Προς το περιεχόμενο

μικρος αστιγματισμος υπαρχει ελπις να φυγει??(χωρις λειζερ)


Evilbill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα ειμαι 27 χρονων και εχω θεμα οπως και αρκετοι απο εδω με αστιγματισμο και μυωπια..δεν εχω πολι 1,25 στο αριστερο και 1 στο δεξι + 1.25 και 1.75 μυωπια..μπορει να ειναι λιγο αλλα ειναι αρκετα ενοχλητικο + με κατι μυγακια που εχω στο οπτικο πεδιο και ειδικα που καθομε ωρες στο pc..υπαρχει ελπιδα χωρις βεβαια γυαλια ι λειζερ να φυγει με καποιο τροπο φυσιολογικα..εχω διαβασει για κατι φακους που φτιαχνουν τον κερατοκονο του ματιου και για κατι ασκησεις για τα ματια..οποιος εχει καπια πληροφορια ας μου γραψει απο κατω..πιστευω αν μονο ειναι το θεμα ειναι ι διαθλαση υπαρχει τροπος να φτιαχτουν τα ματια εκτος και αν εχεις κατι παθολογικο τι πιστευετε εσεις γι αυτο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω εχω αστιγματισμο και μετα απο αυτη την παραγραφο μου ανέβηκε..

 

οχι δε φευγει σχεδόν ποτε (ισως οταν σου έρθει πρεσβυωπια να φυγει).

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως ο αστιγματισμος, εχω διαβασει, αυξανεται με την ηλικια

ο οφθαλμιατρος σου ξερει τι πρεπει να γινει στη περιπτωση σου

 

εγω ειμαι 40 παντως.. και η μυωπια ανεβηκα στο ενα μισο βαθμο και ο αστιγματισμος (οποτε ειναι μυθος που λενε οτι σταθεροποιεται και δεν ανεβαινει)

επισης, προσοχη με τους φακους και τη καταχρηση τους 

μολις περσι εμαθα μετα απο 20 χρονια διαρκους χρησης οτι οι φακοι επειδη εφαπτονται με το βολβο... τον παραμορφωνουν και του δινουν το σχημα πεπονιου (βλεπε αστιγματισμο) ... τυχαιο;;;;

 

Επισης, δεν ειναι τυχαιο που οι γιατροι φορανε γυαλια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως ο αστιγματισμος, εχω διαβασει, αυξανεται με την ηλικια

ο οφθαλμιατρος σου ξερει τι πρεπει να γινει στη περιπτωση σου

 

εγω ειμαι 40 παντως.. και η μυωπια ανεβηκα στο ενα μισο βαθμο και ο αστιγματισμος (οποτε ειναι μυθος που λενε οτι σταθεροποιεται και δεν ανεβαινει)

επισης, προσοχη με τους φακους και τη καταχρηση τους 

μολις περσι εμαθα μετα απο 20 χρονια διαρκους χρησης οτι οι φακοι επειδη εφαπτονται με το βολβο... τον παραμορφωνουν και του δινουν το σχημα πεπονιου (βλεπε αστιγματισμο) ... τυχαιο;;;;

 

Επισης, δεν ειναι τυχαιο που οι γιατροι φορανε γυαλια :)

επεισης δεν ειναι τυχαιο που οι γιατροι δεν κανουν lasik

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μυγάκια δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο, τα έχω και γω αλλά θα πρέπει να προσέχεις πάρα πολύ, ειδικά τον καλοκαίρι με τον ήλιο, γιατί αυτό ουσιαστικά είναι πολύ πολύ πολύ μικρές τρυπούλες στον αμφιβληστροειδή. Να μην πιέζεσαι και να μην σηκώνεις πολλά βάρη. Και ο αστιγματισμός δυστυχώς δεν φεύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διστιχως τα μυγακια ειναι παρα πολλα επειδη τωρα αρχισε να σισορευετε το υαλοειδες απο οτι μου ειπαν οι οθφαλμιατροι και επεισης κατι φλασακια μικρα..εχετε παρατιρισει οταν κοιτατε καποιο τοιχο ι κατι backround αν εστιαζετε οτι κατι σαν να κινιτε με αυτα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι φυσιολογικά μη φοβάσαι.. τα έχω μια ζωή.. κεραυνοί και διάφορα άλλα που κινούνται σε άσπρο φόντο. ο οφθαλμίατρος μου είπε οτι τα έχουν πολλοι .. τα επιδεινώνει η έκθεση στον ήλιο.. γι αυτό να αγοράζετε καλά γυαλιά ηλίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αστιγματισμο μπορει να εχεις απο την μερα που γεννιεσαι απλα οσο γερνας-γερναει το ματι και εμφανιζεται.το ιδιο γινεται και με το αν φορεσεις γυαλια-φακους το ματι ξεκουραζεται οποτε εμφανιζεται κ ο αστιγματισμος.

