Προς το περιεχόμενο

Τρανς σε νυχτερινό σχολείο


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Ναι, μια που την wikipedia και ιδίως την ελληνική την γράφουν ιστορικοί παγκοσμίου εμβέλειας που αν δεν κάνουν πρώτα έρευνα δεκαετίας δεν τολμούν να κάνουν edit, και μια που το δηλώνεις κιόλας ότι αυτή είναι η πηγή σου, και μια που πάλι αποδεικνύεις ότι έχεις μεσάνυχτα από κινέζικη ιστορία, που να το πω απλά για να το καταλάβεις ήταν η υπερδύναμη της εποχής όταν επικρατούσε ο μεσαίωνας στην Ευρώπη, και μια που και βαριέσαι να διαβάσεις τι διάολο σημαίνει Great Divergence και τι παίχτηκε και ποιοι οι λόγοι που η βιομηχανική επανάσταση ήρθε πρώτα στην Ευρώπη, και μια που σίγουρα αγνοείς ολτι οι βυζαντινοί ΔΕΝ θεωρούσαν τους εαυτούς τους έλληνες αλλά ΡΩΜΑΙΟΥΣ και η επιλογή της ελληνικής γλώσσας έγινε για στρατηγικούς λόγους αφού ήταν η γλώσσα που μιλούσαν οι λαοί της περιοχής, ε συγγνώμη αλλά δεν έχω χρόνο να χάνω με άτομα που έχουν μεσάνυχτα από ιστορία και που αρνούνται να διαβάσουν ΕΠΙΣΗΜΕΣ, ΣΟΒΑΡΕΣ πηγές να μάθουν και ταυτόχρονα νομίζουν ότι τα γνωρίζουν όλα....σαν να πάω εγώ να την βγω σε έναν που ελχει σπουδάσει πυρηνική φυσική, όταν οι μόνες γνώσεις μου από φυσική είναι αυτές του λυκείου και τα (ελληνικά μάλιστα) "άρθρα" της wikipedia.....

 

 

Τα μισα απο αυτα που γραφεις ουτε που τα ανεφερα ουτε που διαφωνησα. Οσο για το οτι οι Κινεζοι ηταν υπερδυναμη (Ειπα τεχνολογικα γιατι δεν εξελιχθηκαν σαφως γρηγοροτερα αφου ειχαν αλλη θρησκεια) ΔΕΝ απαντα στο ερωτημα που εθεσα. Μιλησα για κατι πολυ συγκεκριμενο. Γενικολογεις. Μπερδευεις την προσωπικη αποψη με ιστορικα γεγονοτα . Βυζαντινους τους αποκαλεσα κι οχι ελληνες οποτε κι αυτος ο συλλογισμος σου ειναι καθαρα συναισθηματικος. Αρνουμαι να διαβασω επισημες πηγες κι νομιζω οτι τα γνωριζω ολα (εκτος απο αριστουχος ιστορικος κι ψυχολογος) , εγω τουλαχιστον εθεσα ενα link (δεν ειναι το μοναδικο) ενω εσυ ο "ψαχμενος" ουτε ενα (Εσυ διαβαζεις απ'ευθειας απο τους παπυρους της Αλεξανδρειας το ξεχασα) .

 

Παρολα αυτα διαφωνησα σε αυτα που γραφεις σε ενα κι μονο, ειπες ο χριστιανισμος (Λες κι ηταν ενας μεμονωμενος αυτη τη περιοδο) εφερε αιωνες πισω την τεχνολογικη προοδο (εν μερη ισχυει οτι υπηρξε καθυστερηση και ολικος σκοταδισμος στην Δυση)

(Την λες σε καποιον των θετικων-τεχνολογικων επιστημων αφου δεν ξερεις τι χρειαζεται για να περασεις απο την θεωρια στις εφαρμοσμενες επιστημες κι ουτε λινκ απο την ελληνικη wikipedia δεν παραθετεις)

 

Παρε κι αρθρο απο την "ξενη" wiki αφου η ελληνικη δεν σου κανει.

