Προς το περιεχόμενο

Μητρική και μνήμη


Neglextis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω αγοράσει ένα PC: μητρικής ASUS P7P55 LX, cpu Intel Core i5 650 3.20GHz (http://ark.intel.com/Products/Spec/SLBLK) και μνήμες

1) Kingston: KVR1333D3N9/2X4G = 8GB Αυτές οι 2 είναι μικρές
2) Kingston: KVR1333D3N9/4G = 4GB και αυτή μεγάλη

 

Θα θέλω την βοήθεια σας σχετικά με τo DRAM Voltage. Στο BIOS τι να βάλω στο voltage 1.5V που έχει το κάθε ένα από τις 3 μνήμες ή να βάλω 1.6V που λέει η ASUS? Το λέω γιατί πήγα στην ASUS να δω το manual τι πρωτήνει στης επιλογές μέσα από το BIOS σχετικά με το Memory Configurations και βλέπω να λέει ότι:

1) According to Intel CPU spec, DIMM Voltage below 1.65V is recommended to protect the CPU, το διάβασα αλλά δεν κατάλαβα πολύ καλά το νόημα της πρότασης. Γιατί πρέπει να είναι κάτω από 1.65V? ΣΕΛΙΔΑ 1-14 (26/70))
2) Η ASUS από ότι είδα το DRAM Voltage το έχει 1.6V αλλά εγώ το έβαλα 1.5V όσο έλεγε απάνω η RAM. ΣΕΛΙΔΑ 2-12 (54/70)). Θα ήθελα να ρωτήσω. Αν το βάλω 1.6V όπως το λέει η ASUS στο Manual τι θα γίνει? Μήπως θα κάει? Το λέω γιατί δεν ξέρω πάρα πολλά πράγματα στο τεχνικό και ηλεκτρόνικο.
3) Τέλος, Allow you to set the DRAM voltage. The values range from 1.2V to 2.2V* with a 0.05V or 0.1V interval. From 1.5 to 1.7V, the interval is 0.05V και από κάτω λέει ότι (According to Intel CPU spec, DIMM Voltage below 1.65V is recommended to protect the CPU permanently. We recommend you install the DIMMs with the voltage requirement below 1.65V) ΣΕΛΙΔΑ 2-17 (59/70).

Τελικά τι βάλω, 1.5V όσο η λέει η RAM ή να το βάλω 1.6V όπως προτήνει και η ASUS? Παρακαλώ δίτε και εσείς το manual να μου πείτε σας παρακαλώ.
 

Επεξ/σία από Neglextis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς μικρές και μεγάλες; Σύμφωνα με τους κωδικούς των μνημών σου λειτουργούν στα 1333mhz και η μητρική σου προτείνει 1,5v σε αυτή την συχνότητα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...