Προς το περιεχόμενο

Bitcoin mining asic ubs συστοιχία


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες τα 333m/hash asic είναι παντελώς ασύμφορα και μαλλον δεν θα κάνουν ποτε Return of Invesment (βγαλουν τα λεφτα τους). Αν είχανε ας πούμε 5ε , έπαιρνες 1 για χαβαλε . Δεν έχει κάποιο πρακτικό νόημα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Παιδιά, μια ερωτησούλα κι από μένα καθότι είμαι άσχετος με το θέμα, αλλά ψήνομαι να ασχοληθώ με bitcoin. Αυτό που με σκαλώνει άσχημα είναι ότι δεν μπορώ να βρω κανένα κατάστημα που να δέχεται bitcoins και:

 

- Να έχει physical goods (ρούχα, βιβλία, τεχνολογικά προϊόντα, όχι digital προϊόντα ή κάρτες για το WoW).

 

- Να είναι αξιόπιστο (να μην έχει σομαλική ip ξερώ 'γω)

 

- Να μην πουλάει ναρκωτικά

 

 

Δεν θέλω να κάνω ευρώ τα bitcoins, θέλω απλά ένα σοβαρό κατάστημα που να μπορώ να ξοδεύω τα bitcoins μου για αγαθά.

 

Ζητάω πολλά ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν θέλω να κάνω ευρώ τα bitcoins, θέλω απλά ένα σοβαρό κατάστημα που να μπορώ να ξοδεύω τα bitcoins μου για αγαθά.

 

Ζητάω πολλά ε;

 

 

Στην Ελλαδα ναι, ζητας πολλα. Το μονο που ξερω ειναι μια καφετερια στη Θεσσαλονικη, και αυτη ακουστα μονο

 

Στην Αμερικη υπαρχουν. Μαλιστα ενα αντρογυνο πριν κατι μηνες ξεκινησε ενα πειραμα να ζησει για καποιο χρονικο διαστημα χωρις καθολου παραδοσιακο χρημα. Θα καναν roadtrip στην Αμερικη και ειχαν κανει ερευνα απο πριν τι μαγαζια υπαρχουν και που ωστε να επιβιωσουν μονο με bitcoin. Αλλα σιγουρα δεν ειναι κατι ευκολο

 

Online καταστηματα σαφως υπαρχουν πολλα αλλα δεν ξερω την αξιοπιστια τους, με αξαιρεση βεβαια αυτα που πουλαν bitcoin miners (που ολα σαφως δεχονται και bitcoin)

 

@check2fire

Γνωμη μου, αν και κατοχος ειναι να μην πας σε butterfly labs μηχανηματα. Οχι για αξιοπιστια αλλα γιατι δεν ειναι καλα για την τιμη τους, ενω και σε θεματα καταναλωσης πλεον δεν ειναι καλα καθως ειναι ολα οσα κυκλοφορουν στα 65nm. Το δικο μου 5gh το ειχα παραγγειλει οταν τα ριξανε σε εκπτωση, μου βγηκε 150 ευρω τελικη (και ευτυχως περασε και απο τελωνειο χωρις αλλα εξοδα). Και επειδη το εχω ηδη 1.5 μηνα (πολυ σημαντικο) θα τα βγαλει τα λεφτα του αλλα παλι δεν ηταν καλη αγορα σε σχεση με αλλες επιλογες. 200ρι για μεταχειρισμενο και αυριο ακομα να σου ερθει δε συμφερει

Καλυτερα να μπεις στο bitcoin talk και να ψαξεις για ομαδικη προπαραγγελια καποιο σχετικα φθηνο τελευταιας γενιας και απο ευρωπαικο reseller ωστε να γλυτωσεις τελωνειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ebay τόσο τα πουλάνε πλεον μεταχειρισμένα. το θέμα είναι ότι στην αγορά αυτή την στιγμή κυριαρχούν τα butterfly καθώς οι υπόλοιποι είναι σε πολύ αρχικό στάδιο και δεν υπάρχουν προτάσεις ακόμα και σε cloud.

Οπως ειπα πήρα 8 usb των 333 που δεν καίνε και αρκετό ρεύμα και βλέπω στην πορεία τι θα κάνω. Αν βρω κανα butterfly σε καλή τιμή αργότερα μπορεί να το πάρω. Μέχρι τότε μπορεί να έχει βγει και κάτι που συμφέρον και καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουν βγεί κάτι γαμάτα fpga για mining. συμφέρουν πολύ περισσότερο απο άποψη κατανάλωσης/απόδοσης απλά έχουν μεγάλο κόστος απόκτησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουν βγεί κάτι γαμάτα fpga για mining. συμφέρουν πολύ περισσότερο απο άποψη κατανάλωσης/απόδοσης απλά έχουν μεγάλο κόστος απόκτησης...

 

link us?

 

 

Δεν θέλω να κάνω ευρώ τα bitcoins, θέλω απλά ένα σοβαρό κατάστημα που να μπορώ να ξοδεύω τα bitcoins μου για αγαθά.

 

Ζητάω πολλά ε;

 

online θα βρεις αρκετα πραγματα.

 

Επισης 

ακουγεται οτι θα πεσει διορθωση επειδη η τραπεζα της κινας ένιψε τας χείρας της.

 

Be careful please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γιατί να μην ξοδέψεις τα € σου για αγαθά τότε;

 

Γιατί θα έχω bitcoins, τα οποία δεν θέλω να τα κάνω ευρώ και να χρεωθώ προμήθεια. Θέλω να μπορώ να τα ξοδέψω απευθείας. Δεν το βρίσκω παράλογο.

 

link us?

 

online θα βρεις αρκετα πραγματα.

