Προς το περιεχόμενο

γλωσσα προγραμματισμου C++


koumas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας ειμαι 13 χρονων και θελω να μου πειτε πως να μαθω πιο ευκολα αυτη την γλωσσα αν ειναι με βιβλιο πειτε μου πιο βιβλιο. Αλλα αν μπορειτε απαντηστε μου γρηγορα για να αρχιζω να την μαθαινω γιατι θελω να φτιαξω ενα social network.

 

Υ.Γ Σας παρακαλω μην μου πειτε τιποτα οτι ειμαι μικρος και τετοια απλως απαντηστε σε αυτο που ρωταω. ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για Social network δε θέλεις C++, αλλά html, php και javascript.

 

Άμα επιμένεις, τότε ένα αρκετά καλό βιβλίο θεωρείται αυτό των Deitel. link

ετσι με ειπε ενας ειδικος να ψαξω για c++ γιατι λεει οτι ειναι η πιο καλη και κατανοητη γλωσσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ειδικός" λέγοντας;; Τον καθηγητή πληροφορικής του γυμνασίου εννοείς;

Επίσης το social network που θα φτιάξεις τί παραπάνω θα έχει απ τα ήδη υπάρχοντα ώστε να πάει ο κόσμος σ αυτό; Σκέψου ότι το google+ έχει πιάσει πάτο και η Google αγωνίζεται με νύχια και με δόντια να το επιβάλει στους χρήστες (πχ το έκανε merge με το YouTube, σε υποχρεώνει να το χρησιμοποιείς στην android συσκευή σου κλπ κλπ)

 

Τεσπα, για να μάθεις προγραμματισμό σε τέτοια ηλικία θες πολύ προσπάθεια και πολύ πείσμα. Δοκίμασε να διαβάσεις κανένα tutorial απ το ίντερνετ και μην αγοράζεις βιβλίο σε πρώτη φάση. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σου φανούν όλα σαν κινέζικα και να σου μείνει το βιβλίο αμανατι και να κλαις το -τουλάχιστον- 50ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η C++ κατανοητή... να δω τι άλλο θα ακούσουμε φέτος.

 

Το "καλή" φυσικά είναι επίσης άκυρο, αν ήταν έτσι τότε θα υπήρχε μόνο μία γλώσσα σε χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ειδικός" λέγοντας;; Τον καθηγητή πληροφορικής του γυμνασίου εννοείς;

Επίσης το social network που θα φτιάξεις τί παραπάνω θα έχει απ τα ήδη υπάρχοντα ώστε να πάει ο κόσμος σ αυτό; Σκέψου ότι το google+ έχει πιάσει πάτο και η Google αγωνίζεται με νύχια και με δόντια να το επιβάλει στους χρήστες (πχ το έκανε merge με το YouTube, σε υποχρεώνει να το χρησιμοποιείς στην android συσκευή σου κλπ κλπ)

 

Τεσπα, για να μάθεις προγραμματισμό σε τέτοια ηλικία θες πολύ προσπάθεια και πολύ πείσμα. Δοκίμασε να διαβάσεις κανένα tutorial απ το ίντερνετ και μην αγοράζεις βιβλίο σε πρώτη φάση. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σου φανούν όλα σαν κινέζικα και να σου μείνει το βιβλίο αμανατι και να κλαις το -τουλάχιστον- 50ευρω

ειδικος λεγοντας αν θες να μαθεις προγραμματιστης φιλε μου , σιγα μην πω ειδικο τον καθηγητη του σχολειου μου αυτοι ουτε καν απο υπολογιστες δεν ξερουν και ναι θα το παρω διοτι αν την μαθω απο τωρα αυτην την γλωσσα στο μελλον δεν θα εχω προβλημα γιατι με ειπε οτι αμα μαθω αυτη την γλωσσα τοτε οι υπολοιπες θα ειναι πιο ευκολες.

Η C++ κατανοητή... να δω τι άλλο θα ακούσουμε φέτος.

 

Το "καλή" φυσικά είναι επίσης άκυρο, αν ήταν έτσι τότε θα υπήρχε μόνο μία γλώσσα σε χρήση.

