Προς το περιεχόμενο

Το 74% των iOS συσκευών τρέχουν τη τελευταία έκδοση


Leo360

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγγλικά να μην μας μάθεις, αλλά να δουλέψεις την κατανόηση κειμένου γιατί έχεις θέμα εκεί. Όλα τα link που έχεις βάλει έχουν πηγή το gsmarena που είναι το μόνο που έγραψε τη μπούρδα αυτή και άρχισαν να το αναπαράγουν και οι υπόλοιποι. Οκ;

 

Ξέχνα τώρα όλα τα άρθρα και πες μου από τη σελίδα της Apple πως βγάζεις συμπέρασμα ότι πρόκειται για compatible.

http://appleinsider.com/articles/13/12/05/apple-pegs-ios-7-distribution-at-74-ios-6-at-22

 

In a change to its developer website on Thursday, Apple notes the latest version of its iOS mobile operating system has hit a 74 percent adoption rate as of Dec. 1,

 

https://developer.apple.com/support/appstore/

 

As measured by the App Store during a 7‑day period ending December 1, 2013.

 

 

Άρα από τα παραπάνω καταλαβαίνουμε ότι.

α) Τα στατιστικά έχουν βγει με βάσει το πόσοι κάνουν εγκατάσταση αναβαθμισμένη εφαρμογή για το ios7

β) Οι περισσότεροι που έχουν ios 6 το έχουν jailbroken και άρα αφού δεν πατάνε στον appstore και έτσι δεν προσμετρούνται.

γ) παλιότερες συσκευές που δεν υποστηρίζονται δεν μπορούν να κατεβάσουν τις αναβαθμίσεις και γενικά δεν είναι η καταναλωτές που αγοράζουν συχνά εφαρμογές ώστε να τους συμπεριλάβει στην μέτρηση και άρα δεν μπορεί να υπολογίσει το λειτουργικό που τρέχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το άρθρο που παράθεσες: "While iOS 7 adoption continues to outpace its predecessor, the older version is still running on nearly a quarter of all active devices. This means some 96 percent of iOS users are running the two most recent operating systems, the older of which is just over one year old."

 

Για να καταλαβαίνουμε τι διαβάζουμε, αναφέρει ότι το 96% όλων των χρηστών iOS έχουν iOS7/6.

 

 

Στα επιστημονικά συμπεράσματα που έβγαλες:

 

1. Τα στατιστικά βγαίνουν βάσει των Apple ID που μπαίνουν στο App Store και βλέπουν τι λειτουργικό χρησιμοποιεί η συσκευή, κατεβάσει δεν κατεβάσει εφαρμογή. Όπως σε όλες τις σελίδες στο internet, όπως κι εδώ στο insomnia όπως και παντού, μπορούν να δουν το λειτουργικό που χρησιμοποιείται. Ναι, και το δικό σου!

 

2. Ας δεχτώ για την οικονομία της συζήτησης πως όλοι όσοι έχουν jailbreak κατεβάζουν σπασμένες τις επί πληρωμή εφαρμογές. Τις free; Κι αυτές σπασμένες τις κατεβάζουν; Για ποιόν λόγο να μην μπουν στο App Store;!

 

3. Η μέτρηση δεν γίνεται βάσει των εφαρμογών που κατεβαίνουν, όπως είπα και στο 1. Μπαίνουν κανονικά οι συσκευές με παλαιότερες εκδόσεις iOS και μπορούν να κατεβάσουν όσες εφαρμογές είναι backwards compatible με την έκδοση λειτουργικού τους. Και είναι πολλές χιλιάδες αυτές. Και πλέον παρέχεται η δυνατότητα στους developer να επιτρέπουν το κατέβασμα παλαιότερης έκδοσης που να είναι συμβατή με προηγούμενες εκδόσεις του iOS.

 

 

Εν κατακλείδι, αυτό που λέει η είδηση, είναι ότι το 74% των συσκευών είναι iPhone 4/iPad 2 και πάνω και το 96% των συσκευών είναι iPhone 3GS και πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"The ROMs are currently not designed for everyday use and several features are missing or broken. These bugs will  likely be resolved over time however the list of broken items is quite extensive and includes; broken FM radio, no 720p video recording, no USB storage, no HDMI out andWi-Fi tethering does not work. The project’s bug tracker seems packed with other device specific bugs and many users are also complaining of sporadic WiFi issues. Most of these are deal breakers to most so we cannot recommend installing this on your primary device."