με 1.7 δεν κανεις λειζερ.
με αρκετες μυωψιες-floaters-μυγακια-ιστος αραχνης παλι δεν κανεις λειζερ θα εμφανισεις περισσοτερα.
δεν ειναι τρυπες αλλα "χαρακιες"!!!!!!
φλασιες=φωτοψιες τεσπα οταν αυτα συμβαινουν συχνα πας για αποκολληση.οποτε στο "κολλανε" με λειζερ.

Οι «μυοψίες» οφείλονται συνηθέστερα σε ηλικιακή εκφυλιστική αλλοίωση του υαλοειδούς. Το υαλοειδές είναι η διαφανής γέλη (gel) που υπάρχει στο εσωτερικό του οπισθίου μέρους των ματιών μας και φυσιολογικά βρίσκεται προσκολλημένο στα εσωτερικά τοιχώματα του οφθαλμού (στον αμφιβληστροειδή, το οπτικό νεύρο και την οπίσθια επιφάνεια του κρυσταλοειδούς φακού).

Με τα χρόνια, το υαλοειδές , χάνει την ομοιογένειά του και ρευστοποιείται κυρίως κεντρικά και λιγότερο περιφερικά. Το κεντρικό ρευστοποιημένο υαλοειδές δεν μπορεί πλέον να στηρίξει το περιφερικό που είναι πιο συμπαγές, με αποτέλεσμα το τελευταίο να αποκολλάται από τα εσωτερικά τοιχώματα του οφθαλμού και από την πρόσφυσή του στο οπτικό νεύρο (οπίσθια αποκόλληση υαλοειδούς). Μικρά κομματάκια συμπαγούς υαλοειδούς «πλέουν» στο κεντρικό ρευστοποιημένο υαλοειδές και γίνονται αντιληπτά από τον ασθενή σαν «μυγάκια».

Δεν είναι όμως μόνο εκφυλιστικής αιτιολογίας οι μυοψίες. Άλλες αιτίες που μπορεί να έχουν ανάλογη κλινική εκδήλωση είναι:

α) Η υψηλή μυωπία ακόμα και σε νέα άτομα λόγω αύξησης προσθιοπίσθιας διαμέτρου του οφθαλμού.

β) Η ενδοφθάλμια φλεγμονή (πχ. ραγοειδίτιδο, ενδοφθαλμίτιδα) λόγω ύπαρξης εξιδρωματικών στοιχείων στο υαλοειδές.

γ) Η ενδοϋαλοειδική αιμορραγία και η διαφυγή έμμορφων στοιχείων του αίματος προς το υαλοειδές λόγω διαβητικής, αποφρακτικής, τραυματικής ή ιατρογενούς αιτιολογίας.

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΜΥΟΨΙΩΝ:

Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν χρειάζεται καμία θεραπεία. Ο εγκέφαλος γενικά έχει την τάση να αγνοεί ότι δεν χρειαζόμαστε οπότε σχετικά σύντομα το φαινόμενο των μυοψιών μειώνεται και τελικά σταδιακά εκλείπει (fade out). -aporw giati to grafun akomh.an exeis 1-2 ok alla apo kei k pera den pezei-

Εάν ένα στίγμα εμφανίζεται ακριβώς μπροστά στον οπτικό σας άξονα, μπορείτε μετακινώντας το βλέμμα σας σε διάφορες κατευθύνσεις να το βοηθήσετε να αλλάξει θέση.

