Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εφτασε ο κομπος στο χτενι. Δυστυχως δεν βρεθηκε ενιαια ειρηνικη λυση, χωρις να μου κανει εντυπωση κατι τετοιο.

 

Το μονο σιγουρο ειναι οτι τον Αυγουστο, πλεον θα δουμε γενναια διορθωση. Δηλαδη αν δεν δουμε θα μεινω αναυδος.

 

Παντως και το ενδεχομενο να εχω νεα coins και σε αλλο chain δεν με χαλαει. Μακροπροθεσμα θα ερθει ισορροπια και ισως βγω και κερδισμενος.

 

Θελει προσοχη ομως τις πρωτες μερες ειδικα με τις μεταφορες. Πρεπει να βεβαιωθουμε οτι οι clients που εχουμε κανουνε broadcast τα Transactions στο σωστο chain και μονο σε αυτο διαφορετικα κινδυνευουμε η συναλλαγη να παει και στα 2 chains.

 

Οσοι εχουν σημαντικες ποσοτητες σε exchange ας βεβαιωθουν οτι το συγκεκριμενο exchange θα τους πιστωσει και το αντιστοιχο ποσο στο εναλλακτικο chain, η διαφορετικα ας τα μεταφερουν εγκαιρως

 

 

η καλύτερη λύση για μένα για όσους έχουν αρκετά bitcoin είναι bitcoin core wallet η κάποιο που να υποστηρίζει seed key όπως το Copay η το Electrum.

Οτι και να γίνει όσα chain αν δημιουργηθούν και στις τρεις περιπτώσεις μπορείς να κάνεις import τα κλειδιά στα wallet του νέου chain και να αποκτήσεις τα νέα νομίσματα.

Απο το bitcoin atm bcash εχει παρει κανεις?τι προμηθεια εχει?

 

νομίζω ότι είναι στο 2%. Για δες εδώ

 

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1581783.0

Νομίζω πάντως το σημερινό crash δεν οφείλετε τόσο στις μλκ που γράφει η Bitmain που κανείς δεν τους παίρνει και στα σοβαρά εδώ που τα λέμε αλλά σε αυτό εδώ

 

http://www.zerohedge.com/news/2017-06-14/you-wont-believe-stupid-new-law-against-cash-and-bitcoin

 

αλλά κυρίως στην αύξηση των επιτοκίων από την fed

 

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/1247145/nea-auksisi-epitokion-apo-ti-fed

 

μια τέτοια αύξηση είναι πάντα signal στους επενδυτές για να μετατρέπουν τα commodities σε δολάρια.

και ο χρυσός αυτή την στιγμή χάνει στο 1% που είναι πολύ 

 

http://goldprice.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οπως είπα η καλύτερη άμυνα σε όλο αυτό είναι να παραμείνεις στο legacy chain και απλά να απολαύσεις την καταστροφή των χρημάτων των forker. Ο Theymos το περιγράφει καλύτερα αυτό 

 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά μπορείτε να μας εξηγήσετε και σε εμάς τους αρχάριους με πιο απλά λόγια τι θα γίνει τον Αύγουστο και πως να κινηθούμε; :)

 

Αν εχεις καποιο σοβαρο ποσο, απλα να κατεχεις τα κλειδια του wallet που βρισκονται μεσα.

 

Μην κανεις συναλλαγες μεχρι να βεβαιωθεις ποιο Chain ακολουθει το wallet που εχεις ωστε να μην κανεις κατα λαθος συναλλαγη σε αλλο chain η και σε 2 ταυτοχρονα.

 

Αν εχεις btc σε ανταλλακτηριο να τα μεταφερεις πιο πριν η να βεβαιωθεις οτι θα σου πιστωσουν ποσα και στα αλλα chains

 

Οτι εχουμε ηδη πει δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το bitcoin atm bcash εχει παρει κανεις?τι προμηθεια εχει?

 

 

νομίζω ότι είναι στο 2%. Για δες εδώ

 

 

Στο fb τους λέει για 7% απο το atm.

Αν είναι έτσι καλύτερα chip-chap στο 5%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε ένα 6μηνο τα ίδια δεν λες;

Μπα, κάθε χρόνο συνήθως το επαναλαμβάνω...δεν μπορεί κάποια στιγμή θα πέσω μέσα στις προβλέψεις μου!  :-D

 

Πλάκα κάνω, δεν πιστεύω ότι είναι φούσκα το bitcoin.