 

Ναι όντως τα λόγια είναι περιττά! :)

Αυτη τη στιγμη ειμαι ακομα (εδω και 2,5 μηνες) με 4.3 android και τρεχουν τα παντα τι αλλο θες να μαθεις; 

 

Μαθαμε και πως το gsmarena τρολλαρει απο μερικους χαχα0αχ0α οκ παιδια ξυδακι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το άρθρο που παράθεσες: "While iOS 7 adoption continues to outpace its predecessor, the older version is still running on nearly a quarter of all active devices. This means some 96 percent of iOS users are running the two most recent operating systems, the older of which is just over one year old."

 

Για να καταλαβαίνουμε τι διαβάζουμε, αναφέρει ότι το 96% όλων των χρηστών iOS έχουν iOS7/6.

 

 

Στα επιστημονικά συμπεράσματα που έβγαλες:

 

1. Τα στατιστικά βγαίνουν βάσει των Apple ID που μπαίνουν στο App Store και βλέπουν τι λειτουργικό χρησιμοποιεί η συσκευή, κατεβάσει δεν κατεβάσει εφαρμογή. Όπως σε όλες τις σελίδες στο internet, όπως κι εδώ στο insomnia όπως και παντού, μπορούν να δουν το λειτουργικό που χρησιμοποιείται. Ναι, και το δικό σου!

 

2. Ας δεχτώ για την οικονομία της συζήτησης πως όλοι όσοι έχουν jailbreak κατεβάζουν σπασμένες τις επί πληρωμή εφαρμογές. Τις free; Κι αυτές σπασμένες τις κατεβάζουν; Για ποιόν λόγο να μην μπουν στο App Store;!

 

3. Η μέτρηση δεν γίνεται βάσει των εφαρμογών που κατεβαίνουν, όπως είπα και στο 1. Μπαίνουν κανονικά οι συσκευές με παλαιότερες εκδόσεις iOS και μπορούν να κατεβάσουν όσες εφαρμογές είναι backwards compatible με την έκδοση λειτουργικού τους. Και είναι πολλές χιλιάδες αυτές. Και πλέον παρέχεται η δυνατότητα στους developer να επιτρέπουν το κατέβασμα παλαιότερης έκδοσης που να είναι συμβατή με προηγούμενες εκδόσεις του iOS.

 

 

Εν κατακλείδι, αυτό που λέει η είδηση, είναι ότι το 74% των συσκευών είναι iPhone 4/iPad 2 και πάνω και το 96% των συσκευών είναι iPhone 3GS και πάνω.

 

As measured by the App Store during a 7‑day period ending December 1, 2013.

 

πολύ μικρο sample και άρα άκυρο.

1) appstore δεν βλέπει το ios σου μέχρι να βάλεις ο Apple ID το οποίο γίνεται με το που πατήσεις να κάνει αναβάθμιση η αγορά. Το μόνο που βλέπει είναι αν είναι ipad ή ιphone χωρίς login.

2) Γιατί να κατεβάσω την free έκδοση ενώ μπορώ να έχω την full και επίσης γιατί να μη προτιμήσω τα free του cydia που τα περισσότερα δεν έχουν διαφημίσεις, ε;

3)

Μπαίνουν κανονικά οι συσκευές με παλαιότερες εκδόσεις iOS και μπορούν να κατεβάσουν όσες εφαρμογές είναι backwards compatible με την έκδοση λειτουργικού τους

 

απλά δεν ισχύει, εάν είχες 3gs με ios 5, θα ήξερες πολύ καλά ότι σου το appstore σου λέει να αναβαθμίσεις την εφαρμογή και με το που πατήσεις να κάνεις την αναβάθμιση, σου λέει ότι δεν γίνετε γιατί έχεις παλιό ios !!

bonus) γιατί δεν μας λέει η κυρία apple πόσα update έγιναν από συσκευές με ios 6 ή και πιο παλιό (αυτό το ξέρει 100%)

αλλά αντί αυτού μας φλομώνει στην μπούρδα και στην μούφα ενός 7ημερου log του appstore ;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ μικρο sample και άρα άκυρο.

