Προς το περιεχόμενο

New Case


yohaan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν έχω αυτό το κουτί : http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/pc-cases-koutia/BitFenix-Merc-Alpha-Midi-Tower-black.htm

και ψάχνω για ένα μέχρι 100-120ευρώ να μην κάνει θόρυβο. Τι προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

80mm ? no thanks

 το συγκεκριμενο κουτι δεν παιρνει 80αρι ανεμιστηρα.

 

επειδη ειμαι κατοχος σε ενα απο τα συστηματα το συγκεκριμενο κουτι μια χαρα ησυχο ειναι αν και εφοσον του εχεις ησυχο hardware μεσα.

 

τωρα αν ο ts εχει πχ 6300 με στοκ ψυκτρα η κανα τροφοδοτικο το οποιο κανει σαν τρακτερ δεν πιστευω οτι υπαρχει λογος αγορας νεου κουτιου και καλο θα ηταν να αγορασει καμια aftermarket ησυχη ψυκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ανεμιστηρας που εχει μεσα το κουτι ειναι ενας απο τους πιο ησυχους που παιζουν αυτη την στιγμη , δεν υπαρχει λογος να δωσει σε κουτι των 30 ευρω 40 ευρω για 3 ανεμιστηρες ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ανεμιστηρας που εχει μεσα το κουτι ειναι ενας απο τους πιο ησυχους που παιζουν αυτη την στιγμη , δεν υπαρχει λογος να δωσει σε κουτι των 30 ευρω 40 ευρω για 3 ανεμιστηρες ..

 

Τοτε τι κανει τον θόρυβο το ιδιο το κουτι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε τι κανει τον θόρυβο το ιδιο το κουτι :P

 

υπαρχουν 4 πιθανα εξαρτηματα

 

ψυκτρα επεξεργαστη (ειδικα αν ειναι στοκ amd)

σκληρος (να ειναι κανενας παλιος ο οποιος μπορει να ειναι θορυβωδης)

καρτα γραφικων παλιοτερης γενιας με διαολεμενο ανεμιστηρακι

και το καλυτερο απο ολα τροφοδοτικο no name η και επωνυμο με ανεμιστηρα που του αρεσει η φασαρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επεξαργαστή έχω έναν intel core i7-3770 3.40

σκληρους εναν ssd και εναν kainoyrgio 1Toshiba

καρτα γραφικων nvidia GTX 650 2gb

και τροφοδοτικο ενα turbo X 650

 

Απολα αυτα το τροφοτικο θα ηταν το λογικο να κανει τον θορυβο ΑΛΛα δεν ειναι αυτο.

Ανοιξα το κουτι και είναι κατι αναμεσα στο ανεμιστηρακι της μητρικης-καρτα γραφικων και ανεμιστηρας κουτιου που ισως να εχει ξελασκαρει? Απλα ειναι ολα πολυ κοντα και δεν μπορω να καταλαβω. Τεινω στην καρτα γραφικων παντως. Αν γνωριζει κανεις τιποτα παραπανω ας μου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κολπο ειναι παλιο και δοκιμασμενο :P :D

 

παρε ενα στυλο και σταματα εναν εναν τους ανεμηστηρες για να δεις απο που προερχεται ο θορυβος. για λιγα δευτερολεπτα δεν τρεχει τιποτα. καλυτερα να το κανεις οταν ανοιγεις τον υπολογιστη και να πατας στο κεντρο καθε ανεμιστηρα. και οχι στα πτερυγια. δεν θελουμε να σπασει κανενα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επεξαργαστή έχω έναν intel core i7-3770 3.40

σκληρους εναν ssd και εναν kainoyrgio 1Toshiba

καρτα γραφικων nvidia GTX 650 2gb

και τροφοδοτικο ενα turbo X 650

 

Απολα αυτα το τροφοτικο θα ηταν το λογικο να κανει τον θορυβο ΑΛΛα δεν ειναι αυτο.

Ανοιξα το κουτι και είναι κατι αναμεσα στο ανεμιστηρακι της μητρικης-καρτα γραφικων και ανεμιστηρας κουτιου που ισως να εχει ξελασκαρει? Απλα ειναι ολα πολυ κοντα και δεν μπορω να καταλαβω. Τεινω στην καρτα γραφικων παντως. Αν γνωριζει κανεις τιποτα παραπανω ας μου πει.

Ασχετο αλλα ετοιμο Pc απο το Πλαισιο πηρες?? :unsure: .Και αν ναι ποσο κοστιζε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν πηρα ετοιμο το εφτιαξα κομματι κομματι και το μονο turbo x που εβαλα ηταν το τροφοδοτικο. περσι που το χα παρει κανα χιλιαρικο κοντα(με οθονη πληκτρολογια ηχεια κτλ μαζι) 

 

Ας ερθουμε στο θεμα μας τωρα το εκανα το κολπακι με το στυλο ουτε επεξαργαστης ουτε κουτι ειναι τελικα. Οποτε κατα 99% ειναι καρτα γραφικων. Καλα βεβαια μην φανταστειτε πως κανει και τρελο θορυβο απλα επειδη το αφηνω ανοιχτο και κοιμαμαι μεχρι να μπει στο sleep κανει εναν μικρο θορυβο και ελεγα πως μπορω να απαλλαγω και απο αυτον. Υπαρχει καμια λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...