Προς το περιεχόμενο
Απορίες και συμβουλές για κουφώματα.

balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Δηλαδη αν παμε σε 10 αλουμιναδες και παρουμε προσφορες για το συγκεκριμενο κουφωμα που αναφερω θα μας πουν στο μεσο ορο 600ευρω??? Γιατι τοτε στα 600ευρω ενας μονο μου ειχε πει! Ολοι ζηταγαν απο 700 και πανω!  Επεσαν οι τιμες απο τοτε που κοιταζα??? Περιπου πριν  5 χρονια πισω ειχα παρει αυτες τις προσφορες..! Και ειχα κανει καλη ερευνα.. Ειχα ρωτησει πολλους!!! Α τοτε σε ετεμ!

Αλλο πριν 5 χρονια αλλο τωρα .. ο κοσμος ξυπνησε και το πιο σημαντικο , το συνθετικο (pvc) εχει φτασει σε απιστευτη ποιοτητα  .. βεβαια εχει να κανει και με το που βρισκεσαι απο ποιον παιρνεις τη προσφορα σαφως αμα βαλεις περισσότερα θα εχεις και καλυτερη τιμη στα περαστικα .. η τιμη που ζηταν τα μαστορια πολλες φορες εχει να κανει στο πως θα τους πετυχεις απο αποψη δουλειας ! 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 1,2k
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Αν & έχει περάσει κάποιος καιρός από το τελευταίο post, ας πω κι εγώ την άποψη μου.   Όλα τα υλικά (αλουμίνιο / pvc / ξύλο) που χρησιμοποιούνται για την κατασκευή κουφωμάτων έχουν τα "+" & τ

Αυτό ξαναπέστο. 😛

Τα PVC είναι εξαιρετικά στο λόγο τιμής απόδοσης αλλά μόνο σε ανοιγοανακλινόμενα. Σε συρόμενα (επάλληλα, χωνευτά και εξωτερικά συρόμενα) το αλουμίνιο είναι η μόνη αξιόλογη και σωστή κατασκευαστικά επιλ

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 27/3/2021 στις 9:21 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

Νομιζω οτι ειμαι σαφεστατος! Αν καποιος αντι για 4000ευρω θελει να πληρωσει 8000ευρω για κουφωματα αλλα τον αλλον χρονο εχει λέφτα να κανει και θερμομονωση σε προβληματικους τοιχους τοτε ας βαλει με τα 8000ευρω!  

Κοσμος χωρις να γνωριζει επειδη τους ειπε καποιος ή διαβασαν σε ενα φορουμ βαλε καλα κουφωματα και θα σωθεις την πατησαν γιατι εδωσαν πολλα λεφτα διχως να εχουν το επιθυμητο αποτελεσμα που πιστευαν!!!

Συνηθως μετα απο αυτο, τους ποναει που δαπανησαν τοσο χρημα μονο για κουφωματα και δεν συνεχιζουν να φτιαξουν τις υπολοιπες απωλειες!!! 

Αν εχω καλη μονωση στους τοιχους με αλουμινιο ψυχρο/διπλο τζαμι ειμαι σκαλια πανω απο αυτον που εχει αμονωτους τοιχους με το καλυτερο κουφωμα!!! 

Δηλαδη σε μονη μπαλκονοπορτα συρομενη χωνευτη ποσο σε ψυχρο και ποσο με θερμοδιακοπη?

Εντωμεταξυ υπαρχουν θερμοδιακοπες και θερμοδιακοπες!  Στην τελικη θα το πληρωσεις πιο ακριβα και παλι δεν θα εχεις τον συντελεστη των συνθετικων!!!

Προσωπικά μιας και σε κάθε σπιτι/γραφέιο/χωρο που  πάω παρατηρω διαφορα τεχνικά πραγματα τα περισσότερα κουφωματα ακομα και με θερμοδιακοπη μπάζουν αέρα τριγυρω πολλες φορές υποθετω λογω κακής τοποθέτησης ή κατασκευης. Και βλεπεις ωραιο χοντρο προφιλ και στο πλαι να φυσαει αερας. Οπότε πιστεύω δεν έχει κανενα νοημα αν έχεις αέρα να μπαίνει να λεμε για μικροδιαφορές.  