φιλε αμα δεν εχεις κανει ποτε στην ζωη σου προγραμματισμο μην μιλας οκ; και εγω πιστευω οτι η γλωσσα αυτη ειναι πιο κατανοητη γιατι ειδα ας πουμε την html και μου φανηκε πιο δυσκολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικος λεγοντας αν θες να μαθεις προγραμματιστης φιλε μου , σιγα μην πω ειδικο τον καθηγητη του σχολειου μου αυτοι ουτε καν απο υπολογιστες δεν ξερουν και ναι θα το παρω διοτι αν την μαθω απο τωρα αυτην την γλωσσα στο μελλον δεν θα εχω προβλημα γιατι με ειπε οτι αμα μαθω αυτη την γλωσσα τοτε οι υπολοιπες θα ειναι πιο ευκολες.

 

φιλε αμα δεν εχεις κανει ποτε στην ζωη σου προγραμματισμο μην μιλας οκ; και εγω πιστευω οτι η γλωσσα αυτη ειναι πιο κατανοητη γιατι ειδα ας πουμε την html και μου φανηκε πιο δυσκολη.

αχαχαχα ωραίος.

 

Αφού σου το είπε ο προγραμματιστής και το πιστεύεις και εσύ, εμείς τι μπορούμε να πούμε :) (σημειοτέον η c++ έχει και πιο πολύπλοκη σύνταξη από το std:: cout << "Hello World" που είδες).

 

Σε περίπτωση που είσαι όντως 13 μια καλοπροαίρετη συμβουλή που μπορώ να δώσω είναι να μην βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα. Είσαι σίγουρος ότι το Χ μέλος του φόρουμ (εδώ ο defacer) δεν έχει κάνει τίποτα από προγραμματισμό ? Και αρχάριος να είναι άλλωστε και τώρα να άρχισε να ασχολείται, παραπάνω εμπειρία θα έχει από εσένα που δεν έχεις ξεκινήσει καν. Μην ξεχνάς ότι εσύ ρώτησες και ζήτησες να σου απαντήσουν οπότε μην προσβάλλεις αυτόν που απάντησε αλλά προσπάθησε να δεις γιατί είπε αυτό που είπε.

 

Μια άλλη συμβουλή είναι να ακούς μόνο τα επιχειρήματα και όχι ποιος είναι κάποιος. Ακόμη και πατάτες να πουλάει κάποιος μπορεί να πει κάτι σωστό όσον αφορά τον προγραμματισμό ενώ αντίστοιχα ένας "ειδικός-προγραμματιστής" να κάνει λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η C++ κατανοητή... να δω τι άλλο θα ακούσουμε φέτος.

 

Το "καλή" φυσικά είναι επίσης άκυρο, αν ήταν έτσι τότε θα υπήρχε μόνο μία γλώσσα σε χρήση.

 

φιλε αμα δεν εχεις κανει ποτε στην ζωη σου προγραμματισμο μην μιλας οκ; και εγω πιστευω οτι η γλωσσα αυτη ειναι πιο κατανοητη γιατι ειδα ας πουμε την html και μου φανηκε πιο δυσκολη.

defacer έγινες busted!

Μη σε δω ξανά να λες οτι ξέρεις να προγραμματίζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε αμα δεν εχεις κανει ποτε στην ζωη σου προγραμματισμο μην μιλας οκ; και εγω πιστευω οτι η γλωσσα αυτη ειναι πιο κατανοητη γιατι ειδα ας πουμε την html και μου φανηκε πιο δυσκολη.

 

Τρία πράγματα έχω να σου πω:

  1. Γιατί έχεις την αξίωση να κάνει οποιοσδήποτε (εδώ εγώ) κάτι που εσύ ο ίδιος δεν κάνεις; Το "άμα δεν έχεις κάνει ποτέ στη ζωή σου προγραμματισμό μη μιλάς" σου προέκυψε ότι περιγράφει τον εαυτό σου τέλεια;
  2. Όσο περισσότερα νομίζεις ότι ξέρεις τόσο λιγότερα θα μάθεις στη ζωή σου. Ο Σωκράτης είπε "ένα μόνο ξέρω, ότι δεν ξέρω τίποτα" κι αυτό είναι τόσο βαρύ που δυόμισι χιλιάδες χρόνια μετά εμείς το αντιγράφουμε.
  3. Σε μερικά χρόνια θα διαβάζεις αυτό που έγραψες εδώ για τη c++ και την HTML και θα γελάς και συ μαζί μας.

