά απο κάνα χρόνο την αποστολή του raiden για άλλα 60ε.δεν διαφωνώ εκεί. 

 

αυτό όμως έχει να κάνει με μισοτελειωμένα παιχνίδια και expansions/dlc όχι με 2ε για να ξεκλειδώσεις boosts/cars/powers/crystals etc.μιλάς με άνθρωπο που μισεί τα dlc ,και τα κράζει απο την πρώτη μέρα που εμφανίστηκαν.δεν θα μιλήσω καν για crapcom με τα on disk dlc....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις!! τι επιμενετε γαμωτη σας?? :D απο εκει που λεγαμε οτι <<το forza ειναι η μετενσαρκωση του διαβολου του ιδιου στα microtransactions>>,

εχετε καταντησει να παραπονιεστε για ενα παιχνιδι που δεν εχετε, επειδη υπαρχει η ΕΠΙΛΟΓΗ να boostαρεις experience Χ2 πληρωνοντας με credits ή να παρεις αμεσα οποιο αμαξι θες, ενω ολα ειναι ΑΝΟΙΧΤΑ.

 

προσωπικα δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε την επιλογη, ειμαι level 300+, εχω ΟΛΑ τα αυτοκινητα, δεν εχω δωσει ΟΥΤΕ ΣΕΝΤΣ σε microtransactions,

προσπαθω να σας δωσω να καταλαβετε πως μερικοι σας δουλευουνε και σας χαλιναγωγουνε τις "αποψεις σας",

και ειστε μερικοι που τυφλα επιμενετε...!!!!

 

 

περαστε τωρα απο το ταμειο να καταθεσετε τριακοντα ευρα για το demo του kojima, πειτε και ευχαριστω κιολας, (spacecowboy που μου ανοιξες και αυτο το θεμα τρομαρα σου)

και μετα ελατε να μου ξαναπειτε για το ρολο του μ@λ.... στην αγορα των video games και πως χαλαει την πιατσα....

το θεμα το ανοιξα γιατι γινοταν συζητησεις σε αλλα τοπικ και τα εσβηνε συνεχος ο admin (το θεμα btw ειναι γενικα για τα micro και οχι για το forza συγκεκριμενα...τωρα αμα εσυ γουσταρεις micro που ετσι φαινεται μιας και τα υποστηριζεις(aw wait δεν υποστηριζεις τα micro της επιλογες της microsoft υποστηριζεις) be my guest αλλα αυτο δεν σημαινει πως αρεσουν σε ολους μας) 

δεν πληρωσα τα 30 στον κοζιμα και δεν ξερω αν θα το κανω(το σκεφτομαι, σιγουρα δεν τα αξιζει παντος με την...κ@υλα μας παιζει ο κοζιμας) εσυ παντος αρνησε να καταλαβεις ποιο ειναι το προβλημα στο εγραψε ωραιοτατα ο skajos χθες αλλα ως συνηθος το περασες στο φλου, το θεμα δεν ειναι το φορζα ουτε τα light microtransactions που εχει αυτο ακριβος ειναι, το πανε λαου λαου να δουνε αν θα πιασει, ακομη και αν δεν επιρεαζουν το φορζα οπως ειναι στην παρουσα μορφη του αν τους αφησουμε να περασει την επομενη φορα τα micro θα ειναι πολυ ποιο "επωδυνα"