Στις 28/3/2021 στις 6:30 ΜΜ, Thresh είπε

Επίσης χωνευτό συρόμενο με εξωτερική θερμομόνωση = fail. 😛

Γενικα οι ανθρωποι της οικοδομής τα θεωρουν τα καλύτερα όμως. Ειχα πει σε εναν μαστορα επειδη μου ξέφυγε οτι σκέφτομαι να τα αλλάξω σε άλλου τυπου για να μη μπάζουν και με πήραν στο ψιλο ολοι. 

Το πλεονεκτημα ειναι πως ειναι πρακτικά σε χώρο.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 24/3/2021 στις 7:57 ΜΜ, john1987 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Ήθελα να σας ρωτήσω για τη σειρά 225 της Exalco τι γνώμες έχετε.

Πρόκειται για αλλαγή κουφωμάτων για οροφοδιαμέρισμα 128τμ και πήρα μια προσφορά που έχει ως εξής:

1. ∆ΙΦΥΛΛΟ ΧΩΝΕΥΤΟ (Χ2) ΤΖΑΜΙ-ΠΑΝΤΖΟΥΡΙ EXALCO 225 Πλάτος 2,75, Ύψος 2,17
2. ∆ΙΦΥΛΛΟ ΧΩΝΕΥΤΟ (Χ2) ΤΖΑΜΙ-ΠΑΝΤΖΟΥΡΙ EXALCO 225 Πλάτος 1,25, Ύψος 2,15
3. ΜΟΝΟΦΥΛΛΟ ΑΝΟΙΓΟΜ.- ΑΝΑΚΛ. ALBIO 125C Πλάτος 1,17, Ύψος 0,94
4. ∆ΙΦΥΛΛΟ ΕΠΑΛΛΗΛΟ ΜΕ ΣΙΤΑ EXALCO 225 Πλάτος 2,80, Ύψος 1,10
5. ΜΟΝΟΦΥΛΛΗ ΠΟΡΤΑ ALBIO 125C Πλάτος 0,80, Ύψος 2,12
6. ΜΟΝΟΦΥΛΛΟ ΑΝΟΙΓΟΜ.- ΑΝΑΚΛ ALBIO 125C Πλάτος 0,63 Ύψος 1,05
7. ΜΟΝΟΦΥΛΛΟ ΑΝΟΙΓΟΜ.- ΑΝΑΚΛ ALBIO 125C Πλάτος 0,64 Ύψος 1,05
8. ΜΟΝ.ΧΩΝΕΥΤΟ ΤΖΑΜΙ-ΠΑΝΤΖΟΥΡΙ EXALCO 225 Πλάτος 1,24, Ύψος 2,22
9. ΜΟΝ.ΧΩΝΕΥΤΟ ΤΖΑΜΙ-ΠΑΝΤΖΟΥΡΙ EXALCO 225 Πλάτος 1,24, Ύψος 2,22
10. ∆ΙΦΥΛΛΟ ΑΝΟΙΓ.-ΑΝΑΚΛΙΝ ALBIO 125C Πλάτος 1,06, Ύψος 1,07
11. ΜΟΝΟΦΥΛΛΟ ΑΝΟΙΓΟΜ.- ΑΝΑΚΛ. ALBIO 125C Πλάτος 0,62, Ύψος 0,75
12. ΜΟΝΟΦΥΛΛΟ ΑΝΟΙΓΟΜ.- ΑΝΑΚΛ ALBIO 125C Πλάτος 0,62 Ύψος 0,75
13. ∆ΙΦΥΛΛΟ ΧΩΝΕΥΤΟ (Χ2) ΤΖΑΜΙ-ΠΑΝΤΖΟΥΡΙ EXALCO 225 Πλάτος 1,25, Ύψος 2,14

Σύνολο 8.666 ευρώ με ΦΠΑ και εγκατάσταση.

