Προς το περιεχόμενο

ZTE Tab S8Q


arxaggelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδια για δωστε καμια βοηθεια...

Δουλευα με το tablet και το αφησα καποια στιγμη. Τωρα δεν μου ανοιγει καθολου. Παταω να ξεκλειδωσει και τιποτα. Κρατημενο το power παλι τιποτα. Το βαζω στον φορτιστη, παλι τιποτα, ουτε αναβει το λαμπακι οτι παιρνει τροφοδοσια..

 

Edit: Ανοιξα απο πισω πανω το καπακι, πατησα με οδοντογλυφιδα το κουμπι ''reset'' μετα εβγαλα την οδοντογλυφιδα, πατησα το power και αναψε.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 176
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχει 4 μερες που εχω στη κατοχη μου το ταμπλετ της ΖΤΕ και για να ακριβολογω 2 απο αυτα. Το πρωτο ειχε μια τριχα κατω απο το γυαλι (!), κοντα στην περιοχη της καμερας (μπλιαχ), οποτε το επεστρεψα την επομενη μερα. Και με το δευτερο δυστυχως δεν ευτυχησα καθως ειχε καμμενο pixel. Μπορει απλα εγω να ημουν ο γκαντεμης και να μου ετυχαν τα δυο σκαρτα, αλλα εν τελει αποφασισα να το επιστρεψω και να παρω το LG Gpad για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. 

Οσον αφορα τη λειτουργια του παντως δεν εχω παραπανω. Για τα λεφτα του ειναι πολυ τιμιο μηχανημα. Αν καποιος δεν ενδιαφερεται να τρεχει εφαρμογες που απαιτουν πολυ μεγαλη υπολογιστικη ισχυ ή να βλεπει ταινιες σε hd (η 4:3 αναλογια πασχει στην απεικονιση video), τοτε το tablet πιστευω τον καλυπτει απολυτα. Δεν αντιμετωπισα καποιο κολλημα στο σερφαρισμα ή κατα τη διαρκεια παιχνιδιων. 

Στα αρνητικα του βαζω και την οθονη η οποια δεν πρεπει να ειναι απο γυαλι, αλλα απο καποιο αλλο υλικο. Γρατζουνιεται για πλακα και το δαχτυλο δεν κυλαει ομαλα, αλλα "κολλαει" πανω στην επιφανεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

 

θα ήθελα σας παρακαλω τη βοηθεια σας...τη Δευτερα αγόρασα την εν λόγω ταμπλετα...όταν επισκέπτομαι όμως κάποιες σελίδες στο ιντερνετ, για την ακρίβεια επισκέφθηκα στο σαιτ της νεριτ και το vice.com....οι λέξεις δεν είναι γραμμενες κανονικά (με όλα τα γραμματα τους ) αλλά κάποια γράμματα έχουν αντικατασταθεί από κουτάκια...έχει να κάνει με την ταμπλετα αυτό?

 

αν ναι, να ζητησω άμεση αντικατασταση?

 

ευχαριστω εκ των προτερων


καλησπέρα,

 

θα ήθελα σας παρακαλω τη βοηθεια σας...τη Δευτερα αγόρασα την εν λόγω ταμπλετα...όταν επισκέπτομαι όμως κάποιες σελίδες στο ιντερνετ, για την ακρίβεια επισκέφθηκα στο σαιτ της νεριτ και το vice.com....οι λέξεις δεν είναι γραμμενες κανονικά (με όλα τα γραμματα τους ) αλλά κάποια γράμματα έχουν αντικατασταθεί από κουτάκια...έχει να κάνει με την ταμπλετα αυτό?

 

αν ναι, να ζητησω άμεση αντικατασταση?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

 

μαλλον αυτα τα λευκα κουτακια ειναι μη υποστηριξη πολυτονικού συστήματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια απορια....

ηθελα να παω καπου με το αυτοκινητο και ηθελα να χρησιμοποιησω το GPS

ανοιξα την πλοηγηση και μου ελεγε ειστε εκτος συνδεσης

γιατι αυτο?

παρακαλω απαντηστε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προτινετε καμια θηκη εως 10 ευρω μαζι μετα μεταφορικα απο ebay ευρωπης για το ταμπλετακι. Δοκιμασα τις αδερφης μου τη θηκη απο το ipad mini (τετοιου τυπου) με μαγνητη και ενω εμπαινε οκ το ταμπλετ μεσα της και ηταν ακριβως (ακομα και η καμερα πισω) το πανω μερος που καλυπτει την οθονη δεν καθοταν τελειως καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχω το ταμπλετ κοντα 1μιση μηνα, πρωτο μου ταμπλετ. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την αποδοση του, πιο πολυ βεβαια σερφαρω και διαβαζω pdf απο αυτο.

Για να κανω την καρτα sd να την βλεπει σαν εσωτερικη, τι πρεπει να κανω ακριβος; Πρεπει να κρατησω σαν αρχειο την ρομ του η αν κανω επαναφορα ειναι σαν να γινεται φορματ κ δεν χρειαζεται;

Ολες οι θηκες απο ipad mini ταιριαζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τελικα δεν το χαρηκα πολυ το ταμπλετ. Με επεσε πριν λιγο και ραγισε η οθονη αφης, δουλευει ομως κανονικα, θα εχει κανενα θεμα αμα το αφησω ετσι μεχρι να χαλασει τελειος; Ενα παιδι γραφει οτι του ζητησαν 50 ευρω αλλα δεν υπαρχουν τωρα για να το στειλω για φτιαξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Το έκανα root με το framroot 1.7.0 για εσωτερική αποθήκευση βλέπει 2GB, Αν θέλεις μπορείς να κάνεις swap την εσωτερική με την εξωτερική sd πχ 32gb και να την βλέπει σαν home/default.

