Προς το περιεχόμενο

Κολλήματα και επανεκκινήσεις


Sange

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το συστημα μου ειναι asus

Geforce GTS 450

Intel Core 2 Duo CPU E655 2.33GHz

4,00 GB RAM 2x2GB Kingston

Windows 7 Ultimate

Δισκος 320GB

 

Γεια σας δεν εχω και το καλυτερο συστημα  pc αλλα γιατι να κανει αυτά τα κολλήματα.

ειναι και πολλή αργός οταν ανοιγει. :mellow: :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι λογοι μπορει να ειναι πολλοι. Κανε μια σαρωση με καποιο antivirus, με το malwarebytes και superantispyware, μηπως εχεις κολλησει κατι και αν εχεις εγκατεστημενο το ccleaner, πηγαινε εργαλεια> εκκινηση και oσα προγραμματα  ξεκινουν με την εναρξη των windows, κανε δεξι κλικ και διεγραψε τα ολα (πιθανως να μην σε αφησει το antivirus, αν εχεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειναι το hdd sentinel?

εχω κανει πολλα αλλα το pc μου τα εχει παιξε δηλαδη ανοιγουν κανονικα τα windows  εχω μια μαυρη οθονη. ακουω το ηχο των windows

και εχω την μαυρη οθονη και μετα απο μερικες επανακινησεις μπορει με 1 επαν. η 2 επαν. 3 επαν. και μετα ανοιγει μπαινω κανονικα στα windows. Αλλο που κανει μολις ανοιξω τον firefox κολαει δηλαδη μενει ενα ασπρο φοντο και κολαει αυτο δεν το κανει παντα.

Αυτα τα κανει σε ανιποψιαστο χρονο. :fear: :confused:

format που το εκανα δεν εχει 1 μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το hd sentinel (http://www.hdsentinel.com/) (λάθος το έγραψα πριν) είναι πρόγραμμα ελέγχου του σκληρού δίσκου. Μόλις το τρέξεις θα διαβάσει το smart του δίσκου και θα εμφανίσει τυχόν προβλήματα. Θα σου δώσει και ένα health που καλά είναι να είναι 100%.

 

Πάτα f8 επαναλαμβανόμενα κατά την εκκίνηση του υπολογιστή για να σου βγάλει λίστα με επιλογές και μπες σε Ασφαλή λειτουργία με δίκτυο (safe mode with network) και δες αν εκεί πάει καλά ή όχι.

 

Άλλος υπαίτιος μπορεί να είναι η κάρτα γραφικών (από τις μαύρες οθόνες που περιέγραψες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ενα εργαλειο που ελεγχει την κατασταση του σκληρου δισκου. Κατεβασε το απο Link.png Site: εδω τρεξτο και αναφερε τα αποτελεσματα.

Kανονικα πρεπει να τρεξεις κai αλλα προγραμματα, μηπως εxεις προβλημα hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλλημερα.

Δεν με εβγαλε προβλημα ο δισκος σκληρος. :-D

 

Εκανα και ενα τεστ στην ram παλι δεν εχω προβλημα. :-D

 

Εχει κανα προγραμα για τεστ της καρτας γραφικων. :confused:

 

Πως θα καταλαβω αν εχει προβλημα η οθονη..... :fear:

 

Μαλλον εινα προβλημα του υλικου..... :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κάρτα γραφικών πρέπει να την αλλάξεις για να δεις αν φταίει αυτήν.

Σε ασφαλή λειτουργία δουλεύει; Σε ρώτησα πριν αλλά δεν απάντησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κάρτα γραφικών πρέπει να την αλλάξεις για να δεις αν φταίει αυτήν.

Σε ασφαλή λειτουργία δουλεύει; Σε ρώτησα πριν αλλά δεν απάντησες.

Τι λες αν δουλευει το pc μου η το προγραμμα για να δει αν ο δισκος ειναι καλα?

Σε ασφαλη λειτουργια μπενει και το προγραμμα τρεχει και λεει υγεια δισκου 100% και θερμοκρασια 19-33

τα ευκολος ενοουμενα παραληποντε? :-D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ασφαλή λειτουργία η κάρτα γραφικών δουλεύει σε vga mode ενώ σε κανονική λειτουργία ενεργοποιούνται οι drivers για την πλήρη αξιοποίηση την κάρτας.

Δοκίμασε να απεγκαταστήσεις τους drivers από ασφαλή λειτουργία και διέγραψε τον φάκελο nvidia από τον δίσκο (χύμα στον C θα είναι). Κάνε επανεκκίνηση και άστο να στήσει αυτόματα την κάρτα για να δεις αν είναι θέμα drivers.

 

Κατέβασε και ένα ubuntu, κάψτο σε dvd σαν iso (κάντο με το image burn αν δεν έχεις κάποιο πρόγραμμα) και μπούταρε με αυτό. Επέλεξε Ελληνικά και δοκιμή και δούλεψε το λίγο να δεις πως πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ασφαλή λειτουργία η κάρτα γραφικών δουλεύει σε vga mode ενώ σε κανονική λειτουργία ενεργοποιούνται οι drivers για την πλήρη αξιοποίηση την κάρτας.