και για να στο πω στην τελικη σε μορφη που (ισως) το καταλαβεις αν το dark soul η το mgs ειχαν-εχουν micro μεσα οσο και να πεθαινα να τα παιξω δεν θα τα αγοραζα δεν ειναι θεμα παιχνιδιου δεν ειναι θεμα εταιρειας ειναι θεμα το τι μυνημα θελω να περασω στους devs...(δεν τα θελω τα micro ρε φιλε τα θεωρω καρκινομα πως να το κανουμε τωρα) φυσικα μονος μου δεν κανω και τιποτα...αλλα αν το κανουμε ολοι οσοι δεν τα γουσταρουμε...τεσπα ειναι το μονο που μπορω να κανω απο πλευρας μου...αν εσυ γουσταρεις υποστηριξε τα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είσαι Lvl 300... πολύς κόσμος που το αγόρασε δεν έχει τόσο χρόνο να φτάσει τόσο ψηλά, το παιχνίδι είναι κατασκευασμένο έτσι ώστε εσύ να μην γκρινιάζεις γιατί λιώνεις και ο άλλος που δεν μπορεί να του τα αρπάξουν.

 

ΟΧΙ φιλε μου!!  εχετε αρκετο καιρο που γραφετε ο,τι να'ναι μερικοι! βασιζομενοι στα πακετα που τρωτε σε αλλα παιχνιδια και σε αυτα που σας ειπανε οι opinion leader σας. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ! και παρτο χαμπαρι!

 

Για αυτο κι ολας και ανεστησα το θεμα ΖΗΤΩΝΤΑΣ ΣΕ ΝΕΟΥΣ ΠΑΙΧΤΕΣ ΤΟΥ FORZA NA ΔΙΑΤΥΠΩΣΟΥΝΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥΣ.

μπας και καταλαβετε τιποτα...!

 

αντι για αυτο, εδω και δυο μερες καθομαι και (ξανα)πανταω στους ιδιους και τους ιδιους που και δεν εχουν το παιχνιδι, και το μονο που κανουν ειναι να αποδεικνυουν αυτο που ηθελα να δειξω, οτι δηλαδη ενω πολλοι απο εμας πιστευουμε οτι ειματε εξυπνοι, τελικα οι ιδιες μας οι συνηθειες μας εχουν μετατρεψει σε εκπαιδευμενα παπαγαλακια.

 

ετσι σαν παπαγαλακια πιασατε οι περισσοτεροι το forza επειδη σας το σεβιρανε (ενω υπηρχαν περιπου 5 χιλιαδες games να πιασετε τα οποια ΟΝΤΩΣ εχουν σοβαρο θεμα),

και παλι σαν παπαγαλακια κανετε ΟΛΟΙ μουγκα στο next gen horse armor που λαμβανει χωρα αυτη τη στιγμη, το demo του kojima.

 

εχω αδικο? για σκεφτειτε καλα και μην απαντατε τιποτα..

(κι εσυ σκεψου Ικαρουγκα μου, που πηγες και μου κατεληξες στο ...πορισμα που ειχαν καταληξει τελικα οι απολογητρες του εξωτερικου, οτι το "προβλημα" με το forza ειναι οτι δεν σου δινει δωρεαν ...cheat codes!! δικια σου σκεψη κι αυτη, ε? δεν θα απαντησω καν)

 

 

αν ειναι να γραψει καποιος, ας γραψει καποιος που να εχει το forza και να μας πει επιτελους και αυτος, που φανταζομαι ΔΕΝ θα ειναι 350 level σαν εμενα, ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΕΚΟΨΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ, ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΕΜΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΕΒΑΛΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΜΕ TOKENS ΚΑΙ ΜΕ ΔΟΛΛΑΡΙΑ.

ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΛΕΓΑΝ ΣΤΑ ΒΙΝΤΕΑ ΟΙ YOUTUBERS ΓΙΑ ΤΟ FORZA ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΕΙΧΑΤΕ ΒΓΑΛΕΙ ΤΙΣ ΠΗΡΟΥΝΕΣ?

 

Αντε γιατι στο τελος θα σας ταϊζω ηλιοσπορο και καλαμποκι μου φαινεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε έχω πρόβλημα με τα f2p παιχνίδια να έχουν microtransactions.όπως lol,hearthstone,world of tanks,planetside.

