Προς το περιεχόμενο

Επιλογή κουφωμάτων

balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Ναι απλα αυτα στα ειπα μηπως ξερεις κατι παραπανω.. Μηπως με γελασαν..!  Αλλα και σε αλλο σπιτι που κοιταξα τα τζαμια και εκει το χειμωνα το ιδιο! Δηλαδη απο τη μεσα μερια δεν ηταν ζεστα!

Όταν κοιτούσα για low e γυαλιά το είχα δει σε άρθρα στο internet.  Οταν θεωρείται "2 εποχών" η επίστρωση είναι στην εξωτερική επιφάνεια του εσωτερικού τζαμιού. Αν είναι "4 εποχών" έχει την επίστρωση στην εσωτερική επιφάνεια του εξωτερικού τζαμιού. Υπάρχει ένα βιντεάκι στο youtube με το τεστ του αναπτήρα! 

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 1,2k
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Αν & έχει περάσει κάποιος καιρός από το τελευταίο post, ας πω κι εγώ την άποψη μου.   Όλα τα υλικά (αλουμίνιο / pvc / ξύλο) που χρησιμοποιούνται για την κατασκευή κουφωμάτων έχουν τα "+" & τ

Αυτό ξαναπέστο. 😛

Τα PVC είναι εξαιρετικά στο λόγο τιμής απόδοσης αλλά μόνο σε ανοιγοανακλινόμενα. Σε συρόμενα (επάλληλα, χωνευτά και εξωτερικά συρόμενα) το αλουμίνιο είναι η μόνη αξιόλογη και σωστή κατασκευαστικά επιλ

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, artist1 είπε

Αυτη ειναι τελικα η προσφορα με την exalco, θελω να μου πειτε απο περιεργεια πως σας φαινεται

https://www.dropbox.com/s/xmmgjodrc2e8nxl/PROSFORA 2.png?dl=0

Λέει τιμή κάπου και δεν το βλέπω? 

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Καλησπέρα παιδια.

Ένας από τους μηχανικους που μου έδωσε προσφορα για κουφώματα σε διαμερισμα των γονιών μου στην Αθηνα μου πρότεινε pvc Aluplast. έχει καποιος εμπειρία; εχω διαβασει μεχρι την 30 σελίδα κια δεν έχω βρει κάτι. Οι γονεις μου ειναι διστακτικοί.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Τα ξαναανεβαζω μαζεμένα!

https://www.dropbox.com/s/z6jl34vx88aizys/prosfora1.png?dl=0

https://www.dropbox.com/s/z5sh9epbpdq7mqo/PROSFORA 2.png?dl=0

Μπορειτε να μου πειτε αν και οι δυο ειναι εξίσου καλες; Ποια λετε να επιλεξω; Στην 1η δεν αναφερεται το ξυλωμα των κουτιων αλλα περιλαμβάνεται στην τιμη.

και εχω και αυτην εδω την προσφορα αλλα μου την εστειλε σε μειλ με το εξης κειμενο :

Προσφορα με κουφωματα αλουμινιου ευρωπα θερμοδιακοπτομενα σειρα 8500
μπαλκονοπορτες 132 χ 240   500€ χ 3 τεμ =1500€
Ενα παραθυρο μπανιο με ενα σταθερο στο πλαι 53 χ 84   220€+60€=280€
Ενα παραθυρο  59 χ 64 220€
Σιτες πλισε με τροχαλια απο κατω 120 € χ3 = 360€
Ρολα  για μπαλκονοπορτες με θερμογεφιρα ,με ιμαντα 250€ χ 3=750€
Κλεισιμο με γυψοσανιδα ,στα ανοιγματα που θα βγάλουμε τα ρολα 150€
σε ολες τις τιμες; δεν συμπεριλαμβάνεται ο φπα 24%
Aρα με ΦΠΑ η τιμη βγαινει 4042 ευρω

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
20 hours ago, zaher said:

Καλησπέρα παιδια.

Ένας από τους μηχανικους που μου έδωσε προσφορα για κουφώματα σε διαμερισμα των γονιών μου στην Αθηνα μου πρότεινε pvc Aluplast. έχει καποιος εμπειρία; εχω διαβασει μεχρι την 30 σελίδα κια δεν έχω βρει κάτι. Οι γονεις μου ειναι διστακτικοί.

Κι εγώ μίλησα με συνεργάτη της Aluplast, παλαιό κατασκευαστή κουφωμάτων στη Θεσσαλονίκη. Μου πρότεινε PVC της Αluplast με μηχανισμό GU. Απόψεις;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/4/2021 στις 12:33 ΜΜ, Thresh είπε

Όπως επίσης αν πάρει τα "σωστά" μέτρα και πατήσει πάνω σε μάρμαροποδιά/τούβλο/τσιμέντο, πάει στράφι η θερμοδιακοπή. 

Καλησπέρα.. 

Πια είναι η λύση για να μην πάει στράφι η θερμοδιακοπη? Είναι να βαλω Μαρμαροποδιες τώρα. 

Άκουσα για κόψιμο του μαρμάρου σε 2 κομμάτια και γέμισμα με πολυερουθάνη το κενό ανάμεσα. Αλλά δεν μπορώ να ξέρω που να κάνω το κενό. 

Άλλη λύση? Να πατήσει το αλουμίνιο σε τακάκια? 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Βάλτε ξύλινα κουφώματα να ησυχάσετε!

Αλουμίνια ή πλαστικά είναι πεταμένα λεφτά!!