Όταν τα «μυγάκια» επηρεάζουν την όρασή σας αισθητά και δεν βελτιώνονται με τον χρόνο, τότε μπορούμε να επιχειρήσουμε βιτρεκτομή (χειρουργική επέμβαση με την οποία «καθαρίζουμε» το υαλοειδές). Η μέθοδος αυτή ωστόσο πρέπει να εφαρμόζεται μετά από πολύ σκέψη, αφού συχνά συνοδεύεται από σημαντικές επιπλοκές (ρωγμές ή αποκόλληση αμφιβληστροειδούς, καταρράκτη κα)
yparxei kai h lisi me YAG laser


http://epiplokes-lasik.blogspot.gr/2010/11/floaters.html
eye-floaters.jpg

ολα αυτα υπαρχουν ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ κανεις δεν ξερει τι θα συμβει στο μελλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι φυσιολογικά μη φοβάσαι.. τα έχω μια ζωή.. κεραυνοί και διάφορα άλλα που κινούνται σε άσπρο φόντο. ο οφθαλμίατρος μου είπε οτι τα έχουν πολλοι .. τα επιδεινώνει η έκθεση στον ήλιο.. γι αυτό να αγοράζετε καλά γυαλιά ηλίου

φιλε ειχα κατσει τον τελευταιο μηνα να με βαραει ο ηλιος για κανα 15λεπτο τιν ημερα αλλα βεβαια με κλειστα ματια χωρις ομως γιαλια λες γι αυτο να τα παθα αυτα..τωρα πλεον και σε τοιχο ι φοντο βλεπω κατι σαν μικρα να κινουντε λες να τα χω για παντα??παντος και προσφατα που πιγα ολα φισιολογικα τα βρηκαν δεν ξερω τι φταει πραγματικα και εχω ψυλοσαλταρει

αστιγματισμο μπορει να εχεις απο την μερα που γεννιεσαι απλα οσο γερνας-γερναει το ματι και εμφανιζεται.το ιδιο γινεται και με το αν φορεσεις γυαλια-φακους το ματι ξεκουραζεται οποτε εμφανιζεται κ ο αστιγματισμος.

με 1.7 δεν κανεις λειζερ.

με αρκετες μυωψιες-floaters-μυγακια-ιστος αραχνης παλι δεν κανεις λειζερ θα εμφανισεις περισσοτερα.

δεν ειναι τρυπες αλλα "χαρακιες"!!!!!!

φλασιες=φωτοψιες τεσπα οταν αυτα συμβαινουν συχνα πας για αποκολληση.οποτε στο "κολλανε" με λειζερ.

 

Οι «μυοψίες» οφείλονται συνηθέστερα σε ηλικιακή εκφυλιστική αλλοίωση του υαλοειδούς. Το υαλοειδές είναι η διαφανής γέλη (gel) που υπάρχει στο εσωτερικό του οπισθίου μέρους των ματιών μας και φυσιολογικά βρίσκεται προσκολλημένο στα εσωτερικά τοιχώματα του οφθαλμού (στον αμφιβληστροειδή, το οπτικό νεύρο και την οπίσθια επιφάνεια του κρυσταλοειδούς φακού).

 

Με τα χρόνια, το υαλοειδές , χάνει την ομοιογένειά του και ρευστοποιείται κυρίως κεντρικά και λιγότερο περιφερικά. Το κεντρικό ρευστοποιημένο υαλοειδές δεν μπορεί πλέον να στηρίξει το περιφερικό που είναι πιο συμπαγές, με αποτέλεσμα το τελευταίο να αποκολλάται από τα εσωτερικά τοιχώματα του οφθαλμού και από την πρόσφυσή του στο οπτικό νεύρο (οπίσθια αποκόλληση υαλοειδούς). Μικρά κομματάκια συμπαγούς υαλοειδούς «πλέουν» στο κεντρικό ρευστοποιημένο υαλοειδές και γίνονται αντιληπτά από τον ασθενή σαν «μυγάκια».

 

Δεν είναι όμως μόνο εκφυλιστικής αιτιολογίας οι μυοψίες. Άλλες αιτίες που μπορεί να έχουν ανάλογη κλινική εκδήλωση είναι:

 

α) Η υψηλή μυωπία ακόμα και σε νέα άτομα λόγω αύξησης προσθιοπίσθιας διαμέτρου του οφθαλμού.

 

β) Η ενδοφθάλμια φλεγμονή (πχ. ραγοειδίτιδο, ενδοφθαλμίτιδα) λόγω ύπαρξης εξιδρωματικών στοιχείων στο υαλοειδές.

