Προς το περιεχόμενο

Πόσοι είστε μοναχοπαιδια,?


arxangelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μοναχοπαίδι κι εδώ......

 

Δεν έχω παράπονο,προς θεού.....

Τα είχα/έχω "όλα" δικά μου, αλλά μεγαλώνοντας κατάλαβα πόσο σημαντικό είναι να έχεις αδέρφια βλέποντας φίλους που έχουν....

 

Καλό μας μήνα και καλές γιορτές....!!!!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είμαι μοναχοκόρη και πίστεψε με, θα ήθελα πολύ να έχω ένα ή δυο αδέρφια γιατί όλη η προσοχή είναι στραμμένη πάνω μου, και όταν λέω προσοχή λέω πίεση...

 

 

Εγώ πάλι έχω και αδέρφια έχω και την πίεση! 

Win-win! :P :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλωσα μοναχοπαιδι αλλα στα 19 μου απεκτησα θετα αδελφια απο γαμο του πατερα μου.

 

Μαζι μεναμε και τα πηγαιναμε μια χαρα αλλα ποτε δεν ημασταν δεμενοι ουτε ταιριαζαμε για να κανουμε παρεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φίλη μου έχει αδερφή λίγο μεγαλύτερη κι είναι απίστευτα δεμένες και κολλητές. Το ζηλεύω αυτό με την καλή έννοια. Αλλά στην παρούσα φάση, πιο πολύ θα χρειαζόμουν γονείς (έστω και πιεστικούς) παρά αδέρφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν ολες οι περιπτωσεις.φιλοι που ειναι σαν αδερφια και αδερφια που ειναι εχθροι.

επισης το ματσο ειναι σχετικο παντα.αλλο να ειναι 2-3 αδερφια ολα σε ενα δωματιο οποτε ειναι τσουρμο και αλλο να ειναι πχ 5 αδερφια σε ενα σπιτι 400 τετραγωνικα και ο καθενας να εχει το δικο του δωματιο.παθων εγω 3 αδερφια σε ενα δωματιο.

Δεν έγραψα τίποτις διαφορετικό.

Το τσούρμο είναι πλήθος,λαός πολύς, >5 άτομα.

Δύο άτομα/παιδιά δεν το λες και τσούρμο.

 

 

Ουσιαστικά είμαι μοναχοπαίδι. Αν θα ήθελα αδέρφια, θα 'θελα μεγαλύτερα. Αλλά γενικά, σπάνια βλέπεις αδέρφια πραγματικά δεμένα...

 

 

ακριβώς πολύ λίγα.. τα μικρότερα έχουν συνήθως χωρίς να είναι απόλυτο αρκετά κόμπλεξ και βλέπουν ανταγωνιστικά το μεγαλύτερο..συνήθως το τονίζω δεν είναι απόλυτο.. 

Όχι ρε παιδιά,πολύ τσουβάλιασμα και δεν κάμει.

Προσωπικά βλέπω ότι είναι μοιρασμένα τα πράγματα με διάφορες κατηγορίες και πολλά δεμένα αδέρφια.

Από τον φιλικό περίγυρο η πλειοψηφία έχουν εξαιρετικές σχέσεις(ή έστω πολύ καλές) και δυο μόνο οι περιπτώσεις φίλων με αδέλφια που δεν τα πάνε καλά.

Ούτε για το θρόνο να μαλώναμε δεν θα καταλήγαμε έτσι που τα λέτε. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλωσα μοναχοπαιδι αλλα στα 19 μου απεκτησα θετα αδελφια απο γαμο του πατερα μου.

 

Μαζι μεναμε και τα πηγαιναμε μια χαρα αλλα ποτε δεν ημασταν δεμενοι ουτε ταιριαζαμε για να κανουμε παρεα

Δεν ξέρω πότε δεν θεωρώ ότι από ένα γάμο αποκτάς αδέρφια. Ούτε κάν αν τα κάνει ένας γονιός με άλλο άνθρωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ μοναχοπαίδι. Ποτέ μου δε ζήτησα αδέρφια ούτε ήθελα, έμαθα να ζω και μόνη μου από μικρή λόγω φόρτου εργασίας των γονιών μου οπότε δε μου χρειαζόταν κάτι. Έβλεπα όλα τα αδέρφια να μαλώνουν μικρά και δεν το ήθελα με τίποτα, ηρεμία πάνω απ όλα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ, έχω 1 αδερφό, yo yo yo!

 

 

Και να σας πω ρε,... Χωρίς αδέλφια πως θα σφαχτείτε για την κληρονομιά; Πως θα μπαίνουν οι γυναίκες σας στη "μέση" να σας κανουν μαλλιά κουβάρια; (τα παιδικά για ρούχα δεύτερο χέριι κλπ δεν τα αναφέρω μιας και έχουνε παρέλθει :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω δεν ειμαι μοναχοπαιδι αλλα θα ηθελα παρα πολυ να ειμαι και ο κυριοτερος λογος ειναι ο οικονομικος -κληρονομικος φυσικα.Επισης  (αυτο ειναι τυχαιο ) οι καλυτεροι μου φιλοι ειναι μοναχοπαιδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω δεν ειμαι μοναχοπαιδι αλλα θα ηθελα παρα πολυ να ειμαι και ο κυριοτερος λογος ειναι ο οικονομικος -κληρονομικος φυσικα.

Ειλικρινά τώρα, υπάρχετε όντως άνθρωποι που σκέφτεστε έτσι;

Έχω άλλα δύο αδέρφια και ουδέποτε, πέρα από αστείες συζητήσεις, δε τέθηκε το κληρονομικό θέμα, ούτε το σκέφτηκα ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά τώρα, υπάρχετε όντως άνθρωποι που σκέφτεστε έτσι;

Έχω άλλα δύο αδέρφια και ουδέποτε, πέρα από αστείες συζητήσεις, δε τέθηκε το κληρονομικό θέμα, ούτε το σκέφτηκα ποτέ.

Ναι φιλε μου  εσυ ανηκεις στις κατηγοριες που τους αρκουν 5 ευρω την μερα  καποιοι αλλοι οχι .Δεν σε παω σε αλλες λεπτομερειες γιατι θα παθεις  καταθλιψη και δεν θελω να σου χαλασω το ροζ συνεφακι σου.

 

Επισης κληρονομικο με κληρονομικο εχει διαφορα αλλιως μοιραζεις την κουρου στα 3 και αλλιως αλλα πραγματα.

Ευχομαι να κανεις 3 και 153 παιδια αν θες και να σε κραζουν 24/7 για αυτη την επιλογη σου.

Φυσικα τα παραπανω δεν ισχυουν για σενα αν εισαι εφοπλιστης αλλα πολυ αμφιβαλω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...