Προς το περιεχόμενο

Bitcoin - Η επανάσταση του χρήματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν Pentium 4 3ghz που σκονίζεται  , πόσο χρόνο θέλω για να παράγω ένα bitcoin ;

 

Πλέον δεν αξίζει τον κόπο με συμβατικό PC. Πιο πολύ ρεύμα θα κάψεις σε σχέση με αυτό που θα βγάλεις. Και χρειάζεσαι αρκετούς μήνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Και εγώ είχα στην αρχή τις αμφιβολίες για το νόμισμα. Αρχικά ήμουν σίγουρος ότι όχι μόνο το νόμισμα είναι απάτη αλλά και ότι ο δημιουργός του έχει δημιουργήσει μια μεγαλοφυή απάτη για να βγάλει χρήμα.

Ομώς ακόμα και έτσι να είναι ο τύπος τελικά έφτιαξε ένα επαναστατικό νέο νόμισμα που πάει να αλλάξει τους κανόνες του παιχνιδιού.

Πολλές καινοτομίες στις ανθρώπινη ιστορία έχουν προέλθει από λάθη.

τώρα για το κέρδος που λέτε οι περισσότεροι για μένα είναι λάθος να ξεκινήσει κάποιος με τέτοιο σκοπό γιατί απλά θα βγει χαμένος. Σίγουρα θα πάρει αρκετές διορθώσεις στην ισοτιμία του καθώς είναι αρκετά υπερκτιμημένο. 

Να συμπληρώσω τις υποδιαιρέσεις που έχει το bitcoin και που μεγαλώνοντας η αξία του μεγαλώνουν και αυτές δλδ με λίγα λόγια δεν χρειάζεται καποιος να παράγει bitcoin μπορεί να κατέχει και μικρότερα του ποσά. Να δώσω ένα παράδειγμα αν ένα δολάριο είχε τις ίδιες υποδιαιρέσεις που έχει το bitcoin τώρα η αξία του θα ήταν 1.000.000 δολάρια. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ομολογώ οτι μπερδεύτηκα αλλα what the hell, it's your money

 

http://www.insomnia.gr/topic/509208-bitcoin-mining-asic-ubs-συστοιχία/#entry52820206

τι θες να πεις Βίρνα? μίλα ξεκάθαρα!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς αποφυγή παρεξηγήσεων να δηλώσω ότι δεν έχω κανεναν δόλο που άνοιξα αυτό το νήμα. Ούτε καν pro miner δεν είμαι καθώς μόλις πριν λίγες μέρες πήρα κάτι asic usb miner που και αυτά δεν κάνουν και μεγάλη δουλειά.

Αυτή την στιγμή είμαι κάτοχος 0.00001066 BTC :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ναι ασφαλώς, απλά νομίζω ότι το point του viper ήταν η κωλοτούμπα :P

 

στο άλλο topic γράφεις ότι το παρακολουθείς από την αρχή του το bitcoin, χαρακτηρίζεις την όλη φάση "μεγαλοφυή απάτη" και μερικές μέρες μετά ανοίγεις άλλο topic με τελείως διαφορετική άποψη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά δεν έκανα και καμιά κωλοτούμπα τύπου Σαμαρά.. Απλά είχα τις αμφιβολίες μου ότι είναι στημένη απάτη από τον δημιουργό του και ότι θα καταρρεύσει από το βάρος της μη διασποράς του προς τα κάτω. 

Μια και το σκέφτηκα το θέμα τελικά είδα ότι και έτσι να ειναι τα πράμγατα και να ισχύουν τα παραπάνω η ιδέα είναι φοβερά καινοτόμα που θα αλλάξει το κόσμο του χρήματος αργά η γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

γράφοντας στο άλλο topic ότι παρακολουθείς το bitcoin από την αρχή του (4 χρόνια περίπου), o συνομιλητής καταλαβαίνει ότι έχεις ασχοληθεί/ψαχτεί αρκετά, άρα το να βλέπει την ριζική αλλαγή γνώμης τόσο γρήγορα/εύκολα βγάζει το συμπέρασμα της κωλοτούμπας/επιπολαιότητας...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρακολουθώ όπως έχει κάνει ο καθένας που τρώει ώρες στο διαδύκτιο και όχι στο facebook να σαχλαμαρίζει. Το ότι δεν είχα συμμετέχει ενεργά και δεν είχα κάνει τον κόπο να το κατανοήσω έκεί μπορείς να πεις ότι έχω λάθος. Γιαυτό συμμετέχω σε forum για να διαβάζω τις γνώμες των άλλων και τελικά να διαμορφώνω άποψη.

Τώρα για το θέμα έχεις να προσθέσεις τπτ η θα το αναλώσεις σε μένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα το να βλέπει την ριζική αλλαγή γνώμης τόσο γρήγορα/εύκολα βγάζει το συμπέρασμα της κωλοτούμπας/επιπολαιότητας...

chart.png?width=940&m=bitstampUSD&Submit

 

Πολλοι θα εχουν αλλαξει γνωμη απο τον νοεμβρη και μετα. Το θεμα ειναι, ολοι αυτοι που αγορασν εξοπλισμο τωρα προσφατα, τον αγορασαν υπολογιζοντας την τιμη στα 1100$ ή στα 100$  :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...