Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με OC - Radeon R9 270X


AMD Expert

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι volt-locked η GPU μου; Δεν μπορώ να πειράξω Core Voltage! (Sapphire Radeon R9 270X OC with Boost 2GB GDDR5)

oh91.png

http://www.sapphiretech.com/presentation/product/product_index.aspx?pid=2037&lid=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί σκέφτεσαι να πειραξεις τα ρεύματα? Ελπίζω να ξέρεις τι κανεις..

Βγάλε το official MSI aburner και βάλε την beta 17 εκδοση. Με αυτό θα στα ξεκλειδώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί σκέφτεσαι να πειραξεις τα ρεύματα? Ελπίζω να ξέρεις τι κανεις..

Βγάλε το official MSI aburner και βάλε την beta 17 εκδοση. Με αυτό θα στα ξεκλειδώσει.

Σκέφτομαι να τα πειράξω (πολύ λίγο) γιατί μια φορά μου είχε τύχει μια καφέ οθόνη εν ώρα gaming και 2 μπλέ επίσης (όχι stock,με OC). Μήπως μπορείς να προτείνεις ρυθμίσεις; 

 

Stock :

 

Core Clock : 1070

Memory Clock : 1400

 

Πάλι κλειδωμένο είναι! τι ρυθμίσεις να κάνω;

 

7at1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασες αυτό http://www.guru3d.com/files_get/msi_afterburner_beta_download,17.html και δεν ξεκλειδωθηκαν?

Ναι,ακριβώς.Αν κοιτάξεις στην φώτο κάτω δεξιά λέει την έκδοση, 3,0,07 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τι να πω,εμένα είχε δουλέψει έτσι,τώρα γτ δεν ξεκλειδωνι δεν μου έρχεται αλλη ιδέα. Αλλά και παλι λίγο μας νοιάζει μιας και δεν το χρειάζεται πραγματικα. Υπψιν και oc να κανεις πανω 3-4fps διαφορα δεν πρόκειται να δεις.

 

Βάλε το power limit τέρμα δεξια όσο παει και παίξε με το core clock στα 1150 ,και ασε το memory clock stock. Παίξε κάνα βαρύ παιχνιδι να δεις αν θα σου βγάλει artifacts και αν όχι ανέβαινε κατα 15 κάθε φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τι να πω,εμένα είχε δουλέψει έτσι,τώρα γτ δεν ξεκλειδωνι δεν μου έρχεται αλλη ιδέα. Αλλά και παλι λίγο μας νοιάζει μιας και δεν το χρειάζεται πραγματικα. Υπψιν και oc να κανεις πανω 3-4fps διαφορα δεν πρόκειται να δεις.

 

Βάλε το power limit τέρμα δεξια όσο παει και παίξε με το core clock στα 1150 ,και ασε το memory clock stock. Παίξε κάνα βαρύ παιχνιδι να δεις αν θα σου βγάλει artifacts και αν όχι ανέβαινε κατα 15 κάθε φορά.

Δεν κατάλαβα τι εννοείς "Power Limit" και που βρίσκεται.

 

Τσπ το Core Clock το'βαλα στο 1151 και το Memory Clock στο  1400. Παρατήρησα κάτι σαν Artifacts. ίσως να προκαλείται επειδή συνδέω DVI-I σε VGA,αλλά όμως εκτός gaming δεν το κάνει,μερικά σημεία της οθόνης φωτίζονται παραπάνω,δηλαδή σαν να ήταν η οθόνη μου από πολλές οριζόντιες λωρίδες και αυτές τι μία οι ζυγές και την άλλη οι μονές να φωτίζονται παραπάνω και πολύ γρήγορα.

 

Το Memory Clock γιατί να μην το πειράξω? Ανεβαίνει μόνο του όπως με το FSB?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι volt-locked η GPU μου; Δεν μπορώ να πειράξω Core Voltage! (Sapphire Radeon R9 270X OC with Boost 2GB GDDR5)

 

 

 

http://www.sapphiretech.com/presentation/product/product_index.aspx?pid=2037&lid=1

Γιατι δε δοκιμαζεις το SAPPHIRE TRIXX και ασχολείσαι με προγραμμα αλλης εταιρειας; Και εγω την ιδια εχω και μια χαρα αλλαζω βολτς μεσα απο το trixx. Το αφτερμπερνερ ειναι της msi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δε δοκιμαζεις το SAPPHIRE TRIXX και ασχολείσαι με προγραμμα αλλης εταιρειας; Και εγω την ιδια εχω και μια χαρα αλλαζω βολτς μεσα απο το trixx. Το αφτερμπερνερ ειναι της msi.

Thanks,όντως το VDDC αλλάζει! Γιατί όμως είναι έτσι το GPU/Memory Clock? 0,1...μου φαίνεται παράξενο...ανεβάζω λίγο λίγο μέχρι τα artifacts? και να ρωτήσω : τι OC πέτυχες; Thanks!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερη υποστήριξη στις κάρτες της η sapphire μέσω του προγράμματος της; Έλα ρε  :P

Το VDDC ναι μεν αλλάζει όμως το Memory/Core Clock όχι!! μόνο με το AfterBurner! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε στο support list του προγράμματος για τη κάρτα σου αν θες και για το δίνει η κάθε έκδοση.Μπορεί να χουν βγάλει schedule για update σε μοντέλα.Αν σε ενδιαφέρει τόσο μπορείς να το ψάξεις και στο site,forum τους ή να τους στείλεις mail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...