1) appstore δεν βλέπει το ios σου μέχρι να βάλεις ο Apple ID το οποίο γίνεται με το που πατήσεις να κάνει αναβάθμιση η αγορά. Το μόνο που βλέπει είναι αν είναι ipad ή ιphone χωρίς login.

2) Γιατί να κατεβάσω την free έκδοση ενώ μπορώ να έχω την full και επίσης γιατί να μη προτιμήσω τα free του cydia που τα περισσότερα δεν έχουν διαφημίσεις, ε;

3)

απλά δεν ισχύει, εάν είχες 3gs με ios 5, θα ήξερες πολύ καλά ότι σου το appstore σου λέει να αναβαθμίσεις την εφαρμογή και με το που πατήσεις να κάνεις την αναβάθμιση, σου λέει ότι δεν γίνετε γιατί έχεις παλιό ios !!

bonus) γιατί δεν μας λέει η κυρία apple πόσα update έγιναν από συσκευές με ios 6 ή και πιο παλιό (αυτό το ξέρει 100%)

αλλά αντί αυτού μας φλομώνει στην μπούρδα και στην μούφα ενός 7ημερου log του appstore ;;

 

 

1. Είπα εγώ ή είδηση κάτι διαφορετικό;

 

2. Εχμ... Γιατί πολλές είναι free χωρίς να έχουν επί πληρωμή μήπως; Τι λογική είναι αυτή με το Cydia; Και ποιό πιστεύεις ότι είναι το ποσοστό με jailbreak στα καμιά 300αρια εκατομμύρια συσκευές με iOS;

 

3. Οκ, δεν γίνεται. http://www.theverge.com/2013/9/17/4739962/apple-iphone-ios-app-compatibility-prompt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iPhone 4 εδώ και 4s της γυναίκας, είμαστε και οι δύο στην 6.1.3. Το τηλέφωνο δουλεύει απροβλημάτιστα και σβέλτα. Αν και εφόσον διορθωθούν τα πράγματα στην 7.1 που δεν είναι και απίστευτο σενάριο θα αναβαθμίσω. Αλλιώς μάλλον μόνο της γυναίκας βλέπω να κάνει την μετάβαση. Καλή η υποστήριξη από την apple από ios 4 κοντεύουμε στην 7. Απλά θα έπρεπε να αναφέρει σε χρήστες iPhone 4 ότι το κάνουν με δική τους ευθύνη και ότι ενδέχεται να υπάρχει καθυστέρηση στην απόκριση και εμπειρία χρήσης. Ας μην την έκανε διαθέσιμη τελικά για να είχαμε κάτι να γκρινιάζουμε βρέ αδερφέ!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτη τη στιγμη ειμαι ακομα (εδω και 2,5 μηνες) με 4.3 android και τρεχουν τα παντα τι αλλο θες να μαθεις; 

 

Μαθαμε και πως το gsmarena τρολλαρει απο μερικους χαχα0αχ0α οκ παιδια ξυδακι.

 

Μην αλλάζεις θέμα για να το φέρεις στα μέτρα σου! Το unofficial θα είναι πάντα unofficial, όσο κι αν εσύ βολεύεσαι (θεωρητικά)! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αλλάζεις θέμα για να το φέρεις στα μέτρα σου! Το unofficial θα είναι πάντα unofficial, όσο κι αν εσύ βολεύεσαι (θεωρητικά)! :)

Τι αλλαζω θεμα; Ουτε που ξερεις τι ειναι αυτο που ποσταρες 1ον και 2ον το linux δεν εχει officialοτητα δεν ειναι ουτε windows ουτε macintosh. Αυτη ειναι η διαφορα που ακομα δεν εχεις καταλαβει (θεωρητικα)! :)

 

Edit αυτη ειναι η διαφορα και η ανωτεροτητα εσυ περιμενεις την εταιρια να σε ταισει με νεα καλουδια οταν εγω εχω και δευτερη επιλογη πλην τις πρωτης.

