Προς το περιεχόμενο

Τρανς σε νυχτερινό σχολείο


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Εσείς δηλαδή δε θα είχατε θέμα αν ηταν σημμαθητρια/της του παιδιού σας.

γιατί κινδυνεύουν από κάτι?

 

 

fyi ούτε οι Αμερικάνοι του νότου ήθελαν στην τάξη των παιδιών τους μαύρους πριν από μερικές δεκαετίες...

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά σιχαίνομαι πολύ τα τράνσ, αλλά δεν μπορώ να τους στερήσω το δικαίωμα να βρίσκονται οπουδήποτε. Εφόσον φυσικά είναι ντυμένοι αξιοπρεπώς, κάτι που περιμένω από όλους. Τώρα αν προκαλούσε είναι άλλη υπόθεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα άτομα που κάνουν αλλαγή φύλλου τα πάω γιατί ξέρουν τι θέλουν αντίθετα με μερικές "λουλούδες".

 

Το ότι είναι θηλυπρεπείς δεν σημαίνει ότι δεν ξέρουν τι θέλουν ή ότι θα ήθελαν να ήταν το αντίθετο φύλλο κάποιοι. Η θηλυπρέπεια δεν έχει σχέση με το φύλλο. Είναι άλλο ένα στερεότυπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι αυτό το "αν δεν προκαλεί τον/την δέχομαι" δεν μπορώ να το καταλάβω. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να ντύνεται και να βάφεται όπως θέλει και με όποιον τρόπο νιώθει εκείνος/η καλύτερος/η. Μου θυμίζεις κάτι τύπους που λένε -όταν ακούνε ότι ένα κορίτσι βιάστηκε- πως εκείνη θα τον προκάλεσε! 
Είναι τραγικό να ζούμε στον 21ο αιώνα, σε μια χώρα που θέλουμε να λέμε πως γέννησε τη Δημοκρατία και τον Πολιτισμό, ενώ στην ουσία είμαστε πιο γραφικοί κι από τους ρεπουμπλικάνους! 
Κανένας μα κανένας δεν έχει το δικαίωμα να πει σε έναν άνθρωπο να μην πάει στο σχολείο επειδή είναι τρανς! Το σχολείο δεν είναι οι εξετάσεις. Δεν είναι οι βαθμοί που παίρνεις στο τέλος. Το σχολείο είναι η υποτιθέμενη παιδεία μας. Ποιος είσαι εσύ (και ο κάθε "εσύ") που θα πει σε έναν άνθρωπο να μην πηγαίνει κάπου και να μην ζει ελεύθερα επειδή έχει διαφορετική σεξουαλική προτίμηση από εσένα. 
Ας γίνουμε -επιτέλους- λίγο άνθρωποι! 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματι επειδη πλεον δεν θεωρειται σικ να λεμε οτι δεν θελουμε να υφιστανται οι ομοφυλοφιλοι ,η οι τραβεστι  απαντα πολυ το επιχειρημα , δεν με ενοχλει να υφιστανται αλλα να μην βρισκονται στον ιδιο χωρο με εμενα..δλδ τι προσδοκουν καποιοι; Να ζουν περιορισμενοι καπου για να μην τους πετυχουν στον δρομο; Να μην εκπαιδευονται; Υστερα ολοι αυτοι οι υποκριτικοι διδακτορες της ηθικης να μην απορουν γτ ολα αυτα τα κοριτσια οδηγουνται στο πεζοδρομιο γτ κλεινοντας ολες τις οδους δεν μενει και κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογώ δε διάβασα όλο το σεντόνι καθώς σερφάρω στα πεταχτά.

 

Από τα λίγα που έπιασα διαβάζοντας την αρχή του άρθρου, έχω να πω

 

 

1.

Νομίζω δε θα αισθανόμουν άνετα (τουλάχιστον στην αρχή, γιατί στη τελική όλα μια ιδέα είναι) αν ήμουν συμμαθητής με μία/έναν τράνς. Ξέρω όμως διαπιστωμένα ότι θα αισθανόμουν εξαιρετικά άβολα έχοντας συμμαθητές το "τυπικό" (ή στερεοτυπικό ίσως) μαθητή νυχτερινού λυκείου.

 

 

2.

Όσο άβολα και αν αισθανονταν κάποιοι, προπιλακισμοί για βιοπραγίες είναι καφριλίκια και στη συγκεκριμένη περίπτωση και δείγματα δειλίας ... όπως "χλευάζονται" οι τράνς , χλευάζονται και οι κάγκουρες, οι μποντυμπιλτεράδες και οι χρυσαυγίτες ... δεν έχω γνωρίσει πολούς να τους κάνουν καζούρα όμως ... μάλλον απλά γιατί δε τους παίρνει

 

 

 

3.

ΟΚ, σεβαστό το δικαίωμα του καθένα να ντύνεται όπως θέλει και να αυτοαποκαλείται με όποιο όνομα γουστάρει αλλά περιμένω από έναν μαθητή λυκείου να κρατά τους τύπους στο σχολείο. Δηλαδή αν θες να είσαι Εμανουέλλα αντί Μανώλης, ΟΚ αλλά κάνε κράτα τα προσχήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι αυτό το "αν δεν προκαλεί τον/την δέχομαι" δεν μπορώ να το καταλάβω. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να ντύνεται και να βάφεται όπως θέλει και με όποιον τρόπο νιώθει εκείνος/η καλύτερος/η. Μου θυμίζεις κάτι τύπους που λένε -όταν ακούνε ότι ένα κορίτσι βιάστηκε- πως εκείνη θα τον προκάλεσε! 