 

"Byzantine science played an important role in the transmission of classical knowledge to the Islamic world and to Renaissance Italy, and also in the transmission of Arabic science to Renaissance Italy.[1] Its rich historiographical tradition preserved ancient knowledge upon which splendid art, architecture, literature and technological achievements were built"

 

"Byzantine scientists preserved and continued the legacy of the great Ancient Greek mathematicians and put mathematics in practice. In early Byzantium (5th to 7th century) the architects and mathematicians Isidore of Miletus and Anthemius of Tralles used complex mathematical formulas to construct the great Hagia Sophia church, a technological breakthrough for its time and for centuries afterwards due to its striking geometry, bold design and height. In late Byzantium (9th to 12th century) mathematicians like Michael Psellos considered mathematics as a way to interpret the world."

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Byzantine_science

 

http://universitypublishingonline.org/cambridge/histories/chapter.jsf?bid=CHO9780511974007&cid=CHO9780511974007A016

 

http://www.hssonline.org/publications/Newsletter2008/NewsletterApril2008Touwaide.html

 

 

Ζητω ενα συγνωμη (2ο για την ακριβεια) απο τους υπολοιπους για το offtopic δεν θα ξανασυμβει (Τουλαχιστον σε αυτο το νημα :P)

 

Επεξ/σία από Asmodeus21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα μισα απο αυτα που γραφεις ουτε που τα ανεφερα ουτε που διαφωνησα. Οσο για το οτι οι Κινεζοι ηταν υπερδυναμη (Ειπα τεχνολογικα γιατι δεν εξελιχθηκαν σαφως γρηγοροτερα αφου ειχαν αλλη θρησκεια) ΔΕΝ απαντα στο ερωτημα που εθεσα. Μιλησα για κατι πολυ συγκεκριμενο. Γενικολογεις. Μπερδευεις την προσωπικη αποψη με ιστορικα γεγονοτα . Βυζαντινους τους αποκαλεσα κι οχι ελληνες οποτε κι αυτος ο συλλογισμος σου ειναι καθαρα συναισθηματικος. Αρνουμαι να διαβασω επισημες πηγες κι νομιζω οτι τα γνωριζω ολα (εκτος απο αριστουχος ιστορικος κι ψυχολογος) , εγω τουλαχιστον εθεσα ενα link (δεν ειναι το μοναδικο) ενω εσυ ο "ψαχμενος" ουτε ενα (Εσυ διαβαζεις απ'ευθειας απο τους παπυρους της Αλεξανδρειας το ξεχασα) .

 

Παρολα αυτα διαφωνησα σε αυτα που γραφεις σε ενα κι μονο, ειπες ο χριστιανισμος (Λες κι ηταν ενας μεμονωμενος αυτη τη περιοδο) εφερε αιωνες πισω την τεχνολογικη προοδο (εν μερη ισχυει οτι υπηρξε καθυστερηση και ολικος σκοταδισμος στην Δυση)

(Την λες σε καποιον των θετικων-τεχνολογικων επιστημων αφου δεν ξερεις τι χρειαζεται για να περασεις απο την θεωρια στις εφαρμοσμενες επιστημες κι ουτε λινκ απο την ελληνικη wikipedia δεν παραθετεις)

 

Παρε κι αρθρο απο την "ξενη" wiki αφου η ελληνικη δεν σου κανει.

 

"Byzantine science played an important role in the transmission of classical knowledge to the Islamic world and to Renaissance Italy, and also in the transmission of Arabic science to Renaissance Italy.[1] Its rich historiographical tradition preserved ancient knowledge upon which splendid art, architecture, literature and technological achievements were built"

 

"Byzantine scientists preserved and continued the legacy of the great Ancient Greek mathematicians and put mathematics in practice. In early Byzantium (5th to 7th century) the architects and mathematicians Isidore of Miletus and Anthemius of Tralles used complex mathematical formulas to construct the great Hagia Sophia church, a technological breakthrough for its time and for centuries afterwards due to its striking geometry, bold design and height. In late Byzantium (9th to 12th century) mathematicians like Michael Psellos considered mathematics as a way to interpret the world."

