Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήθελα να στείλω btc από το electrum στο binance και μου βγάζει κάτι εξωφρενικά fees! Ακόμα υπάρχει θέμα; Να στείλω από το kraken καλύτερα ή να στείλω άλλο νόμισμα και να το κάνω εκεί btc;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Bitcoin ATM. Υπάρχουν 2 στην Αθήνα.

,εννοώ ηλεκτρονικα γιατί η Αθήναι μακριά από εδώ που μένω ας πούμε να αγοράσω 0.002 btc και να τα βάλω στο πορτοφόλι μου από εκεί σε κάποιο exchange site για να αγοράσω άλλα νομίσματα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω στειλτα σε αλλο, πχ litecoin θα σου ρθει πολυ φτηνοτερα και αλλαζεις μετα

Thanks! Δεν ήθελα να πειράξω τα litecoin μου αλλά δεν θέλω να δίνω και τζάμπα λεφτά για τις μεταφορές...:)

 

Μάλλον eth θα στείλω που έχει λίγα fees και δεν θέλει και μετατροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το blockchain.info δεν κανει withdraw bitcoins απευθειας σε τραπεζα?

Εστειλα μερικα xvg τα εκανα bitcoins στο bittrex και τωρα θελω να τα στειλω στο blockchain.info να τα στειλω στην τραπεζα μετα. Γινεται η θελει αλλο μερος?


Νομιζω το βρηκα στο buy and sell bitcoin το εχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε ρε guys ποια είναι η πιο απλή διαδικασία και ποια site να χρησιμοποιήσει κάποιος για να τζογάρει μερικά €

Με υψηλό ρίσκο για μικρά ποσά, Coinbase. Αν έχεις Πειραιώς είναι λίγα κλικ υπόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ γρήγορη η συναλλαγή με eth, λίγα λεπτά πήρε!

Με υψηλό ρίσκο για μικρά ποσά, Coinbase. Αν έχεις Πειραιώς είναι λίγα κλικ υπόθεση.

Υψηλό ρίσκο γιατί; Επειδή έχει ακριβές τιμές το λες;

https://xrphodor.wordpress.com/2017/12/22/xrp-journey-to-number-one/

 

can XRP overtake Bitcoin?

Will XRP be fiat 2.0 ?

Κάπως υπεραισιόδοξος ε; :) Για να δούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://xrphodor.wordpress.com/2017/12/22/xrp-journey-to-number-one/

 

can XRP overtake Bitcoin?

Will XRP be fiat 2.0 ?

 

 

το ripple δεν μπορεί να κάνει overtake το bitcoin ακόμα και αν  περάσει το marketcap του για τον απλό λόγο ότι στην μια περίπτωση μιλάμε για ένα κεντρικό ελεγχόμενο σύστημα και στην περίπτωση του bitcoin μιλάμε για ένα αποκεντρωμένο τελείως σύστημα που δεν μπορεί να το ελέγξει κανείς.

Οι τράπεζες επειδή βλέπουν πλέον ότι χάνουν τον παραδοσιακό τους ρόλο προσπαθούν να κρατηθούν σε κεντρικά ελεγχόμενα συστήματα όπως το ripple που φυσικά θα παραμείνουν οι ενδιάμεσοι που θα δίνουν τις άδειες για το ποιος και πότε κάποιος θα κάνει κάποια συναλλαγή.

Κάτι ανάλογο είχε γίνει και στα πρώτα βήματα του internet που οι τότε ενδιάμεσοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν τα δικά τους private συστήματα με στόχο φυσικά να κρατήσουν τα προνόμια που είχαν τότε ως ενδιάμεσοι.

Η ιστορία της τεχνολογίας και για όσους από εμάς είχαμε την τύχη να την παρακολουθήσουμε έχει διδάξει ότι είναι αναπόφευκτο αυτοί οι ενδιάμεσοι να καταργηθούν. Γιατί να θέλει κάποιος άδεια για να έχει μια οικονομική δραστηριότητα όταν απλά μπορεί να το κάνει έτσι απλά χωρίς να δίνει λογαριασμό σε κανέναν?

Για τα υψηλά fee τώρα στο Bitcoin απλά βρισκόμαστε σε καμπή του συστήματος που το bitcoin λόγο της μεγάλης χρήσης του είναι και το πρώτο blockchain σύστημα που καλείτε να το αντιμετωπίσει σαν πρόβλημα.

scaling προβλήματα έχουν όλα τα blockchain συστήματα. 

Και φυσικά οι προτάσεις για λύσεις με αύξηση του block size είναι απλά γελοίες. Μην ξεχνάμε ότι ένα blockchain σύστημα για να διαχειριστεί συναλλαγές όπως της paypal θα χρειαστεί πάνω από 250mb block ενώ αν μιλήσουμε για την visa τότε ξεπερνάμε τα 1-2gb. 

Θα μπορούσε κανείς να πει ότι θα μπορούσαμε να μειώσουμε του χρόνους δημιουργίας του κάθε block αλλά σε αυτή την περίπτωση για να μην καταρρεύσει το σύστημα από το lag της μετάδοσης των νέων block  θα πρέπει αυτά τα block να είναι των λίγων mb κάτι που και πάλι δεν θα έλυνε κανένα πρόβλημα η τουλάχιστον δεν θα μπορούσε αυτό το σύστημα να γίνει ποτέ ένα καθημερινό payment σύστημα.

Το πρόβλημα στο bitcoin όμως είναι και ποιο έντονο γιατί δεν έχει δημιουργήσει αποκέντρωση σε δύο βασικά στοιχεία του στο οικοσύστημα του. Στο ένα το mining και στο άλλο τους payment provider. Και όχι μόνο αυτό αλλά και οι μεγαλύτεροι παίχτες στο mining η Bitmain καθώς και στους payment, wallet provider όπως η Bitpay, coinbase και Blockchain.info έχουν οικονομικές σχέσεις μεταξύ τους και δεν κανούν καμία προσπάθεια να λύσουν το πρόβλημα των fee.

Απεναντίας η μόνη προσπάθεια που κάνουν είναι αν όχι σαμποτάρουν το δίκτυο αλλά να μην το βοηθήσουν με τίποτα να γίνει scaling καθώς προμοτάρουν shitcoin που μπορούν να ελέγξουν απόλυτα ενώ συντηρούν μια κατάσταση για να οδηγήσουν τον κόσμο προς αυτά τα shitcoin.

Πιστεύω απόλυτα ότι και εκεί θα αποτύχουν μακροπρόθεσμα.

Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα αυτή την στιγμή του bitcoin είναι το brand name του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο είναι το ρίσκο αν επιτρέπεται ; :)

Οι κατηγορίες για inside trading (τα είπαμε πριν κάτι σελίδες) και ότι είναι νο1 στόχος για hacking λόγο κίνησης.

 

Εγώ δεν έχω πάρα πολλά, οπότε τα έχω ακόμα εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...