Προς το περιεχόμενο

To Nokia Lumia 1520 στην Ελλάδα με τιμή €749


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Dr, δεν χρειάζονται. Αλλα όταν βλεπουνε μικρές ραμ τα ανοητα android fanboys τα κράζουν γιατι συνήθισαν στις μεγάλες επειδή το κακογραμμένο λογισμικό τους και με άπειρες θα έχει lag, γιαυτο έπρεπε να βαλουν και αυτές μεγάλες ραμ στις ναυαρχίδες. Αν δεν πιστεύεις δοκίμασε κανα 520 και άρχισε να απορείς πως το κάνει η MS και τα φθηνιαρικα κινητά της πετάνε σαν τις ναυαρχίδες, και τις google σέρνονται σαν σαλίγκαροι διπλα τους. (περιμένω τις κλασικές απαντησεις απο αντροιντακιδες "δεν έχετε apps" και "το δικο μου nexus πάει σφαίρα" κλπ. Αφηστε το μάγκες, η αντροιντ ναυαρχίδα σας είναι πιο αργή απο το Lumia 520 του μικρού μου αδερφού)

Όντως δεν έχουν εφαρμογές να μην πω για custom roms, Ubuntu touch και πολλά άλλα που δεν υπάρχουν στα WP8.
 
Το βασικότερο όμως είναι οι εφαρμογές και το UI του Android, δεν λέω ότι τα WP8 είναι χάλια αλλά τώρα αρχίζουν και ανεβαίνουν και το 1520 είναι πολύ καλό κινητό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια ίντσα παραπάνω περνάμε σε τάμπλετ και η τιμή πέφτει αυτομάτως στο 1/3...

άγνωσται αι βουλαί της τεχνολογίας!

 

Ποιο 4G επώνυμο tablet μπορείς να αγοράσεις στα 250Ε με αυτά τα χαρακτηριστικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερόμουν στα υποψήφια θύματα που θα αγοράσουν ένα κινητό που έχει αυτά τα χαρακτηριστικά όταν το store έχει εφαρμογές που δεν χρειάζονται το 1/3 την επεξεργαστικής του ισχύος. Όχι επειδή είναι τόσο καλά γραμμένες ή καλό το λειτουργικό αλλά επειδή είναι τόσο φτωχό σε ποιότητα το store ακόμη. Δύσκολα κάνει develop κάποιος εφαρμογές για WP. Είμαι στον κλάδο της πληροφορικής και δουλεύω σε εταιρία development εφαρμογών και ακόμη είναι αστείο το να σκεφτεί κανείς να κάνει εφαρμογή για WP. Κανένας πελάτης δεν θα διαθέσει λεφτά για την πλατφόρμα των Windows. Ξεκινάει με iOS σχεδόν πάντα και μετά ίσως κάνει και Android.

 

Το πιο λυπηρό δεν ειναι οτι χαρακτηρίζεις θύματα κάποιους, αλλά οτι είσαι επαγγελματίας developer. Αλήθεια, οταν πηγαίνεις σε ενα μαγαζί επιθυμείς να σε αντιμετωπίζουν σαν θύμα το οποίο το λυπούνται και γιαυτο το εξυπηρετούν; Τραγικά τα σχόλια σου, ειδικότερα στην εποχή την οποία ζούμε. Θα περίμενα με τέτοια ανεργία, οι σημερινοί εργαζόμενοι να σέβονται τους πελάτες τους. Μάλλον ακομα και σήμερα υπαρχουν αρκετοί οι οποίοι θεωρούν οτι κάνουν χάρη στους άλλους που δουλεύουν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τουμπανο το κινητακι για οσους προτιμουν τις μεγαλες οθονες.

nokia συνεχιζει να προσφερει πολυ καλες συσκευες και windows phone να βελτιωνονται συνεχως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/watch?v=GKe8S7beC6s

 

Καλά είναι ούτε χίλια δεν κάνει στην τιμή περιλαμβάνετε ο ναύαρχος και ο υπόλοιπος στόλος  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Windows Phone βρίσκονται σε UI και UX ωριμότητα εκεί που ήταν το Eclair (αντε βία βία στο επίπεδο του Froyo). Δε χρειάζεται να κρίνουμε ανόμοια πράγματα, πολύ δε περισσότερο να οχυρωνόμαστε σε στρατόπεδα.

Προσωπικά, πιστεύω ότι το Windows Phone θα εκτιναχθεί. Είναι πιο συμπαγές ως project και οι νορμες που ακολουθεί, το οδηγούν σε σίγουρα μονοπάτια.

Ως developer βλέπω potentials. Το ατού του .net είναι πολύ ισχυρό κυρίως στο Rapid application development. Εκεί πάνω θα χτιστουν εφαρμογές πολλές και συστήνω υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dr, δεν χρειάζονται. Αλλα όταν βλεπουνε μικρές ραμ τα ανοητα android fanboys τα κράζουν γιατι συνήθισαν στις μεγάλες επειδή το κακογραμμένο λογισμικό τους και με άπειρες θα έχει lag, γιαυτο έπρεπε να βαλουν και αυτές μεγάλες ραμ στις ναυαρχίδες. Αν δεν πιστεύεις δοκίμασε κανα 520 και άρχισε να απορείς πως το κάνει η MS και τα φθηνιαρικα κινητά της πετάνε σαν τις ναυαρχίδες, και τις google σέρνονται σαν σαλίγκαροι διπλα τους. (περιμένω τις κλασικές απαντησεις απο αντροιντακιδες "δεν έχετε apps" και "το δικο μου nexus πάει σφαίρα" κλπ. Αφηστε το μάγκες, η αντροιντ ναυαρχίδα σας είναι πιο αργή απο το Lumia 520 του μικρού μου αδερφού)

 

Θα συμφωνήσω με το παλικάρι στο μέγιστο. Αγόρασα το Nokia Lumia 520 για κάποιον δικό μου και πραγματικά... πετάει. Στην ίδια τιμή, android κινητά (π.χ samsung ace 2) "lagaroun".

