Προς το περιεχόμενο

Bitcoin mining asic ubs συστοιχία


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα μου ήρθαν και τα usb bitcoin miner. Σε linux το cgminer τα αναγνώρισε με την μια χωρίς να χρειαστεί να κάνω τπτ άλλο. Απλά επειδή δεν έβρισκα ποια εντολή απενεργοποιεί την κάρτα γραφικών για mining κατέβασα την τελευταία έκδοση του cgminer που έχει βγάλει την υποστήριξη για gpu.

Πάντως αυτά τα usb βλέπω πιάνουν κανονικά τα 333mh/s όπως λένε. Επειδή είναι 8 προσωρινά θα τα αφήσω πάνω στο pc αλλά νομίζω πρέπει αν πάω για usb hub

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λέω να φτιάξω και ένα raspberry pi και να του πετάξω πάνω το hub για ακόμα χαμηλότερη κατανάλωση ρεύματος και απλά να το αφήσω να δουλέυει 24ωρο.

Για το θέμα των windows μπορεί να μου πει κανείς πως θα δει τα usb erupter?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα έχω βρει ένα usb 2.5gh και ένα butterfly 7gh στην ίδια τιμή. Το δεύτερο αξίζει η έχει μεγάλη κατανάλωση ρεύματος. Για το usb έχει πολύ μικρή πάντως κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λέω να φτιάξω και ένα raspberry pi και να του πετάξω πάνω το hub για ακόμα χαμηλότερη κατανάλωση ρεύματος και απλά να το αφήσω να δουλέυει 24ωρο.

Για το θέμα των windows μπορεί να μου πει κανείς πως θα δει τα usb erupter?

Έχεις εγκαταστήσει τον driver τους;

Έχω βάλει πολλά τέτοια σε windows και έπαιξαν όλα με την πρώτη.

Ο cgminer τα βλέπει αυτόματα, ενώ με τον Bfgminer πρέπει να κάνεις add device, και να δηλώσεις σε ποια COM το βλέπει ο υπολογιστής σου. πχ πατάς Μ, +, και πληκτρολογείς \\.\COMx (οπου χ ο αριθμός της COM που έχει πάρει)

Εναλλακτικά, αν έχεις πολλά, αντί για \\.\COMx πληκτρολογείς "all" και σκανάρει αυτόματα όλες τις σειριακές του υπολογιστή.

Για να απενεργοποιήσεις το GPU mining, χρειάζεσαι την παράμετρο -S opencl:noauto

Καλύτερα φτιάξε ένα script που να ξεκινάει τον miner σου, για να μη χρειάζεται να κάνεις πάντα τα παραπάνω.

π.χ ένα bat αρχείο που να περιέχει τα παρακάτω:

cd c:\path_του_miner

bfgminer (ή cgminer) -S opencl:noauto --scan-serial eupter:all -o "pool_address:port" -u "your_username" -p "your_password"

Αντικατέστησε ότι βρίσκεται σε " " με τα αντίστοιχα δικά σου.

 

το --scan-serial eupter:all ενεργοποιεί όλα τα usb asic που βλέπει ο υπολογιστής (για να μην πρέπει να τα προσθέτεις χειροκίνητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα έχω καταφέρει μεχρι στιγμής και τα τρέχω πάντα μέσω linux αν και τρέχω δύο παράλληλα προγράμματα το cgminer και το bfgminer γιατί το δεύτερο έχει συμβατόττηα με κάτι nanofury που έχω usb.\

Πλέον τα έχω πάνω στο netbook με usb hub. Για το raspberry θα δω αν το πρωχορήσω καθώς έχει αρκετά προβλήματα με τις usb θύρες του. Μια καλή λύση είναι και το beagleboard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Πλέν με το mining είμαι πάνω απο τα 150gh/s και βγάζει αν έχει καλό lucκ η pool γύρω στα 0.01 μπορεί και λίγο παραπάνω την μέρα. Πλέον η ιστορία με το mining έχει ξεφύγει γιατί απλά δεν μπορείς να το ακολουθήσεις. Για να το ακολουθήσεις το ξέφρενο ρυθμό που έχει η αύξηση των gh/s και την αύξηση δυσκολίας θα πρέπει να γίνεις μέτοχος στην ΔΕΗ άσε που δεν βγάζεις και τίποτα με άμεσο κέρδος. Προσωπικά το κάνω μόνο σαν χόμπι και θέλω να έχω και ένα μηχάνημα που να συμμετέχει στο δύκτιο του bitcoin. Από εδώ και πέρα θα πάω green και νομίζω σε κανα δίμηνο θα βάλω τα μηχανήματα πάνω στο gex.io και απλά θα αγοράζω εκεί επεξεργαστική ισχύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To mining πλέον σταδιακά γίνετε επιχείρηση που ασχολούνται μόνο σοβαρές εταιρείες και απομακρύνετε από τον απλό κόσμο. Πάρτε μια γεύση εδώ

 

http://newsbtc.com/2014/04/24/photos-kncminers-hashing-data-center/


Ενα πολύ καλό site με πληροφρίες ανα χώρα του νομικού καθεστώτος που έχουν για το bitcoin
 
 
ανανεώνετε αρκετά συχνά
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι fake?

και είναι για την εταιρία που είπες οτι άνοιξε την "KnCMiner"

 

http://www.ebay.com/itm/KnCMiner-Titan-One-Year-Litecoin-Scrypt-Mining-Contract-10Mh-s-/301159503277?pt=US_Virtual_Currency&hash=item461e8155ad

 

και δλδ νοικιάζεις για έναν χρόνο την λειτουργία απο κάποιο μηχανημα απο αυτά που έχουν εκει στην εταιρία χωρίς να έχεις εσυ κάποιο μηχανημα σπίτι σου και δεν πληρώνεις ρέυμα.

αλλά και πάλι δεν συμφέρει  γιατί ανεβαίνει συνέχεια η δυσκολία στο litecoin .δλδ αγοράζεις το συμβόλαιο 940€ και τον πρώτο μήνα θα βγάλεις 440€ τον 2ο 320€ τον 3ο 210€ τον 4ο 100€ τον 5ο 50€ και τον 6ο μηνα 0€.Δλδ 1150€ θα βγάλεις σε ένα χρόνο ενω το συμβόλαιο το χεις αγοράσει 940€.Δηλαδή τίποτα .Ψίχουλα το κέρδος :210 € σε ένα χρόνο κέρδος. Δεν συμφέρει.Ετσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα τις σημερινές ισοτιμίες δεν συμφέρει. Καλύτερα να αγοράσεις bicoin η litecoin και να περιμένεις μια αύξηση της ισοτιμίας του ποιο πολλά μπορεί να βγάλεις γιατί μέσα σε ένα χρόνο μπορεί να διπλασιαστεί η τιμή τους η μπορεί και να τα χάσεις όλα. Ακόμα αυτά τα συμβόλαια ενός χρόνου από χρήστες προσωπικά δεν τα εμπιστεύομαι, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γίνετε η πρώτη προσπάθεια δημιουργίας ελληνικής κοινότητας bitcoin. Για όσους θέλουν να δηλώσουν συμμετοχή μπορούν να πάρουν μέρος στην συζήτηση εδώ

 

 

https://bitcointalk.org/index.php?topic=585409.new#new

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...