Κατι αλλο; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΕΙχα Android & ειχα απογοητευτει ειδικα απο την επαρκη υποστηριξη. Δηλαδη οι εφαρμογες μενανε συνεχεια στο background με αποτελεσμα την καταναλωση της μπαταριας κατι που στο IOS υπαρχει με μια απλη κινηση. Δευτερον λογικο ειναι το Android να μην παρεχει αυτη την υποστηριξη λογω των πολλων συσκευων απο διαφορους κατασκευαστες κατι δεν μου αρεσε. Να εχω την Ναυαρχιδα της Sammy Galaxy SIII (τοτε) & να μην εχω την 4.3 εκδοση & να βλεπω κινητα της apple iphone4 χρονολογικα ιδια κατασκευης να ειναι up to date συνεχεια.  

 

Αλλα να σας πω την αληθεια οτι & καλυτερο hardware να εχει η Sammy ή οποια αλλη που φοραει android ειναι επειδη το android ειναι ΠΟΛΥ ΒΑΡΥ λειτουργικο & δεν συνεργαζεται με ολα τα κινητα, δλδ ασυμβατοτητα να παρεχει τις νεες εκδοσεις σε ολα τα κινητα. Αντιθετα με την apple να εχει βρει την χρυση τομη hardware-software, ισως λιγο πιο πισω στο hardware αλλα αν τα συγκρινεις με τα καλυτερα android κινητα σημερα υπερεχει σε ταχυτητας & διαχειρηση μνημης RAM κατα πολυ το IOS. 

Εχω το iphone 5S & βλεπω την μνημη του να ειναι στο 35-50% σε multitasking ενω με το Android αυτα ηταν ξεχασμενα ωντας η μνημη στο 90% μου εκλεινε τις παλιες εφαρμογες για να σωθει το κινητο απο κρακ... Να γιατι πηγα στην Apple & ειμαι απολυτα ευχαριστημενος & ξερω οτι το κινητο μου σε 2 χρονια θα εχει αξια απο -10,-30% της αξιας του σημερα ενω τα android πχ το SIII που ειχα το πηρα 500ευρωπουλα & σε 1 χρονο εφτασε τα 250ευρω..

 

Λογικο ειναι να ειναι πολλοι στο IOS 6 λαμβανωντας υποψιν τα iphone 3 & 3GS αλλα το 90% αυτου του 22% ειναι Jailbreak οπως το & το 4% επισης ειναι jailbreak. Για δες τα δικα σου στατιστικα που οι μισες συσκευες στον πλανητη εχουν την 2.3 & πισω ενω την νεα εκδοση δεν την παιρνουν ουτε καν οι ναυαρχιδες της Sammy των τελευταιων 2 ετων. Ακομα το οτι βγαινουν νεα κινητα με εκδοσεις 4.1 & 4.2 δεν σε προβληματιζει ?

 

 

Φαντάζομαι δε γνωρίζεις ότι το Android χρησιμοποιεί LRU (λιγότερο πρόσφατα χρησιμοποιημένο) στον Scheduler του. Οι εφαρμογές διατηρούνται στο παρασκήνιο (καταναλώνοντας ελάχιστους πόρους) ώστε αν ξαναζητηθούν να επανέλθουν ταχύτατα στο προσκήνιο χωρίς περιττά read operations και κάπως έτσι λειτουργούν και τα περισσότερα Linux configurations. Οι καθυστερήσεις προκύπτουν όταν χρειαστεί να "πεταχτεί" κάτι ώστε να τρέξει κάτι καινούριο. Και γι' αυτό το λειτουργικό δείχνει να έχει lag μονίμως σε αδύναμα κινητά. Αν περιοριστείς στο μέγεθος της μνήμης σου και τρέχεις συγκεκριμένες εφαρμογές (σαν πείραμα, δεν είπα ότι έτσι είναι το φυσιολογικό) θα δεις ότι σε όλα τα κινητά είναι πολύ ομαλή η λειτουργία. Τέλος καταλαβαίνεις ότι λόγω των άνωθεν, είναι φυσιολογικό η μνήμη να είναι μονίμως στο 90%. Άδεια μνήμη = άχρηστη μνήμη σύμφωνα με αυτή τη φιλοσοφία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τι αλλαζω θεμα; Ουτε που ξερεις τι ειναι αυτο που ποσταρες 1ον και 2ον το linux δεν εχει officialοτητα δεν ειναι ουτε windows ουτε macintosh. Αυτη ειναι η διαφορα που ακομα δεν εχεις καταλαβει (θεωρητικα)! :)

 

Edit αυτη ειναι η διαφορα και η ανωτεροτητα εσυ περιμενεις την εταιρια να σε ταισει με νεα καλουδια οταν εγω εχω και δευτερη επιλογη πλην τις πρωτης.