Τα εχω 2 χρόνια τώρα με Ug = 1,0 και Uw=1,3 εως 1,7 και έχω ξενιάσει.

Στην Πάρο πλευρά με θερμοκρασίες καλοκαιριού (χωρίς μελτέμια 34+).

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • Moderators
1 hour ago, Maknight said:

Καλησπέρα.. 

Πια είναι η λύση για να μην πάει στράφι η θερμοδιακοπη? Είναι να βαλω Μαρμαροποδιες τώρα. 

Άκουσα για κόψιμο του μαρμάρου σε 2 κομμάτια και γέμισμα με πολυερουθάνη το κενό ανάμεσα. Αλλά δεν μπορώ να ξέρω που να κάνω το κενό. 

Άλλη λύση? Να πατήσει το αλουμίνιο σε τακάκια? 

Είτε πρέπει να ξέρεις που θα πατήσει το κούφωμα ή με τακάκια υποθέτω, αλλά μετά θέλει άψογο γέμισμα στο κενό για να μην μπάζει. Γενικότερα θέλει συνεννόηση μαστόρων. :(

• Like 1
  • Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, pikos2000gr είπε

Βάλτε ξύλινα κουφώματα να ησυχάσετε!

Αλουμίνια ή πλαστικά είναι πεταμένα λεφτά!!

Τα εχω 2 χρόνια τώρα με Ug = 1,0 και Uw=1,3 εως 1,7 και έχω ξενιάσει.

Στην Πάρο πλευρά με θερμοκρασίες καλοκαιριού (χωρίς μελτέμια 34+).

Για πες και καμία τιμή, γιατί εγώ ξέρω ότι τα πολύ καλά ξύλινα κουφώματα είναι πιο ακριβά από όλα. 

Επεξ/σία από thanasisxask
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα κι από εμένα.

Βλέπω ότι η συζήτηση γίνεται κυρίως για αλουμίνια ή pvc. Αλλά όποιος ψάχνει για αλουμίνια παρατηρεί ότι αυτό που έχει να συγκρίνει είναι τo πόσο ενεργειακά και την θερμοπερατότητα, δηλαδή τα Ug και Uw. Οπότε θα ήθελα να ρωτήσω για αυτά.

Βλέπω και τις τιμές πιο πάνω για τα ξύλινα.

Μου έχουν προτείνει και σκέφτομαι να βάλω με Uw = 2 με 2.2. Ξέρω ότι όσο πιο κοντά στο μηδέν είναι το απόλυτο, αλλά για την τιμή γύρω στο 2 τί έχετε να πείτε; για το κλίμα της Ελλάδας, το σπίτι είναι στην Αττική, είναι καλά γενικά;

Επεξ/σία από pavlos07
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Ήρθε η ώρα να το ψάξω και στην πράξη και εγώ. 2-3 προσφορές που πήρα ήταν internetικές. Επειδή ενδέχεται να βάλω και κάποιο (ή ολα) ανασηκούμενο από τα 3 συρόμενα που θα αλλάξω, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κάποιον που σέβεται τη δουλειά του και τα λεφτά που θα πάρει στις περιοχής της Ν. Φιλαδέλφειας, Αγίων, Ίλιον. Και σε pm δλδ. Σε μάρκα alumil γιατί είμαι προς το παρόν ανάμεσα σε s350 και s560. Είδα κάπου προς περιστέρι έχει ένα συνεργαζόμενο συνεργείο. Φιλαδέλφεια βρήκα ένα μαγαζί από το site του, που έχει καλές κριτικές και βάζει και alumil. Δείχνει και αρκετές δουλειές τους. 

(ΥΓ. Θέλω καλή δουλειά γιατί είναι και θέμα ηχομόνωσης. Δε μπορώ δυστυχώς να βάλω ανοιγόμενα αλλά το συρόμενο που θα βάλω να πιάνει τα db για τα οποία προορίζεται. Ακόμα και το s350 θα είναι 12-13db πάνω από τα παλιά που έχω τώρα.)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας

Θέλω να κάνω αλλαγή κουφωμάτων και αλουμινίων στο σπίτι, είναι ένα παράθυρο και μια μπαλκονόπορτα. Μαζί με μερεμέτια, να βάλω καινούρια, στο περίπου μπορείτε να μου πείτε πόσο θα μου κοστίσει?

Επίσης θέλω να κάνω αλλαγή εσωτερικών πορτών στο σπίτι, οι οποίες στον αριθμό είναι τρεις, περίπου μαζί με μερεμέτια πόσο θα μου βγει το κόστος.

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Έχει κούφωμα με 150€ το τ.μ., έχει και κούφωμα με 600€ το τ.μ.

Δεν έχει κανένα νόημα η ερώτησή σου, πήγαινε σε έναν δυο αλουμινάδες να δεις από κοντά τα προϊόντα και να πάρεις προσφορές

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Έχει κούφωμα με 150€ το τ.μ., έχει και κούφωμα με 600€ το τ.μ.

Δεν έχει κανένα νόημα η ερώτησή σου, πήγαινε σε έναν δυο αλουμινάδες να δεις από κοντά τα προϊόντα και να πάρεις προσφορές

Να προσθέσω, αν μου επιτρέπεις, πως καλό θα ήταν να μάθει και πόσο θα στοιχίσουν τα μερεμέτια που θα αφήσουν πίσω τους οι "αλουμινάδες" μετά την εξαγωγή των παλαιών και την τοποθέτηση των νέων κουφωμάτων.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.