Προς το περιεχόμενο

Αποριες σχετικα με Θερμοπομπους και εγκατασταση αυτων !


Salonikios933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είπα για το μωρό. Απλα δεν εβαλα κόμμα. . Διάβασε ξανά φίλε. Είπα για ΕΜΑΣ!!

 

Εχουμε συμφωνησει να αναβουμε τον θερμοπομπο κατα την διαρκεια της ημερας εκει που ειναι το μωρο ( Σαλονι-δωματιο κλπ) και αν το μωρο κοιμαται στο σαλονι αναβω κλιματιστικο ΟΠΟΤΕ δεν χρειαζεται να καιω ολοκληρο Αεριο για ενα δωματιο.

..

 

Το τι είπες, με το τι εννοείς, προφανέστατα απέχει παρασάγγας! σημεία στίξης για να σε καταλαβαίνει ο κόσμος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Salonikios σκεψου ομως οτι τα μωρα ζεσταινονται πιο πολυ απο μας...

 

Δηλαδη αν εσυ θα ιδρωσεις στους 22 βαθμους, αυτα θα εχουν γινει μουσκεμα...

 

Νομιζω οτι αν αφηνεις το βραδυ τον θερμοπομπο στους 16 με 18 βαθμους θα ειναι μια χαρα και ολη την μερα στους 20-22 βαθμους...

κοιτα αυτο το γνωριζω που λες ΟΜΩΣ ...υπαρχει μια διαφορα εδω. Το δωματιο του ειναι βορεινο και εχει -3 βαθμους κατω απο το υπολοιπο σπιτι.. παγωνει πολυ ευκολα σε 20 λεπτα οποτε εβαλα τον θερμοπομπο στο αυτοματο ( δεν εχει νουμερα 21-22 κλπ)

Μην ξεχνας οτι στη θεσσαλονικη εχουμε 100% υγρασια ποσο μαλλον στον 3ο οροφο και με τον ενα τοιχο χωρις να τον καλυπτει τιποτα !!! Μιλαμε μεσα ειναι βορειος πολος !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα, μένω σε πολυκατοικία (τελευταίος όροφος) και πληρώνω τα κοινόχρηστα για πετρέλαιο μόνο εγώ αφού δεν ανάβει κανείς άλλος. Σκέφτομαι λοιπόν για θερμοπομπούς σαν κύρια θέρμανση πλέον... Έχει κανείς να προτείνει καμιά αξιόπιστη μάρκα που αν είναι δυνατόν να μην είναι κινεζιά? Έχω κάνει μια έρευνα και είμαι ανάμεσα σε ADAX Νορβηγίας και  NOIROT Γαλλίας. Θέλω να έχουν ηλεκτρονικό θερμοστάτη (αυτοί έχουν τέτοια μοντέλα) για μεγαλύτερη οικονομία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάξεις για παλιότερα θέματα συζήτησης θα δεις οτι σε καρασυμφέρει να βάλεις aircondition με inverter. Οποιαδήποτε αλλη λύση ειναι πιανει-κώλο-λογαριασμός-ρεύμα είτε έχει ηλεκτρονικούς ή απλούς ή αράπη να το αναβοσβήνει. 

 

Seriously θερμαντικό σώμα αντίστασης (γιατί τέτοιο ειναι οι θερμοπομποί, μην ψαρώνεις με την ορολογία) συμφέρει μόνο αν το θες για ενα μόνο χειμώνα, να ζεστάνεις ενα μικρό δωμάτιο και για πολύ λίγες ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάξεις για παλιότερα θέματα συζήτησης θα δεις οτι σε καρασυμφέρει να βάλεις aircondition με inverter. Οποιαδήποτε αλλη λύση ειναι πιανει-κώλο-λογαριασμός-ρεύμα είτε έχει ηλεκτρονικούς ή απλούς ή αράπη να το αναβοσβήνει. 

 

Seriously θερμαντικό σώμα αντίστασης (γιατί τέτοιο ειναι οι θερμοπομποί, μην ψαρώνεις με την ορολογία) συμφέρει μόνο αν το θες για ενα μόνο χειμώνα, να ζεστάνεις ενα μικρό δωμάτιο και για πολύ λίγες ώρες.