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Byzantine_science

 

http://universitypublishingonline.org/cambridge/histories/chapter.jsf?bid=CHO9780511974007&cid=CHO9780511974007A016

 

http://www.hssonline.org/publications/Newsletter2008/NewsletterApril2008Touwaide.html

 

 

Ζητω ενα συγνωμη (2ο για την ακριβεια) απο τους υπολοιπους για το offtopic δεν θα ξανασυμβει (Τουλαχιστον σε αυτο το νημα :P)

 

Καλά, όταν θα διαβάσεις τα λινκς που παραθέτεις τα ξαναλέμε.

Που θα μας πεις κι ότι υπήρξε τεχνολογική πρόοδος τα 1000 χρόνια της βυζαντινής ιστορίας....με αεροπλάνα ταξίδευαν οι βυζαντινοί, τα τρένα τα είχαν προσπεράσει...

Με την ευκαιρία να μάθεις και κάτι, ο οποιοσδήποτε κάνει edit στην wikipedia. Αν και όταν θέλεις να φανείς σοβαρός στους άλλους, αρ´θρα από wiki δεν παραθέτεις εκτός και αν μιλάς με παιδί του γυμνασίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, όταν θα διαβάσεις τα λινκς που παραθέτεις τα ξαναλέμε.

Που θα μας πεις κι ότι υπήρξε τεχνολογική πρόοδος τα 1000 χρόνια της βυζαντινής ιστορίας....με αεροπλάνα ταξίδευαν οι βυζαντινοί, τα τρένα τα είχαν προσπεράσει...

Με την ευκαιρία να μάθεις και κάτι, ο οποιοσδήποτε κάνει edit στην wikipedia. Αν και όταν θέλεις να φανείς σοβαρός στους άλλους, αρ´θρα από wiki δεν παραθέτεις εκτός και αν μιλάς με παιδί του γυμνασίου.

Οκ οταν παρεις το πτυχιο σου τα ξαναλεμε!(Κι οταν μαθεις τι σημαινει τεχνολογικη προοδος εννοειται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη, αλλά είναι σαφέστατο ότι έχεις σοβαρές ελλείψεις όσον αφορά την ιστορία και ούτε χρόνο έχω να σου διδάξω αυτά που έμαθα 6 εξάμηνα στο πανεπιστήμιο, ούτε την όρεξη να το κάνω.

 

 

 

Καλέ πως τα λες, να σου διδάξω!!!

 

Πάρε πτυχίο πρώτα νεαρέ...

Άσε την παραμυθία της ιστορίας και τα εξάμηνα…

Μπήκες σε άσχετο θέμα για να πεις ότι διδάχτηκες πρόσφατα (πολύ πρόσφατα) με την ορμή του νεοφωτίστου και τα μισά τα έχεις καταλάβει λάθος… Πράγματα που διδάσκονται στο πρώτο έτος και στο πρώτο εξάμηνο σπουδών.

Για αρχή ξαναδιάβασε προσεκτικά τα εγχειρίδια της ιστορίας, κριτική ανάγνωση.

Μετά αν θες να μιλήσεις για τους αρχαίους Έλληνες, για τεχνολογία και επιστήμες, ρίξε μια ματιά στους G.E.R. Lloyd, Edward Grant , D. C. Lindberg. Υπάρχουν στη βιβλιοθήκη της σχολής σου όλα τα έργα τους, κάνε τους την τιμή βρε αδερφέ!

Και όταν είσαι έτοιμος, απάντα σε σχετικό  θέμα ή ξεκίνα νέο, όχι μεταμφιεσμένα (τραβεστί) «μαθήματα ιστορίας».