 

γ) Η ενδοϋαλοειδική αιμορραγία και η διαφυγή έμμορφων στοιχείων του αίματος προς το υαλοειδές λόγω διαβητικής, αποφρακτικής, τραυματικής ή ιατρογενούς αιτιολογίας.

 

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΜΥΟΨΙΩΝ:

 

Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν χρειάζεται καμία θεραπεία. Ο εγκέφαλος γενικά έχει την τάση να αγνοεί ότι δεν χρειαζόμαστε οπότε σχετικά σύντομα το φαινόμενο των μυοψιών μειώνεται και τελικά σταδιακά εκλείπει (fade out). -aporw giati to grafun akomh.an exeis 1-2 ok alla apo kei k pera den pezei-

 

Εάν ένα στίγμα εμφανίζεται ακριβώς μπροστά στον οπτικό σας άξονα, μπορείτε μετακινώντας το βλέμμα σας σε διάφορες κατευθύνσεις να το βοηθήσετε να αλλάξει θέση.

 

Όταν τα «μυγάκια» επηρεάζουν την όρασή σας αισθητά και δεν βελτιώνονται με τον χρόνο, τότε μπορούμε να επιχειρήσουμε βιτρεκτομή (χειρουργική επέμβαση με την οποία «καθαρίζουμε» το υαλοειδές). Η μέθοδος αυτή ωστόσο πρέπει να εφαρμόζεται μετά από πολύ σκέψη, αφού συχνά συνοδεύεται από σημαντικές επιπλοκές (ρωγμές ή αποκόλληση αμφιβληστροειδούς, καταρράκτη κα)

yparxei kai h lisi me YAG laser

 

http://epiplokes-lasik.blogspot.gr/2010/11/floaters.html

eye-floaters.jpg

ολα αυτα υπαρχουν ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ κανεις δεν ξερει τι θα συμβει στο μελλον

φιλε πιστευω οπως εγραψα και πανω οτι αν δεν εχεις κατι παθολογικο στα ματια μπορεις και μονο σου να τα φτιαξεις δεν ειναι κατι που ειναι ακατορθοτο οπως μεγαλωνει ι μυωπεια στο χερι σου ειναι να τιν σταθεροποιησης και να τιν μικρινεις τουλαχιστον ετσι πιστευω οταν ειναι βεβαια το ματι υγιεις..οταν εχεις κατι αλλο ομως οπως καταραχτη ι οπτικι νευριτιδα ι τπτ τετοιο αυτο ειναι αλλο θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως το φτιαχνεις μονος σου ρε παιδια?

τι φακος ειναι αυτος που λετε?μηπως ο φακος ηταν για κερατόκωνο ?!?!?!??

κατα 99% δεν γινονται αυτα...

http://www.missbloom.gr/health-and-wellness/ygeia/2035/articles/epixeirisi-koftero-vlemma--10-askiseis-g/article.aspx

http://directnews.gr/health/313-5-eyes-vision.html

κακο χλωμο να κανουν αλλα να γιατρευουν χλωμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ένα ψέκασμα και είσαι κομπλέ από μυγάκια, κατσαρίδες, ποντίκια, αλογόμυγες και οτιδήποτε σου κατέβει. Πέρα από την πλάκα μην ανησυχείς για τίποτα. Τα μυγάκια που λες το 80% του πλανήτη τα βλέπει. Πρώτον, ηρέμησε αν σε ανησυχεί αυτό γιατί δεν είναι κάτι το τρομερό. Δεύτερον, ποτέ μα ποτέ μην κοιτάς στο ίντερνετ για τυχόν προβλήματα που έχεις με την υγεία σου γιατί θα κλαις. Θα γίνεις χειρότερα γιατί πονοκέφαλο να έχεις θα σε βγάλει με καρκίνο στην μήτρα η ότι είσαι έγκυος:P. Ζήτα την γνώμη ειδικού αν σε ανησυχεί κάτι πολύ. Μακριά από το ίντερνετ για τέτοια θέματα.

 

p.s Κράτα καμιά μυγοσκοτώστρα καλού κακού :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...
  • 1 χρόνο αργότερα...

Εχω 1.75 μυωπια και λιγο αστιγματισμο. Μου προτεινε ο γιατρος να παει την μυωπια στα γυαλια 1.25 (ο ιδιος λεει οτι εχω 1.50) και να αυξησει τον αστιγματισμο. Θα βλεπω λεει καλυτερα. Ποια η γνωμη σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...