Προς το περιεχόμενο

Το 74% των iOS συσκευών τρέχουν τη τελευταία έκδοση


Leo360

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ρωτησω εγω ποια απολες τις τελευταιες εκδοσεις εχει το 74% (την εκδοση για i4, για i4s, για i5 η για i5s) θα με πειτε πονηρο? Γιατι περα απτο ονομα, δεν τις λες και ιδιες.....οση διαφορα εχει η ICS απτην Kitkat αλλη τοση εχει και το i4 απτο i5s με τις "ιδιες" εκδοσεις


 

 

Λοιπον, το να πας να βγαλεις το Android πανω απο την Apple στις αναβαθμισεις και στην ομοιογενεια του λειτουργικου μονο σαν ανεκδοτο μπορει να το καταλαβει καποιος.

Εμενα παλι μου φαινεται ανεκδοτο η συγκριση γενικος. Συγκρινεις λειτουργικο (android) με εταιρια (apple). 

Btw, η apple ΔΕΝ δινει 3 χρονια update στις συσκευες της, η τουλαχιστον οχι σε ολες. Το καλοκαιρι αγορασα iphone4 350 ευρω. Θα εχω update μεχρι το 2016? ;)

 

Ακομα και το ios7 που μου δωσανε, περα απο κουτσουρεμενο (αλλο λειτουργικο ειναι αυτο που τρεχει το iphone4 μου και αλλο τρεχει το iphone5s) σερνεται. Να χαρω υποστηριξη 


Τέλος να πω ότι για το μεγάλο κόστος των iPhone που πολλοί λέτε, δεν ισχύει κ πολύ, τουλάχιστον όσον αφορά την μεταπωλητικη τους αξία. Ενα android που βγαίνει σήμερα και κοστίζει 700-800€ (πχ note 3), λόγω του τεράστιου ανταγωνισμού απο πολλές εταιρίες, σε δυο μήνες πέφτει στα 450-500 στις αγγελίες, και σε ένα χρόνο στα 250 η μπορεί να μην πουλιέται καν! Ενα iPhone των 800 σε ένα χρόνο μπορεί να κανει 500-550€, το πουλάς εύκολα και με ένα 250αρι παίρνεις καινούριο! Οπότε αν αναβαθμιζεις σωστά, ακόμα και δυο γενιές πίσω να είσαι μπορείς κάθε δυο χρόνια με 300-350€ να έχεις καινούριο iPhone...

Η μεταπωλητικη αξια ειναι μυθος. Οκ εσενα που πουλας μεταχειρισμενα σε συμφερει, αυτον που θα αγορασει το μεταχειρισμενο σου ομως δεν τον συμφερει. Με λιγα λογια, οσα λεφτα βγαζεις εσυ επειδη πουλας ακριβα αλλα τοσα χανει ο αλλος που τα αγοραζει. Σαν συνολο λοιπον οι ios users ΔΕΝ κερδιζουν απο τη μεταπωλητικη αξια. Ισα ισα χανουν και λεφτα μιας και η τιμη των καινουργιων παραμενει υψηλη


 

Αλλα να σας πω την αληθεια οτι & καλυτερο hardware να εχει η Sammy ή οποια αλλη που φοραει android ειναι επειδη το android ειναι ΠΟΛΥ ΒΑΡΥ λειτουργικο & δεν συνεργαζεται με ολα τα κινητα, δλδ ασυμβατοτητα να παρεχει τις νεες εκδοσεις σε ολα τα κινητα. Αντιθετα με την apple να εχει βρει την χρυση τομη hardware-software, ισως λιγο πιο πισω στο hardware αλλα αν τα συγκρινεις με τα καλυτερα android κινητα σημερα υπερεχει σε ταχυτητας & διαχειρηση μνημης RAM κατα πολυ το IOS. 

 

Αυτο ειναι που λεμε, 2 μετρα 2 σταθμα. Οσο τα κινητα με android εχουν καλυτερο hw λεμε οτι το χρειαζονται γιατι ειναι "βαρυ" το android, οταν βαζει η apple καλυτερο hw το βαζει γιατι το ios ειναι ελαφρυ :D


Αυτοί που προτείνουν τα nexus για up-to-date έχουν πάρει χαμπάρι την ανακοίνωση της Google ό,τι μετά από ενάμιση χρόνο τα παρατάει;

Δηλαδή αν πάρεις ένα nexus 6 μήνες μετά την κυκλοφορία του, σε ένα χρόνο θα είναι παρατημένο.

H Apple υποστήριξε το 3GS από το 2009 μέχρι το 2013. 4 χρόνια αντί για ενάμιση. Υπερδιπλάσιος χρόνος υποστήριξης.

Nαι, ξεχναμε βεβαια οτι οι συσκευες αυτες πολουνταν κανονικα και με το νομο μεχρι το 2013 :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι το ξεχασα και αυτό. Το 1o iOS με το iOS 6 δεν είχανε κάποια διαφορά εκτός απο κανα 2-3 features και την ικανότητα να βάλεις φόντο (γύρω στο iOS 3) Εγώ μπορούσα να βάλω φόντο στο Nokia 3310 μου. Ενώ στο Android apo 1 μέχρι 1.6 μέχρι 2.3 μέχρι 4 μέχρι 4.4 υπάρχουν αρκετές αλλαγές. Μπορούμε να αλλάξουμε επιτέλους το Ringtone μας χωρίς την ανάγκη PC η κάτι άλλο στο iOS ?? :o ( Απλά ρωτάω, no offence :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...