όπου για να ξεκλειδώσεις ένα νέο όπλο,χαρακτήρα,τανκ κτλπ. πρέπει να λιώσεις ή να πληρώσεις. Αλλά τουλάχιστον το παιχνίδι είναι free.

 

Να πλερώνεις 60 ευρώ και να σου ζητάνε και από πάνω λεφτά είναι κοροϊδία. όπως ήταν και τα dlc που δυστυχώς αγόρασα στο cod-mw2. Αλλά αυτό έγινε περισσότερο λόγο παρέας :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(κι εσυ σκεψου Ικαρουγκα μου, που πηγες και μου κατεληξες στο ...πορισμα που ειχαν καταληξει τελικα οι απολογητρες του εξωτερικου, οτι το "προβλημα" με το forza ειναι οτι δεν σου δινει δωρεαν ...cheat codes!! δικια σου σκεψη κι αυτη, ε? δεν θα απαντησω καν)

 

 

Κατεληξα? Χθες γεννηθηκα ρε ή πρωτη φορα επιασα παιχνιδι στα χερια μου πριν 2 χρονια? Πραγματα που ειχαμε ως μυστικα και ξεκλειδωμενα μυστικα παλιοτερα πλεον ειναι επι πληρωμη. Τι δεν καταλαβαινεις? Παιχνιδι που σου κοστισε λεφτα ειναι απλα ανεπιτρεπτο να υπαρχει η οποιαδηποτε παραπανω συναλλαγη για οτιδηποτε προσφερει το παιχνιδι. Απο το ιδιο το content μεχρι τα boosters μεχρι τα cheats. Τα παντα ολα. 

 

Συγνωμη αν εισαι νεοπας στο gaming ή αν απλα αρνεισαι να δεις την πραγματικοτητα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν πετράν ας ξεκαθαρίσουμε κάτι, δεν υπάρχει ένας μεγάλος opinion leader αρχηγός φυλής που θα πει κάποια πράγματα και απο κάτω έχει οπαδούς που θα ακολουθήσουν, ούτε υπάρχει καμιά θεωρία συνομωσίας απο πίσω.

 

είναι απλά τα πράγματα , κάποιοι είναι παλιοί gamers, έχουν παίξει τόνους παιχνίδια, και τυγχάνει μερικά άτομα να έχουν ίδιες απόψεις και να σκέφτονται τα ίδια πράγματα, 

 

παράδειγμα ,με τον Ikaruga συμφωνώ σε άποιρα πράγματα,διαφωνώ σε άλλα τόσα, σέβομαι την άποψη του όμως. έχουμε ίδια και διαφορετικά γούστα και θέλουμε ίδια και διαφορετικά πράγματα στα παιχνίδια μας, στο συγκεκριμένο θέμα συμφωνούμε και δεν ακολουθάμε κανέναν φερέφονο ούτε είμαστε παπαγαλάκια απο κάποιους, την δική μας άποψη λέμε,που επαναλαμβάνω άποιρες φορές είναι και διαφορετική.και εγώ το σκέφτηκα και πρέπει να το διατύπωσα σε παλιότερο ποστ για τα cheat, εμείς τα ζήσαμε και τα συγκρίνουμε.

 

αυτές οι βλακείες που διαβάζω σε κάποια ποστ για sonygaf και sonyspot και xboxign και βλακείες είναι ότινανε. δεν υπάρχει καμία θεωρία συνομωσίας ούτε κάνας μάγια απο πίσω που έκανε μάγια και τον ακολουθούνε τυφλά.

 

και μόνο που λες τέτοια πράγματα χάνεις την κουβέντα πριν κάν βάλεις τα επιχειρήματα σου.