Δοκίμασε να απεγκαταστήσεις τους drivers από ασφαλή λειτουργία και διέγραψε τον φάκελο nvidia από τον δίσκο (χύμα στον C θα είναι). Κάνε επανεκκίνηση και άστο να στήσει αυτόματα την κάρτα για να δεις αν είναι θέμα drivers.

 

Κατέβασε και ένα ubuntu, κάψτο σε dvd σαν iso (κάντο με το image burn αν δεν έχεις κάποιο πρόγραμμα) και μπούταρε με αυτό. Επέλεξε Ελληνικά και δοκιμή και δούλεψε το λίγο να δεις πως πάει.

Χωρις να εχω κατι εναντιον σου τα λες μισα.

1. υπογραμιση να στηθει αυτοματα η καρτα?

2 υπογραμιση τη να δω μεσα απο τα ubuntu?

3. το συστημα μου ειναι οταν θυματε χερεται τωρα που κανει κρυο για ανοιξει κανω 4-5 επανακινησεις. μετα που θα ξεσταθει δεν παρουσιαζει καποιο προβλημα οτι αφορα με επανακινησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη, αλλα ο micos καλα σου τα λεει, εσυ δεν καταλαβες καλα. Ξαναδιαβασε με προσοχη ενα, ενα και θα καταλαβεις.

Αυτο που λεει για το ubuntu, θα κανεις boot μ' ενα live cd και θα επιλεξεις δοκιμαστε τα ubuntu (αν θυμαμαι καλα) και θα μπεις κανονικα σε περιβαλλον linux, για να δεις πως συμπεριφερετε εκει ο υπολογιστης, αν δηλαδη εχει και εκει κολληματα η λειτουργει κανονικα.

Εαν δεν γνωριζεις την διαδικασια βρες καποιον που γνωριζει, δεν ειναι και τιποτα το δυσκολο.

Εαν θελεις παλι να δοκιμασεις εαν η καρτα γραφικων εχει προβλημα διαβασε Link.png Site: εδω και συγκεκριμενα εκει που λεει GPU (κάρτα γραφικών) αλλα δοκιμαζεις με δικη σου ευθυνη, γιατι μπορει να δημιουργηθει προβλημα στην καρτα εαν εχει παθητικη ψυξη, γι' αυτο εαν θελεις να κανεις την δοκιμη και να αποφυγεις την παραπανω διαδικασια, ρωτα καποιον που γνωριζει καλα το θεμα εδω μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν

Υπογράμμιση 1. Φαντάζομαι ότι έχεις 7άρια ή τουλάχιστον vista αφού έκανες πρόσφατα φορμάτ, οπότε αν απεγκαταστήσεις την κάρτα γραφικών και διαγράψεις τους drivers από τον φάκελο C:\nvidia, στην επανεκκίνηση τα win θα βρουν και θα κατεβάσουν μόνα τους drivers, αυτούς που πιστεύουν ότι είναι σωστοί (και όχι απαραίτητα οι τελευταίοι). Έτσι θα σιγουρευτούμε ότι δεν είναι θέμα drivers.

 

Υπογράμμιση 2. Λάθος μου που φαντάστηκα ότι ξέρεις τι είναι το ubuntu και ότι τρέχει χωρίς εγκατάσταση. +1 Σε αυτό που είπε ο sirios. Μπούταρε με το cd και δες πως πάει. Κατά πάσα πιθανότητα θα σου στήσει και κάρτα δικτύου οπότε θα έχεις internet.

 

3. Αυτό δηλώνει πρόβλημα ψυχρής κόλλησης και είναι πρόβλημα hardware. Κάποια στιγμή δεν θα σου ανοίγει καθόλου. Επείδή με τα λεγόμενα σου το πρόβλημα επικεντρώνεται στην κάρτα γραφικών καλά είναι να δοκιμάσεις αν μπορείς με κάποια άλλη και αυτήν να την πας για "ψήσιμο". Με το τελευταίο κυριολεκτώ. Ψήνουν με πιστόλι θερμού αέρα την πλακέτα σε αρκετά υψηλές θερμοκρασίες για να ξαναδέσουν οι κολλήσεις και αλλάζουν την θερμοαγώγιμη πάστα. Κατά 80% η συσκευή επανέρχεται και δουλεύει κανονικά. Το έκανα σε κάρτα γραφικών από λάπτοπ (gf 8600M gs) και το λαπτοπ δούλεψε κανονικά ενώ πριν με το που έμπαινε στα win και ενεργοποιούσε την vga πετούσε χρώματα στην οθόνη και στο καπάκι μπλε οθόνη και επανεκκίηση.

 

Δοκίμασε το furmark (http://www.ozone3d.net/benchmarks/fur/) και κάνε ένα stress test την κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάνεις οπουδήποτε υπάρχουν κολλήσεις με καλάι, δηλαδή παντού, ακόμα και σε μητρικές. Το ψήσιμο στις μητρικές από τα laptop της cyta (hp compaq 6145 και 615) πάει σύννεφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...