Φίλε το a/c νομίζω δεν είναι ότι καλύτερο γιατί η ζέστη "φεύγει" αμέσως και ανακυκλώνει τον αέρα και μικροοργανισμούς όταν δουλεύει στο ζεστό.Οπότε ειδικά για μικρά παιδιά δεν προβλέπεται. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε το a/c νομίζω δεν είναι ότι καλύτερο γιατί η ζέστη "φεύγει" αμέσως και ανακυκλώνει τον αέρα και μικροοργανισμούς όταν δουλεύει στο ζεστό.Οπότε ειδικά για μικρά παιδιά δεν προβλέπεται. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

 

Και τον θερμοπομπό άμα κλείσεις, η ζέστη "φεύγει" αμέσως.

Η διαφορά με το κλιματιστικό είναι ότι δε χρησιμοποιεί ρεύμα για να δημιουργήσει τη ζέστη, αλλά χρησιμοποιεί ρεύμα για να τη μεταφέρει απ'έξω. Και αυτό χρειάζεται πολύ λιγότερη ενέργεια για να γίνει. Δηλαδή υπάρχουν δύο φιλοσοφίες στα θερμαντικά σώματα: στη μία κατηγορία είναι όλα μαζί τα καλοριφέρ λαδιού, τα αερόθερμα, οι σόμπες αλογόνου, οι θερμοπομποί κ.τ.λ. (αντιστάσεις) και στην άλλη κατηγορία είναι τα κλιματιστικά (αντλίες θερμότητας).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τον θερμοπομπό άμα κλείσεις, η ζέστη "φεύγει" αμέσως.

Η διαφορά με το κλιματιστικό είναι ότι δε χρησιμοποιεί ρεύμα για να δημιουργήσει τη ζέστη, αλλά χρησιμοποιεί ρεύμα για να τη μεταφέρει απ'έξω. Και αυτό χρειάζεται πολύ λιγότερη ενέργεια για να γίνει. Δηλαδή υπάρχουν δύο φιλοσοφίες στα θερμαντικά σώματα: στη μία κατηγορία είναι όλα μαζί τα καλοριφέρ λαδιού, τα αερόθερμα, οι σόμπες αλογόνου, οι θερμοπομποί κ.τ.λ. (αντιστάσεις) και στην άλλη κατηγορία είναι τα κλιματιστικά (αντλίες θερμότητας).

Η αντλία θερμότητας συμφωνώ ότι είναι πολύ οικονομική στην κατανάλωση αλλά πάααρα πολύ ακριβή στην αγορά της. Για να μην κουράζω έχω καταλήξει τελικά σε θερμοπομπούς και μάλλον στους Noirot αύριο Σάββατο θα τους χτυπήσω μάλλον και θα πώ εντυπώσεις εν καιρό...

 

Τα κλιματιστικά δεν φέρνουν τη ζέστη απ' έξω... Λειτουργούν με ψυκτικό υγρό και με έναν συμπιεστή που με τα υπόλοιπα εξαρτήματα γίνεται ο κύκλος ψύξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δικιο. Οι πιο οικονομικοί μακράν ειναι οι θερμοπομποι. Κρατάνε και τη ζέστη για μέρες μετά το κλείσιμο. 

 

 

not!

 

 

 

Θα σου προτείνα να δεις και convertor (δηλαδή αυτά που εχουν και ανεμιστήρα). Το ιδιο ρεύμα/αποδοση με τους θερμοπομπους αλλά στην αρχή αναβεις και τον ανεμιστήρα και ο χωρος ζεσταινεται πολύ πιο γρήγορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια . Εχω αγορασει ηδη εναν θερμοπομπο Izzy PH-20 . τον καιμε 24/7 τωρα που εχει κρυο για χρηση Σαλονιου και παιδικου δωματιου το βραδυ.

 

 

Τι λογαριασμος ρευματος σου ηρθε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγα πραγματα ετσι για την κουβεντα..

 

..αηρκοντισιον ποτέ κρυο σε μωρο, ζεστο πριν ή μετα αλλα γενικα ξηραινει την ατμοσφαιρα,

..συμφερει οικονομικα το ινβερτερ [ ακριβο στην αγορα του] και δοκιμαστε ετσι σε νορμαλ

θερμοκρασιες 22, 21 κλπ χειμωνα καλοκαιρι..