Θεωρείτε καλή την προσφορά; Να κοιτάξω και σε άλλες εταιρείες;

Έχει κάποιος άποψη;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
30 λεπτά πριν, NikolasdaL είπε

Αλλο πριν 5 χρονια αλλο τωρα .. ο κοσμος ξυπνησε και το πιο σημαντικο , το συνθετικο (pvc) εχει φτασει σε απιστευτη ποιοτητα  .. βεβαια εχει να κανει και με το που βρισκεσαι απο ποιον παιρνεις τη προσφορα σαφως αμα βαλεις περισσότερα θα εχεις και καλυτερη τιμη στα περαστικα .. η τιμη που ζηταν τα μαστορια πολλες φορες εχει να κανει στο πως θα τους πετυχεις απο αποψη δουλειας ! 

Φιλε τοτε ειχα παρει και απο τα δυτικα προαστια που εχουν καλυτερες τιμες.. και ολοι μου ελεγαν τις ιδιες τιμες!

2 λεπτά πριν, john1987 είπε

Έχει κάποιος άποψη;

Πιο πολυ ακρη θα βγαλεις αν ξερει καποιος να σου προτεινει κανενα καλο μαστορα με καλε τιμες!!!

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
43 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Πιο πολυ ακρη θα βγαλεις αν ξερει καποιος να σου προτεινει κανενα καλο μαστορα με καλε τιμες!!!

Αυτό ψάχνω..

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • Moderators
3 hours ago, ΠάρηςΓ said:

Γενικα οι ανθρωποι της οικοδομής τα θεωρουν τα καλύτερα όμως. Ειχα πει σε εναν μαστορα επειδη μου ξέφυγε οτι σκέφτομαι να τα αλλάξω σε άλλου τυπου για να μη μπάζουν και με πήραν στο ψιλο ολοι. 

Και ταξιτζήδες λογικά.

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
17 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Το μόνο τους πλεονέκτημα είναι αυτό... Κατά τ'άλλα ακόμα και ανασηκώμενα να βάλεις, πάλι θα μπάζουν απ'την άκρη που έχουν βουρτσάκια.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Καλησπέρα παιδια,

Ειμαι σε φαση αλλαγής κουφωμάτων και έχω μαζέψει τις προσφορές μου,

Αν εχετε εικόνα για αυτον τον μάστορα γιατι ειναι αυτος που μέχρι τώρα μου εχει κανει την καλυτερη προσφορα.

παρακαλω αν ειναι θεμα δυσφήμισης ή διαφήμισης σε προσωπικο μνμ! 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 ώρα πριν, kostasdimos είπε

Καλησπέρα παιδια,

Ειμαι σε φαση αλλαγής κουφωμάτων και έχω μαζέψει τις προσφορές μου,

Αν εχετε εικόνα για αυτον τον μάστορα γιατι ειναι αυτος που μέχρι τώρα μου εχει κανει την καλυτερη προσφορα.

www.exal.gr

παρακαλω αν ειναι θεμα δυσφήμισης ή διαφήμισης σε προσωπικο μνμ! 

Σε τι μαρκα? Αλουμινιο ή pvc?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 25/3/2021 στις 1:33 ΠΜ, NikolasdaL είπε

Επανήλθα για αυτούς που ενδιαφέρονται για συνθετικό κούφωμα  έβαλα το salamander blue evolution 92 3πλο ενεργειακό τζάμι με 3πλο λάστιχο και συνολικο μαζι με τα τζαμια Uf= 1

1616628561444941463218576088702.jpg

16166286230333541063129415712843.jpg

1616628683115624569888021706769.jpg

1616628762942774364374832348127.jpg

Και μηχανισμό winkhaus πολυ ευχαριστημένος !

