Προς το περιεχόμενο

ZTE Tab S8Q


arxaggelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Οδηγός Swap μεταξύ internal με external μνήμης (8/16/32)GB 

 

apps που θα χρειαστείς 
AppMgr III (App 2 SD)
Rom Toolbox
 
root με framroot 1.7 από xda devolopers.(Boromir) exploit, ή όπια είναι η τελευταία έκδοση. 
 
1. Με το AppMgr μεταφέρεις τα apps από την internal sd (2gb) στην internal (1gb) για να μην χαθούν
 
2. Με Rom Toolbox επιλέγεις το root browser και κάνεις copy όλα τα αρχεία/φακέλους/κρυφά αρχεία από internal sd(2gb) στη external(32gb) "αυτό το κάνουμε γιατί στο επόμενο reboot θα κάνει mount την external sd"
 
3. Με root browser πας στο -->  / και στο system/etc
 
4. Βρίσκεις το vold.fstab και πρέπει να αλλάξεις τα permision που έχει σε w "δλδ write" για να μπορείς να το κάνεις edit
 
5. Κάνεις της αλλαγές όπως στο post 37 δλδ 
ΑΠΟ :
dev_mount sdcard /storage/sdcard0 emmc@fat /devices/platform/goldfish_mmc.0 /devices/platform/mtk-msdc.0/mmc_host
dev_mount sdcard2 /storage/sdcard1 auto /devices/platform/goldfish_mmc.1 /devices/platform/mtk-msdc.1/mmc_host
 
ΣΕ :
dev_mount sdcard2 /storage/sdcard1 emmc@fat /devices/platform/goldfish_mmc.0 /devices/platform/mtk-msdc.0/mmc_host
dev_mount sdcard /storage/sdcard0 auto /devices/platform/goldfish_mmc.1 /devices/platform/mtk-msdc.1/mmc_host
 
6. Κάνουμε save με τις αλλαγές που κάναμε κ επαναφέρουμε τα permisions
    "r--r--r--" read για τα 3 groups αν θυμάμαι καλά" 
 
7. Reboot
 
8. με AppMgr μεταφέρεις τα apps από την 1G στην 32gb για να ελευθερώσεις χώρο.
 
9. με Rom Toolbox έχει μια επιλογή app2sd (αν θυμάμαι καλά) για να κάνει από default εγκατάσταση εκεί τα apps
επιλέγεις το δεύτερο (to sd card).
 
Ίσως θα μπορούσα να γράψω τις οδηγίες αναλιτικότερα αλλά όσοι τις ακολούθησαν σε PM's μπόρεσαν να κάνουν το swap.
 
 
απο post 64
όποιος έχει κάνει swap τις SD πρέπει να κατεβάσει το update και πριν κάνει εγκατάσταση να κάνει ένα copy paste τον φάκελο googlota στην παλιά sd (2gb) και ακολουθούμε τα βήματα κανονικά (εγκατάσταση και reboot).

 

ο οδηγος ειναι αρκετα κατατοπιστικος και σε ευχαριστω...εχω μια απορια ομως ...εαν θελω να κανω φορματ να επαναφερω δηλαδη το ταμπλετ στην αρχικη του μορφη οπως το ειχα αγορασει...τι κανουμε? λογικα το κανουμε unroot σωστα? και μετα φορματ? 