 

.... τα πανελ δε δουλευουν παντα στο φουλ κρατανε τη ζεστη και μετα το κλεισιμο, αντιθετα με το εηρκοντισιον

και γενικα ειναι οτι πιο προσιτο και συμφερον γι αυτες τις εποχες, ζεσταινουν σχετικα γρηγορα και ομοιομορφα ενα μικρο δωματιο..

 

.....και στο θεμα του κοστους θα σου μιλησω πρακτικα,

εχεις δικιο ολοι στραφηκαμε στο ρευμα, αυτο τον λογαριασμο δεν μπορουμε να αποφυγουμε και μονο εκει πια μπορουμε να δινουμε οτι εχουμε αποπληρωνοντας ενα μερος της θερμανσης αργοτερα το καλοκαιρι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δικιο. Οι πιο οικονομικοί μακράν ειναι οι θερμοπομποι. Κρατάνε και τη ζέστη για μέρες μετά το κλείσιμο. 

 

 

not!

 

 

 

Θα σου προτείνα να δεις και convertor (δηλαδή αυτά που εχουν και ανεμιστήρα). Το ιδιο ρεύμα/αποδοση με τους θερμοπομπους αλλά στην αρχή αναβεις και τον ανεμιστήρα και ο χωρος ζεσταινεται πολύ πιο γρήγορα. 

Δεν θέλω με ανεμιστήρα γιατί ανακυκλώνει σκόνη.

Παιδιά κατέληξα ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link.png Site: Noirot Γιαλλίας 2kW Στο skroutz και ίσως δώ και τον Link.png Site: 1,5kW για τα υπνοδωμάτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

 

Καταρχήν ξέρω πως πιθανότατα έκανα λάθος επιλογή σε watt του Θερμοπομπού.

 

Ο χώρος που θέλω να καλύψω με κλειστά τα 2 δωμάτια που δεν με ενδιαφέρουν είναι γύρω στα 27-30τ.μ και όχι όπως βλακωδώς υπολόγιζα 20τ.μ στην αρχή με αποτέλεσμα να πάρω τον Link.png Site: Atlantic F118 2000W

 

Ξέρω έπρεπε να πάρω 2500...αλλά τι να κάνω τώρα παιδιά....:(

 

Καταρχήν μπορώ να κάνω τπτ ή είναι εντελώς Off και θα με τρελάνει στην κατανάλωση ? Το σπίτι καλή μόνωση έχει σχετικά.

 

Το δεύτερο είναι το εξής.Δοκίμασα να σημειώσω τις ενδείξεις του ρολογιού της ΔΕΗ πριν τον ανοίξω και ήταν 

π.χ ΧΧΧ.879 ,ανοιγω το Θερμοπομπό 16-17 κελσιου για 50 λεπτά κ έλεγε ΧΧΧ.896 με διακόπτη βέβαια στους 16 βαθμούς τους οποίους δεν είχε προλάβει ακόμα να πιάσει.Είχε 14 εκείνη τη στιγμή που το έκλεισα.Δν θυάμμαι απο πόσους ξεκίνησε.

 

Εννοώ ότι υπολογίζω ότι τα 50 αυτά λεπτά είναι ατόφια, έκαιγε συνέχεια χωρίς θερμοστάτη.

 

Πως το βλέπετε?

 

Η διαφορά τους είναι 17 των δυο τιμών. Τι σημαίνει αυτό σε τιμή χρημάτων ?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου άποψη είναι πως με ενα θερμοπομπό ακόμα και 3000watt να ήταν, δεν θα ζέσταινες 30 τετραγωνικά για κανένα λόγο.  Θεωρώ πως θες 2 των 2000 για να υπάρχει κάποιο αποτέλεσμα και πάλι ο χώρος είναι μεγάλος.

 

Ο 2kwatt που πήρες σε συνεχή λειτουργία (χωρίς διακοπές λόγω θερμοστάτη) καίει 0,2 ευρώ την ώρα αν είσαι μέχρι τις 800kwh. Μετά η χρέωση είναι 0,15€ περίπου για κάθε KW/h

 

Η μέτρηση που γράφεις και πήρες, λογικά πρέπει να είναι ΧΧΧ.896 Watts/h (=xxx89,6 kw)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...