Είναι τραγικό να ζούμε στον 21ο αιώνα, σε μια χώρα που θέλουμε να λέμε πως γέννησε τη Δημοκρατία και τον Πολιτισμό, ενώ στην ουσία είμαστε πιο γραφικοί κι από τους ρεπουμπλικάνους! 

Κανένας μα κανένας δεν έχει το δικαίωμα να πει σε έναν άνθρωπο να μην πάει στο σχολείο επειδή είναι τρανς! Το σχολείο δεν είναι οι εξετάσεις. Δεν είναι οι βαθμοί που παίρνεις στο τέλος. Το σχολείο είναι η υποτιθέμενη παιδεία μας. Ποιος είσαι εσύ (και ο κάθε "εσύ") που θα πει σε έναν άνθρωπο να μην πηγαίνει κάπου και να μην ζει ελεύθερα επειδή έχει διαφορετική σεξουαλική προτίμηση από εσένα. 

Ας γίνουμε -επιτέλους- λίγο άνθρωποι! 

Κάτσε μιά στιγμή ρε φίλε, πού είδες εσύ τον συσχετισμό με τους βισμούς?

Όπως αν έρθει ο κυρ-Μανώλης απο το μανάβικο με στρίνγκ και κάτσει δίπλα μου δεν θα νιώθω άνετα, το ίδιο άνετα δεν θα νιώθω και με τον/την εν λόγο τράνσ. Τώρα αν ο κυρ-Μανώλης ντύνεται και φέρεται ως πρέπει, τί με νοιάζει κι'αν κάνει παρτούζες με τους φίλους του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γίνετε να μιλάτε για τριτοκοσμική χώρα

γιατί σε όλες τις αναπτυγμένες ντύνονται ομοιόμορφα με στολές του κάθε σχολείου,

μόνο στην Ελλάδα υπάρχει αυτή η ασυδοσία 

 

δεύτερον ένας φασίστας θα σας άρεσε να έρχονταν σχολείο με στρατιωτική στολή όπλα και όλα τα σχετικά πάνω του

τρίτον όμοιος και ένας κουκουλοφόρος αναρχικός και αντί εξουσιαστής που αυτά πιστεύει και πρεσβεύει 

εμένα καθόλου 

 

επίσης υπάρχει και ο γνωστός κώδικας ένδυσης ως ένδειξη πολιτισμού 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να ντύνεται και να βάφεται όπως θέλει και με όποιον τρόπο νιώθει εκείνος/η καλύτερος/η.  

 

Όχι στο σχολείο.

 

Η καθηγήτρια γαλλικών μου μπορεί να γουστάρει να φορά ολόσομο λατεξ κορμακι σαν την Cat woman αλλά (δυστυχώς) δε μπορεί να το κάνει στο σχολείο.

Γιατί στο νυχτερινό πανε αποκλειστικά ενήλικοι.

 

 

Από πότε ισχύει αυτό ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι είναι θηλυπρεπείς δεν σημαίνει ότι δεν ξέρουν τι θέλουν ή ότι θα ήθελαν να ήταν το αντίθετο φύλλο κάποιοι. Η θηλυπρέπεια δεν έχει σχέση με το φύλλο. Είναι άλλο ένα στερεότυπο.

Άτομα που ντύνονται με πολύχρωμα λουλουδάτα κολάν και φοράνε στρινγκ τι είναι ?

Άμα νιώθεις γυναικά άλλαξε φύλλο , εγώ ας πούμε θαυμάζω κάτι γυναίκες σαν την Μίνα Ορφανού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα δε με νοιάζει αν ο άλλος φοράει στρίνγκ και ας το φοράει μόνο του , χωρίς τίποτα άλλο 
δε θα κάτσω να ασχοληθώ γιατι δε με νοιάζει . Να του πω τι ? τι θα φορέσει ? δε μ αφορά ρε μάγκες 
ο καθένας ειναι υπεύθυνος για την εικόνα του και τις επιλογές του 
αν ο άλλος νιώθει άνετα κ ωραία να φοράει στριγκ ας φοράει 
μόνο εσείς που αηδιάζεται προσέξτε που δείχνετε την αηδία σας γιατι μερικοί έχουν βαρύ χέρι  :devil: 
 


Όχι στο σχολείο.

 

Η καθηγήτρια γαλλικών μου μπορεί να γουστάρει να φορά ολόσομο λατεξ κορμακι σαν την Cat woman αλλά (δυστυχώς) δε μπορεί να το κάνει στο σχολείο.

 

τι θες τώρα μεσημεριάτικα ? να πάρει φωτιά το χέρι μας ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άτομα που ντύνονται με πολύχρωμα λουλουδάτα κολάν και φοράνε στρινγκ τι είναι ?

Άτομα που τους αρέσει να φοράνε πολύχρωμα λουλουδάτα κολάν και στρίνγκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...