Και μια συμβουλή: αντί να με κράξεις (κάτι που δε σε ωφελεί σε τίποτα για να μην επεκταθώ) θα μπορούσες να με ρωτήσεις γιατί το λέω αυτό και ενδεχομένως να μάθεις κάτι από την απάντησή μου.

 

Φιλικά και χωρίς παρεξήγηση.

 

defacer έγινες busted!

Μη σε δω ξανά να λες οτι ξέρεις να προγραμματίζεις.

 

Ε κοίτα, ξέρω κάτι λίγο από C++ που είναι εύκολη... την HTML και γω με DreamWeaver την κάνω, είναι ντροπή αυτό; Έβαλα τώρα και την καινούρια έκδοση 4.0 και έχω γίνει νίντζα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

φιλε αμα δεν εχεις κανει ποτε στην ζωη σου προγραμματισμο μην μιλας οκ; και εγω πιστευω οτι η γλωσσα αυτη ειναι πιο κατανοητη γιατι ειδα ας πουμε την html και μου φανηκε πιο δυσκολη.

 

:-D

 

λοιπον δεν ξερετε τι λετε

 ο πιτσιρικας ειναι hardcore .

σου προτεινω  το ευκολο και κατανοητο βιβλιο http://www.papasotiriou.gr/product/i-glossa-programmatismoi-c-125013 .

νομιζω θα ειναι η πιο καταλληλη αρχη για σενα

 

 

με αυτο ξεκινησα εγω , και κατεληξα ...... μηχανολογος

  :devil:

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα κάποιο από τα "Μάθετε την C++ σε 24 ώρες", το οποίο υποθέτω θα βρεθούν αρκετοί "ειδικοί" να σου προτείνουν (άλλωστε μια εύκολα κατανοητή γλώσσα γιατί να θέλει περισσότερο χρόνο για μάθηση, και μάλιστα αυτο-μάθηση), αλλά ως μη ειδικός θα προτιμήσω να σου προτείνω μια σελίδα που περιέχει μια σειρά από βιβλία, χωρισμένα σε επίπεδα εμπειρίας: http://stackoverflow.com/questions/388242/the-definitive-c-book-guide-and-list.

 

ΥΓ. Αν ξέρεις κάποιον στο κύκλο σου που όντως να ξέρει C++ (όχι να λέει ότι ξέρει) μπορείς να τον ρωτήσεις πόσα χρόνια του πήρε να τη μάθει, πόσα βιβλία διάβασε, πόσα πρότζεκτ έχει κάνει με αυτήν, και πόσες από τις δυνατότητες και τα χαρακτητριστικά της γλώσσας δεν έχει μάθει/χρησιμοποιήσει ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

φιλε αμα δεν εχεις κανει ποτε στην ζωη σου προγραμματισμο μην μιλας οκ; και εγω πιστευω οτι η γλωσσα αυτη ειναι πιο κατανοητη γιατι ειδα ας πουμε την html και μου φανηκε πιο δυσκολη.

 

 

χαχαχαχαχχα ωωω τι σου ειπε. Τα μισά να μου έλεγε. 

Τρία πράγματα έχω να σου πω:

  1. Γιατί έχεις την αξίωση να κάνει οποιοσδήποτε (εδώ εγώ) κάτι που εσύ ο ίδιος δεν κάνεις; Το "άμα δεν έχεις κάνει ποτέ στη ζωή σου προγραμματισμό μη μιλάς" σου προέκυψε ότι περιγράφει τον εαυτό σου τέλεια;
  2. Όσο περισσότερα νομίζεις ότι ξέρεις τόσο λιγότερα θα μάθεις στη ζωή σου. Ο Σωκράτης είπε "ένα μόνο ξέρω, ότι δεν ξέρω τίποτα" κι αυτό είναι τόσο βαρύ που δυόμισι χιλιάδες χρόνια μετά εμείς το αντιγράφουμε.
  3. Σε μερικά χρόνια θα διαβάζεις αυτό που έγραψες εδώ για τη c++ και την HTML και θα γελάς και συ μαζί μας.