 

Διάβασε περισσότερα εδώ:

http://we.droidiser.com/viewtopic.php?f=5&t=27&view=unread

http://www.droidiser.com/2012/11/swap-internal-sdcard-external-mod-android.html

 

Δεν έχω κάνει swap ακόμα ( λόγω βαρεμάρας :D ), και δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο thread για να κάνω post ακριβώς την διαδικασία.

@Glaciall μηπως μπορεις να ανεβάσεις εδω ενα λινκ με το modified αρχείο που υποτίθεται πως θα μας. Έδινε ο τύπος στο πρώτο λινκ? γιατί νομιζω δεν γίνεται πια να το βρεις. Η αν για κάποιο λόγο δεν γίνεται να το ανεβάσεις στο thread θα με εξυπηρετούσες πολύ αν το εστελνες σε pm. Ευχαριστω προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το έκανα root με το framroot 1.7.0 για εσωτερική αποθήκευση βλέπει 2GB, Αν θέλεις μπορείς να κάνεις swap την εσωτερική με την εξωτερική sd πχ 32gb και να την βλέπει σαν home/default.

 

Διάβασε περισσότερα εδώ:

http://we.droidiser.com/viewtopic.php?f=5&t=27&view=unread

http://www.droidiser.com/2012/11/swap-internal-sdcard-external-mod-android.html

 

Δεν έχω κάνει swap ακόμα ( λόγω βαρεμάρας :D ), και δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο thread για να κάνω post ακριβώς την διαδικασία.

γνωρίζει κανείς αν το zte e9q μπορεί να γίνει root με τον ίδιο τρόπο? με ενδιαφέρει αυτό με sd card

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οδηγός Swap μεταξύ internal με external μνήμης (8/16/32)GB 

 

apps που θα χρειαστείς 
AppMgr III (App 2 SD)
Rom Toolbox
 
root με framroot 1.7 από xda devolopers.(Boromir) exploit, ή όπια είναι η τελευταία έκδοση. 
 
1. Με το AppMgr μεταφέρεις τα apps από την internal sd (2gb) στην internal (1gb) για να μην χαθούν
 
2. Με Rom Toolbox επιλέγεις το root browser και κάνεις copy όλα τα αρχεία/φακέλους/κρυφά αρχεία από internal sd(2gb) στη external(32gb) "αυτό το κάνουμε γιατί στο επόμενο reboot θα κάνει mount την external sd"
 
3. Με root browser πας στο -->  / και στο system/etc
 
4. Βρίσκεις το vold.fstab και πρέπει να αλλάξεις τα permision που έχει σε w "δλδ write" για να μπορείς να το κάνεις edit
 
5. Κάνεις της αλλαγές όπως στο post 37 δλδ 
ΑΠΟ :
dev_mount sdcard /storage/sdcard0 emmc@fat /devices/platform/goldfish_mmc.0 /devices/platform/mtk-msdc.0/mmc_host
dev_mount sdcard2 /storage/sdcard1 auto /devices/platform/goldfish_mmc.1 /devices/platform/mtk-msdc.1/mmc_host
 
ΣΕ :
dev_mount sdcard2 /storage/sdcard1 emmc@fat /devices/platform/goldfish_mmc.0 /devices/platform/mtk-msdc.0/mmc_host
dev_mount sdcard /storage/sdcard0 auto /devices/platform/goldfish_mmc.1 /devices/platform/mtk-msdc.1/mmc_host
 
6. Κάνουμε save με τις αλλαγές που κάναμε κ επαναφέρουμε τα permisions
    "r--r--r--" read για τα 3 groups αν θυμάμαι καλά" 
 
7. Reboot
 
8. με AppMgr μεταφέρεις τα apps από την 1G στην 32gb για να ελευθερώσεις χώρο.
 
9. με Rom Toolbox έχει μια επιλογή app2sd (αν θυμάμαι καλά) για να κάνει από default εγκατάσταση εκεί τα apps
επιλέγεις το δεύτερο (to sd card).
 
Ίσως θα μπορούσα να γράψω τις οδηγίες αναλιτικότερα αλλά όσοι τις ακολούθησαν σε PM's μπόρεσαν να κάνουν το swap.
 
 
απο post 64
όποιος έχει κάνει swap τις SD πρέπει να κατεβάσει το update και πριν κάνει εγκατάσταση να κάνει ένα copy paste τον φάκελο googlota στην παλιά sd (2gb) και ακολουθούμε τα βήματα κανονικά (εγκατάσταση και reboot).
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα και απο εμενα..πριν 2 ημερες αγορασα και εγω το tablet.

εχει εξαιρετικη οθονη,ειναι αρκετα γρηγορο,δεν κολλαει..εαν αγορασεις και μια καρτα sd class 10 ολα καλα με τον αποθηκευτικο χωρο.

εχω θεμα με το gps.αργει παρα πολυ να βρει δορυφορους..το εχω διπλα στο router και παλι αργει..

Με την μπαταρια τωρα..το φορτιζω κανονικα,μου δειχνει 100% και με το που βγαλω το φορτιστη πεφτει στο 96% αμεσως..ξερει κανεις γιατι??

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gps του οντως αργει και δεν εχει να κανει αν εισαι κοντα στο ρουτερ ή μακρια. Αν εισαι σε εξωτερικο χωρο βρισκει πιο γρηγορα σημα.

 

Οσον αφορα τη μπαταρια τωρα, εμενα δεν μου το κανει αυτο που λες, αλλα ενταξει, δεν ειναι και κανα σοβαρο προβλημα. Μη σκας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...