 

Επισης 

ακουγεται οτι θα πεσει διορθωση επειδη η τραπεζα της κινας ένιψε τας χείρας της.

 

Be careful please

 

Ναι για online καταστήματα ψάχνω. Κανένα link παίζει; Έστω και με PM αν τίθεται θέμα διαφήμισης.

 

Τι εννοείς για την Κίνα; Τι διόρθωση θα πέσει; -> Άκυρο, τη βρήκα την είδηση. Ξενέρωμα. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@check2fire

Γνωμη μου, αν και κατοχος ειναι να μην πας σε butterfly labs μηχανηματα. Οχι για αξιοπιστια αλλα γιατι δεν ειναι καλα για την τιμη τους, ενω και σε θεματα καταναλωσης πλεον δεν ειναι καλα καθως ειναι ολα οσα κυκλοφορουν στα 65nm. Το δικο μου 5gh το ειχα παραγγειλει οταν τα ριξανε σε εκπτωση, μου βγηκε 150 ευρω τελικη (και ευτυχως περασε και απο τελωνειο χωρις αλλα εξοδα). Και επειδη το εχω ηδη 1.5 μηνα (πολυ σημαντικο) θα τα βγαλει τα λεφτα του αλλα παλι δεν ηταν καλη αγορα σε σχεση με αλλες επιλογες. 200ρι για μεταχειρισμενο και αυριο ακομα να σου ερθει δε συμφερει

Καλυτερα να μπεις στο bitcoin talk και να ψαξεις για ομαδικη προπαραγγελια καποιο σχετικα φθηνο τελευταιας γενιας και απο ευρωπαικο reseller ωστε να γλυτωσεις τελωνειο

 

 

Δεν πρέπει να είναι και καλής ποιότητας γενικά μηχανήματα. Βρήκα διάφορα θέματα στο internet και με ένα video που είχε ανοίξει ένας ένα τέτοιο μηχάνημα και το κορόιδευε για το hardware που είχαν χρησιμοποιήσει για να το φτιάξουν ενώ το πούλαγαν σε εξωφρενικά υψηλή τιμή.

Το κακό είναι ότι είναι σχεδόν μονοπώλιο στο hardware mining. Πάντως το ebay πουλάνε μαζικά τα 5-7 gh αν και σε υψηλές τιμές ακόμα.

Τα usb πάντως νομίζω είναι καλή λύση για ξεκίνημα λόγο και ότι έχουν χαμηλή κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το cloud mining τι παίζει ρε παιδιά ?

 

Μπήκα στο www.cex.io είδα λίγο τιμές για GH/s και estimated profit και τα νούμερα δεν έβγαιναν.

 

Όποιος ξέρει ας στείλει κανένα λινκ ή ας τα πει ο ίδιος  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια παρατηρησα οτι μετα τα γεγονοτα με την Κινα η αξια του αρχησε να πεφτει.Υπαρχει περιπτωση να πεσει και η δυσκολια;

oxi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το cloud mining τι παίζει ρε παιδιά ?

 

Μπήκα στο www.cex.io είδα λίγο τιμές για GH/s και estimated profit και τα νούμερα δεν έβγαιναν.

 

Όποιος ξέρει ας στείλει κανένα λινκ ή ας τα πει ο ίδιος  :-)

 

Τι ακριβως δεν σου εβγαινε? Εννοεις οτι τα bitcoin που δινεις για 1 gh δεν περιμενεις να τα παρεις πισω απο το mining?

 

Φυσικα ειναι ρισκο. Και εφοσον ολες οι συναλλαγες ειναι αποκλειστικα με bitcoin δεν πονταρεις καθολου στη διακυμανση του bitcoin με αλλα νομισματα παρα μονο στη μεταβολη του difficulty.

 

Ομως το ιδιο το Hashing power εκει ειναι commodity που μπορεις να κανεις trade. Σκεψου το καλυτερα σαν stock στο χρηματιστηριο που σου δινει συνεχως αποδοχες μεχρι να το πουλησεις.

Μπορει να αξιζει να ασχοληθεις αμα θες να κανεις trading λοιπον. Με αυτοματες εντολες αγορας και πωλησεις σε διαφορες τιμες, επωφελουμενος απο την ημερησια διακυμανση. Οχι μονο να τα αγορασεις και να τα αφησεις.

 

Προσωπικα δεν θα ασχολιομουν σε αυτη τη φαση αν ηθελα κατι οχι πολυ βραχυπροθεσμο. Αναμενεται μεγαλη σφαγη τα Χριστουγεννα και τους επομενους μηνες. Η τιμη του gh σε bitcoin αλλα και η αποδοση του μοιραια θα πεσουν πολυ, οποτε αν αγορασεις τωρα θα αγορασεις ακριβα.

 

Ισως σε κανα χρονο, αν εχει σταθεροποιηθει το τοπιο και ολοι τρεχουν σε 28nm asic να αξιζει περισσοτερο το συγκεκριμενο commodity exchange

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σύμφερε πολύ , ήτανε όσα λεφτά έχεις να διαθέσεις να τα έδινες απευθείας σε bitcoin . Αμα π.χ. πριν κανα μήνα που είχε 200$ το bitcoin αγόραζες , και πουλούσες πρίν λίγες μέρες που έφτασε τα 1000$ , έβγαζες 500% κερδος . Απλά και όμορφα , χωρίς θορυβόδη μηχανήματα και ρεύμα κλπ . Αμα κάποιος παρατηρήσει την καμπύλη του bitcoin , θα δεί οτι ενώ στην αρχή άξιζε με τα 1000 να κάνεις mining , τώρα αξίζει το investing . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...