Όχι «όπου γάμος και χαρά το gigisoni πρώτο», που λέμε εμείς οι Έλληνες…

 

Επ’ ευκαιρία δεν μας θυμίζεις ως ιστορικός, γιατί ξεχνάω, ο Νέρων πήγαινε σε αντρικές ή γυναικείες τουαλέτες;

 

 

Επεξ/σία από filipN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι και αν το αλλο νυχτερινο ειναι μια ωρα με το λεωφορειο; Και εργαζεται ; Μια ωρα να παει , μια ωρα να γυρισει..

Θεωρητικα μπορει να εχεις δικιο . Πρακτικα πολλα πραγματα στραβωνουν. 

 

Τωρα ως προς την καθαριοτητα. Σου λεμε οτι δεν ισχυει και οτι υπαρχουν πολλες γυναικες που δεν προσεχουν και απαντας , ναι αλλα εγω ξερω οτι θα επρεπε να προσεχουν . ναι και εγω το ξερω αλλα δεν μπορεις να υποχρεωσεις τους παντες με το ζορι..το τι εχουν δει τα ματια μας ασε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ οταν παρεις το πτυχιο σου τα ξαναλεμε!(Κι οταν μαθεις τι σημαινει τεχνολογικη προοδος εννοειται)

  

Καλέ πως τα λες, να σου διδάξω!!!

Πάρε πτυχίο πρώτα νεαρέ...

Άσε την παραμυθία της ιστορίας και τα εξάμηνα…

Μπήκες σε άσχετο θέμα για να πεις ότι διδάχτηκες πρόσφατα (πολύ πρόσφατα) με την ορμή του νεοφωτίστου και τα μισά τα έχεις καταλάβει λάθος… Πράγματα που διδάσκονται στο πρώτο έτος και στο πρώτο εξάμηνο σπουδών.

Για αρχή ξαναδιάβασε προσεκτικά τα εγχειρίδια της ιστορίας, κριτική ανάγνωση.

Μετά αν θες να μιλήσεις για τους αρχαίους Έλληνες, για τεχνολογία και επιστήμες, ρίξε μια ματιά στους G.E.R. Lloyd, Edward Grant , D. C. Lindberg. Υπάρχουν στη βιβλιοθήκη της σχολής σου όλα τα έργα τους, κάνε τους την τιμή βρε αδερφέ!

Και όταν είσαι έτοιμος, απάντα σε σχετικό  θέμα ή ξεκίνα νέο, όχι μεταμφιεσμένα (τραβεστί) «μαθήματα ιστορίας».

Όχι «όπου γάμος και χαρά το gigisoni πρώτο», που λέμε εμείς οι Έλληνες…

 

Επ’ ευκαιρία δεν μας θυμίζεις ως ιστορικός, γιατί ξεχνάω, ο Νέρων πήγαινε σε αντρικές ή γυναικείες τουαλέτες;

Όπως έχω ξαναπεί, πτυχιούχος γαλλικής/ιταλικής/αγγλικής φιλολογίας είμαι με mineure στην ιστορία. Το πτυχίο μου το έχω ήδη πάρει, ατυχήσατε, και με βαθμό 16,5. Μεταπτυχιακό στην λογοτεχνία κάνω τώρα.

Για τον Νέρων λογικά εσύ από τουαλέτες και σκατά γνωρίζεις καλύτερα από εμένα, αδυνατώ να σου απαντήσω.

 

Τρία πουλάκια κάθονταν και πλέκαν γιλεκάκι παρέα με το FilipNάκι.....ό,τι να'ναι είσαι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

Όπως έχω ξαναπεί, πτυχιούχος γαλλικής/ιταλικής/αγγλικής φιλολογίας είμαι με mineure στην ιστορία.

Βρε μηπως εισαι η Ρεπουση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...