 

"ναι θέλω να μου πει την άποψη του κάποιος για το uncharted 3 ,αλλα θέλω να έχει Ps3, να έχει τερματήσει το παιχνίδι, να έχει πάρει Platinum trophie ,να έχει κάνει medal στο multi, να το θεωρεί ένα απο τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών"

 

τι περιμένεις να ακούσεις? όποιος αγόρασε το forza, το αγόρασε με xbox one, δεν τον πείραξαν τα micros για να το αγοράσει, εκτός αν ψάχνεις ειδικά άτομο που να το αγόρασε χωρίς να είδε ούτε ένα review, με λίγα λόγια "ψάχνω για άτομα που αγόρασαν απο άλλη χώρα xbox one, που αγόρασαν το φορζα , να μου πουν αν τους ενόχλησε τα micros ...."

 

ε φυσικά δεν τους ενόχλησε , για να το αγοράσουν θα ήταν χαζοί αν στις εποχές μας πήραν τυφλά ένα παιχνίδι ,χωρίς να διαβάσουν τπτ για αυτό. αν κάποιος το πήρε και ήξερε,τότε δεν τον ενοχλεί και η άποψη του είναι irrelevant άσχετα αν έχει παίξει το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τώρα θέλετε να πείσετε τον Petran για κάτι αρνητικό σε αποκλειστικό παιχνίδι του Xbone; Πρώτα θα παγώσει η κόλαση και μετά θα το αποδειχτεί! Αν ήταν το Knack πχ θα το έβλεπε "πεντακάθαρα".

 

Εγώ θα μείνω στο ότι αυτό είναι μόνο η αρχή και το πράγμα θα καταλήξει χειρότερα από τα DLC. Σιγά σιγά το πάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα micros, σε παιχνίδι που πληρώνεις full price αποτελούν καρκίνο του gaming και δεν μπορούν να δικαιολογούνται από εμάς που θέλουμε να αποκαλούμαστε gamers.

 

Η μόνη περίπτωση όπου δικαιολογείς τα micros, είναι σε παιχνίδια τύπου Path of Exile, όπου το παιχνίδι αφενός είναι free to play και οι devs το εξελίσουν συνέχεια, αφετέρου όμως, με τα micro απλά αγοράζεις κοσμητικά χαρακτηριστικά , που ουδεμία σχέση έχουν με το gameplay καθαυτό.

 

Έτσι καί γλυτώνεις τις διαφημίσεις που θα αναγκάζονταν σε αντίθετη περίπτωση να βάλουν, αλλά καί υποστηρίζεις έμπρακτα το στούντιο που έκανε το παιχνίδι, στον βαθμό που εσύ θές και μπορείς, χωρίς όμως να επηρεάζεις το gameplay και την ισορροπία του παιχνιδιού.

 

Με το Bravely Default του 3DS, για μένα αποτελεί ίσως μοναδική εξαίρεση όπου υποστήριξα με τα λεφτά μου παιχνίδι που ενώ το αγόρασα full price έχει micros, και αυτό αποκλειστικά και μόνο επειδή τα micros δεν αλλάζουν την ισορροπία του gameplay.

 

Αν δώ ότι στο sequel θα πάνε τα micros ένα βήμα παραπέρα, δεν υπάρχει περίπτωση να τους στηρίξω.

 

Πρέπει όλοι εμείς που αποκαλούμαστε σοβαροί gamers να επιδείξουμε μηδενική ή σχεδόν μηδενική ανοχή σε παιχνίδια που τα πληρώνεις full price και έχουν microtransactions, αλλιώς να περιμένουμε τα παιχνίδια και franchises που αγαπάμε να πάρουν τον κατήφορο.

 

Ήδη βλέπουμε πώς το θέμα ξεφτηλίστηκε με τα DLCs έτσι?

 

Day one DLCs που βρίσκονται ήδη προεγκατεστημένα στο δισκάκι που αγόρασες, features που ενώ πρίν ήταν μία επιλογή στα options, τώρα ξαφνικά ξεκλειδώνονται αν σκάσεις παραπάνω λεφτά (ranger mode Metro LL).

 

Είναι πραγματικά ανεπίτρεπτες καταστάσεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...