Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ πάντως πιστεύω ότι δεν θα γίνει τίποτα. Κάθε μέρα που περνάει η απδοοχή του BU είναι ολοένα και μικρότερη και πλέον έχουμε σοβαρές αντιδράσεις εναντίον του. Ηδη δημιουργήθηκε και νέο pool στην Κίνα που υποστηρίζει το segwit και έχει περίπου 3-4% hashrate και ήδη υπάρχει μεγάλη κίνηση για την δημιουργία του UASF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θέλω να ρωτήσω αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει bitcoin για μεταφορά χρημάτων ανάμεσα σε χώρες. Είμαι εκτός ΕΕ και θέλω να στείλω κάτι χρήματα Ελλάδα. Μέσω δύο λογαριασμών paypal είναι ακριβό δεν με συμφαίρει. Όπως και μεσω της τράπεζας εδώ. Κάτι άλλες υπηρεσίες transferwise/xe δεν υποστηρίζουν την χώρα που είμαι και δεν βολεύει.

 

Οπότε σκέφτομαι μήπως το κάνω μέσω bitcoint. Δηλαδή αγοράσω/πουλήσω και μεταφέρω τα χρήματα στους λογαριασμούς. Το έχει κάνει κανείς; πόσο είναι η χασούρα στα fees? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι θα θέλεις να μεταφέρεις τα χρήματα σου σε τραπεζικό λογαριασμό στην Ελλάδα και ότι θα έχεις βρει τρόπο να προμυθευτείς τα bitcoin από εκεί που βρίσκεσαι.

Αν ναι τότε υπάρχουν δύο τρόποι. Απλά αφού αγοράσεις τα bitcoin τα μεταφέρεις σε ένα ανταλλακτήριο όπως είναι το 

kraken.com

τα πουλάς εκεί και μεταφέρεις μέσω sepa σε τραπεζικό λογαριασμό σου στην Ελλάδα. Η όλη διαδικασία δεν θα σου κοστίσει πάνω από 1-2 ευρώ καθώς οι κρατήσεις δεν είναι μεγάλες. 

Ο δεύτερος τρόπος είναι να χρησιμοποιήσεις κάποια υπηρεσία όπως είναι το 

https://www.bitwala.io/

η το 

https://www.cashila.com/

Τώρα θα πρέπει να δεις τις χρεώσεις που έχουν αυτά τα site να δεις αν σε συμφέρει. 

Σε όλες τις περιπτώσεις το κλειδί είναι η ισοτιμία που θα αγοράσεις τα bitcoin ώστε να είναι στην τιμή αγοράς.

πάντως για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να στείλεις και email σε κάποιο από αυτά τα startup να σε βοηθήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ιαπωνία είναι πλέον η πρώτα χώρα στον κόσμο που ρυθμίζει το bitcoin και το θεωρεί ως ένα ενδιάμεσο μέσο πληρωμών

 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόσφατο πάντως σκάνδαλο με το ASICBOOST δλδ του κριμένου κώδικα που βρέθηκε να χρησιμοποιεί η ΒΙΤΜΑΙΝ που τις δίνει ένα πλεονέκτημα έναντι των άλλων κατά 30% αποδεικνύει και ότι το BU ήταν απλά ένα πρόσχημα για να μην κάνουν τίποτα και να σταματήσουν κάθε κουβέντα για soft fork στο Bitcoin.

Και το έκαναν φυσικά γιατί κάθε soft for σπάει και σταματάει την λειτουργία του ASICBOOST

Δείτε τι γράφει και ένας πρώην developer του BU
 

https://medium.com/@heyrhett/why-im-leaving-bitcoin-unlimited-becbc5a149d9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι μεγάλη είδηση αν και δεν έχει να κάνει τόσο με το Bitcoin αλλά ποιο πολύ με το blockchain. Η Bitgo εταιρεία που προσφέρει και bitcoin cloud wallet σε συνεργασία με το νομισματοκοπείο της Βρετανιας δημιούργησε ένα private blockchain σύστημα για την διαπραγμάτευση χρυσού βασισμένου σε ψηφιακά token.

