Προς το περιεχόμενο

Το Hotfile θα πρέπει να καταβάλει 80 εκατομμύρια δολάρια στην MPAA


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιορτές έρχονται! :)

 

 

 

Πάμε χορωδία όλοι μαζί το γνωστό εορταστικό τραγουδάκι πόσο κακή είναι η πειρατεία, πόσα studios κλείνουν, πόσοι επιχειρηματίες δεν επενδύουν λόγω της πειρατείας, πόσες πολικές αρκούδες πεθαίνουν από τη σπάνια αρρώστια "τακαμούρι" και πόσες λάμπες ανακυκλώσαμε φέτος ώστε να πούμε πόσο καλοί οικολόγεροι είμαστε. :P

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν βαφτισει αυτα που θελανε πνευματικα δικαιωματα και ολοι οι "ηθικοι" εδω μεσα την ειδαν μπατμαν και σουπερμαν. Δεν εχει καμια διαφορα στη ΛΟΓΙΚΗ απο ανακαλυψεις θεωρητικων φυσικων και ενα σωρο αλλου ειδους πραγματα. Μηπως απαγορευεται να διαβαζουμε ποιηματα ή τη θεωρια της σχετικοτητας. Ο καθενας με τον πονο του. Εγω προσωπικα εχω λεφτα να παρω οτι θελω, ευχομαι ομως σ'αυτους που πιστευουν οτι ειναι καταπατηση, παρανομια και ανηθικο, σε λιγο να τους ζητουν χρηματα ακομη και για την ομιλια. Περιμενω τα ψαγμενα ή υποκριτικα ή και τα 2, σχολια ας με αγωνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα με τα πνευματικα δικαιωματα ειναι πιο πολυπλοκο οσο φαινεται... Αν σκεφτειτε οτι τα δικαιωματα του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΥΜΝΟΥ οχι μονο υπαρχουν, αλλα τα εχει και ξενη εταιρια, παυουμε να μιλαμε λογικα...

 

Ανεβαζω ενα βιντεακι ενος παικτη εχω αφησει τις σταμπες του νοβασπορτς και το κλιπακι στο τελος, αναφερω παντου οτι ειναι φορθνετ, δεχομαι οτι ειναι αντικειμενο φορθνετ (νομιζω τοτε παραχωρουνται ολα τα δικαιωματα) και το βιντεακι εντουτοις κατεβαινει!! χωρις να υπαρχει αλλο ή να το παρει η ιδια... Γιατι?? ουτε δικαιωματα ζητησα, ουτε της ενοχλησα καποια προβολη... Γιατι λοιπον κατεβηκε? 

 

Παμε τωρα στην εταιρια, αν θεωρει οτι μια εμπορικη εταιρια, της μειωνει τα κερδη με το αναπαραγει πειρατικες της ταινιες και πλουτιζει απο διαφημισεις ας της κανει μηνηση, ουτε για αυτην προκειται να κλαψω...Ηξερε απο την αρχη οτι παιζει με την φωτια για το κερδος...

 

Ας βαλλουν και οτι νομους θελουν στο να καταπολεμησουν την πειρατεια... Παντα θα ξεφυτρωνουν νεα σαν τα μανιταρια... Και οταν στο τελος θα καταφερουν να πετυχουν απολυτη καταπολεμιση της πειρατιας, θα καταλαβουν και οι ιδιοι οτι εκαναν μια τρυπα στο νερο, γιατι ο κοσμος δεν θα αρχιζει να αγοραζει ταινιες και σιντι, απλα δεν θα αγοραζει... Γιατι να παω να δωσω 40 ευρω για το καινουργιο μανατζερ? Θα βαλω το ανανεωμενο πατσακι και θα συνεχισω με το φετινο...

 

Δεν ειναι λοιπον θεμα μαγκιας ή ελευθερίας,  η πειρατια, ειναι καθαρα οικονομικο...

 

Πάμε λίγο από την αρχή , γιατί κάτι μπερδεύεις.

Δηλ εσύ αν , λέω άν , δημιουργήσεις ένα έργο (μουσική , video , φωτογραφία ή οτιδήποτε άλλο) με σκοπό να το πουλήσεις και να βγάλεις χρήματα , δηλ είσαι επαγγελματίας καλλιτέχνης . Και δεν μας αφορά αν είσαι το Νο1 ή είσαι ερασιτέχνης . Και αφού το δημοσιεύσεις για να το πουλήσεις , κάποιος ή κάποιοι που είναι κατ΄επάγγελμα κλέφτες πνευματικών δικαιωμάτων σου το πάρουν και εκδώσουν  αντίγραφα και σίγουρα  θα βγάλουν χρήματα παράνομα από δικό σου έργο .

Σε ρωτάω τώρα , θα σου άρεσε κάτι τέτοιο και πως θα αισθανόσουν αν συνέβαινε κάτι τέτοιο σε σένα .

Θέλω να απαντήσεις σ΄αυτή την ερώτηση και να μην υπεκφύγεις .