Πιστεύω όμως ότι θα το χτυπήσουν αλύπητα οι τράπεζες και οι κυβερνήσεις όταν θα νιώσουν πραγματικά απειλούνται και τότε θα είναι δύσκολα τα πράγματα για την επιβίωση του. Και μην μου πείτε πως θα το χτυπήσουν αφού βασίζεται σε miners και αποκέντρωση το όλο σύστημα... υπάρχουν τρόποι για τις κυβερνήσεις ....Νομοθεσία/τεράστια Φορολογία κτλ κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 γρήγορες ερωτήσεις:

1) χρησιμοποιώ coinbase αλλά θέλω να δω και αλλα νομίσματα. Πιστεύετε το bittrex είναι το καλύτερο; έχω κάνει στο kraken αλλά η ταυτοποίηση παίρνει παρά πολύ καιρό...

2) όσων αφορά το bitcoin έχω το copay. Αλλά τι γίνεται με τα αλλά νομίσματα; υπάρχει κάποια λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό είναι το bittrex όπως και το poloniex αλλά το κακό με το poloniex είναι ότι δεν έχει fiat money αλλά μόνο ένα token το tehter η όπως λέγετε.

Δυστηχώς αν θέλεις να κρατήσεις νομίσματα και για να έχεις ασφάλεια η θα πρέπει να πας σε κάποιο hardware wallet όπως είναι το ledger που υποστηριζει εκτός από bitcoin και αρκετά άλλα altcoin η θα πρέπει να έχεις το official wallet εγκατεστημένο στον υπολογιστή σου.

Υπάρχουν και wallet που υποστηρίζουν πολλά alt και bitcoin αλλά δεν έχουν την ασφάλεια. Οπως το jaxx που πριν δύο μέρες αποκαλύφθηκε ότι μπορεί να αποκαλυφθούν από αυτό πανεύκολα τα pirvate του key.

Για μένα αν θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά με τα crypto και το bitcoin αυτό εδώ  είναι μονόδρομος

 

https://www.ledgerwallet.com/products

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι στα αρχικά βήματα ακόμη θα το αναβάλλω λίγο το hardware wallet. Δηλαδή σε κάθε νόμισμα κατεβάζω το επίσημο wallet του έτσι; και αν πάθει κάτι ο υπολογιστής δεν χάνω τα νομίσματα σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι στα αρχικά βήματα ακόμη θα το αναβάλλω λίγο το hardware wallet. Δηλαδή σε κάθε νόμισμα κατεβάζω το επίσημο wallet του έτσι; και αν πάθει κάτι ο υπολογιστής δεν χάνω τα νομίσματα σωστά;

 

αν έχεις πάρει backup τα κλειδιά του όχι δεν χάνεις τίποτα καθώς μπορείς να κατεβάσεις ξανά το ίδιο wallet και να κάνεις import τα private key σου και να εμφανιστούν παλι τα νομίσματα σου.

Το μόνο αρνητικό στο να κάνεις εγκατάσταση τα wallet που σε ενδιαφέρουν είναι όλι πιάνουν πολύ χώρο στον σκληρό.

Το ethereum έχει ξεπεράσει ακόμα και αυτό του bitcoin με πάνω από 160gb

Στο bitcoin όμως μπορεί να ρυθμίσεις το wallet στο πόσο χώρο θα πιάσει ενώ στο eth όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχεις πάρει backup τα κλειδιά του όχι δεν χάνεις τίποτα καθώς μπορείς να κατεβάσεις ξανά το ίδιο wallet και να κάνεις import τα private key σου και να εμφανιστούν παλι τα νομίσματα σου.

Το μόνο αρνητικό στο να κάνεις εγκατάσταση τα wallet που σε ενδιαφέρουν είναι όλι πιάνουν πολύ χώρο στον σκληρό.

Το ethereum έχει ξεπεράσει ακόμα και αυτό του bitcoin με πάνω από 160gb

Στο bitcoin όμως μπορεί να ρυθμίσεις το wallet στο πόσο χώρο θα πιάσει ενώ στο eth όχι.

Α πολύ ωραία και έχω eth και litecoin και τα έχω αναγκαστικά στο coinbase γιατί δεν μπορώ να βρω αντίστοιχο του copay...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ripple ποια είναι η άποψη σας; Παρακαλώ σοβαρές αναλύσεις και όχι του τύπου το ελέγχουν οι τράπεζες ή επειδή έχουν σε escrow το 50% είναι centralized.

 

Ως τεχνολογία και αν πάρει τη θέση του Swift ποιο είναι το best/worst case senario;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...