Θα δημιουργηθεί ένα marketplace όπου θα γίνετε η διαπραγμάτευση 24/7 και κάθε token θα είναι backed από συγκεκριμένη ποσότητα χρυσού.

 



Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια βρε παιδιά.

Είχα εγκαταστήσει το Bitcoin core πριν από αρκετό καιρό, και είχα ένα πορτοφόλι με περίπου 5 ευρώ που είχα μαζέψει από posts στο reddit.

 

Δεν ασχολήθηκα καθόλου για κάποιους μήνες. Τώρα άνοιξα πάλι το Bitcoin Core, και μου λέει ότι έχω 0.0000 bitcoins, και ότι έχω μείνει πίσω 3 χρόνια και 54 εβδομάδες, και ξεκίνησε να κατεβάζει πάλι απ' την αρχή...

 

Το πορτοφόλι το έχω σε διαφορετικό σκληρό δίσκο από ότι το πρόγραμμα.

Πως να συνδέσω το Bitcoin Core με το πορτοφόλι που έχω στο σκληρό δίσκο για να μη χάσω τα 5 ευρώ και χρειαστεί να κατεβάσω πάλι άλλα 60gb ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε το bitcoin core το ιδιο, αλλα τα πιο πολλα altcoins εχουν σχεδον το ιδιο interface οποτε υποθετω οτι θα εχει την ιδια λειτουργικοτητα.

 

Καταρχην, εχεις wallet.dat απο την παλια εγκατασταση? Αν ναι (και το passphrase βεβαια αν το εχεις κλειδωσει), τοτε θα μπορεις να κανεις export το private key της διευθυνσης που εχει τα Bitcoin.

 

Μετα, ξεχνα το bitcoin core και κατεβασε το electrum. Κανε import το private key, και σχεδον αμεσως θα εχεις πληρη ελεγχο συνδεομενος σε απομακρυσμενο node (μονο για blockchain data)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε το bitcoin core το ιδιο, αλλα τα πιο πολλα altcoins εχουν σχεδον το ιδιο interface οποτε υποθετω οτι θα εχει την ιδια λειτουργικοτητα.

 

Καταρχην, εχεις wallet.dat απο την παλια εγκατασταση? Αν ναι (και το passphrase βεβαια αν το εχεις κλειδωσει), τοτε θα μπορεις να κανεις export το private key της διευθυνσης που εχει τα Bitcoin.

 

Μετα, ξεχνα το bitcoin core και κατεβασε το electrum. Κανε import το private key, και σχεδον αμεσως θα εχεις πληρη ελεγχο συνδεομενος σε απομακρυσμενο node (μονο για blockchain data)

 

Ναι το έχω το wallet.dat μαζί με όλα τα άλλα.

Πως κάνω export το private key ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες εδω

https://github.com/OmniLayer/omniwallet/wiki/Exporting-a-private-key-from-Bitcoin-QT-Bitcoin-core-and-Importing-to-Omniwallet.org

 

Μετα στο electrum εχει επιλογη για Import, θα τη βρεις ευκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά θα πάρεις το .dat αρχείο και θα το πετάξεις μέσα στον φάκελο του bitocin και ώστε να αντικαταστήσει το dat αρχείο που υπάρχει εκεί μέσα. Μετά το αφήνεις και συγχρονίζει και κάποια στιγμή θα δεις τα bitcoin σου να εμφανίζονται στις συναλλαγές του πορτοφολιού.

Μια και πιάνει πολύ χώρο πλέον το core wallet καλό είναι να τους βάλεις και την παράμετρο στο bitcoin.conf αρχείο που θα το βρεις στον ίδιο φάκελο

 

prune=5000

 

ώστε το wallet να πιάσει μόνο 5gb από τον σκληρό αντί για 120gb που κανονικά πιάνει

 

αν δεν υπάρχει το bitcoin.conf αρχείο δημιούργησε το με το text και απλά βάλε  αυτή  την παράμετρο και κάντο sxave εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...