Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη παστας σε καρτα γραφικων..


stratigos24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ενα λαπτοπ cq71 που εχω με την καρτα γραφικων g103m, ειδα σημερα καποια στιγμη που ακουσα να δουλευει πολυ το ανεμιστηρακι, να λεει το gadget: gpu observer 92+ βαθμους. Αμεσως, το σηκωσα λιγο πιο ψηλα και εβαλα ενα ανεμιστηρακι μικρο να το βαραει δυνατα απο κατω και αρχισε να πεφτει. Το λαπτοπ ειναι πανω σε βαση για ψυξη (15αρα βαση, 17αρι λαπτοπ, αλλα οκ, πιστευω κανει δουλεια). Η θερμοκρασια τωρα σε idle (γραφοντας αυτο το μυνημα στο insomnia) ειναι 50-57 και ενα βιντεακι που ειδα πηγε 60. Οταν ειδα 92+ δεν εβλεπα βιντεακι ή επαιζα παιχνιδι. Τι να ειναι δεν ξερω. Να αλλαξω παστα στην καρτα γραφικων? Ο επεξεργαστης ειναι οκ με θερμοκρασιες να κυμαινονται γυρω στους +/- 50 βαθμους.

 

Αν ειναι να αλλαξω παστα, η καρτα που ειναι? Καταλαβαινετε καπως που ειναι απο το παρακατω βιντεο?

 

http://www.youtube.com/watch?v=kZ1rHZwzWkw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 4:19 !
Βρες το repair manual της HP για το laptop σου λύσε το ολο προσεκτικά , αυτο που σου προκαλει overheating ειναι οι βουλομένες τρυπες που φευγει ο ζεστος αερας.Γενικα ανοιξετο ,λυσε και το fan Καθαρισε προσεκτικα τα fins και τις τρυππς απο την μεσα πλευρα και βαλε νεες παστες στα chips. Αφου λειτουργει η καρτα γραφικων μετα τα 92 C Παλι καλα.
Παντως το laptop σου σε λυσιμο και αρχιτεκτονικη θυμιζει πολυ το δικο μου HP DV6 1300 Series .
Μια φωτο απο τα δικα μου fins του ανεμιστήρα
556310_545428255484408_2086806254_n.jpg

Και μετά το καθαρισμα
229925_545431022150798_891654405_n.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...