και κατι ακομα οταν κατεβαζω γενικα παιχνιδια εφαρμογες δεν μου τις παει αμεσως στον εσωτερικο χωρο αποοθηκευσης πρεπει να μπω εγω εφαρμογες να επιλεξω την εφαρμογη και να την κανω αποθηκευση..... τι πρεπει να κανω ωστε να μου αποθηκευονται αμεσως στην καρτα sd η οποια εχει γινει εσωτερικος χωρος αποθηκευσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σε όλους. Παιδιά ήθελα να σας ρωτήσω για ένα μεγάλο πρόβλημα που έχω. το s8q κόλλησε οταν το άνοιξα στο λογότυπο ΖΤΕ και λες να κάνω ενα Hard reset να ξεκολλήσει. τι το ήθελα? τώρα μου έχει μείνει σε ενα εικονίδιο που εχει ενα πράσινο ρομπότ ανδροιδ και γράφει Formating/data αλλά μένει εκεί δεν κάνει τίποτα. όποιος ξέρει κάποια λύση να το ξεκολλήσω θα ήμουν ευγνώμον. Ευχαριστώ εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδια sos, μπορεί κάποιος να κάνει backup thn rom του και μετα να την κάνει prepare blocks for Flash tool με το mtk droid tools?

Είναι ανάγκει γιατί το zte μου εχει γίνει brick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα, είμαι καινούργια στο φόρουμ και δεν ξέρω αν θα πρέπει να ανοίξω νέο θέμα σχετικά με το πρόβλημά μου. Έχω κι εγώ το ZTE s8Q και σήμερα στα καλά καθούμενα άρχισε να αναβοσβήνει διαρκώς. Έκανα reset, έσβησε, το άναψα, ξανά τα ίδια. Ξανά reset, πάλι αναβόσβηνε. Τώρα δεν ανοιγει καν, ουτε φορτίζει. (Δεν ξέρω αν έχει σχέση, αλλά και χθες μου έκανε κάτι κουλά. Έβγαζε screenshots μονο του χωρις να το αγγιξω :P). Kαμία λύση γιατί έχω απελπιστεί; :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Reset έκανες βάζοντας μια οδοντογλυφίδα στο πίσω καπάκι σε μια τρυπίτσα που λέει reset? Αν όχι, για κάνε το και πες μας αν είναι όλα οκ. 

 

(όταν βάζεις την οδοντογλυφλιδα εκεί, νιώθεις σαν να πατιέται ένα κουμπί... σαν να κάνει κάποιο κλικ...) 

 

Μια φωτό απο το ίντερνετ για να καταλάβεις:

post-182562-0-76241700-1423066954_thumb.jpg

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το έκανα και το τάμπλετ έσβηνε. Όταν το αναβα ξανα πάλι αναβόσβηνε, και ξαναπατούσα reset. Τελικά έσβησε και δεν ξανάναψε ποτέ, αιωνία του η μνήμη... Υπάρχει κάποιος τρόπος να το επαναφέρω στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις, κάποιο φορμάτ δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς δεν εχω...το κέρδισα σε διαγωνισμό της cosmote. :P

Θα μου πεις δεν έχασα και τα λεφτά μου, αλλά δεν σκόπευα να αγοράσω και κάποιο τάμπλετ αυτή την εποχή, οπότε μου είχε κάτσει μια χαρά αυτό...ουτε καν φορτιζει. Να'χει κάποιο θέμα η μπαταρία? Αλλά όλο και κάποια ένδειξη θα υπήρχε, τώρα είναι εντελώς νεκρό. :-(

Επεξ/σία από Vicky Aparadekti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περίεργο. Προσωπικά δεν ξέρω κάτι άλλο να σου πω. Περίμενε μήπως κάποιος μπορεί να σε βοηθήσει και αν θες άνοιξε και ένα θέμα με το πρόβλημα σου, γιατί κάποιος μπορεί να ξέρει κάτι και να έχει συμβεί και σε άλλον σε άλλο tablet κλπ..

 

Δοκίμασε και με άλλο φορτιστή.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά μια θερμή παράκληση, αν κάποιος μπορει να μου στείλει μια .zip flashable ROM απο backup της συσκευής, γιατί το έχω κάνει Brick και αν δεν το επαναφέρω θα σκάσω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Όλοι έχετε την έκδοση 4.2.2?

Έχει βγει update?

Γιατί όταν του βάζω να ψάξει update δεν βγάζει καμία απάντηση και απλά ψάχνει επ άπειρον?

Εσάς τι κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...