 

Δυστυχώς αν θέλετε Android και να πετάει, πρέπει να διαθέσετε μεγαλύτερο χρηματικό budget - εγώ π,χ επειδή ήθελα κάτι άνετο πήγα σε LG Nexus 5, ελαφρύ, γρήγορο και χωρίς τα λογισμικά της Samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όντως δεν έχουν εφαρμογές να μην πω για custom roms, Ubuntu touch και πολλά άλλα που δεν υπάρχουν στα WP8.
 
Το βασικότερο όμως είναι οι εφαρμογές και το UI του Android, δεν λέω ότι τα WP8 είναι χάλια αλλά τώρα αρχίζουν και ανεβαίνουν και το 1520 είναι πολύ καλό κινητό.

 

1. Mην καθομαι να γραφω κατεβατα, ποια εφαρμογή σου λειπει παλικαρι μου να σου βρω αντιστοιχη;

2. Custom Roms? Όχι! Αν θελαμε τετοια πραγματα θα πηγαιαναμε σε αντροιντ, δεν θελουμε γιατι το λογισμικο είναι όπως μας αρεσει ετσι.

3. Ουμπουντου τατς; Γελαω.

Αντιθέτως μπορω να μιλαω για PureView, οθονη που λειτουργει ακομα και με γαντια, ασυρματη φορτιση, Windows 8 - Xbox unification και αλλα ΣΟΒΑΡΑ πραγματα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αντιθέτως μπορω να μιλαω για PureView, οθονη που λειτουργει ακομα και με γαντια, ασυρματη φορτιση, Windows 8 - Xbox unification και αλλα ΣΟΒΑΡΑ πραγματα."

Σοβαρά να ένας λόγος να προτίμησω Nokia αντί apple. Μου αρεσε αυτο μέ τα γάντια! Μπράβο!(δεν ειναι σαρκασμος)

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω στα φθηνά WindowsPhone π.χ μέχρι Lumia 920 των 250 ευρώ.  Εφ όσον από Specs σε Specs δεν κάνουν την διαφορά τα WP , δεν υπάρχει λόγος να δώσω 500 ευρώ παραπάνω για 1,5 ίντσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Mην καθομαι να γραφω κατεβατα, ποια εφαρμογή σου λειπει παλικαρι μου να σου βρω αντιστοιχη;

2. Custom Roms? Όχι! Αν θελαμε τετοια πραγματα θα πηγαιαναμε σε αντροιντ, δεν θελουμε γιατι το λογισμικο είναι όπως μας αρεσει ετσι.

3. Ουμπουντου τατς; Γελαω.

Αντιθέτως μπορω να μιλαω για PureView, οθονη που λειτουργει ακομα και με γαντια, ασυρματη φορτιση, Windows 8 - Xbox unification και αλλα ΣΟΒΑΡΑ πραγματα.

 

 

  1. Αμα κατσω και γραψω τα games που δεν εχει θα θελουμε τρεις μηνες
  2. Δεν θα πω οτι  διαφωνω απλα θα σου πω οτι αμα ειχε customs roms ενας χρηστης Lumia 800 θα μπορουσε να ετρεχε WP8 
  3. Μαλλον δεν ξερεις για αυτο γελας αμα θεωρεις λιγο να εχεις ενα πληρες λειτουργικο συστημα για κανονικο Η/Υ στο κινητο σου λιγο τι να σου πω.

 

Στον αντιποδα μπορω να σου για εγγραφη βιντεο 4κ, οθονη που λειτουργει χωρις αγγιγμα και πενακι που κανει θαυματα εφαρμογη PSN και πολλα αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν ξερεις για αυτο γελας αμα θεωρεις λιγο να εχεις ενα πληρες λειτουργικο συστημα για κανονικο Η/Υ στο κινητο σου λιγο τι να σου πω.

 

Σίγουρα όμως θα αναγνωρίζεις ότι οι πιο πολλοί θέλουμε ένα Smartphone και όχι PC τσέπης με ότι "πολυπλοκότητες" συνεπάγεται αυτό.

Με ένα Smartphone σήμερα κάνεις το 90% των πραγμάτων που θα έκανες με ένα PC σε καθημερινή βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα το αγόραζα, καθώς θεωρώ πολλά τα χρήματα για κινητό. αλλά οι οπαδοί της τεχνολογίας που μπορούν να το διαθέσουν θα πρέπει να το κοιτάξουν σοβαρά γιατί αποτελεί πολύ καλή και σοβαρή λύση. 

που θελουν να τα διαθεσουν εννοεις ολοι εχουν 700 ευρω το θεμα ειναι οτι μερικοι θεωρουν οτι δεν αξιζει για κανενα κινητο να πληρωσεις τοσα (και γω μαζι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...