Και μια συμβουλή: αντί να με κράξεις (κάτι που δε σε ωφελεί σε τίποτα για να μην επεκταθώ) θα μπορούσες να με ρωτήσεις γιατί το λέω αυτό και ενδεχομένως να μάθεις κάτι από την απάντησή μου.

 

Φιλικά και χωρίς παρεξήγηση.

 

 

 

Ρε defacer 13 χρονων ειναι :P

Γεια σας ειμαι 13 χρονων και θελω να μου πειτε πως να μαθω πιο ευκολα αυτη την γλωσσα αν ειναι με βιβλιο πειτε μου πιο βιβλιο. Αλλα αν μπορειτε απαντηστε μου γρηγορα για να αρχιζω να την μαθαινω γιατι θελω να φτιαξω ενα social network.

 

Υ.Γ Σας παρακαλω μην μου πειτε τιποτα οτι ειμαι μικρος και τετοια απλως απαντηστε σε αυτο που ρωταω. ευχαριστω!

 

Μετα απο αυτά που βλεπω και ακούω για 12χρονους που φτιάχνουν συστήματα και σπάνε άλλα τιποτα δεν αποκλειεται. Έχει κατι βιντεάκια στο youtube για την C++ απο το GRC tutorials δες αυτα για αρχή. Μπορει να γινεις φοβερος στα 15 σου ή στα 30 ή στα 50 ή και ποτε. Κανεις δεν ξέρει. Αμα σου αρέσει ψάξτο αλλα μην παραμελείς και τα μαθηματα του σχολείου. 

αχαχαχα ωραίος.

 

Αφού σου το είπε ο προγραμματιστής και το πιστεύεις και εσύ, εμείς τι μπορούμε να πούμε :) (σημειοτέον η c++ έχει και πιο πολύπλοκη σύνταξη από το std:: cout << "Hello World" που είδες).

 

Σε περίπτωση που είσαι όντως 13 μια καλοπροαίρετη συμβουλή που μπορώ να δώσω είναι να μην βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα. Είσαι σίγουρος ότι το Χ μέλος του φόρουμ (εδώ ο defacer) δεν έχει κάνει τίποτα από προγραμματισμό ? Και αρχάριος να είναι άλλωστε και τώρα να άρχισε να ασχολείται, παραπάνω εμπειρία θα έχει από εσένα που δεν έχεις ξεκινήσει καν. Μην ξεχνάς ότι εσύ ρώτησες και ζήτησες να σου απαντήσουν οπότε μην προσβάλλεις αυτόν που απάντησε αλλά προσπάθησε να δεις γιατί είπε αυτό που είπε.

 

Μια άλλη συμβουλή είναι να ακούς μόνο τα επιχειρήματα και όχι ποιος είναι κάποιος. Ακόμη και πατάτες να πουλάει κάποιος μπορεί να πει κάτι σωστό όσον αφορά τον προγραμματισμό ενώ αντίστοιχα ένας "ειδικός-προγραμματιστής" να κάνει λάθος.

 

 

Καλά εισαι απίστευτος ημίθεε τελείως καλοπροαίρετα. Ειναι 13 χρονών. Αποκτήστε και λιγο χιούμορ ρε παιδια. Με προσβαλε λεει ο 13χρονος. Ε ντάξει. Εμένα προσωπικα ουτε 33χρονος δεν θα μπορούσε να με προσβάλει άμα έλεγε κατι που δεν ισχύει. Οχι 13χρονος παιδί μικρό και αυθορμητο.

 

Δηλαδή εσενα αμα σε πει άσχετο ένας 15χρονος ή ενας 40χρονος ακομα αλλα ξέρεις οτι δεν εισαι και ταυτοχρονα αυτος που στο είπε δεν ξέρει τι του γινεται θα προσβληθείς? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...