Κατι αλλο; 

 

Officialότητα? Χμ! :P Εντάξει με κάλυψες. Αυτή τη διαφορά έχω καταλάβει από την αρχή και με το linux και με το Android. Και πειδή την κατάλαβα, τα αποφεύγω γιατι δεν μου κάνουν. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικα θα επρεπε να παρουν και η απλες συσκευες γιατι το 4.4 κιτ-κατ μπορει να τρεξει καλα και σε xperia neo v και mini st15 που τα εδωσα για να παρω το Z Μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι έχεις δίκιο, ξέχασα την τελευταία κολοτούμπα της apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που προτείνουν τα nexus για up-to-date έχουν πάρει χαμπάρι την ανακοίνωση της Google ό,τι μετά από ενάμιση χρόνο τα παρατάει;

 

Δηλαδή αν πάρεις ένα nexus 6 μήνες μετά την κυκλοφορία του, σε ένα χρόνο θα είναι παρατημένο.

 

H Apple υποστήριξε το 3GS από το 2009 μέχρι το 2013. 4 χρόνια αντί για ενάμιση. Υπερδιπλάσιος χρόνος υποστήριξης.

 

Υποστηρίζει ακόμη το iPhone-4 μετά από 3 χρόνια - άγνωστο μέχρι πότε.

 

Φαντάζομαι δε γνωρίζεις ότι το Android χρησιμοποιεί LRU (λιγότερο πρόσφατα χρησιμοποιημένο) στον Scheduler του.

Που θα πάει; Σε λίγο θα διαβάσουμε πως η Java καταναλώνει λιγότερη RAM από την Objective C.

 

Άλλο διαχείρηση μνήμης και άλλο κατανάλωση. Ό,τι και να διαχειρηστείς από java προγράμματα που θέλουν μνήμη από 2 έως 44 φορές, άσχετο είναι με την ικανότητα multitasking και το lag.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κρίμα, εταιρίες που χρησιμοποιούν Android το υποτιμούνε τόσο πολύ.. Σου λέει ο άλλος, Galaxy S3 ρε φίλε, Android κινητό, τοσο καλό και δεν έχει πάνω Latest? Και το iPhone 4 μου τρέχει iOS 7 (15fps ξερω γω) ?? Ε ΟΧΙ ! Απλά φανταστείτε τι θα γινόταν άμα το iOS ήτανε Android-Like, να το βρίσκεις σε κινητά Samsung και ΗΤC, και να βγαίνει στο iPhone iOS 7, και της Samsung να'χει κολλήσει στο iOS 4 ξερω γω !! Να δω τι θα λεγατε τοτε!! To Android ανεβάζει το LATEST στη σελιδούλα του, και απο κεί και πέρα είναι καθαρά θέμα της εταιρίας (Samsung) να το πάρει, να βάλει πάνω το θεματάκι της που θα κάνει όλο το OS να κολλάει, τα apps της και να το βγάλει στα κινητά της. Αν θέλετε σύγκριση Ανδροιδ - ιΟΣ, κάντε την σωστά. Nexus - iPhone. Βρείτε κανένα άρθρο με το ΚιτΚατ, το 99% των Nexus 4 kai Nexus 5 έχουν όχι μόνο ΚιτΚατ, αλλά 4.4.2 ! Τώρα όσο για το Galaxy Nexus που δεν πήρε KitKat, είναι ΣΤΡΑΒΟ ΤΕΛΕΙΩΣ. Αλλά, στάσου, δεν είναi iPhone, έτσι δεν είναι;; ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ, ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ ΣΤΟ 6.1.3 ΦΟΡ ΕΒΕΡ(ακα 3GS!)

 

Τώρα άμα νομίζετε οτι στο Android τρέχουν εφαρμογές στο παρασκήνιο (και δεν εννοώ αυτές που φαίνονται στον App Switcher) και στο iOS όχι: Στο Android έχετε την δυνατότητα να δείτε, στο iOS όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...