Να σε ρωτήσω κάτι μήπως γνωρίζεις τι διαφορά έχει με την σειρά ad,και αν επιτρέπεται για πιο λόγο επέλεξες αυτήν την σειρά

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, georgexx είπε

Να σε ρωτήσω κάτι μήπως γνωρίζεις τι διαφορά έχει με την σειρά ad,και αν επιτρέπεται για πιο λόγο επέλεξες αυτήν την σειρά

Επελεξα αυτη τη σειρα γιατι θεωρειτε το καλυτερο προφιλ της συγκεκριμενης εταιριας .. για το κλιμα μας ειναι υπερβολικο ισως αλλα η διαφορα ηταν μικρη οικονομικα οποτε προτιμησα να βαλω στο σπιτι μου αυτη .. στο σπιτι που το νοικιαζω εβαλα τα 73ad brugmman  και μπορω να πω πως ειμαι 100% ευχαριστημενος ! Υπαρχει και η ενδιαμεση σειρα το 76SL που ειναι η χρηση τομη !

Επεξ/σία από NikolasdaL
  • Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Θέλω να αλλάξω τα "εργολαβικά" συρόμενα κουφώματα αλουμινίου, χωρίς θερμοδιακοπή, του διαμερίσματός μου. Λέω να πάω σε pvc Kommerling συρόμενα και πάλι λόγο χώρου. Τα απλά συρόμενα δεν έχουν λάστιχα περιμετρικά. Τα ανασυρόμενα ή τα τύπου vw έχουν λάστιχα όπως τα ανοιγόμενα η και αυτά έχουν βουρτσάκι;
Ποια από τα δύο έχουν καλύτερο συντελεστή θερμομόνωσης; ρωτάω εδώ πριν πάω για προσφορές ώστε να γνωρίζω κάποια πράγματα. Μένω στην Βόρειο Ελλάδα. Και τέλος ποια σειρά προτείνετε;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/3/2021 στις 9:21 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

Νομιζω οτι ειμαι σαφεστατος! Αν καποιος αντι για 4000ευρω θελει να πληρωσει 8000ευρω για κουφωματα αλλα τον αλλον χρονο εχει λέφτα να κανει και θερμομονωση σε προβληματικους τοιχους τοτε ας βαλει με τα 8000ευρω!  

Κοσμος χωρις να γνωριζει επειδη τους ειπε καποιος ή διαβασαν σε ενα φορουμ βαλε καλα κουφωματα και θα σωθεις την πατησαν γιατι εδωσαν πολλα λεφτα διχως να εχουν το επιθυμητο αποτελεσμα που πιστευαν!!!

Συνηθως μετα απο αυτο, τους ποναει που δαπανησαν τοσο χρημα μονο για κουφωματα και δεν συνεχιζουν να φτιαξουν τις υπολοιπες απωλειες!!! 

Αν εχω καλη μονωση στους τοιχους με αλουμινιο ψυχρο/διπλο τζαμι ειμαι σκαλια πανω απο αυτον που εχει αμονωτους τοιχους με το καλυτερο κουφωμα!!! 

Δηλαδη σε μονη μπαλκονοπορτα συρομενη χωνευτη ποσο σε ψυχρο και ποσο με θερμοδιακοπη?

Εντωμεταξυ υπαρχουν θερμοδιακοπες και θερμοδιακοπες!  Στην τελικη θα το πληρωσεις πιο ακριβα και παλι δεν θα εχεις τον συντελεστη των συνθετικων!!!

Έχω την εντύπωση ότι αν κάνεις μόνωση τοίχο & ταράτσα με ψυχρά κουφώματα θα έχεις υγροποίηση. Οποτε δν ειναι κ οτι καλυτερο να κανεις κατι τετοιο φυσικα θα πρεπει να συμβουλευτει μηχανικο οποιος το σκεφτεται.

Επεξ/σία από ma3stros
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
23 λεπτά πριν, ma3stros είπε

Έχω την εντύπωση ότι αν κάνεις μόνωση τοίχο & ταράτσα με ψυχρά κουφώματα θα έχεις υγροποίηση. Οποτε δν ειναι κ οτι καλυτερο να κανεις κατι τετοιο φυσικα θα πρεπει να συμβουλευτει μηχανικο οποιος το σκεφτεται.

Που στους τοιχους?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Απορίες και συμβουλές για κουφώματα.

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.