Προς το περιεχόμενο

Κολλήματα και επανεκκινήσεις


Sange

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Σωστα, παντως πολλα ολοκληρωμενα ειναι κολλημενα στην πανω πλευρα, αν τυχει περιπτωση θα το δοκιμασω, δεν θα εχω να χασω και τιποτα. thank's.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα γραφικων επιασε του 72 βαθμους με αυτο το προγραμα Φουμαρκ.

Σουβλακια ξερω να  ψηνω να βαλω την καρτα στο φουρνο με πατατες απο εκει φενετε πηρε το ονομα Φουμαρκ.

Τι λετε ψινω καμια μπριζωλα με την καρτα μου. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δει είναι φουμαρκ αλλά φουρμαρκ (furmark). Fur σημαίνει γούνα, εξ ου και οι "τρίχες" που βλέπεις!

72 βαθμοί δεν είναι υπερβολικά ψηλή θερμοκρασία για κάρτα γραφικών, μην το συγκρίνεις με τους επεξεργαστές που δουλεύουν γύρω στους 50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξα την καρτα γραφικων και το προβλημα διορθωθηκε δεν εχω μαυρη οθονη.

Αξιζει να φτιαξω την καρτα την παλια οπως ειπατε παραπανο με το ψισημο δηλαδη κολλήσεις?

 

Μπορώ να εντοπισο ακριβος το προβλημα της καρτας?

Υπαρχει περιπτωση να θελει κατι σαν παστα?....

Πες τε τι και πως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δοκιμάσεις να αλλάξεις πάστα μήπως και διορθωθεί.

Το ψήσιμο πρέπει να γίνει από κάποιον που ξέρει τον τρόπο και έχει τα εργαλεία (πιστόλι θερμού αέρα καλής ποιότητας και ηλεκτρονικό θερμόμετρο λέιζερ), αλλιώς δεν θα κάνεις τίποτα.

Η θερμοκρασία στις κολλήσεις πρέπει να ανεβεί στου 223 βαθμούς κελσίου, Παρακάτω δεν θα μαλακώσει το καλάι για να κλείσουν οι ψυχρές κολλήσεις και παραπάνω μπορεί να λιώσει το καλάι και να απλωθεί με τον θερμό αέρα στις διπλανές επαφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπαρχει και αλλος τροπος, παιρνεις το κολλητηρι και οπου εχει ψυχρη κολληση, μια μια, τις ξαναπερνας ;)

Αυτό το "κόλπο" ίσως να δουλέψει σε DIY electronics αλλά εμφανίζονται τρία σοβαρά προβλήματα σε εργοστασιακές κολλήσεις, ιδίως σε μικροηλεκτρονικά όπως οι πλακέτες υπολογιστών.

α) Οι κολλήσεις είναι χιλιάδες για να τις ελέγξεις μια-μια με το μάτι. Πάνω στον επεξεργαστή μπορεί να έχει και 500 κολλήσεις.

β) Η ψυχρή κόλληση μπορεί να είναι από την εσωτερική μεριά και να μην είναι εμφανή με γυμνό μάτι.

γ) Οι κολλήσεις είναι πολύ κοντά η μία με την άλλη για να διορθώσεις μια ψυχρή κόλληση με ένα συμβατικό κολλητήρι. Το πιθανότερο είναι να γεφυρώσεις δύο ή περισσότερες κολλήσεις και να τα κάνεις σπαγγέτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τώρα στα κάνει με την αλλαγμένη κάρτα γραφικών ή ξαναέβαλες την ίδια;

ΑΝ στο κάνει με την καινούργια τότε μπορεί να φταίει η μητρική ή ο επεξεργαστής (θερμοκρασίες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραξενο ειναι  οτι αυτα ( μαυρη οθονη και κολληματα) τα κανει στην αρχη οταν ανοιγω το pc μου...... μετα ολα καλα!!!!.

Αυτο που καταλαβα το pc μου εχει πεσει κατα 50% σε απόδοση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε είναι ή μητρική ή επεξεργαστής. Δύσκολα τα πράγματα.

Πάρε μια arctic silver και άλλαξε πάστα στον επεξεργαστή. Καθάρισε καλά τα υπολείμματα της παλιάς με ένα βαμβάκι με λίγο οινόπνευμα και βάλε μια μικρή ποσότητα στο κέντρο. Άπλωσε την ομοιόμορφα με μια πλαστική κάρτα (τηλεκάρτα, πιστωτική κτλ). Δες στο youtube αν δεν είσαι σίγουρος πως να το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παστα εβαλα οχι σιλβερ . Με την καρτα του αρπαξε δεν παει καλα με κανει κολληματα αλλα μετην αλλη ειναι ποιο καλητερα αλλα παλι εχω μαύρη οθονη μεχρι να μπω κανονικα στα windows. Λεω να βαλω την καρτα στην καταψυξη για να επανελθει. τη λες για αυτο

κασπερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...