 

Όσο για την παραχώρηση δικαιωμάτων που αναφέρεις , σε ενημερώνω ότι τα δικαιώματα σε παγκόσμιο επίπεδο παραχωρούνται μόνο με αγοραπωλησία ή μεταβίβαση με τίτλους και όχι με κλεψιά . Διότι εσύ μπορεί να βρήκες ένα βίντεο στο internet αλλά ξέρεις αν αυτό είναι νόμιμο ή πειρατικό δηλ κλεμμένο ; 

 

Άλλο να λες δεν έχω χρήματα και παίρνω ότι είναι ελεύθερο (γιατί όλοι μας αυτό κάνουμε ) και άλλο να λες η πειρατεία είναι κάτι σωστό και πρέπει να γίνεται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι τα εχουμε κανει τα κανουμε ολα αυτα ,απλα παραδεχομαστε πως ειναι παρανομη ενεργεια και δεν το παιζουμε κατ 'επιφαση επαναστατες η δεν ξερω εγω τι αλλη βλακεια εχει ο καθενας στο μυαλο του.

Απλα μας βολευει το τσαμπα ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες για παιδακια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχ αχ και παλι αχ. Θα ηθελα ενα μελος της οικογενεια σας (εσεις που ειστε υπερ της πειρατειας) να ειχε καταστημα/επιχειρηση συναφης με τον χωρο του entertaiment και να σας εβλεπα μετα εγω! Αλλα δεν σας το ευχομαι. Και μην μου λετε για την καραμελα του ακριβου dvd και τις καθυστερησεις, αυτα σε αλυσιδες!!!!

Αν δεν κατσεις να προγραμματισεις/σκηνοθετησεις/συνθεσεις δεν θα μαθεις ποσο δυσκολο ειναι(αυτο για τα πειρατικα dvd/cd/appz)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την μερα που το Χ στουντιο μου επιτρεψει αν θελω να φυγω στη μεση μιας ταινιας με ανταλλαγμα να παρω πισω το 50% του εισητηριου μου, θα ξανασυζητησουμε για τα πνευματικα δικαιωματα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την μερα που το Χ στουντιο μου επιτρεψει αν θελω να φυγω στη μεση μιας ταινιας με ανταλλαγμα να παρω πισω το 50% του εισητηριου μου, θα ξανασυζητησουμε για τα πνευματικα δικαιωματα

1ον- δεν ειναι θεμα στουντιο.

2ον- δεν ειναι καν δικαιολογια αυτο! 

Τεσπα,κατι τελευταιο και δεν ξαναλεω τπτ πανω σε αυτο. Το αν εισαι υπερ η κατα της πειρατείας ειναι θεμα κουλτουρας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ρωτηστε τον Vince Giligan http://www.insomnia.gr/topic/503887-vince-gilligan-%E2%80%9C%CE%B7-%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%B2%CE%BF%CE%AE%CE%B8%CE%B7%CF%83%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%B1-%CE%B3%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CE%B5%CF%85%CF%81%CE%AD%CF%89%CF%82-%CE%B3%CE%BD%CF%89/

 

Ευρω θα δεν θα βλεπανε απο πωλησεις dvd/blu ray αν ο κοσμος δεν μαθενε για το breaking bad μεσω της πειρατειας.Επισης δεν ειδα τα νουμερα τηλεθεασης να πεφτουν στην Αμερικη παρολο που ηταν η νουμερο ενα σειρα στα τορρεντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα πρεπει να κρατιεται μια ισορροπια. Ουτε οι ιδιες οι εταιριες θελουν πλεον να παψει πληρως η πειρατια, για αυτους διαφημιση ειναι, αλλα δεν πρεπει (ουτε εμεις το θελουμε), να φτασει στο αλλο ακρο της ασυδοσιας.

Το hotfile οπως και ολα του ειδους του, στην ουσια μεταπωλουν κατι που πηραν τζαμπα και πειρατικα. Δεν κανουν απλη δωρεαν διακινηση καποιων αρχειων, κονομανε απο αυτη τη δουλεια. Εμεις ολοι (εστω και μεσα στη χαζομαρα μας, που να νομιζουμε οτι το κανουμε και λογω ηθικης), ανεβαζουμε το πειρατικο υλικο δωρεαν, αυτοι απο αυτην την κινηση κοβουν χρημα,.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρήμα διαβρωνει ακόμα και τους κολοσσούς που θέλουν να τα πάρουν μαζί τους όταν φύγουν από το μάταιο κόσμο που ζούμε, για εμάς είναι όμως μάταιος, είναι ανθρώπινος πάνω από ολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ποσο λειψομυαλοι ειναι μερικοι και δεν καταλαβαινουν οτι η πειρατεια χαλαει τα προιοντα πλεον ουτε οι μουσικες ουτε οι ταινιες και τα παιχνιδια αξιζουν και ειναι φυσικο οι εταιριες δεν επενδυουν ειπαμε κατεβαζουμε αλλα με μετρο 

μερικοι ειναι τοσο προκλητικοι ουτε ενα cd δωρο απο περιοδικο αυθεντικο δεν εχουν

δλδ εσύ ποτέ δεν κατέβασες τπτ απο το νέτ χωρις δικαιόματα? ισα ισα σε αρκετες περιπτωσεις η "πειρατεια" ειναι αυτη που φερνει αρκετους στο προσκηνιο και βγαζουν χρημα!! να ξερεις οτι σε αυτους που θελουν να εχουν την ποιοτητα κλπ κλπ οπως και να εχει θα δώσουν χρηματα ειτε για ταινιες 3D sto σινεμα ειτε για την συλογη τους με την μουσικη, οι "λειψομυαλοι"  που λες και να μην μπορουν να κατεβασουν μουσικη εχουν το youtube,daily motion κλπ  να τα ακουνε τσαμπα,και να μην μπορουν να δουν ταινια ονλινε η να κατεβασουν θα την νοικιασει ενας και θα την δουν ολοι μαζι, οσοι δεν θελουν να χαλασουν χρηματα παντα θα βρισκουν τροπους...

Α και προσωπικα πιστευω οτι στα παιχνιδια,ταινιες και μουσικη δεν φταιει η πειρατεια που δεν αξιζουν,αλλα οι μουσικοι, οι ηθοποιοι, οι σεναριογραφοι, οι προγραματιστες κλπ η αν οχι αυτοι τοτε το εκαστοτε γουστο του ατομου που το νομιζει αυτο :P ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Καλά δεν βαριέστε τα ίδια και τα ίδια;

 

1. "Κατεβάζω τα πάντα γιατί είναι όλα πανάκριβα. Ουγκ."

2. "Σας παρακαλώ, η πειρατεία είναι κλοπή αντιγραφή , αγοράζω τα πάντα!"

3. "Μα, η πειρατεία συμφέρει και τους δημιουργούς, γιατί να μην υπάρχει, βεβαίως-βεβαίως; Εγώ και κατεβάζω και αγοράζω."

 

Κούραση ρε φίλε.

Πειρατεία = Αντιγραφή, ΌΧΙ ΚΛΟΠΗ.

Εχεις δει πολλούς πειρατές με την πραγματική έννοια, πχ οι σύγχρονοι Σομαλοί πειρατές που χτυπάνε τα καράβια, να λένε "Δε θέλω λύτρα για εσάς, ούτε να σας κλέψω τίποτα. Απλά θέλω να αντιγράψω το εμπόρευμά σας"; Εγώ όχι πάντως...Κι όπως ορίζει το λεξικό του Oxford...Πειρατής: ο ληστής της θάλασσας/Ο άνθρωπος που οικιοποιείται ή αναπαράγει τη δουλειά κάποιου άλλου για το κέρδος, χωρίς άδεια.Πειρατεία: η πρακτική της επίθεσης και κλοπής πλοίων στη θάλασσα/Η πρακτική της κλοπής ή αντιγραφής της δουλειάς κάποιου, με απώτερο σκοπό το κέρδος.Sent from my iPhone using Insomnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράνομο είναι το να βγάλω κέρδος αντιγράφοντας μια ταινία η ένα CD. Αν το αντιγράψω και απλά το δώσω σε κάποιο φίλο ή φίλους που είναι το κέρδος;

Θεωρεί η εταιρεία ότι χάνει πιθανούς πελάτες; Αν κάποιος δεν έχει λεφτά να το αγοράσει δεν θα γίνει πελάτης της ποτέ.

Και κάτι ακόμα. Πήραν τα βινύλια τα έκαναν CD και μας τα πούλησαν χρυσά. Τώρα παίρνουν τα CD τα κάνουν mp3 με κλάσης χειρότερο ήχο και τα πουλάνε στην ίδια τιμή. Πάρτε ένα BlueRay φτιαγμένο από παλιά ταινία (π.χ. Blade Runner που έτυχε να πέσει στα χέρια μου) και απολαύστε High Definition κόκκο σε τιμή κανονικού. Σε λίγο αν κάνεις μπάνιο και μουρμουρίζεις κανένα κομμάτι θα σκάσει μύτη κάποιος της ΑΕΠΙ και θα σου ζητήσει δικαιώματα. Απαξίωσαν την μουσική και τον κινηματογράφο και τώρα ζητάνε τα ρέστα.

Γι' αυτό επειδή έχω βαρεθεί να μου πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες και επειδή έχω σκάσει ένα κάρο λεφτά για τα CD που έχω (και είναι αρκετά) τους έχω γραμμένους τα αντιγράφω σε FLAC και τα δίνω σε όποιον φίλο μου τα θέλει ΧΩΡΙΣ ΚΕΡΔΟΣ. Αυτό δεν πρόκειται να το σταματήσουν ποτέ. Όσες σελίδες και να κλείσουν θα υπάρχει πάντα το από χέρι σε χέρι

Ουφ, τα είπα και ξαλάφρωσα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που κλείνουν όλες αυτές τις υπηρεσίες τι καταλαβαίνουν; 

 

Η πειρατεία είναι κάτι που δεν θα σταματήσει ποτέ. Πάντα θα βρίσκετε τρόπος ανάπτυξης της... Δεν το λέω από κακία, απλά έτσι είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...